Skocz do zawartości

Podłączenie dodatkowych wentylatorów na AIO


Recommended Posts

Witam,

 

Moje AIO: Arctic Liquid Freezer II 360. Chciałbym dołożyć dodatkowe dwa wentylatory na tym AIO i zastanawiam się jak to podłączyć. Najłatwiej byłoby podłączyć każdy kabel osobno albo połączyć te dwa (jest tam też kabel żeński) i podłączyć jednym kablem. Jednak myślę też, że można byłoby podłączyć te 2 wentylatory do tych trzech i wtedy mam jeden kabel wychodzący z AIO do podłączenia - problem jednak jest taki czy ten jeden kabel zasili te wszystkie wentylatory? Nic się nie spali :) ? Jak najlepiej podłączyć?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Link to post
Share on other sites

Obecne wentylatory w/g producenta pobierają 0,11A każdy czyli 0,33A wszystkie. Sprawdź w manualu płyty jaki amperaż jest w stanie obsłużyć złącze CPU-Fan i ile amper pobierają wentylatory, które chcesz dołożyć. Suma poboru energi przez wsztystkie wentylatory nie może przekroczyć amperażu złącza CPU-Fan. Najczęściej producenci ustawiają amperaż tego złącza na 1A.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Potwierdzam, w instrukcji jest informacja o tym, że wszystkie złącza dla wentylatorów (w tym CPU-Fan) mają 1A i max power 12W.

 

Jednak zapomniałem wspomnieć o istotnym fakcie. Moja obudowa to Fractal Torrent Black Solid, do której dołączony jest Fractal Nexus 9P Slim Fan Hub, gdzie mogę podłączać wentylatory. Dodatkowo te 2 wentylatory, które chcę podłączyć to Endorfy Fluctus 120 PWM (na przodzie jest napisane 0.3 A). Czyli wychodziłoby 0,93A - trochę na styk, ale się mieszczę.

 

Chciałbym połączyć te wentylatory i podłączyć do tego huba. Z kolei sam hub będzie podłączony do SATA (dodatkowe zasilanie) i do CPU-Fan. Dodatkowo do tego huba będą też podłączone 3 osobne wentylatory (każdy osobno). Czy po podłączeniu 5xwentylatorów z AIO (i samo AIO, bo jest jeden kabel) + 3 wentylatory osobno do tego huba będzie wszystko ok?

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, brando napisał:

o istotnym fakcie. Moja obudowa to Fractal Torrent Black Solid

To zmienia całkowicie zagadnienie. Podłączasz jak w instrukcji i zapominasz o problemie. Sterowanie obrotami wentylatorów jest skojarzone z temp. CPU. Ewentualnie wentylatory obudowy podłączasz do złącz Sys-Fan na płycie, a AIO do koncentratora. Będziesz miał możliwość ustawienia krzywych osobno dla poszczególnych Sys-Fan i CPU-fan.

Screenshot 2023-02-16 at 18-05-27 Torrent-manual-v.1.1.pdf.png

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...