Skocz do zawartości

Upgrade zestawu, niby wszystko ok ale TOO HOT!


Recommended Posts

Cześć, 
Na początek tak to u mnie wygląda obecnie:

  • GPU: Palit GeForce GTX 1660 SUPER GamingPro OC 6GB GDDR6
  • Obudowa: SilentiumPC Signum SG1X TG RGB
  • CPU: AMD Ryzen 5 2600
  • Chłodzenie CPU: SilentiumPC Fortis 3 140mm
  • DYSKI: SSD Crucial MX500 500 GB + Dysk SSD GoodRam IRDM Pro 240 GB 2.5" + jakiś HDD na dane
  • RAM: Crucial 16GB (2x8GB) 3000MHz CL15 Ballistix Sport LT Gray
  • Płyta: MSI B450 TOMAHAWK MAX
  • Zasilacz: Seasonic FOCUS Plus Gold 550 (SSR-550FX) 80Plus Gold 550W

Komp jakoś tam daje radę jeśli chodzi o moje wymagania co do gier, ale od samego początku miałem z nim problem z temperaturami. Praktycznie CPU i GPU nie spada poniżej 45 stopni w idle a przy grach to grzeje jak kaloryfer a wentylatory buczą tak, że budzą mi dziecko w nocy. Przerabiałem już wszystko co mi przyszło do głowy:

  • komp stoi w zacienionym miejscu, nie na słońcu ani przy grzejnikach
  • regularnie czyszczony, nie jest zasyfiony ani nic
  • dokupiłem specjalnie ten Silentium na chłodzenie CPU
  • pasta na CPU też wymieniana co jakiś czas
  • otwierałem obudowę żeby mu jakoś pomóc się wentylować ale bez rezultatu
  • jakieś software'owe próby modyfikowania krzywej pracy wentylatora na GPU (MSI Afterburner) ale wychodzi na to samo. Albo buczy albo się grzeje, innej opcji nie ma.

 

Stwierdzam, że trzeba coś tu wywalić i wybór pada na największego podejrzanego czyli GPU. Wpadło mi w oko RTX 4060 Ti bo cenowo w okolicach 2K to tak akurat. Nie wrzucam tego postu do grupy tylko o kartach bo wydaje mi się, że temat może być bardziej złożony i może ktoś zauważy inny problem np. z innymi podzespołami.

Jeszcze takie 2 dodatkowe informacje:

  1. Nie szukam dużego skoku w wydajności bo nawet teraz to spoko działa jak na moje potrzeby ale oczywiście taki skok byłby mile widziany ;) 
  2. Jak już to planuję kupić nowe podzespoły, zbyt wiele przypałów przy używkach miałem w przeszłości

Dzięki za wszelkie rady i sugestie. Pozdro!

Edytowane przez przemoo83
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Zainwestuj w lepsze chłodzenie jak chcesz mieć ciszej, jakieś tańsze AIO.

Poza tym jak Ty chcesz mieć chłodny komputer skoro temperatury powietrza skoczyły do +30° ?

Z automatu chłodzisz rozgrzanym powietrzem.

U mnie np.trzy razy była pasta nakładana i trzy razy za dużo, więc można zajrzeć pod tego Fortisa co tam sie porobiło.

Za dużo pasty=wysokie temperatury.

 

Edytowane przez Lord_Krecitsqa
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

45 stopni to normalna temperatura na CPU jak masz 30 stopni na zewnątrz. Jakie masz temperatury w grach na CPU? Głośno może być.

 

Do ryzena 2600 szkoda pakować Aio Fortis 3 spokojnie go powinien schłodzić, jak nie daje rady to cos jest nie tak.

 

Co do upgdradu jak 2600+1660s wystarczało Ci w grach to ja bym wolał zmienić i CPU i GPU bo 2600 to już stary CPU i słaby

 

Ile ma ten 1660s lat, może trzeba tam pastę wymienić  jak się grzeje?

 

Co się wydania 2k to 4060ti za mocne do tego CPU

Coś w stylu 600zl za Ryzen 5600 + 6600xt/6650xt

Edytowane przez wrobel_krk
  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@Lord_Krecitsqaja już pastę killka razy wymieniałem i za dużo raczej na pewno nie jest. Komp teraz owszem się grzeje jak szalony ale zimą też robi za kaloryfer. W sumie od 4 lat mam ten sam problem. Temperatury są podobne bez względu na porę roku a jedyna różnica to taka że zimą jest w miarę cichy bo nie musi się mocno chłodzić a latem żeby mieć te 40 stopni to wyje i buczy cały czas bo wentylatory pracują. 
 

@wrobel_krk tylko ja to 40 stopni to mam okrągły rok tak jak pisałem wyżej. To jest tylko kwestia jak bardzo wentylatory się muszą napocić. W grach to zależy bo czasem nawet starsze gry powodują że bardziej mi się grzeje. Ostatnio Wiedźmin III (gra z 2015 roku) na ultra to chyba do około 70 stopni dobił. 
Karta jak i cały zestaw jest z 2019 czyli 4 lata. Dzięki za sugestię z tym GPU skoro procek też do wymiany to muszę zweryfikować plany. Tylko pytanie czy ten zasilacz da radę bo to jest chyba jakiś relikt. Jak składałem nowy komp w 2019 to zasilacz wyciągnąłem ze starego kompa to teraz on może mieć może i ponad 6 lat bo już nie mam dowodu zakupu za niego

Link to post
Share on other sites

Seasonic Focus Gold 550w masz?

Spokojnie pod Ryzen 5600 + 6600xt starczy nawet pod mocniejsze karty

 

Co do temperatur to 70 stopni na CPU to jeszcze nie jest dużo, na pewno Ci wyją wentylatorowy an tym chłodzeniu CPU?

Tam są ciche wentylatory nawet na 100% :
fan_noise_100.png

 

Może w obudowie Ci wyją wentyle i na GPU jak pasta od 4 lat nie zmieniona

 

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

@Lord_KrecitsqaTak rozumiem chodzi mi o to, że kilka razy ją wymieniałem pod akurat tym chłodzeniem i raczej jestem pewien, że nałożyłem tyle co zawsze. W poprzednich zestawach jakie miałem było ok. W sumie jakieś 20 lat mam z tym do czynienia bo kilka kompów już sobie złożyłem albo rodzinie i takie rzeczy już w sumie automatycznie robię. Nie żebym się znał jakoś super na kompach bo w ogóle nie siedzę w temacie (jak potrzebuję jakiś zestaw to pytam np. na takich forach) tylko, że takie tematy jak nałożenie pasty to robiłem dziesiątki jak nie setki razy i mała jest szansa żebym coś totalnie skopał.

@wrobel_krk tak to ten zasilacz. Ja go chyba mocno na wyrost kupiłem wtedy pod ten zestaw jaki miałem. Coś mi się kojarzy że ona ma chyba 10 lat gwarancji. No to tyle dobrze, że przynajmniej ta inwestycja się opłaciła.
No to jest zasadnicze pytanie co tam tak wyje. W sumie ja właśnie bardziej GPU podejrzewam niż CPU tak jak pisałem wcześniej miałem plan po prostu się tej karty pozbyć. W ogóle tam jest mega ciasno w tej obudowie mam wrażenie że tam się jedno grzeje od drugiego

Edytowane przez przemoo83
Link to post
Share on other sites

Podejrzewam że jak na powietrze to właśnie takie temperatury będą kiedy na dworze mamy upał 30C. Użytkownicy AIO też odnotowują skoki temperatur, tyle że jest cicho :P Ostatnio sam poruszałem wątek podniesienia C na wszystkich podzespołach w upalne dni.

Edytowane przez Joymaxx
  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

To nie są normalne temperatury na tym procesorze przy tym chłodzeniu. Mam podobny setup co Ty i na chłodzeniu Arctic Freezer 34 eSports mam nawet przy obecnych temperaturach w grach czy stres testach 60 stopni, w spoczynku +/-35 stopni, nawet jak rx570 itx(jeden wentylator, wyje dobrze :)) dobija do 77 stopni to procek nie łapie więcej jak 60. Ta obudowa ze szklanym frontem w Twoim przypadku też w przepływie powietrza na pewno nie pomaga. Ustawiałeś krzywe wentylatorów na CPU i w obudowie czy chodzi na auto? Może płyta jakieś wyższe napięcia daje, możesz bios zaktualizować jak jeszcze tego nie robiłeś albo po prostu taka sztuka się trafiła. Brat też miał ten procek z fortisem 3 i temperatury miał jeszcze niższe niż u mnie.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Tak jak mi dziś @zbiku90 napisał, krzem krzemowi nie równy i każda sztuka pamięci, procesora czy karty zawsze będzie się kręcić inaczej :) Możesz złożyć dwa takie same komputery i oba będą się różniły potencjałem oraz temperaturami. Nie znacznie, ale może być te nawet kilka stopni + możliwości OC.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

@wid3l3c - niestety blok z wielkiej płyty, kuchnia mniejsza niż łazienka z laptoptem bym się tam nie pomieścił. Poza tym bliżej sypialni niż tam gdzie jestem. Ale pomysł zacny :D
@bmi86 - kombinowałem z wieloma ustawieniami. Generalnie sprowadzało się do tego że jak chcę mieć coś poniżej 40 stopni to się muszę pogodzić z ciągłym buczeniem. BIOS w sumie mogę zaktualizować nie zaszkodzi ale podejrzewam że może i trafił mi się jakiś felerny egzemplarz
@zbiku - ja tego poprzedniego kompa też składałem wg porad z tego forum i teraz sobie odkopałem ten wątek i takie coś znalazłem

image.thumb.png.7ae553836778dabe75eb9accb7bc896a.png
polecili mi tu ludzie pewnie porządną obudowę to zamiast poczekać na dostawę wziąłem to co mi jakiś handlarz wcisnął i mam za swoje. Z drugiej strony u mnie często jest  tak że jak mam jakiś hajs odłożony to biorę coś na szybko na spontanie. Jakbym z tym poczekał to może kasa by się rozeszła i by było po temacie :/

@Lord_Krecitsqa - no ja oczywiście bez żadnej napinki to napisałem bo co to niby za doświadczenie jak jedyne co robię to wyciągam jakiś tam element i nakładam pastę :D Chodzi mi o to że, i w poprzednich zestawach to u siebie robiłem, i w kompach brata jednego i drugiego i w laptopie jakimś żony itd. No i po prostu nie było takiego tematu, żeby albo nałożenie pasty mi diametralnie obniżyło temperatury albo je podniosło. To raz miałem taki przypadek w historii ale potem wyszło, że to źle było docisk radiatora rozłożony bo jakiś tam pin nie trzymał i to było przyczyną. A tak to stosowałem różne "szkoły". Kropelka na środek i rozprowadzić dociskiem radiatora. Smarowanie równomierne, mniej lub więcej. Czyszczenie wcześniej różnymi sposobami. No cuda na kiju i zawsze mi wychodziło mniej więcej podobnie. Dlatego z tego doświadczenia jakie mam nie brałem w ogóle pod uwagę że ilość pasty może być w tym konkretnym przypadku kluczowa.
 

@Joymaxx - no ja mam jakieś takie przeczucie nie poparte żadną wiedzą ekspercką tylko po prostu jakimś taki odczuciem użytkownika, który nie od dzisiaj używa komputera, że te moje egzemplarze, zarówno CPU jaki GPU są jakieś podejrzane. Ktoś to może wyśmiać no bo co to za jakieś zabobony ale nie daje mi to spokoju.

Link to post
Share on other sites
W dniu 24.06.2023 o 10:25, Lord_Krecitsqa napisał:

Za dużo pasty=wysokie temperatury.

A ile to za dużo? Jak dla mnie poniżej 1 Kg / CPU to jest w sam raz :)

 

Jest lato, a buda z szkiełkiem na froncie nie sprzyja wymianie ciepła. Zdejmij przedni panel -> musisz mocno szarpnąć. Sprawdź, czy się coś zmieniło. Jeżeli tak, to znajdź impulsator kinetyczny. Jeden impuls wystarczy. Potem bieg do castoramy -> szukasz siatki metalowej - plecionej na komary. Taką siatkę dotniesz nożyczkami, przyklejasz od spodu najlepiej czymś w rodzaju mamut / technicol lub w ostateczności klejem na gorąco. Bum, temperatury zaktualizowane.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...