Skocz do zawartości

Switch, a PING + szybkość internetu


Recommended Posts

Witam

 

Mam pytanie - planuje zakup Switcha TP-LINK LS1005G. Dopiero co założyłem internet z Netii 600/100 Mbit/s światłowód. W nowym budownictwie mam skrzynkę przy wejściu do mieszkania w której jest router. Pociągnąłem kablem LANowym 10 m do komputera. Dostałem dekoder EVOBOX 4K  który niestety jest podłączony przez Wifi i tnie obraz czasami. Chciałbym zamówić drugi dekoder do pokoju gdzie jest PC. Tylko mam dylemat - czy Switch spowoduje opóźnienie w PINGu, który obecnie wynosi 4-5 ms, i czy spadnie jakoś prędkość internetu jeżeli będzie szedł przez Switch ? Oczywiście nie korzystałbym z PC i TV w tym samym czasie. Byłbym wdzięczny za odpowiedź i radę.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Nie powinno nic się dziać jeśli z routerem Netii połączysz switch z portem Gigabitowym. Jedyne co moze coś robić problem to router od Neti, Switch tylko przesyła to co dostaje od routera. Może być +/- 1 ping różnicy.

 

Routery Netii mają kiepskie WiFi dlatego ci tnie w EVOBOXie.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Alundro napisał:

czy Switch spowoduje opóźnienie w PINGu

Nie

2 godziny temu, Alundro napisał:

czy spadnie jakoś prędkość internetu

Nie

2 godziny temu, Alundro napisał:

Oczywiście nie korzystałbym z PC i TV w tym samym czasie.

A to czemu?

 

Link to post
Share on other sites
7 minut temu, Arnold napisał:

Nie powinno nic się dziać jeśli z routerem Netii połączysz switch z portem Gigabitowym. Jedyne co moze coś robić problem to router od Neti, Switch tylko przesyła to co dostaje od routera. Może być +/- 1 ping różnicy.

 

Routery Netii mają kiepskie WiFi dlatego ci tnie w EVOBOXie.

Dzięki za poradę. Telefon pokazuje mi w drugim pokoju pełną moc Wifi i 460 Mbit/s, ale tnie już w pokoju gdzie jest router. Mam jeszcze router który dostałem od Multimedi , ale nie wiem czy można sobie podłączyć od tak, jeżeli musiałem wpisywać hasło z routera Netii do dekodera

5 minut temu, 8gwiazdek napisał:

Nie

Nie

A to czemu?

 

Żeby była pełna przepustowość łącza

Link to post
Share on other sites

Routera od Multimedi nie podłączaj, a nie powinieneś Multimedi go oddac, zeby ci kary nie naliczyli?

 

To dwa różne sprzety i router od Multimedi nie będzie działał z Netią. Hasło do dekodera TV to nie hasło do usługi raczej.

3 minuty temu, Alundro napisał:

Żeby była pełna przepustowość łącza

Dla TV powinno 100Mb/s wystarczyć nawet po kablu.

Link to post
Share on other sites
14 minut temu, Arnold napisał:

Routera od Multimedi nie podłączaj, a nie powinieneś Multimedi go oddac, zeby ci kary nie naliczyli?

 

To dwa różne sprzety i router od Multimedi nie będzie działał z Netią. Hasło do dekodera TV to nie hasło do usługi raczej.

Dla TV powinno 100Mb/s wystarczyć nawet po kablu.

Oddam Multimedi , ale właśnie zmieniłem mieszkanie i dopiero za 2 tyg będę mógł zwrócić

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, Alundro napisał:

Oddam Multimedi , ale właśnie zmieniłem mieszkanie i dopiero za 2 tyg będę mógł zwrócić

Zadzwoń do Multimedii i dowiedz sie jaki jest termin na zwrot routera od momentu rezygnacji bo karą za spóźniony zwrot możesz się zdziwić. Dla przykłądu w Canal+ za dekoder spóźniłem się kiedyś 1 dzień i naliczyli 199 zł.

Link to post
Share on other sites
43 minuty temu, Arnold napisał:

Zadzwoń do Multimedii i dowiedz sie jaki jest termin na zwrot routera od momentu rezygnacji bo karą za spóźniony zwrot możesz się zdziwić. Dla przykłądu w Canal+ za dekoder spóźniłem się kiedyś 1 dzień i naliczyli 199 zł.

Ok dzięki za informację

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, wodego napisał:

Jednak po co dla telewizora większe prędkości?

To tak jak mi ktoś napisał jeszcze z 2 lata temu na innym forum po co mi światłowód do TIDALA, wystarczy łącze 10Mb/s. To odpal sobie TIDAL HiFi na takim łączu tyle, że nawet żadnej strony WWW nie otwieraj w miedzy czasie bo będzie tak rwał Tidal, ze wyskoczysz przez okno.

 

Po co w komputerze karta Gigabitowa przecież żadko kiedy w pełni wykorzystasz 300-600Mb/s nawet jak sam korzystasz bo i tak nie każdy serwer to uciągnie.

 

Ja na IBEA 600Mb/s o kazdej poze dnia i nocy z serweró∑ Microsoftu pobierając ISO Win 11 mam 76-78MB/s, a jak ktoś korzysta spadnie na chwile i dalej rura.

 

Jak masz w TV kartę 100Mb/s i nagle jakis serwer uciągnie wiecej to co sie stanie? Nic, spadnie ci jakość filmu, który oglądasz bo karta 100Mb maks pociagnie 95Mb/s, albo i mniej.

 

Karta sieciowa Gigabitowa na chipie Realteka koszt okolo 50-60 zł, wiec na czym producenci TV oszczedzają? Sensu zero.

Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, Arnold napisał:

Po co w komputerze karta Gigabitowa przecież żadko kiedy w pełni wykorzystasz 300-600Mb/s

żadko -> rzadko

 

No właśnie, trzeba rozróżnić urządzenia i przydatność danego łącza. Na komputer ściągasz duże pliki (choćby te przykładowe ISO windy) i tam szybka karta ma być i tyle. A co ściągasz na TV?

 

Nic, spadnie ci jakość filmu, który oglądasz bo karta 100Mb maks pociagnie - wymień serwis streamingowy oferujący filmy w bitrate, do którego karta "setka", to za mało.

 

Karta sieciowa Gigabitowa na chipie Realteka koszt okolo 50-60 zł, wiec na czym producenci TV oszczedzają? Sensu zero - nie wiem czy to zaakceptujesz, ale do TV więcej nie trzeba.

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, wodego napisał:

A co ściągasz na TV?

Obraz, któ®y się buforuje. Czym szybciej się z buforuje tym płynniej oglądasz, szczególnie w 4k i wyzszych rozdzielczościach. Jak wolniej fuforuje aplikacja automatycznie obniża jakośc wideo, zeby szło płynnie. Logika kolego. A to, ze wiekszośc streamingów nie przekracxza tych 100Mb/s przy buforowaniu to zupełnie inny temat. Moze nie mają taki łączy.

 

Ja dużo słucham Apple Music w ALAC. Np Metallica jakis utwór w 96khz/24 bit i mam na macOS apke koło zegarka co na bierzaco pokazuje predkośc. Czesto w momencie odpalania piosenki jest 76MB/s i po co tyle? Przy 10-20MB/s nie zbuforuje tego? Zbuforuje, ale wolniej i dłużej potrwa zanim odpali bo musi pobrać fragment. 

 

Łapiesz ?? :P 

Link to post
Share on other sites
43 minuty temu, Arnold napisał:

Obraz, któ®y się buforuje

Tak myślałem, że podasz film. Jednak jest ogromna różnica ze ściąganiem filmu do późniejszego oglądania (na TV bezużyteczne), a oglądaniem na żywo.

 

Film trwa 1.5h, więc TV będzie "ciągnął" go te półtora godziny niezależnie od szybkości łącza. Podczas oglądania łącze ne będzie obciążone. A ile wazy taki film?

"Na nośniku Blu-ray maksymalna prędkość przesyłu danych wynosi 54 Mb/s", ale platformy streamingowe nie oferują filmów w takiej jakości. Na stronie Netflix:

Jakość 4K/Ultra HD (UHD) - 4K: 15 Mb/s

 

Te 15Mb to i tak z zapasem, bo bierze się pod uwagę, że w domu są inne urządzenia, które mogą korzystać z internetu.

 

Nie chce mi się dociekać, ale załóżmy, że przeciętny film, to ~10GB danych (myślę, że i tak zawyżyłem). Te 10GB musisz pobrać przez 1.5h. Nie potrzebujesz karty sieciowej szybszej, niż 100Mb, bo to nie działa tak, że - ooo... szybkie łącze mamy, pobieramy cały film na raz i spokój.

 

Czym szybciej się z buforuje tym płynniej oglądasz - bufor ma x sekund i tego nie przekracza. To tak jakbyś z kolegą jechał autostradą dwoma samochodami. Wyprzedzasz go o 100m i utrzymujesz stały dystans. O ile większą masz prędkość od niego?

 

Link to post
Share on other sites
51 minut temu, wodego napisał:

Jakość 4K/Ultra HD (UHD) - 4K: 15 Mb/s

Wiesz, akurat Netflix ma najgorszą jakość 4K.

 

Zobacz jakość 4K na YT, albo na Disney+ nie wspominając o Apple TV. Gołym okiem widać, że Netflix nie idzie na jakośc tylko ilośc uzytkowników,

Link to post
Share on other sites
32 minuty temu, Arnold napisał:

Zobacz jakość 4K na YT

Ale co mam konkretnie zobaczyć? Aaa... wybrałem sobie film "przyszłościowy" 8k. Ten film, to dopiero będzie potrzebował łącza, pewnie jeszcze takich nie oferują. Ściągnąłem "Ultimate Wild Animals Collection in 8K ULTRA HD _ 8K TV", rozdzielczość 7680x4320. Patrzę na parametry:

30,4 Mb/s - ło rany... karta sieciowa 100Mb w 1/3 obciążona :menda:

Link to post
Share on other sites
13 minut temu, wodego napisał:

Ale co mam konkretnie zobaczyć? Aaa... wybrałem sobie film "przyszłościowy" 8k. Ten film, to dopiero będzie potrzebował łącza, pewnie jeszcze takich nie oferują. Ściągnąłem "Ultimate Wild Animals Collection in 8K ULTRA HD _ 8K TV", rozdzielczość 7680x4320. Patrzę na parametry:

30,4 Mb/s - ło rany... karta sieciowa 100Mb w 1/3 obciążona :menda:

No dobra, ale jak karta sieciowa 100Mb producenta TV na nasze kosztuje 40 zl, aGigabitowa 80 zł to wytłumacz mi tą oszczędnośc. Przez to TV kosztujący 2000 zł by kosztował 4000 zł czy co? Bo nie mogę tego zrozumieć. Już pomijam to czy YT ma download 30Mb czy 120Mbs :) 

 

Chodzi mi o całokształt.

Pytanie czy YT w streamingu ma taki sam download jak pobieranie z YT aplikacją jeszcze innej firmy? :) 

Link to post
Share on other sites

W porównaniu do telefonów, telewizory mają "bieda" podzespoły, a też mogą chodzić na androidzie. Tam się nie podaje procesorów, ilości pamięci itd. Użytkownik na karcie sieciowej 100 a 1000Mb/s żadnej różnicy w działaniu by nie zauważył. Masz wyprodukować 100 tys. sztuk telewizorów, kartę sieciową wkładasz o 40zł tańszą i masz 4 mln. zł w kieszeni.

 

Widziałeś kiedyś płytę elektroniczną dowolnego urządzenia? Często są tam wolne oznaczone i opisane miejsca. Inżynierowie zaprojektowali układy, a w czasie przygotowania do produkcji zrezygnowano z części kondensatorów, rezystorów, bo bez tego też działa. Kondensatory, rezystory dla fabryki, to dosłownie groszowe oszczędności (na sztuce), w detalu ceny kilka/kilkanaście razy droższe, a opłaca im się oszczędzać. Bo produkują setki tysięcy sztuk.

 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites


Taka informacja dla wszystkich co nie wiedzą - korzystanie z TV i internetu jednocześnie obniża prędkość internetu - Jak ktoś nie wie to warto zapoznać się z tematem a nie pisać że nie spadnie.

TV zabiera z pasma ok 8-12 mb przy tv hd a więc o tyle zmniejszy się prędkość netu - niewiele gdy masz 600 mb z kablówki ale jak masz 20 mb adsl to już podczas oglądania tv zabiera ci prawie połowę pasma.

 

Link to post
Share on other sites
50 minut temu, pawluto napisał:

jak masz 20 mb adsl to już podczas oglądania tv zabiera ci prawie połowę pasma

Oczywiście chodzi tu o oglądanie filmu z internetu, a nie samo włączenie TV - bo ktoś mógłby tak pomyśleć. To chyba logiczne, że dwa czy więcej urządzeń z odpalonym pobieraniem dzielą się pasmem.

Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, pawluto napisał:

Taka informacja dla wszystkich co nie wiedzą - korzystanie z TV i internetu jednocześnie obniża prędkość internetu - Jak ktoś nie wie to warto zapoznać się z tematem a nie pisać że nie spadnie.

TV zabiera z pasma ok 8-12 mb przy tv hd a więc o tyle zmniejszy się prędkość netu - niewiele gdy masz 600 mb z kablówki ale jak masz 20 mb adsl to już podczas oglądania tv zabiera ci prawie połowę pasma.

W tym temacie poruszamy wątek 600Mbit a nie 20Mbit

Już nie ważne skąd wziąłeś te 8-12mbit (nie wiem, wróżenie z fusów?) to 12Mbit z 600Mbit to 2%... jakby nie patrzeć jest to niezauważalne.

Link to post
Share on other sites
22 minuty temu, tom napisał:

Jakbyś miał łącze 1200Mbps, to pewnie pik by wyniósł 152MB/s..... A jak 300 to 38MB/s. Tylko co z tego wynika i czy ktokolwiek zauważy różnicę?

Czy kto kolwiek zauwazy różnicę mając 300Mb/s, a 600Mb/s gdy z internetu korzystają na codzien 2-3 osoby? Zauwazy i nie tylko wtedy gdy wszyscy bedą drenować łącze czyli pobierając z makjsymalną predkością.

 

Już kiedyś chyba nawet tu pisałem o streamingu, ze Spotify, Apple Music pobierają tzn buforują plik z muzyką na dysk, a taki Deezer i TIDAL do pamięci rAM. Jak to zauwazyc? Odpalasz Deezer i cokolwiek co pokazuję zajętośc pamięci RAM i widzisz, że nagle cała płyta, która zbuforował sieci w pamieci rAM bo wolnej pamięci RAM jest raptem 10%. Dlaczego tak robi Deezer i TIDAL? Bo ram jest szybszy od nawet SSD.

 

Odpal sobie Tidal HiFi na łączy LTE, które ma ledwo 10Mb/s. Nie posłuchasz bo rwie do tego stopnia, że albo wbijesz sobie nóż gdziekolwiek albo wyrzucisz komputer lub smartfon przez okno.

 

Gdyby predkośc transferu nie wpływała na płynnośc streamingu szczególnie wideo to światłowód byłby zbędny.

 

Mam INEA oprócz ONT dają jakis tam swoj router TILGIN z wewnętrznymi antenam,i. Pokój 30 metrów kwadratowych. Router stoi na jednym końcu pokoju, a TV Samsung Smart na drugim z 2019 model. TV ma tylko 2.4Ghz. Połączone. PD[alam YT na TV i cokolwiek bym w tym routerze w WiFi nie przestawiał, kanał, szerokośc kanału to kończy się na tym ze w 1080p rwie streaming z YT, w 720p ujdzie, ale sam TV odrazu na automatycznym wyborze rozdzielczości zjezdza na 640. Router i jego WiFi nie daje rady.

 

Natomiast na Asusie z sygnaturki po WiFi lata w 2160p z HDR i 60Hz bez niczego i to jakis filmik 12 godzinny, po pasku widac, że buforuje z zapasem i tez po Wi-Fi 2.4Ghz. 

 

Zakłądam, ze nawet karta Wi-Fi 5Ghz z AC do 433Mb bo taką widziałem w wiekszości TV droższych modelach spowodwała by, że zbuforował by szybciej i miał wiekszy zapas bo miał by wiekszy zapas predkości chodzby po WiFi, a tym bardziej kablem jakby TV miał gigabitową karte.

 

Ale uwazam, ze i tak co nie napisze to nie ma to sensu. Po co sie produkuje ja skoro w TV za 6 tysi jest karta 100Mb/s.

 

Może się cofnijmy bardziej skoro producenci sprzętu chcą tak oszczdzać i w ogóle nie dawac kablowej karty sieciowej skoro WiFi zawsze jest szybsze. Na 1000 szt TV oszczędzą na tej karcie sieciowej miliony, tyle, ze ludzie prędzej czy pozniej takiego modelu przestaną kupowac. 

Link to post
Share on other sites
25 minut temu, tom napisał:

Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością mogę stwierdzić, iż nikt nie zauważy różnicy. W poprzedniej firmie w której pracowałem było 50-60 pracowników. 100 Mbps spokojnie starczało. A nie jeden puszczał radio non stop lub youtube oglądał. Dziwne, prawda?

Ile z tych osób wymuszało na YT 1080p, a ile oglądało na utomacie czyli YT pod wpływem przepustowości łącza firmowego dobierał rozdzoielczośc filmu, materiału wideo?

 

To tak jak na smartfonie większośc ludzi ogląda YT Netflix i inne zwłaszcza te darmowe jak TVP VOD, Player czy Polsatowskie gdzie wszystko lata w najniższej rozdzielczosci i większości to zwisa czy mu idzie 1080p czy 640p, ważne że płynnie. Jakby teraz te powiedzmy 40 osób wymusiło 1080p to podejrzewam, ze 100Mb nie dało by rady.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...