Skocz do zawartości

Recommended Posts

WItam -na początek moja konfiguracja: Płyta MSI B550 Tomahawk (najnowszy BIOS), Ryzen 5800 X (wgrane oprogramowanie dla procków AMD-nie pamiętam jak się nazywa), 32 GB RAM (Goodram 4000 ale dla bezpieczeństwa taktowane 3800) , zasilacz Corsair RM 1000x, Grafika MSI Radeon XT 6750 X Gaming Trio (najnowsze drivery +oprogramowanie).
Problem polega na tym że w losowych przypadkach -najcześciej podczas przeglądania stron WWW -komputer dostaje błąd Kernel 41 (63) , ekran jest czarny ale komputer się nie wyłącza i trzeba go zreserować mechanicznie(czytaj : palcem ;) . Czasem po restarcie okazuje się że Windows zamienia sterowniki AMD na jakieś syfy z 2006 roku a w menadzerze urządzeń przy karcie graficznej stoi jak byk "urządzenie nie działa" i wtedy klikam by zaczęło działać.Od razu sama zmienia się też rozdzielczość pulpitu z Full HD na natywną (a natywna to 1440p ale ja jestm ślepy i wolę full hd bo jest czytelniej).
Zasilanie mam ustawione na max wydajność, nie ma hibernacji, uśpienia, wyłącznie dysku -nigdy, minimalny stan procesora ustawiłem na 15%.Zasilacz pod OCCT bez problemu się grzeje godzinę (a grzałby i dłużej) i nie ma żadnych błędów ani restartów. Memtest 4 cykle-bezbłędnie. TestMem5 Anta extreme- przeszedl 2 pełne cykle- zero błędów. Grafika tak samo, nie ma zwiech itp (testowana OCCT i Furmarkiem).Grafika ani procek nie były kręcone, napięcia są defaultowe, profil XMP włączony.
Niedawno zmieniłem i kartę graficzną i zasilacz i pamiętam że parę lat temu na starym zestawie (Corsair TX 650 + MSI 970 )były pdobne sytuacje ale za Chiny ludowe nie pamiętam co zmieniłem i co pomogło. Ale może pomożecie mi Wy?
Wpadłem jeszcze na pomysł że to może wina listwy zasilającej-kabel do PSU włożyłem bezpośrednio do kontaktu z pominięciem listwy i restarty są rzadsze ale i tak co 3-4 dni się zdarzają. Komputer działa ok 16 godzin na dobę. Wywaliłem antywirusa (AVG) bo czytałem że to może pomóc i póki co jadę tylko na Defenderze.
W Windows Update miałem zatrzymane uaktualnienia systemowe a i tak sam wczoraj sam coś ściągnął(przy okazji załapując Kernela 41 + całkowite zepsucie grafiki i update sterowników na te z 2006 roku), poza tym mam opcję by nie updateował innych sterowników niż systemowe a sam je i tak nadpisuje.
No i co Wy na to? Dałem do tego działu- jeśli zły to przenieście do innego- będę wdzięczny za pomoc i porady-dzięki!

Link to post
Share on other sites

Jeśli tak to co było z moim starym zasilaczem że problem był identyczny i nagle się jakoś sam zlikwidował? Podłączenia kabli oczywiście sprawdzę ale już nie dziś :) 12 rocznica ślubu- sami rozumiecie ;)

Link to post
Share on other sites

WItam-po przeczytaniu wszystkich porad postanowiłem się wstrzymać z działaniem i zobaczyć co się stanie- ostatni Kernel 41 (63) był w niedzielę czyli prawie tydzień temu- zdarzył się 15 min temu. Schemat usterki taki że komputer sobie szedł na idle (bo robiłem obiad) , usiadłem do niego, zacząłem przeglądać strony i pyk. Kernel 41(63). po mechaniczny  restarcie info że Radeon Watman wskutek niespodziewanego restartu przyjął wartości domyślne (i tak takie miał bo nic nie zmieniałem).I słuchajcie- przed otwarciem obudowy , wymianą przewodów czy czegoś tam tak sobie pomyślałem- czy to może moja wina że dałem zasilanie karty graficznej na jednym przewodzie? Tzn ten przewód ma 2 wtyczki (6+2), obie są oczywiście podpięte pod GPU ale czy to może być wina tego że one są w obrębie 1 przewodu? Może włożyć drugi przewód do zasilacza i podłączyć na zasadzie przewód A- wtyczkę A wkładam do karty i przewód B- wtyczka B do karty? Żeby zamiast jednego przewodu do karty szły dwa osobne (czyli były też zajęte 2 gniazda w samym zasilaczu) ?? Co o tym myślicie?

Link to post
Share on other sites

Tak zrobię -ciekawe czy coś pomoże. Te Kernele ostatnio są zauważalnie rzadziej- tak raz na 5 dni- mam nadzieję że częstsze updaty posta nie będą potrzebne...

EDIT: jeszcze jedna rzecz mi przyszła do głowy- gdzieś tam wyczytałem że z jednego gniazda PSU można wyciągnąć max 150 W a moja karta ma zapotrzebowanie ok 230 W....czyli 2 przewody byłyby lepsze...no ale skoro to prawda z tymi 150 Watami to jakim cudem ona działa teraz- przy zasilaniu z jednego gniazda?

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Nie no...to są jakieś jaja...stwierdziłem że powód restartów nie jest sprzętowy a programowy (sterownikowy)- uruchomiłem verifiera (po raz pierwszy w życiu) , zapomniałem zrobić pkt przywracania, zaznaczyłęm wszystkie sterowniki z wyjątkiem Microsoftowych i verifier oczywiście wysypał system tak skutecznie że potrzebna była reinstalacja ...zrobiłem to 4 dni temu a z pól godziny temu znów mialem Kernela 41, czarny ekran i trzeba było wcisnąć reset by komputer ruszył...wygląda to tak jakby coś było zaprogramowane że raz na 4-5 dni MUSI być ten Kernel....tak jakby po wystąpieniu błędy uruchamiał sie jakiś wewnętrzny  zegar, rozpoczynał odliczanie i pewnie znów za 4 -5 dni będzie ten błąd-obstawiam czwartek-piątek przyszłego tygodnia-ciekawe czy się sprawdzi... na Windows 10 tak nie było -może to wina Win 11 jako systemu?

Link to post
Share on other sites

Z Twoich wypowiedzi można wnioskować, że karta graficzna, która wymaga złącza zasilania 2x 8-pin jest podłączona 1x 8-pin więc doprecyzuj proszę.  Corsair RM1000x ma na lini +12V 1000W, a najbardziej prądożerne- karta graficzna i CPU raczej takiej mocy nie spożyją. Następna sprawa to występowanie błędu KernelPower 41. Czy masz naipierw informację o błędzie, a potem czarny ekran czy jest on zapisywany w dzienniku zdarzeń. Jeżeli ta druga opcja to jest skutek Twoich resetów PC czyli nieczystym zamknięciu systemu. Spróbuj odinstalować sterowniki Karty za pomocą programu DDU (instrukcja w sieci) i pozwolić na instalację sterowników przez system. Przetestuj działanie w konfiguracji ze sterownikami systemowymi.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Mam do karty graficznej podłączone 2 osobne przewody -jest zasilana poprawnie z 2 osobnych przewodów a nie z jednego z rozdwojoną końcówką.2 przewody wychodzą z PSU i 2 wchodzą do GPU-już jaśniej nie mogę. Błąd wygląda tak że nagle pojawia się czarny ekran, komputer pracuje ale na nic nie reaguje,monitor jest włączony i jedyną opcją jest reset mechaniczny. W dzienniku zdarzeń jest tylko sam błąd-zerknij na screena

kernel.jpg

Link to post
Share on other sites

 

12 godzin temu, zwolay napisał:

verifier oczywiście wysypał system

Czy tu miałeś bluescreen, a jeżeli tak to z jakim kodem?  Te 32 Gb RAM 4000MHz w jakiej jest konfiguracji? MSI podaje dla płyty ustawienia:

▫ 1DPC 1R max speed 4866 MHz
▫ 1DPC 2R max speed 3866 MHz
▫ 2DPC 1R max speed 4000 MHz
▫ 2DPC 2R max speed 3600 MHz

Sprawdź działanie PC bez włączania opcji A-XMP oraz jak wyżej bez instalacji oprogramowania od AMD.

Link to post
Share on other sites

Ano właśnie kodów (bo wydaje mi się że były 2 bluescreeny -jeden po drugim-ale nie jestem pewien) nie spisałem-mój błąd. Pamięci dałem na 3800 tak dla świętego spokoju- działają w trybie 1T , przeszły 4 cykle Memtesta i 2 cykle TestMem 5 extremeanta - zero błędów.

EDIT: w ogóle jakim cudem ten Verifier tak skasztanił system że nie dało się nawet otworzyć notatnika??? Czy da się go uruchomić ale tak by tylko pokazywał że to i to spowodowało BSODa czy zawsze musi próbować naprawiać i w efekcie psuje cały system?

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, zwolay napisał:

Verifier tak skasztanił system że nie dało się nawet otworzyć notatnika???

A wyłaczyłeś weryfikator sterowników po ponownym uruchomieniu systemu? Jeżeli nie to weryfikator ponownie podejmuje sprzwdzanie sterowników i system ma ograniczone działanie. Ile masz kości RAM? To że przechodzą MemTest nie oznacza, że randomowo (jak u Ciebie) nie pojawi się kolizja RAM-CPU. Skrót 2PC oznacza kanały pamięci, a 1R to single i 2R dual. Jak wyżej testuj na domyślnych ustawieniach biosu, aby było jak najmniej możliwych przyczyn konfliktów.  

Link to post
Share on other sites

Nie wyłączyłem weryfikatora-nawet nie wiedziałem że trzeba to zrobić-myślałem że sprawdzi i do widzenia- zadziała jak np antywirus -kolejny raz sam z siebie się nie uruchomi. Kości pamięci mam 4 - wszystkie takie same.

Jeśli randomowo-ok , ale czemu ten random występuje średnio co 4-5 dni? Komputer działa 16 godzin na dobę-robię na nim wszystko, gram ,pracuję  itd - serio wygląda to tak jakby po kolejnym Kernelu włączał się jakiś tajemny wewnętrzny zegar i znów zaczynał odliczanie do tyłu co trwa 4-5 dni....

Edytowane przez zwolay
Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, zwolay napisał:

Kości pamięci mam 4

Czyli spełniony jest scenariusz ▫ 2DPC 2R max speed 3600 MHz i na tej częstotliwości RAM powinno być stabilnie. Kwestia występowania problemu co 4-5 dni jest pewnie przypadkiem i może być związana z uruchamianiem w tle jakiegoś procesu systemowego , który ma konflikt np. z oprogramowaniem od AMD. Czarny ekran wskazuje na konflikt ze sterownikiem lub jego oprogramowaniem  Adrenalin Edition. Testuj działanie PC ze sterownikami ustalonymi przez system i częstotliwością RAM na 3600 MHz. Jeżeli będzie bez problemu będziesz miał odpowiedź.

Link to post
Share on other sites

Pytałem bo z 5700xt mi się strasznie gryzł i działy się rzeczy niestworzone, ale jeśli obecnie nie masz to nie to. Możesz spróbować jeszcze raz verifiera tylko poczytaj najpierw jak go wyłączyć i zanotuj wszystkie kody występujących BSODów. Podpowiedź:

verifier /reset

w trybie awaryjnym ;)

Mi osobiście bardziej pachnie problemem z zasilaniem, zwłaszcza że

W dniu 29.01.2023 o 15:22, zwolay napisał:

Wpadłem jeszcze na pomysł że to może wina listwy zasilającej-kabel do PSU włożyłem bezpośrednio do kontaktu z pominięciem listwy i restarty są rzadsze ale i tak co 3-4 dni się zdarzają.

 

Link to post
Share on other sites

Wg mnie to jakiś sterownik albo Wiondows sam w sobie. Jak pisałem -miałem identyczną sytuację na starym zasilaczu (Corsair TX650M) pod Win10 -nie pamiętam co zrobiłem ale zadziałało i był spokój. Zailacz mam bardzo dobry0-nie wierzę by tu był problem. Podobnie GPU-oba sprzęty były katowane pod OCCT , Furmarkami itd i nie było żadnych problemów. Wg mnie to sterowniki. Boję się trochę odpalać tego verifira bym znów czegoś nie skopał (a nie chce mi się znów instalować systemu od nowa).Poczytam dokładnie jak się obchodzić z tym verifierem i może go odpalę :)

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Witam po przewie- po 9 dniach spokoju problem powrócił wczoraj -objawy identyczne ale....tyak sobie teraz pomyślałem czy sam błąd Kernel 41 jest wynikiem wciśnięcia przez mnie przycisku zasilania czy może jest powodem wystąpienia tych wszystkich zwiech o których pisałem wcześniej -czyli nagłego czarnego ekranu i braku reakcji komputera na cokolwiek? Bo to zasadnicza różnica a odkryję to następnym razem -po prostu od razu sprawdzę dokładny czas pojawienia się czarnego ekranu ale zamiast resetować kompa od razu poczekam z 10 minut i potem sprawdzę godzinę wystąpienia  Kernela 41 w rejestrze zdarzeń. Przez te 9 dni nic nie robiłem ani nie zmieniałem w komputerze, windows update pobierał tylko jakieś aktualizacje. Przeczytawszy że najnowsze sterowniki AMD są beznadziejne i powodują straszne problemy nie instalowałem ich. No-zobaczymy co się wydarzy-będę pisał na bieżąco.

Link to post
Share on other sites

Witam ponownie wszystkich fanów tego wątku ;) - dziś rano znów wystąpił problem-poniżej zrzut ekranu z dziennika zdarzeń. I teraz ważna jest sekwencja zdarzeń- ekran zrobił się czarny o 6.03 -postanowiłem poczekać parę minut i nacisnąłem reset ok 6.09- wniosek stąd jest  taki że Kernel 41 jest spowodowany naciśnięciem przycisku a nie wcześniejszą utratą zasilania. Czyli mógłbym sobie czekać i 10 godzin a bez naciśnięcia resetu Kernel by nie wystąpił -ale ekran dalej byłby czarny i komputer by nie odpowiadał. Wniosek nr 2 - tuż przed awarią - wystąpił błąd Display-zaznaczony w dzienniku. Poprzednio też tak było czyli prawdopodobnie winny jest sterownik ekranu. Nie instalowałem najnowszego (sprzed ok tygodnia czy dwóch) drivera bo przeczytałem że potrafi kompletnie zepsuć system. Ciekawostka- dlaczego błąd wystąpił 2 razy (godziny 6.03 i 6.04)i 2 razy jest napisane że sterownik odzyskał sprawność mimo że ekran był cały czas czarny? Kto mnie oświeci?

 

dziennik.jpg

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...