Skocz do zawartości

Okresowy backup danych na kilku komputerach domowych- jakie dyski i soft?


Recommended Posts

Witam,

Po zeszłotygodniowym padnięciu dysku 2TB (większość danych udało się odzyskać, choć nie wszystko) postanowiłem podejść do robienia backupów bardziej systemowo, nie zaś chałupniczo jak dotychczas.

 

1. Chciałbym okresowo (np. 2 razy w miesiącu) backupować wybrane katalogi na dwóch komputerach stacjonarnych i jednym laptopie. 

2. Najlepiej, aby jakiś soft (jaki polecacie?) robił to przyrostowo, tzn. po podpięciu dysku do danego komputera uzupełniał różnice na obu dyskach tylko wewnątrz wskazanych folderów.

3. Dyski:

a) W mojej stacjonarce potrzebuję zastąpić 2TB dysk HDD nowym dyskiem, na którym będą wszystkie obrobione zdjęcia i filmy (z 20 lat) oraz wszystkie nowe RAWy i filmiki, które obrabiam (amatorsko) na bieżąco, i tu pytanie- czy na takie potrzeby kupić znów HDD np. Seagate IronWolf 4TB SATA 6 Gb/s (ST4000VN008) a nowe materiały obrabiać na dysku systemowym SSD, czy też kupić któryś z poniższych dysków M.2 i wszystko na nich trzymać:

Kingston KC3000 2TB M.2 PCIe NVMe Gen4 - cena ok 550 zł, ale ponoć bardzo się grzeje

- Samsung EVO PLUS 2TB - cena 440 zł na Amazon. Ponoć są 2 wersje, starsza-lepsza MZ-V7S2T0B/AM (poziome pudełko) i nowsza MZ-V7S2T0- gorsza (pionowe pudełko).

 

Który z tych 3 dysków kupić jako zamiennik tego padniętego? Wszystkie są w moim budżecie do 600 zł..

 

b) Na backupy mam tylko 1 stary dysk zewnętrzny Seagate Backup Plus Portable drive 1TB- czym go zastąpić, alby było bezpiecznie trzymać dane i można było go podpinać do 2 stacjonarek i jednego laptopa (tu danych niedużo, mogę je ewentualnie przenosić ręcznie na pendrivie)?

 

Reasumując, potrzebuję Waszej porady odnośnie:

- najlepszego dysku do moich potrzeb do stacjonarki

- najlepszego dysku do trzymania backupów (obecnie około 1,5 TB) 

- softu, który zautomatyzuje proces backupów i workflow

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam

 

 

Edytowane przez Skylaker
Link to post
Share on other sites

Dzięki za zainteresowanie...

 

Wiem, że dyski padają-  u syna nowa ADATA na system padła po kilkunastu tygodniach (oddali pieniądze to kupiłem Samsunga- spoko już czwarty rok), teraz padł mi talerzowiec, choć on kilka lat już miał- stąd pomysł aby do mojego kompa wsadzić dysk SSD 2TB i tam trzymać moje wszystkie dane + kopię ważnych danych syna (student), a  dodatkowo okresowo kopiować oba foldery na podpinany tylko na czas backupu dysk HDD- kwestia tyko na które modele SSD i HDD się zdecydować.. W NAS raczej wchodzić nei będę- szkoda prądu do moich zastosowań...:-)

 

Komputery stacjonarne mamy połączone w sieci domowej- czy możliwe byłoby którymś softem np. robienie backupów od kompa syna przez sieć- w tle, gdy oba pracują (oczywiście na żądanie)? Wtedy to dyskiem zewnętrznym HDD podpinałbym się tylko do mojego kompa. Mam dużą budę, to mógłbym dokupić jakąś kieszeń, którą bym wyciągał po archiwizacji, żeby zminimalizować ryzyko uszkodzenia....

Idealnie, gdyby dało się zrobić backup z konta Onedrive, gdzie syn trzyma wszystkie notatki (wykłady, etc.) z programu ONENote.. 

Zaraz przyglądnę się bliżej temu FreeFileSync...

 

Tak głośno się zastanawiam... W chmurze raczej wszystkiego nie chcę trzymać mimo światłowodu w domu.....

Edytowane przez Skylaker
Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, Skylaker napisał:

postanowiłem podejść do robienia backupów bardziej systemowo, nie zaś chałupniczo jak dotychczas.

 

4 godziny temu, Skylaker napisał:

W NAS raczej wchodzić nei będę- szkoda prądu do moich zastosowań...:-)


XD 

Nie wiem, kup dwa ST4000VN008 zrób RAID 1 w swojej stacjonarce i udostępnij partycje po sieci. 
na maszynach starczy veeam for windows i target na to udostępnienie... 

Jeśli chcesz włączać tylko raz na jakiś czas, to kup power hub HDD i włączaj te dyski co te kilka tygodni/miesięcy. 
Ja bym raczej robił w tygodniu przyrostówki, a raz na tydzień całościową (można wręcz obraz całych dysków robić, aby jak coś przywrócenie całego systemu było szybkie)

co do dysków to HDD się opłacają tylko w dużych pojemnościach ST4000VN008 to dobry HDD, RAID 1 z dwóch będzie OK. 

Link to post
Share on other sites

Podziękował... 

Gdzie najlepiej kupić te ST4000VN008? W różnych sklepach piszą, że zastąpiono je ST4000VN006.. 

P.S Skuszę się chyba również na SSD, aby sprawniej obrabiać- który byś polecił? Patrzę, ale nie ma teraz promek żadnych niestety...

Godzinę temu, Genghis Khan napisał:

To jest chyba najwiekszy test dyskow twardych i ich awaryjnosci, statystyki dla ponad 200 000 dyskow takze maja doswiadczenie :)

Fakt, trochę roboty w to włożyli, tylko na liście nie widzę zbyt dużo maluchów, w które ja celuję :-)

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, tom napisał:

Na allegro jest masa starych dysków z data centrów, po factory formatach z

ta, sam się nadziałem ale są sprzedawcy uczciwi którzy maja normalne dyski https://allegro.pl/uzytkownik/buy-it_pl

No i po zakupie możesz SN  sprawdzić, od razu wskoczy status gwarancji.

W dniu 24.07.2023 o 11:25, Skylaker napisał:

- softu, który zautomatyzuje proces backupów i workflow

 

veeam

W dniu 24.07.2023 o 11:25, Skylaker napisał:

- najlepszego dysku do trzymania backupów (obecnie około 1,5 TB) 

 

Patrz na długość gwarancji, potem na CMR, a potem na producenta - WD najlepiej.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za rady.
Kupiłem już SSD Samsunga 970 Evo Plus 2TB, którego wsadzę do kompa i kupię drugi HDD, który będę trzymał w biurku i podłączał tylko na backupy.
U młodego faktycznie udostępnię katalog backupu i po sieci będę z niego pobieral dane. .
Dam znać, jak wszystko sobie ogarnę. .
Dzięki

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...