Skocz do zawartości

Problem z windows boot manager


Recommended Posts

Witam, posiadam 2 dyski HDD i SSD. Kiedyś miałem system na HDD, ale ostatnio postawiłem na SSD i pojawił się problem. Windows Boot Manager znajduje się na dysku HDD. Kiedyś również zainstalowałem na HDD Qubes OS. Teraz niestety przy włączeniu komputera, automatycznie próbuje wczytać się Qubes OS ( co dziwne bo sformatowałem już ten dysk HDD). Muszę wejść do boot menu i ręcznie wybrać Windows Boot Manager, który znajduje się na HDD, a następnie instalacje windowsa. Czy jest jakaś możliwość zrobienia Windows Boot Manager na dysku SSD z systemem, żeby po włączeniu komputera automatycznie odpalał się windows z SSD?

 

Wrzucam screen z diskmgmt

image.png.e1410f54c8a60f7737c94ac5ae84adac.png

Link to post
Share on other sites

1. Przy instalacji windowsa zostaw podpięty sam SSD to ci utworzy na nim bootloader. Jak sprzęt na to pozwala to instaluj w trybie UEFI najlepiej (do ustawienia w biosie, zakładka Boot przeważnie).

2. Usuń te 2 pierwsze partycje na HDD, tak na wszelki wypadek. Jak masz możliwość to utwórz partycje od nowa to odzyskasz 600MB przestrzeni ;)

Edytowane przez zbiku90
Link to post
Share on other sites

W kolejnościach bootowania SSD jest na samej górze?? Usuń wszystkie partycje jakimś software'm i rozdysponuj miejsce jeszcze raz bo zostały ci małe części na których prawdopodobnie są zapisane informacje m.in o bootowaniu i przywracaniu systemu. Nie sformatowałeś całego dysku tylko partycję na której był system. Najpewniej D był kiedyś C ;)

Edytowane przez Joymaxx
Link to post
Share on other sites

A jak usunę te 2 pierwsze partycje z HDD to odpali mi się windows z SSD? Bo z tego co wiem to właśnie w tej 2 partycji na HDD jest windows boot manager. A jak wybierałem boot z SSD to windows niestety się nie odpalał

Odpinając wszystkie dyski i zostawiając samego SSD mogę na nim stworzyć bootloader przez obraz instalacji? Czy niestety muszę na nowo cały system postawić?

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Milusiek01 napisał:

Windows Boot Manager znajduje się na dysku HDD

To normalne przy instalowaniu systemu na SSD, gdy podpięty jest stary system na HDD.

 

Odpinając wszystkie dyski i zostawiając samego SSD mogę na nim stworzyć bootloader przez obraz instalacji? - tak, "ręcznie" można stworzyć partycję rozruchową. Robiłem to, ale z pamięci nie potrafię opisać. Na pewno jakiś program do partycjonowania, klonowanie partycji rozruchowej lub z wiersza poleceń tworzenie za pomocą komend. Jeśli nie czujesz się na siłach - instalacja od nowa po odłączeniu innych dysków.

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...