Skocz do zawartości

Wentylatory w obudowie nie uruchamiają się przy włączeniu komputera


Recommended Posts

Cześć, mam problem z wentylatorami w obudowie be quiet Silent Base 802. Przy włączaniu komputera uruchamia się tylko wentylator od chłodzenia procesora inne wentylatory w obudowie nie startują, dopiero po odłączeniu kabla molex od huba i ponownym podłączeniu, wentylatory uruchamiają się normalnie. Wentylatory dołączone do obudowy(3x pure wings 2 140mm) oraz jeden dokupiony przeze mnie pure wings 2 140mm PWM podłączone mam do huba w obudowie i podłączone do sys_fan1 na płycie głównej( płyta główna gigabyte B660 Gaming X).

Link to post
Share on other sites

To złącze sys_fan 1 wysyła sygnał PWM i steruje w tym wypadku wszystkimi wentylatorami przez huba. Krzywa w biosie sys_fan 1 ustala obroty.

Hub potrzebuje prądu by zasilić wszystkie wentylatory bo to on je napędza, uzyskując wcześniej sygnał PWM jakie obroty ma dać.

 

Edytowane przez mistela222
Link to post
Share on other sites

Wygląda to trochę na wadliwy hub. Ale spróbuj może trochę podnieść krzywą sys-fan1. Może dostaje za niski sygnał wyjściowy ze złącza( za niski prąd idzie na wentyle i nie startują).

Zależy od ilu Volt startują te wentylatory, powinny startować w okolicy 5V. Każdy model ma inne napięcie startowe. 

Wentylatory nie zachowują się wtedy jakby chciały ruszyć a nie mogą, czy sztywno stoją?

Edytowane przez mistela222
Link to post
Share on other sites

Proponuję krzywą ustawić, żeby sygnał PWM szedł na 60 % ( co daje ponad 6V) przy ustawieniu temperatury CPU na 0 st. C. Zależy jak w biosie masz ustawione jakiego czujnika temperatury ma się "trzymać" sygnał PWM. Jak to nie pomoże to stawiam na uszkodzony hub. Może są inne pomysły od forumowiczów.

Przyczyn może być dużo. Może wyczyszczenie styków w molexie jakimś alkoholem, który zasila huba jeśli zasilacz ma już swoje lata...??????

Ewidentnie nie idzie prąd na wentylatory bo jak rozepniesz i ponownie podepniesz wszystko działa.

Edytowane przez mistela222
Link to post
Share on other sites

Mam tą obudowę. Wszystkie wenty muszą być podłączone pod kontroler, a kontroler podłączasz pod któreś gniazdo FAN i tyle, cała filozofia. Jeśli wenty nie kręcą się to spróbuj wyłączyć komputer definitywnie od zasilania na 15 sekund i włącz ponownie...

Edytowane przez Joymaxx
Link to post
Share on other sites

Podniesienie obrotów startowych na 60% i odłączanie komputera od zasilania nie pomogło, przepiąłem kontroler pod sys_fan2, ale również to nic nie dało. Po "resecie" przez wypięcie przewodu zasilającego HUB, wentylatory maja problem z uruchomieniem się dopiero po kilku godzinach od wyłączenia komputera, gdy wyłączę komputer i odepnę od zasilania na 2min i go włączę to wszystkie wentylatory uruchamiają się poprawnie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...