Skocz do zawartości

Przymiarki pod platformę AM5


Recommended Posts

Witam. Dawno nic nie pisałem, ale mam mały problem.

Od dość dawna siedzę na i9 9900ks i zastanawiam się nad zmianą platformy na bardziej przyszłościową.

Wstępnie to AM5. Czaiłem się na 7950x, ale poczekam jeszcze trochę na X3D.

Docelowość platformy - rozrywka, net.

 

Problem jest jeden - wybór płyty głównej, a dokładniej jej organizacji w linie pci-e.

 

Podejście mam takie - płyta AM5 + procek 7000X3D + ram expo 6000 + 2/3 dyski m.2.

Aby jednak było przyszłościowo to już liczę, aby nie wtopić - a mianowicie:

- kiedyś karta pcie 5.0 (pewnie nowe serie) - płyty obsługują to bez problemu

- kiedyś ssd m.2 pcie 5.0 (już się pojawiają) i dodatkowe dyski m.2

 

I teraz jest taki problemik - chcę włożyć kartę 5.0 i m.2 5.0 a do tego jeszcze jeden lub dwa dyski m.2 obecnie posiadane.

Zaczynają się problemy z podziałem linii na płytach - na 100% grafa i 1x m.2 da mi pełne prędkości obu urządzeń.

Dokładam drugi dysk m.2 i na niektórych płytach obcina mi grafikę na x8.

Dokładam trzeci dysk m.2 i na 100% obcina mi grafikę na x8.

Producenci nie do końca precyzują, czy samo obsadzenie gniazd m.2 obcina grafę, czy tylko obsadzenie m.2 5.0 ją obcina.

Gigusie i asusy niby tną grafikę do x8 po obsadzeniu dwóch pierwszych m.2 - nie podają czy dyskami 3.0/4.0 czy 5.0.

Niektóre płyty w manualu mają wszystkie m.2 z cpu, a niektóre ostatni slot lub nawet dwa z linii płyty.

Mam jeszcze dźwiękówkę na pciex1, ale to raczej ucina przykładowo usb lub sata.

 

Podsumowując:

- grafa 5.0 + jeden m.2 5.0 = każda płyta bez problemu z pełną prędkością pcie 5.0

- grafa 5.0 + jeden m.2 5.0 + 1/2 dyski m.2 3.0/4.0 = braki informacji lub obcinanie grafiki do x8

Link to post
Share on other sites
17 minut temu, kamyk155 napisał:

Aby jednak było przyszłościowo to już liczę, aby nie wtopić - a mianowicie:

- kiedyś karta pcie 5.0 (pewnie nowe serie) - płyty obsługują to bez problemu

Zanim karty graficzne będą wykorzystywać PCIE 5.0 to ten procesor będzie się nadawał do utylizacji. 

18 minut temu, kamyk155 napisał:

kiedyś ssd m.2 pcie 5.0 (już się pojawiają) i dodatkowe dyski m.2

To w sumie jak wyżej. 

26 minut temu, kamyk155 napisał:

Niektóre płyty w manualu mają wszystkie m.2 z cpu, a niektóre ostatni slot lub nawet dwa z linii płyty.

Najlepiej będzie obsadzić jeden slot podpięty pod CPU i jeden slot podpięty pod chipset. 

  • Lubię to 2
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak na razie wyszukałem tylko to, że średnie płyty na AM5 są bardziej pasujące.

Przykładowo - na 100% pasuje x670e Aorus Master - specyfikacja to grafa x16 5.0 i 2x m.2 5.0 = 24 linie bez obniżania szybkości grafiki (test na techpowerup).

Kolejne dwa sloty m.2 to 4.0 z chipsetu płyty. A trzeci slot pcie x16 to fizycznie 3.0 x2 i dzieli linie z dwoma sata - pasuje mi na dźwiękówkę.

Spełnia wymagania w 100% nawet te przyszłościowe.

 

Mały problem jest taki, że aorusa kiedyś miałem i były męczarnie biosowe i sprzętowo kompatybilne (fatalne biosy i problematyczne m.2).

 

Niektóre płyty mają 1x m.2 5.0 i 3x 4.0 (też by wystarczyło) ale szukam nadal z czym dzielą linie. 

Link to post
Share on other sites

To może zapytam inaczej bo widzę forum nic się nie zmieniło przez lata i nic się nie dowiem jak zawsze:

- czy  ktoś ma kompa na AM5 i na płycie 2-3 dyski m.2 ?

 

W niektórych testach widziałem że m.2 bezpośrednio z cpu robi transfery na m.2 4.0 7000mb/sek, a jak są w slocie z płyty to spore spadki wydajności nawet do 6000-6200 taki sam model.

Link to post
Share on other sites

AM5 nie kojarze żeby ktos miał. Nie dziwota - do momentu wyjścia procesorów z 3d cachem zakup nowych ryzenków średnio opłacalny. A nie możesz po ludzku kupić jeden dysk odpowiadający pojemnością zamiast drobić na 2-3 sztuki? Problem rozwiązałby się sam. 

 

Jeżeli już musisz wkładać po kilka dysków pozostaje pisać do supportu producentów płyt i pytać. Ciężko coś doradzić bo po raz nietypowe rozwiązanie chcesz sobie zafundować, po dwa nie znam na forum nikogo z płytą AM5. 

 

24 minuty temu, mati23 napisał:

i9 9900ks chyba jeszcze bym przy nim pozostał, bynajmniej jeśli chodzi o gry :)

Oj nie.... zdecydowanie już czas na niego, jak ktoś ma grafikę mocniejszą niż 3080. Sam się przymierzam do przesiadki jak wyjdą Zen4 3d

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, joker5513 napisał:

Oj nie.... zdecydowanie już czas na niego, jak ktoś ma grafikę mocniejszą niż 3080. Sam się przymierzam do przesiadki jak wyjdą Zen4 3d

Do 3080? Bez przesady :D Jakbyś miał 4090 to ok. 1440p i w 2160p nie widzę sensu jeśli mówimy o samych grach.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Straszna kiszka jak na razie.

Master jako nieliczny nie kradnie grafice szybkości po obsadzeniu dwóch pierwszych gniazd m.2.

Reszta płyt gwarantuje jeden m.2, a reszta to obcinanie lub linie z chipsetu.

 

Master ma jednak sporą wadę - tak jak pisałem - nadal sporo problemów z biosami i gryzieniem się sprzętu.

Wpisałem w google "x670e master problem" i już widać co się dzieje.

Link to post
Share on other sites
W dniu 15.12.2022 o 08:42, kamyk155 napisał:

To może zapytam inaczej bo widzę forum nic się nie zmieniło przez lata i nic się nie dowiem jak zawsze

No właśnie, nikt nie potrafi porządnie doradzić. Jeśli to ma być komputer przyszłościowy, to radzę kupić procesor intela 14-gen, kartę grafiki od Nvidii RTX 50x0, więc wystarczy czekać ok. roku. Modeli dokładnych nie podam.

 

- kiedyś karta pcie 5.0 (pewnie nowe serie) - płyty obsługują to bez problemu - co najmniej ze 2 lata czekania. Obecne karty nawet nie zbliżają się do przepustowości 4.0

- kiedyś ssd m.2 pcie 5.0 (już się pojawiają) i dodatkowe dyski m.2 - ja np. kupiłem 4 koła z felgami do przyszłościowego samochodu. Myślę, że rozmiar i rozstaw będzie pasował.

 

Chcesz do współczesnego komputera wkładać podzespoły, które pojawią się w przyszłości? I zdziwiony jesteś, że nie masz konkretnych porad? A może chcesz testy jak to będzie działać?

Link to post
Share on other sites

Pytanie zadałem jedno i celowo je nawet pocisnąłem pogrubieniem i podkreśleniem, ale wszyscy się uparli na porady innej kategorii....

 

Problem jest jeden - wybór płyty głównej, a dokładniej jej organizacji w linie pci-e.

 

Sam już ustaliłem że najbardziej pasuje Master i dokładnie opisałem dlaczego, ale nie jest bez wad:

1. slot Pci-e 5.0 dla grafiki - jest

2. gniazdo 2x m.2 5.0 bez obcinania linii grafy - jest

3. slot pci-e dla dźwiękówki (dzieli linie z sata) - jest

4. problemy z bios i sprzętami - .............. aktualnie płyta odpada

 

Szukam więc dalej - czasu nadal jest trochę bo czekam na procki X3D.

Link to post
Share on other sites
W dniu 15.12.2022 o 09:42, kamyk155 napisał:

To może zapytam inaczej bo widzę forum nic się nie zmieniło przez lata i nic się nie dowiem jak zawsze:

- czy  ktoś ma kompa na AM5 i na płycie 2-3 dyski m.2 ?

 

W niektórych testach widziałem że m.2 bezpośrednio z cpu robi transfery na m.2 4.0 7000mb/sek, a jak są w slocie z płyty to spore spadki wydajności nawet do 6000-6200 taki sam model.

 

Mam 3 dyski nvme = Samsung 980 Pro 1TB w M.2A (slot 5.0 x4 z CPU, dysk 4.0 x4), Netac 1TB 3.0 x4 w M.2B (3.0x4 z CPU), Samsung 970 Evo Plus w M.2C (3.0 x4 z chipsetu). Płyta Gigabyte X670 Gaming X AX (czyli w zasadzie to samo co Aorus Elite AX). Żadnych problemóœ z BIOSami, z RAMem (mam ustawione 6000, RAM bez EXPO). Cały konfig w stopce. Transferów nie sprawdzę, bo nie używam Windowsa, a hdparm pod linuksem pokazuje dziwne rzeczy na dyskach nvme, w SATA mam tylko dwa dyski na backupy więc nie obciążają chipsetu, bo nie zauważyłem, żeby coś ograniczało dysk podłączony do chipsetu.

 

I jeszcze kilka uwag:

- olej kartę dźwiękową na PCIe - też miałem (SC808, SB ZxR), ale jest z nimi kilka problemów. Niektóre mostki PCIe (asmedia) powodują, że np. Xonary czy SC808 mają problemy z artefaktami (piszczą trzeszczą), albo wcale się nie uruchamiają. Druga sprawa to przepływ powietrza. U mnie karta graficzna odżyła po wyjęciu dźwiękówki i zapakowaniu wentylatorów w "podłodze" obudowy.

- też zastanawiałem się (przyszłościowo) nad X670E, ale nawet przy obliczeniach na GPU nie jestem w stanie wysycić PCIe 4.0 x16, więc odpuściłem temat.

 

Edytowane przez Navier
Link to post
Share on other sites

Masz dziwne wymagania, których nie rozumiem.

 

6 godzin temu, kamyk155 napisał:

1. slot Pci-e 5.0 dla grafiki - jest

Po co karcie graficznej slot PCIe 5.0? Nawet takiej, która wyjdzie w przyszłości za 2 generacje? Aaaa... rozumiem, zakładasz że nowsze karty będą szybsze o kilkaset procent. No to dalej sobie tak zakładaj. Ja chcę autostradę, bo jeżdżę rowerem, a na autostradzie rowerem to dopiero będę mógł rozwijać szybkości... Nowe karty (RTX 20x0) włożone do starego slotu 2.0 miały wydajność niższą ledwo o kilka klatek/s. Pewnie nie było to ograniczone przepustowością, a sposobem komunikacji.

 

2. gniazdo 2x m.2 5.0 bez obcinania linii grafy - jest - błędnie zakładasz, że jak karta i SSD korzystają z tych samych linii, to będą się ograniczać? Toż to nawet na PCIe 2.0 nie było takich ograniczeń, gdzie dyski były ograniczane (interface), ale karty nie. Widziałeś gdzieś testy kart z adnotacją: system i gry instalowaliśmy na sata, żeby czasem dysk m.2 nie ograniczał ilości klatek?

 

Tak więc nie wiem po co te sztuczne wymagania. Pewnie inni też nie wiedzą, dlatego nie ma odpowiedzi.

 

Akurat dopiero co był temat komputera dla taty, który gra w pasjansa i YouTube ogląda. Wymaganiem był sprzęt za 700zł, na którym Win11 pójdzie. Bo jakby tata się dowiedział, że ma windowsa 10, to by kieszonkowego nie dał. Ten ojciec obecnie siedzi na Intel Core Duo z Win7 pewnie. Po prostu sztuczne wymagania ktoś sobie założył.

 

No chyba, że się mylę i naprawdę potrzebujesz takich dziwnych rozwiązań.

 

 

Link to post
Share on other sites

UP - czyli z dwoma m.2 z cpu grafa ma na tej płycie też zachowane pełne x16 jak na masterze ? Trzeci jest z linii płyty więc luz.

 

 

Stawiam na rozwiązania przyszłościowe, a te spełnia tylko platforma AM5 - to proste.

Gdzie widziałem obcinanie linii grafy - w testach niektórych płyt x670e - ale nie ma sensu tłumaczyć.

 

Aktualnie też planuje wstępnie dyski 4.0 (kupię samsunga 990 na system) + 3.0 (mam 8200pro na gry), bo 5.0 mają opóźnienie od listopada na styczeń.

Gdzie widziałem problemy - wpisz w google x670e master problem i zobaczysz co odwalili z ostatnim biosem, cold bootami i ramem.

Dźwiękówkę mam SB AE7 i chce z niej korzystać, bo podłączona do logitechów z906 sprawdza się wiele lepiej niż integry (sporo się natestowałem...).

 

Na obecną chwilę planuję x670e + 7950X3D + 2x16 6000 expo + samsung 990 pro. Obecna grafa zostaje jeszcze chwilę.

Procki 3D mają być dopiero koniec stycznia, więc jeszcze sporo czasu na czytanie manuali od płyt i oglądanie testów.

Link to post
Share on other sites
38 minut temu, kamyk155 napisał:

UP - czyli z dwoma m.2 z cpu grafa ma na tej płycie też zachowane pełne x16 jak na masterze ? Trzeci jest z linii płyty więc luz.

GPU:


03:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Navi 21 [Radeon RX 6800/6800 XT / 6900 XT] (re
v c0) (prog-if 00 [VGA controller])

LnkSta: Speed 16GT/s, Width x16

nvme1 (980Pro):


04:00.0 Non-Volatile memory controller: Samsung Electronics Co Ltd NVMe SSD Controller PM9A1/PM9A3/980PRO (prog-if 02 [NVM Express])

LnkSta: Speed 16GT/s, Width x4

nvme2 (netac 1TB):


07:00.0 Non-Volatile memory controller: Silicon Motion, Inc. SM2262/SM2262EN SSD Controller (rev 03) (prog-if 02 [NVM Express])

LnkSta: Speed 8GT/s, Width x4

nvme3 (970 Evo Plus 500GB):


17:00.0 Non-Volatile memory controller: Samsung Electronics Co Ltd NVMe SSD Controller SM981/PM981/PM983 (prog-if 02 [NVM Express])

LnkSta: Speed 8GT/s, Width x4

 

Jak widać - nic nie obcięte. GPU 4.0x16, nvme1 4.0x4, pozostałe dwa 3.0x4.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, kamyk155 napisał:

UP - czyli z dwoma m.2 z cpu grafa ma na tej płycie też zachowane pełne x16 jak na masterze ?

Wychodzisz z błędnego rozumowania, że grafika i inne urządzenia (m.2) non stop pracują na maksymalnej przepustowości. To tak jak kupując samochód, który wyciąga 220km/h zakładasz, że cały czas będziesz miał prędkość 220 na liczniku.

 

Link to post
Share on other sites

Odzew na forum mały, bo i niewielu chętnych na AM5 było na premierę. Nawet obniżki przy Black Friday tu niewiele zmieniły. Co więcej, ludzie pozostają dodatkowo sceptycznie nastawieni, bo praktyka pokazuje iż w nowe AMD najbezpieczniej iść od drugiej generacji procesorów pod nową podstawkę. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...