Skocz do zawartości

Sens inwestowania w obecnego laptopa


Recommended Posts

Witam. Proszę o poradę. Obecnie posiadam kilkuletniego laptopa ASUS FX503vd o następujących parametrach: 8GB RAM, procesor Intel Core i5 7th gen, karta graficzna to jakaś Nvidia GEFORCE GTX i dysk HDD 1TB. Pracowałem przez ok rok czasu na  służbowym Huawei Matebook 15 bodajże (był tam dysk SSD) i ten HUAWEI to dosłownie zjadał żywcem tego Asusa. Prędkość i wydajność Huaweia to inna liga. Na moim laptopie w życiu bym tak nie mógł wydajnie pracować. I teraz pytanie czy aż taką różnicę robi dysk SSD? W moim laptopie na porządku dziennym są przycinki systemu, nawet w przeglądarce internetowej komputer potrafi złapać zadyszkę, dość często występuje 100% zużycie dysku. Tydzień temu sprzęt wylądował w serwisie, ale jest wszystko ok. Dysk jest sprawny, pracownik powiedział, że komputer jest na prawdę spoko i ma dobre parametry, ale dla mnie to jest padaka. Zaproponowano mi wymianę dysku na SSD w kwocie 500 zł i teraz moje pytanie czy warto? Czy dysk SSD sprawi, że wydajność będzie zupełnie na innym poziomie? Nie gram w gry, zależy mi na szybkim przechodzeniu między plikami, między dokumentami Word, między folderami, między skrzynką mailową. Bo jak dla mnie na chwilę obecną to wolę kupić nowego wydajnego laptopa za 3-4 tysiące, z którego będę zadowolony niż inwestować w tego. Co o tym myślicie? 

 

Link to post
Share on other sites

Oczywiście, że przesiadka na SSD zrobi bardzo dużą różnicę. Nawet nie ma co się zastanawiać.

 

Pytanie tylko jakiego dysku potrzebujesz, w sensie jaką pojemność?

 

Ja kilka lat temu wsadziłem najtańszy dysk SSD 120 GB do jakiegoś staruszka laptopa HP i śmigał jak nowy, a z dyskiem HDD nie dało się na nim nic robić, taki był muł :D

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

We własnym zakresie jakbyś to robił to 200zł kupisz 480-512GB SSD. Tak w zupełności to wystarczy by ten laptop był szybki. Nie wiem jakim cudem uchowałeś się jeszcze z dyskiem HDD. To jest jedyna słuszna opcja pod system od kilku lat.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak się uchowałem, po prostu był od nowości i nie czułem potrzeby zmiany bo nie miałem porównania. Dopiero jak popracowałem na nowym Huaweiu to zobaczyłem jaki to jest przeskok. To tak jakbym przesiadł się na jakiegoś Macbooka. Wszystko śmigało szybko, bez najmniejszego jęknięcia a tutaj to jest czasami dramat i najgorsze jak ten dysk zacznie mielić to strasznie głośno to słychać, ale w serwisie powiedzieli, że to norma - stary głośny mechaniczny dysk.

Link to post
Share on other sites

Wsadź w tego laptopa dysk M2 PCIe (warto wcześniej zaktualizować BIOS do najnowszej wersji) i postaw na nim system (od nowa, czysty bez żadnych śmieci od producenta, tylko to co faktycznie jest potrzebne), stary HDD może zostać na magazyn, albo wyciągnij go, żeby wydłużyć czas działania na baterii. Sensowny dysk M2 PCIe 500GB kupisz za jakieś 250-300 zł (np. Samsung 970 Evo Plus, Kingston KC3000), a jakość pracy bardzo mocno pójdzie do góry. Na wydajność pozytywnie wpłynie też dołożenie RAMu, bo znając Asusa siedzi tam tylko jedna kość RAM 8GB, dołożenie drugiej (koszt ok. 100 zł) poprawi płynność działania i wydajność, bo przy okazji zacznie działać dual DDR. Inwestując w tego laptopa ok. 350 zł po prostu go nie poznasz. W rozsądnych pieniądzach zyskasz sprzęt, który w codziennych zastosowaniach nie będzie za bardzo ustępował temu Huaweiowi.

https://www.asus.com/supportonly/fx503vd/helpdesk_bios/

Edytowane przez Pawel7
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Łoo panie. Wstawienie tam dysku SSD, to bardzo skomplikowana sprawa. Trzeba jedną śrubkę odkręcić i klapkę podnieść.

 

pracownik powiedział, że komputer jest na prawdę spoko i ma dobre parametry - prawdę powiedział. Microsoft nawet nie zakłada, że ktoś na obecnym Windowsie siedzi na HDD, więc wszelkie uaktualnienia nie uwzględniają delikatną współpracę z dyskiem talerzowym.

 

wolę kupić nowego wydajnego laptopa za 3-4 tysiące - z tej kwoty odejmij zakup SSD (nawet dwóch oraz pamięci) i resztę przelej po równo wypowiadającym się w tym wątku.

  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...