Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

Mam pytanko, co jesteście w stanie polecić jako alternatywa dla routera Funbox 6 od Orange? Ogólnie router poza kompletnie podstawowym użytkowaniem jest tragiczny, wyrzuca mi urządzenia z sieci, w ogóle chcąc cokolwiek zrobić czuć kaganiec ze strony softu Orange.

Jeśli chodzi o to czego potrzeba to:

  • obsługa PPPoE,
  • obsługa VLAN (wymagany aby w ogóle mieć połączenie między ONT a Routerem),
  • soft gdzie będą zaawansowane możliwości konfiguracji czy statystyk,
  • obsługa 50+ urządzeń ze względu iż bawię się w smarthome.

 

Prędkości jakie obecnie posiadam to 300/50 Mbps.

 

Strasznie widzą mi się urządzenia Ubiquiti, rozważałem UDM albo UDR. Masa możliwości, zaawansowane statystyki, przejrzysty interfejs, tylko jak czytam reddita czy inne fora, ludzie mają dość mieszany stosunek do tych urządzeń.

UDM-Pro czy SE nie dam rady zamontować bo mieszkam w bloku i ciężko z miejscem na taką instalację.
Ma ktoś może w/w urządzenia?

Z góry dzięki za odpowiedzi. :)

 

Edytowane przez nkkfs
Link to post
Share on other sites

unifi są fajne jeśli odstrasza Cię mikrotik, wygodne, dużo opcji. Natomiast na pewno są drogie. Jeśli szukałbym routera to udm-pro byłoby pierwszym wyborem po NGFW.

 

problem z udm-pro jest taki, że są drogie, zaraz zaczyna się budżet NGFW, a w cenie 2k masz pfsense które jest darmowe lub fajnego mikrotika. Ogólnie jakość ich routerów (soft) jest niższy niż pozostałych produktów i konkurencji w tej cenie. Co nie oznacza, że jest zły. Mikrotik nie ma chociażby DPI. A udm ma.

 

 

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)
41 minut temu, grzech1991 napisał:

unifi są fajne jeśli odstrasza Cię mikrotik, wygodne, dużo opcji. Natomiast na pewno są drogie. Jeśli szukałbym routera to udm-pro byłoby pierwszym wyborem po NGFW.

 

problem z udm-pro jest taki, że są drogie, zaraz zaczyna się budżet NGFW, a w cenie 2k masz pfsense które jest darmowe lub fajnego mikrotika. Ogólnie jakość ich routerów (soft) jest niższy niż pozostałych produktów i konkurencji w tej cenie. Co nie oznacza, że jest zły. Mikrotik nie ma chociażby DPI. A udm ma.

 

 


 

Dzięki za odpowiedź!
Właśnie naoglądałem się materiałów o Unifi i naprawdę dobrze to wygląda jednak słyszałem stwierdzenie, że są jak Apple (w ogóle to chyba jakiś odłam Apple w stronę sieci ?) a dokładniej są drogie i oferują nie wiele w stosunku cena/jakość.

Kwestia kolejna, czy jeśli włączył bym IPS/IDS i DPI to to wszystko wydoli jeśli chodzi o podłączenie do tego jeszcze +50 urządzeń Wifi typu żarówki, drukarki, laptopy, telefony, tv, przystawki tv, nawilżacz, wiatrak itd? Ogólnie słyszałem, że sama sesja PPPoE jest trochę obciążająca a gdzie jeszcze rzeczy typu firewall i usługi w/w? Z drugiej strony ten zasrany Funbox ma 512MB ramu i nie wiem ile procka i "daje radę". Kuleje przy większej ilości urządzeń ale może to sprawa RAM?


Odnośnie UDM-Pro to jest to wersja rack'owa, w mieszkaniu nie bardzo mam gdzie takie coś obsadzić.

Jeśli wybierając UDM lub UDR to które? Raczej nie skorzystałbym z tych ich "aplikacji" typu kamery, telefony.


Mikrotik chyba jest taki profesjonalny/półprofesjonalny i ma chyba trochę taki surowy wygląd, nie wiem czemu kojarzy mi się z urządzeniami ZTE gdzie kiedyś dostałem od ISP i była tragedia tam coś znaleźć albo zmienić. :D

Edytowane przez nkkfs
Link to post
Share on other sites

Co do wydajności musisz sprawdzić, generalnie 500-700mbps robi każde ich urządzenie.

Mikrotik to pseudozabawka, do dużej i średniej firmy się nie nadaje. Jedynie do małej, a i tak mam obiekcje bo w firmie NGFW powinien być.

 

Nie wiem dla kogo jest mikrotik, dla małej firmy i wymagających userów domowych, to chyba grupa docelowa. Ew. providerzy internetu bardzo go lubią.

Link to post
Share on other sites
 
 

Nie wiem bo nie widzę sensu. Pracuje z siecami w podstawowym zakresie. Firma potrzebuje ngfw, a nie zabawki. User do domu typowy tego nie weźmie. Jak ja bym miał brać router do domu to bym brał ubiquiti. Mają świetne zarządzanie, DPI I jeden centralny system.

A jeśli chodzi o soft to pfsense lub opensense


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Link to post
Share on other sites

Sugerując się jeszcze innym wątkiem w celu poradzenia, zakupiłem Unifi Dream Router z możliwością zwrotu. Dzięki Panowie za udział w wątku, ewentualnie udziele swoje przemyślenia jak otrzymam router.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki, aktualnie mam opcję 300/50 Mbps także na razie mi to nie grozi a nawet bym powiedział, że wystarcza.
Co do routera, jest po prostu w porządku. Łatwość konfiguracji na plus nawet w przypadku PPPoE i VLAN'u. Przepustowość ta sama co na domyślnym Funboxie.
Jedynym jego mankamentem jest głośność działania. Uzbrojony w wiatraczek chodzi mniej więcej jak dysk HDD słyszany przy komputerze, można się przyzwyczaić ale występuje. Na pewno względem poprzedniego routera wszystko jest czytelne w interfejsie, w końcu wszystkie urządzenia typu żarówki, zmywarki, soundbary się poprawnie łączą i trzymają ustawienia. Nie wiem tylko po co ten mały ekranik, jest na tyle mały że mało co na nim widać. :D
Jeśli chodzi o wydajność, na razie przy ~20 klientach, włączonym Thread Managment na High wygląda to tak:
image.png.c6e87e4fdc60e19dcfe1b7ca5e888337.png

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...