Skocz do zawartości

Adapter M2 a zajęte linie PCIE, Starsze MOBO:P67A-GD65 LGA1155


Recommended Posts

Witam

 

Chciałbym dołożyć do PC dysk SSD M.2 PCIe poprzez adapter PCI, ponieważ starawe MOBO nie ma odpowiednich portów.

 

Istotne Podzespoły:

Intel 2500K LGA 1155

MSI P67A-GD65

SSD Plextor Systemowy (sata)

HDD (sata)

GTX 1050Ti PCIex16

Karta audio AIM SC808 (PCI-E).

 

Specyfikacja Procesora mówi o maksymalnym użyciu 16 linii PCI Express.

 

Specyfikacja MOBO to:

 

1 PCIE 2,0 x16 slot (PCI_E2).

1 PCIE 2,0 x8 slot (in x16 slot) (PCI_E5).

3 PCIE 2,0 x1 slots.

2 PCI slots, support 3.3V/ 5V PCI bus Interface.

 

Moje pytania są następujące:

 

1. Czy taki adapter nie będzie kolidował z zajętymi liniami PCI?


2. Jaki najlepszy Adapter wybrać, zależy mi na solidny rozwiązaniu ?


3. Jaki dysk wybrać ma służyć jako magazyn danych myślę o 1TB/2TB?
(Wiem o zamianach kość przez producentów i nieinformowania o tym. Zdaje sobie sprawę o ograniczeniach transferów, chociażby ze względu na adapter, mimo to chwiałbym, aby dysk był możliwie wydajny przez to przyszłościowy.)


4. MOBO posiada bios UEFI, czy mogę postawić bootowalny system na tym dysku poprzez adapter bez modyfikacji biosu i innych zabiegów? Będzie to skutkować lepszą praca systemu? (opcjonalnie nie jest to najistotniejsze). 

Edytowane przez Left-Hand
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Left-Hand napisał:

Czy taki adapter nie będzie kolidował z zajętymi liniami PCI?

Nie.

 

Jaki najlepszy Adapter wybrać, zależy mi na solidny rozwiązaniu ? - Nie ma najlepszego, wybierz pod ulubiony kolor laminatu. Adapter, to tylko fizyczne ścieżki praktycznie bez elementów elektronicznych.

 

czy mogę postawić bootowalny system na tym dysku poprzez adapter bez modyfikacji biosu - bios trzeba zmodyfikować. Ponieważ masz PCIe 2.0, prędkości będziesz miał 1700/900 MB/s.

 

 

Link to post
Share on other sites

ad1 chcesz włożyć w drugie złącze PCIe x16 tak? No to te 16 linii PCIe 2.0 z CPU, będzie podzielone na 8 linii do pierwszego i 8 linii do drugiego PCIe x16. 
Oczywiście będziemy ograniczenie do tam max 1600MB/s Bo 4 linie PCIe 2.0 z kodowaniem 8b/10b 
ad2 jak najtańszy? Tam nie ma elektroniki, kup taki  za 15-30zł i tyle... 
ad3 KC3000 2TB jest obecnie w dobrej cenie 745zł https://www.amazon.pl/dp/B09K7DRMSC 
jak 1TB to kup Corsair MP600 PRO LPX 1TB 379zł https://www.amazon.pl/dp/B09Q2MW21F 
Oba to Phison E18 + 1GB DDR4 + 176l TLC microna z 5 latami gwarancji... 
różnica między budżetowymi SSD PCIe 3.0, a topowymi PCIe 4.0 jest obecnie dość mała i nie widzę sensu oszczędzać.     
ad4 da się bootowac nie wprost (mając Menedżer rozruchu systemu Windows zostawiony np na tym SSD SATA Plextor-a, ale wskazujący na partycję C na szybkim SSD PCIe NVMe gdzie by był system. 
Można też bootowac nie wprost przez clover itp,
można modyfikować UEFi dodając moduły NVMe... 
 

Link to post
Share on other sites

Ok, dzięki za sprawną odp.

20 minut temu, kokosnh napisał:

ad1 chcesz włożyć w drugie złącze PCIe x16 tak?

No tak mi się wydaje. Wpinanie adaptera w PCI-e x1 czy też PCI mija się z celem?
Grafika i tak jest ograniczona poprzez standard 2.0 w MOBO włożenie adaptera poskutkuje obniżeniem wydajności o kolejne kilkanaście procent, jeżeli dobrze rozumiem grafika będzie max pracować w zakresie PCI-Express x8 2.x  8 GB/s

20 minut temu, kokosnh napisał:

Oba to Phison E18 + 1GB DDR4 + 176l TLC microna z 5 latami gwarancji... 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru dysku. Rozumiem, że Phison to kontroler ddr4 to klasycznie trzyma tymczasowe pliki 176l to kości pamięci (rodzaj/generacja) któryś z tych komponentów jest bardziej awaryjny/wydajny warto do czegoś dopłacić?

Możecie mi powiedzieć na przyszłość lub odesłać do odpowiedniego wątku forum/artykułu w sieć, aby na przyszłość sam potrafił to policzyć. Jak liczyć zajęte linie PCI i co się wtedy dzieje, załóżmy hipotetycznie, że chciałbym podłączyć w każdy port jakąś kartę lub adapter któreś z tych urządzenia byłyby niewykryte, nieaktywne lub system, by krzaczył przez dławienie się pakietów danych?

Link to post
Share on other sites
57 minut temu, Left-Hand napisał:

Grafika i tak jest ograniczona poprzez standard 2.0 w MOBO włożenie adaptera poskutkuje obniżeniem wydajności o kolejne kilkanaście procent, jeżeli dobrze rozumiem grafika będzie max pracować w zakresie PCI-Express x8 2.x  8 GB/s

Tak, sam mam RTX 2070 na PCIe x8 2.0, różnica w wydajności jest marginalna przy SB... 
 

58 minut temu, Left-Hand napisał:

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru dysku. Rozumiem, że Phison to kontroler ddr4 to klasycznie trzyma tymczasowe pliki 176l to kości pamięci (rodzaj/generacja) któryś z tych komponentów jest bardziej awaryjny/wydajny warto do czegoś dopłacić?

No na kontroler, DRAM i kości NAND trzeba zwrócić uwagę, + czasami czy ma dołączony radiator, aby nie musieć kupować osobno... 
Tutaj oba polecane przeze mnie to topowa konstrukcje na PCIe 4.0 

 

 

Godzinę temu, Left-Hand napisał:

Możecie mi powiedzieć na przyszłość lub odesłać do odpowiedniego wątku forum/artykułu w sieć, aby na przyszłość sam potrafił to policzyć. Jak liczyć zajęte linie PCI i co się wtedy dzieje, załóżmy hipotetycznie, że chciałbym podłączyć w każdy port jakąś kartę lub adapter któreś z tych urządzenia byłyby niewykryte, nieaktywne lub system, by krzaczył przez dławienie się pakietów danych?


instrukcja płyty głównej, na każdej płycie to może inaczej wyglądać. 
W twoim przypadku masz dzielnik PCIe 2.0 (czyli dzielisz linie z CPU po 8 na każdy z slotów, ale równie dobrze w innej konfiguracji na innej płucie, w pierwszym PCIe x16 może być 16 linie z CPU, a w drugim linie z chipsetu... )
Do każdej płyty trzeba czytać instrukcje i jak dzieli linie :/ 

Link to post
Share on other sites

Jestem w trakcie zakupów jeszcze jedno pytanie 

W dniu 5.03.2023 o 15:28, kokosnh napisał:

ad2 jak najtańszy? Tam nie ma elektroniki, kup taki  za 15-30zł i tyle... 

W wielu wątkach dotyczących adapterów i dysków mówisz, aby wybrać najprostszy adapter a kości na dysku właściwe wolą być ciepłe podczas pracy 
W wątku:

Dlaczego proponujesz rozważenie wersji z radiatorem ?
https://allegro.pl/oferta/adapter-pcie-x16-dysk-ssd-m-2-nvme-radiator-10416358216


Zależy mi na bezproblemowej pracy czy pod KC3000 2TB też powinienem kupić radiator ?

Link to post
Share on other sites

Bo kontroler na KC3000 ma dość agresywny thermal throttling, i o ile dla kości lepiej że są ciepłe podczas pracy, to kontroler musi być poniżej 70C bo inaczej wyraźnie zwolni (nic mu się nie stanie, ale będzie działać wolniej). 
Do tego, KC3000 2TB jest dwustronny, więc i tak nie chłodzisz NAND drugiej strony, ale możesz też zaizolować kości NAND, np na termopadzie, jak bardzo chcesz (jak kupisz radiator). 
Czy jest taka potrzeba, zwykle, nie. Czy wydłuża żywotność, według badań tak.       

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...