Skocz do zawartości

Długie włączanie komputera i niska wydajność po zmianie karty


Recommended Posts

Cześć!

Przed chwilą wymieniłem mojego GTX 970 na RTX 3070.

Pierwsze uruchomienie po zmianie karty- komputer włączał się długo, bardzo długo. Potem wyskoczyło kilka monitów o aktualizacji systemu etc. Komputer w końcu się włączył. Pomyślałem o sterownikach. Wszedłem na stronkę Nvidii i zauważyłem, że to jest ten sam GeForce Experience, który mam zainstalowany. Dla pewności kliknąłem "aktualizuj" jednocześnie zaznaczając "czysta instalacja". 

Niestety, pomimo tego karta działa bardzo wolno. Wyłączyłem internet, wszedłem w tryb awaryjny, użyłem DDU i usunąłem stare sterowniki. Nastepnie zainstalowałem ponownie te, pobrane konkretnie pod 3070, ale również bez większego skutku. 

Żeby lepiej zobrazować problem:

God of War- 20 klatek.

League of Legends 80 klatek (gdzie na GTX 970 miałem stabilne 165Hz, tyle co monitor).

Komputer z GTXem włączał się jakieś 10s. Teraz to co najmniej 25s, z czego czarny ekran z migającym kursorem (ten, który wyświetla się przed logiem płyty głównej) trwa dosłownie 10s. 

 

Jesteście w stanie coś pomóc? Czego to może być wina- jakie testy zrobić? Jakie mogę podjąć kroki w diagnostyce? 

Edytowane przez maxxam97
Link to post
Share on other sites

Gdyby to była wina zasilacza to raczej komputer by się resetował, ale i tak możesz podać resztę sprzętu.

ściągnij GPU-Z, wciśnij znak zapytania w pierwszej zakładce i start render, podaj co znajduje się wtedy w kolumnie "Bus Interface"

Daj również zrzut ekranu zakładki Sensors podczas gry.

Ktoś na reddicie podpowiada również żeby zmienić plan zasilania na zbalansowany i z powrotem.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi.

Pełniejsza specyfikacja:

Ryzen 5600

MSI 3070 SUPRIM X

2x8GB DDR4 Corsair Vengeance 3000Mhz

Seasonic 650W Gold -> https://proline.pl/zasilacz-seasonic-core-gm-650-gold-650w-ssr-650lm-p1396200

512 GB NVME

2x 1TB WD Blue

120 GB SSD Sata Plextor M6s

 

Grafika jest podpięta jednym kablem zamiast dwoma osobnymi- wiem, że "mocniejsze" karty lepiej podpinać dwoma osobnymi, ale chyba 3070 do takich nie należy.

7 godzin temu, xardas228 napisał:

wciśnij znak zapytania w pierwszej zakładce i start render, podaj co znajduje się wtedy w kolumnie "Bus Interface"

PCIe x 16.4.0 @ 16.4.0

 

7 godzin temu, xardas228 napisał:

Daj również zrzut ekranu zakładki Sensors podczas gry.

rOWSlRJ.png

Ogólnie- nawet podczas robienia tego screena (i z grą odpaloną w tle) czuć było mocne przycięcia...

 

EDIT

Plan zasilania mam ustawiony na "zrównoważony". Co ciekawe, nie mogę tego nawet zmienić. Wybieram z dropdownu "wysoka wydajność", zapisuję, po czym gdy wchodzę do tego panelu ponownie to znów wyświetla się "zrównoważony". Restart kompa też nie pomaga.

Udało mi się to zmienić z innego miejsca. Na "wysoka wydajność" ewidentnie czuć różnicę, ale nadal jest to 30 fpsów w grze w której wcześniej na gtx 970 miałem 60. 

Po zmianie na wysoką wydajność:

QGY9eSp.png

Edytowane przez maxxam97
Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, wrobel_krk napisał:

Nie masz jakiegoś wirusa, np nie kopie Ci coś na tej karcie, bo 85 GPU load więc karta nie próżnuje

Na poprzednim screenie nawet 95- ale to obydwa screeny są z momentu gdy gra jest włączona.

Wątpię, że coś takiego mam. Głównie dlatego, że przecież wczoraj na GTX970 mogłem grać w te gry bez większego problemu i ogólnie feeling korzystania z systemu był znacznie lepszy. Musiałbym zainstalować sobie wirusy instalując sterowniki do grafiki. 

Z wyłączoną grą wykresy są takie:

39yWFF3.png

Link to post
Share on other sites

Jak to screen z gry to coś chyba z zasilaniem sprawdź kable, spróbuj podpiąć jednak 2 osobnymi - karta ta powinna brać ponad 200w, a widzę że bierze tylko 113w. Odpal jakiś test GPU i zobacz czy board power ma przynajmniej te 200w

I pytanie czy nówka? Bo może mieć jakiś bios pod kopanie wrzucany z limitem mocy np

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
Teraz, wrobel_krk napisał:

Albo kable albo bios na karcie

A to tak, możliwe. Karta kupowana była używana, ze sklepu z dużą ilością pozytywnych komentarzy. Strzelam, że pracowała w koparce, nawet przez fakt, że był "brak oryginalnego pudełka". Wiecie, zawsze mogę ją zwrócić...

Link to post
Share on other sites

oPwPm18.jpg

 

Tu zajrzyj i daj screen

Teraz, maxxam97 napisał:

ze sklepu z dużą ilością pozytywnych komentarzy

Jaki sklep możesz podać jak najbardziej żeby chronić kolejnych kupujących - zwłaszcza jak sprzedali bubla

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
8 minut temu, maxxam97 napisał:

A to tak, możliwe. Karta kupowana była używana, ze sklepu z dużą ilością pozytywnych komentarzy

 

Takie informacje podaje się od razu, w pierwszym poście - oszczędziłoby to sporo jałowych rozważań. Prawdopodobnie jest to karta z kopalni z wgranym modowanym biosem, a to czy będzie działać "normalnie" tj. w pełni wydajnie, bez artefaktów i gotującego się hot spota wraz z pamięciami na oryginalnym biosie to się dopiero okaże.

Podaj parametry o których wspomniał @wrobel_krk, bez tego to dalej można tylko gdybać.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie bios wydaje się w porządku, w bazie techpowerup jest taka wersja dla tej karty: https://www.techpowerup.com/vgabios/228011/msi-rtx3070-8192-201126-1

Także problemem musi być coś innego. Najprościej byłoby chyba sprawdzić jak zachowuje się karta na czystym systemie (po formacie), oczywiście po uprzednim zrobieniu backupu. Przydałby się też zasilacz na podmianę, albo też inny komputer. Nie wiem ile masz czasu na zwrot, ale jak niewiele to ja bym się się długo nie zastanawiał nad oddaniem.

Link to post
Share on other sites

Jeszcze można ściągnąć DDU i za jego pomocą w trybie awaryjnym usunąć sterowniki od grafy i resztki po sterach poprzedniej grafy, zainstalować ponownie najnowsze i zobaczyć jak się grafa zachowa.

Link to post
Share on other sites

Bios wygląda że ok jest,

A przestaw w after burner power limit na maxa i zaznacz ok - taki test ale raczej to nic nie da

Tak to albo sprawdzić kartę w innym kompie/ z innym zasilaczem/albo czysty system

 

@BlackCoffe Autor już robił ddu w awaryjnym

Edytowane przez wrobel_krk
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ewidentnie jakiś problem z zasilaniem, karta nie dobija nawet na połowy limitu. Zwracaj póki możesz, szkoda czasu chyba że masz jakiś zapasowy zasilacz na wierzchu żeby podpiąć i sprawdzić dla pewności.

BTW gdzie są ci wszyscy co twierdzili że karty z koparki są super i że wystarczy wymienić pastę, termopady, wentylatory, sprawdzić czy bios oryginalny i od czasu do czasu przelutować coś w sekcji zasilania albo ewentualnie wymienić padnięty VRAM? :D Jakbym szukał używki to jednak od osoby prywatnej i lokalnie, podjechać, sprawdzić i dopiero kupować. Oczywiście jak ktoś ma czas to może przebierać w koparkach, w końcu się trafi coś fajnego.

Link to post
Share on other sites

Jeszcze po weekendzie spróbuję postawić nowy system na drugim dysku, taki czysty, od zera. Chociaż nie ukrywam, ze grafika prawdopodobnie poleci na zwrot więc nie wiem czy w ogóle jest sens się bawić i kombinować skoro czas leci, a mam jedynie 14 dni na zwrot. 

 

W sumie trochę z innej beczki: Czy gdzieś ostatnimi czasy zmieniły się wymiary tego mocowania kart graficznych? 

Mój GTX970 wchodzi w obudowę (SPC Aquarius X70W) i bez problemu go przykręcam. Miałem RX 6700XT, teraz tego RTXa 3070- przy obydwóch musiałem naciągać obudowę, żeby je przykręcić. Mówię o tym miejscu. 

bwr2U2W.png

Edytowane przez maxxam97
Link to post
Share on other sites

Właściwie to teraz zauważyłem, że grafika, którą kupiłem była podpisana jako SuprimX, a taktowanie i nalepka z tyłu wskazują, że to jedynie Suprim. Pakuję jutro kartę i odsyłam. Oby tylko teraz się nie pluli, że to niby ja im kartę zmieniłem i zwracam inną niż w opisie.

Dzięki wszystkim za pomoc! 

 

Edytowane przez maxxam97
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...