Skocz do zawartości

Problemy w sieci LAN po rozbudowie sieci


Recommended Posts

Cześć,

 

jakiś czas w swojej sieci lan miałem podłączony router główny Huawei AX3Pro i kolejne dwa routery podbięte kablem AX3 w trybie huawejowego meschowego accesspointa . Sieć działała stabilnie, ale ax3 niestety nie jest doskonały pod względem mocy rozgłaszanego wi-fi (tutaj jest słabiutko) 

W ten oto sposób by poprawić zasięg musiałem zastosować rzeźbę w postaci: Gpon światłowodowy operatora mam w "pralni" tam również znajduje się serwer, switch sieciowy rozpraszający sieć na cały dom i kilka innych urządzeń. > Router główny zaś znajdował się w salonie pod TV był wanem podłączony do Gpona operatora, z kolei jeden z Lanów wracał z powrotem do switcha w pralni, aby podłączyć resztę domu. 
Optymalnym byłoby aby router znajdował się w pralni! (tam jest podtrzymanie zasilania 12V no i wykorzystuje wtedy jeden kabel LAN nie dwa)

Teraz sedno problemu

Otrzymałem na testy zestaw 3-pack Tenda MX12 

Obecnie mam podłączony jako router główny Huawei AX3Pro z wyłączonym wi-fi w pralni oraz 3 urządzenia Tenda MX12 w trybie AccessPointa (jeden w salonie, drugi na piętrze i trzeci w garażu)
Pokrycie sygnałem wi-fi jest wystarczające, a nawet większe niż potrzeba.

Natomiast pojawiają się nowe problemy. W CS GO wyrzuca mnie z gry raz na dwie krótkie rundy. (raz na 15-25 minut) i nie jest to reguła, czasami przegram godzinę bez problemu.
Losowo zaczynają wypadać mi jakieś urządzenia w sieci raz na parędziesiąt godzin. Wczoraj wypadł kontroler ZIGBEE podłączony RJ45 do sieci oraz wszystkie produkty inteligentnego domu od xiaomi. 
Wyrzuciłem swój serwer DNS i ustawiłem domyślny operatora i pomocniczy 9.9.9.9 - nie pomogło.
Podczas gdy mnie wyrzuca z gry, mam ustawiony ping np. wp.pl i 8.8.8.8 (google) nie wypada ani ping, czasy odpowiedzi niskie. Czyli łącze jest i działa niby poprawnie.

Zastanawiam się nad 3 rozwiązaniami:

1. Wywalić te Tendę w cholerę 

2. Wywalić router AX3Pro i zostawić samą tendę w domyślnym trybie pracy routera + dodać wszystkie mac adresy urządzeń ze zdefiniowanym IP ze starego huaweia (jest tego trochę) Wady, jedna Tenda będzie wtedy w pralni co wpłynie negatywnie na zasięg Wi-FI i ilość portów LAN wolnych np. na piętrze gdzie nie będzie już stała Tenda.

3. Dokupić jedną dodatkową Tendę np. MX6 i wstawić w serwerowni by pełniła funkcję routera Głównego.
4. Jeśli z Huawei było w miarę OK, zostawić tak jak było i dokupić np. do salonu  Huawei Mesch 7 (Trochę nie chcę inwestować) a ax3pro zostawić w pralni.

Router główny w pralni jest dla mnie ważny, ponieważ chcę mieć podtrzymanie sieci internet na wypadek odcięcia zasilania. 
Przyjdą mi wtedy wszystkie alerty z czujników, obraz z kamer czy zgłoszenia z alarmu. Bez tego o "incydentach"  w domu dowiem się po fakcie.

Ja wiem jest Unifi czy TP-link omada i święty spokój ale to kosztuje kupę kasy a ja chwilowo jestem bez niej

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Wszystkie adresy IP rozgłasza Huawei (serwer DHCP) jest na huawei. Na tendach jest tryb AP bez serwera DHCP
Tendy otrzymały adresy z DHCP, ale dałem im adresy przydzielane do ich MAC addresów kolejno 192.168.3.240 /241 /242 dla wszystkich trzech AP tendy. Więc chyba to nie tu...

Edytowane przez elvismt
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, elvismt napisał:

Wszystkie adresy IP rozgłasza Huawei (serwer DHCP) jest na huawei. Na tendach jest tryb AP bez serwera DHCP
Tendy otrzymały adresy z DHCP, ale dałem im adresy przydzielane do ich MAC addresów kolejno 192.168.3.240 /241 /242 dla wszystkich trzech AP tendy. Więc chyba to nie tu...

 

A z jakiej puli ten DHCP przydziela adresy i jak to się ma w stosunku do pozostałych urządzeń?

Link to post
Share on other sites

Pula DHCP otwiera się na adresie 192.168.3.15 i kończy na 3.250 (pierwsze adresy przed 15 ( 3.1, 3.2, 3.3 itp) są na stale przypisane do urządzeń typu router, ap, serwer, kontroler zigbee, kamery itp.) 

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...