Skocz do zawartości

Jaka płyta pod 5800X3D/5900X?


Recommended Posts

Witam. Aktualnie posiadam płytę Aorus Elite B450 i jestem z niej turbo zadowolony, ale w mojej głowie zrodziła się myśl wymiany tej płyty na B550 lub nawet na X570, ale tak aby wykorzystać maksymalnie platformę bo nie będę już inwestował w AM5. Dodatkowo zastanawiam się czy jest sens zmiany z 5800X na 5800X3D albo ewentualnie 5900X lub nawet ostatecznie na 5950X do gier i zadań specjalnych jak montaż czy photoshop i podobne. O ile uważam, że 5800X3D do gier by wystarczył bez problemu tak się zastanawiam czy nie warto już pójść grubiej i zakończyć absolutnie rozbudowę na dobre. Chcę wykorzystać PCIE 4.0 i tak dalej. Osobiście jestem strasznie uprzedzony do sprzętu MSI więc ich płyty wykluczam totalnie, ale zastanawiam się ku jakiej marce spojrzeć. 

Aktualnie posiadam Aorus Elite B450

Ryzen 7 5800X

RX 6900XT

32GB RAM 3600 MHz.

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, kubikolos napisał:

Dodatkowo zastanawiam się czy jest sens zmiany z 5800X na 5800X3D albo ewentualnie 5900X lub nawet ostatecznie na 5950X do gier i zadań specjalnych jak montaż czy photoshop i podobne

Najbardziej rozsądnym wyjściem jest zakup nowej płyty i poużywaniem jej z aktualnym sprzętem. Wtedy ocenisz, czy brakuje ci wydajności procesora. 

Link to post
Share on other sites
11 minut temu, Artok napisał:

Najbardziej rozsądnym wyjściem jest zakup nowej płyty i poużywaniem jej z aktualnym sprzętem. Wtedy ocenisz, czy brakuje ci wydajności procesora. 

Zmiana płyty generalnie mi nic nie da według mnie.. Wiem, że różnica między 5800X a 5800X3D jest duża. Ja mam 5800X a kolega 5800X3D, ale ja mam 6900XT a on 2070 Super więc w tym przypadku procek mu trochę ciągnie mocniej kartę a u mnie karta wydajniejsza. Głównie mi na płycie zależy. Myślałem nad X570 Taichi

Link to post
Share on other sites

Nie wiem po co zmieniać płytę, aktualizacja biosu na obecnej, wsadzasz 5800X3D i masz spokój do grania na najbliższe 2 lata. PCIex4 czy 3 to dlaej jeden pies nawet z topowymi kartami. Kupowanie obecnie nowego mobasa na martwym AM4, mając sprawne B450 to wyrzucenie pieniędzy w błoto. 

Edytowane przez joker5513
  • Lubię to 1
  • Popieram 5
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, joker5513 napisał:

Nie wiem po co zmieniać płytę, aktualizacja biosu na obecnej, wsadzasz 5800X3D i masz spokój do grania na najbliższe 2 lata. PCIex4 czy 3 to dlaej jeden pies nawet z topowymi kartami. Kupowanie obecnie nowego mobasa na martwym AM4, mając sprawne B450 to wyrzucenie pieniędzy w błoto. 

święta racja , po co zmieniać mobo dla martwej platformy skoro na obecnej będzie Ci wszystko śmigało aż miło , no chyba że z jakiegoś powodu potrzebujesz dysk na PCIe 4.0 

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, cyna76 napisał:

święta racja , po co zmieniać mobo dla martwej platformy skoro na obecnej będzie Ci wszystko śmigało aż miło , no chyba że z jakiegoś powodu potrzebujesz dysk na PCIe 4.0 

Właśnie dlatego chcę zmieniać. Pisałem, że i tak nie będę zmieniał na AM5. to nie ma dla mnie sensu. Stąd pytanie o płytę, która wszystko ruszy w pełni bez zająknięcia. 

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, kubikolos napisał:

Właśnie dlatego chcę zmieniać. Pisałem, że i tak nie będę zmieniał na AM5. to nie ma dla mnie sensu. Stąd pytanie o płytę, która wszystko ruszy w pełni bez zająknięcia. 

ja śmigam na B550 Strix-F w konfiguracji ze stopki i nie mam najmniejszego problemu , MSI od "przygód" z X99 omijam szerokim łukiem  

Link to post
Share on other sites
10 minut temu, cyna76 napisał:

ja śmigam na B550 Strix-F w konfiguracji ze stopki i nie mam najmniejszego problemu , MSI od "przygód" z X99 omijam szerokim łukiem  

Ja jeszcze od B350... A to RAMu nie wykrywało a jak złapało to ustawień BIOSu nie zapisywało i przywracało do domyślnych ustawień jeśli o pamięć chodzi.. Zmieniłem na B450 jak tylko wyszły i działa do dziś od "kopa" ASUSa nie miałem jeśli o płyty główne chodzi. Zrobiłem kiedyś błąd i kupiłem 270X od Asusa, który padł po gwarancji.. Wykorzystam te wszystkie dobrodziejstwa tej ASUSowej B550? Mam na myśli PCIE 4.0 i dyski? Myślałem nad Taichi B550/X570 i PG Velocita B550/X570. Procka i tak nie będę podkręcał. Jedynie z GPU zrobiłem patent UV/OC przez co temperatury mocno zbiłem, ale zegar 2550 MHz leci stabilnie. 65C to góra jaką widziałem w MWII.

Edytowane przez kubikolos
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, kubikolos napisał:

Właśnie dlatego chcę zmieniać.

I chcesz zmieniać mobo tylko i wyłącznie dla obsługi dysku PCI-E 4.0? mam rozumieć, że wiesz jakie są realne różnice w jakości pracy na Nvm-e Pcie-e 3.0 vs 4.0?

Czy jednak chcesz grać tyle, że w CristalDiskMarka?

 

2 godziny temu, kubikolos napisał:

Zmieniłem na B450 jak tylko wyszły i działa do dziś od "kopa"

Bo zasadniczo na b450 to wszystko już chodziło "od kopa", pomijając jakieś totalne paździerze. 

 

2 godziny temu, kubikolos napisał:

. Wykorzystam te wszystkie dobrodziejstwa tej ASUSowej B550? Mam na myśli PCIE 4.0 i dyski?

A to przepraszam nie było pierwszego pytania.

Popatrz sobie po testach na aplikacjach które użytkujesz, robiąc platformę od początku? ok... w tym wypadku jak chcesz grać to 5800X3D, a jak nie chcesz to tego 5950X bym sobie darował, za drogi i bez sensu, koszt cepa i mobo będzie niewiele mniejszy jak nowej platformy z możliwością rozbudowy.

Link to post
Share on other sites
15 minut temu, pendzel_3 napisał:

I chcesz zmieniać mobo tylko i wyłącznie dla obsługi dysku PCI-E 4.0? mam rozumieć, że wiesz jakie są realne różnice w jakości pracy na Nvm-e Pcie-e 3.0 vs 4.0?

Czy jednak chcesz grać tyle, że w CristalDiskMarka?

 

Bo zasadniczo na b450 to wszystko już chodziło "od kopa", pomijając jakieś totalne paździerze. 

 

A to przepraszam nie było pierwszego pytania.

Popatrz sobie po testach na aplikacjach które użytkujesz, robiąc platformę od początku? ok... w tym wypadku jak chcesz grać to 5800X3D, a jak nie chcesz to tego 5950X bym sobie darował, za drogi i bez sensu, koszt cepa i mobo będzie niewiele mniejszy jak nowej platformy z możliwością rozbudowy.

Ale ja nie chcę nowej platformy... Ludzie

Link to post
Share on other sites

No właśnie. Chcesz wydać pieniądze na genau to samo co masz teraz. Co się zmieni jak przejdziesz na B550? PCIex 4.0 dla dysków i dla karty graficznej. Jeżeli chodzi o dysk to zyskasz -0,05s podczas startu systemu i +0,5 fps w grach na magistrali dla karty. Chcesz to kupuj, tylko sensu i logiki w tym nie ma. Wydasz kilkaset złotych z których nic nie wyniknie. 

Edytowane przez joker5513
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, joker5513 napisał:

No właśnie. Chcesz wydać pieniądze na genau to samo co masz teraz. Co się zmieni jak przejdziesz na B550? PCIex 4.0 dla dysków i dla karty graficznej. Jeżeli chodzi o dysk to zyskach -0,05s podczas startu systemu i 0,5 fps w grach na magistrali dla karty. Chcesz to kupuj, tylko sensu i logiki w tym nie ma. Wydasz kilkaset złotych z których nic nie wyniknie. 

Pytanie czy twoje pieniądze czy moje. Jakbym chciał to bym somie zmienił na nową platformę, ale nie chcę. Sensu nie widzę w pisaniu takich postów bez jakiejkolwiek pomocy przy doborze płyty. 

Link to post
Share on other sites

Nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi. Ja Cię nie nakłaniam do zmiany platformy.

Twierdzę jedynie że koszt zmiany mobo+ cpu na już martwą podstawkę też jest bez sensu.

Jeśli jesteś pewnien że potrzebujesz Nvme 4.0 bo 3.0 to za mało to wrzuć b550, ale dla samego tego faktu to ja nie widzę sensu pod kątem opłacalności. Nie wiem co tam robisz w tym Photoshopie i czy zajmujesz się tym zawodowo ale nawet jeśli to dobre mvm-e 4.0 to też jest tysiak, ładnie te prędkości wyglądają "na papierze", w praktyce różnica odczyt/zapis nie skaluje się już tak różowo jak w przypadku przesiadki z SSD SATA >nvme 3.0.

20 minut temu, kubikolos napisał:

Pytanie czy twoje pieniądze czy moje.

 

:D jak mnie brakowało takich rozmów na forum.....

 

18 minut temu, joker5513 napisał:

EOT

Same here.

 

 

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

Jeśli dla kogoś kto się uparł, żeby podarować sobie wydanie kilkuset  dodatkowych PLN za niewiele przyrostu wydajności (bo przyrost będzie, choć znikomy, niewarty dopłaty ) nie trafiają takie argumenty, to niech sobie to kupi i tyle. Odradzam odradzanie, bo autor zrobi i zainwestuje w to co będzie chciał.  Ja osobiście odradzam, mimo wszystko!

Edytowane przez mistela222
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy wymiana płyty dla samego dysku PCIe 4.0 faktycznie ma sens. Jeśli mówimy o wymianie M.2 PCIe 3.0 3500MB/s na PCIe 4.0 to dla gier takich jak MSFS czy Red Dead Redemption 2 faktycznie poprawi to samą płynność gry, szybsze wczytywanie tekstur, brak lagów. RDR2 na 3.0 jeczcze gdzieś czasem minimalnie leciutko na mikrosekundę lekko zerwie, ale jeśli skupimy się na grze to nawet tego nie dostrzeżemy. Na PCIe 4.0 i 7500MB/s problem będzie zniwelowany na dobre.

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Większy sens ma zmiana z 5800X na 5800X3d niż płyty. No chyba, że wkładasz 4080 albo wyżej no to można. PCIe 4.0 wykorzystasz na najmocniejszej karcie albo faktycznie jeśli potrzebujesz ultra szybkiego dysku. Dobry B450 pociągnie nawet R9 bez większych problemów. Więc jak wyżej.  

Do gier 5800X3d. Do innych można szaleć na R9 i B550 itd. Wedle uznania :peace:

Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, HegemoN napisał:

Większy sens ma zmiana z 5800X na 5800X3d niż płyty. No chyba, że wkładasz 4080 albo wyżej no to można. PCIe 4.0 wykorzystasz na najmocniejszej karcie albo faktycznie jeśli potrzebujesz ultra szybkiego dysku. Dobry B450 pociągnie nawet R9 bez większych problemów. Więc jak wyżej.  

Do gier 5800X3d. Do innych można szaleć na R9 i B550 itd. Wedle uznania :peace:

Pisałem, ze mam 6900XT. Zmienię jedynie na 7900XTX lub RDNA4. Dlatego chcę wykorzystać w pełni platformę. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...