Skocz do zawartości

Poprawa jakości LTE - anteny vs router


Recommended Posts

Cześć.

Mieszkam na odludziu gdzie prędkość internetu po kablu osiąga zawrotne 10 Mbps a światłowód może kiedyś podciągną ale to na tym etapie rozwoju technologii, gdy będzie on przestarzały. Zdecydowałem się więc przesiąść na LTE który działa lepiej. Problem mam jednak w stabilności. Gdy jest spokojnie na zewnątrz i poza godzinami szczytu, prędkość dochodzi do nawet 80 Mbps. Ale nie zawsze jest tak pięknie i albo warunki atmosferyczne albo obciążenie sieci dają się odczuć. Rozważam więc dwie opcje i liczę na pomoc w kwestii wyboru a także chętnie usłyszę opinie osób korzystających z któregoś z tych rozwiązań.

Opcja nr.1: Anteny zewnętrzne.

Nie miałem z nimi doświadczenia ale podobno sprawdzają się dobrze. Najbliższy BTS jest ok. 6km w linii prostej od mojego domu i to z nim łączy się router. Przy sprzyjających warunkach jest ok ale nie jest tak niestety zawsze. Poza tym prędkość wysyłania też jest słaba nawet w dobrych warunkach. Mam jednak pewne "problemy" związane z tą opcją. Średni mi się widzi robienie dziury w ścianie kiedy dom był niedawno odnawiany i ocieplany. Poza tym w/w BTS kilka dni temu miał awarię i nawet anteny nic by nie pomogły. Musiałem biegać po domu z routerem i szukać miejsca, gdzie zasięg łapał z innego BTS. Szkoda by było niszczyć odnowioną ścianę na coś, co może nie zdać egzaminu.

Opcja nr.2: Lepszy (?) router.

Myślałem również nad zmianą routera. Mam chęci na Huawei B818 i ta opcja do mnie bardziej przemawia. Jest to opcja droższa ale nie ogranicza mnie do konkretnego BTS (tak, anteny można przekręcić na inny BTS ale mało to wygodne) i w razie problemów z jednym mogę próbować łapać zasięg z innego przestawiając router do innego pokoju i tyle. Dodam też, że w planach mam zmienić sieć jak skończy się moja obecna umowa i przejść to Play. Różnica jest taka, że BTS Play jest bliżej a powstaje też w okolicy drugi, jeszcze bliżej. Nie jestem tylko pewien czy sam router bez anten, nawet (podobno) tak solidny jak Huawei B818, wystarczy na poprawę jakości połączenia.

Dziękuję za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Ja tylko powiem, że router do LTE to tak właściwie modem LTE i często tez te routery się przegrzewają i to też powoduje różne rzeczy.

 

B818 agreguje 4 pasma/ Nie wiem z jakiego operatora korzystasz. Ja 10 lat na LTE siedziałem i miałem PLAY, Orange, skończyłem na T-Mobile racji braku limitów na transfer.

 

Dopiero po 4 latach u mnie T-Mobile włączyło agregacje i dawała się ona odczuć głównie w nocy gdzieś tak od 22 gdzie ludzie już więcej spali. Natomiast rok temu kiedy to już mialem światłowód i mialem ostatni miesiąc LTE zacząłem wyrazie odczuwać przeciążenie BTS i nie pomogła agregacja pasm. Jednak mialem okazje przetestować antenę z routerem ta taką zewnętrzną Huawei puszkę co dawał Play i bardzo mnie zaskoczyło gdyż była na chwile przywiązana sznurkiem do barierki od balkonu w domku jednorodzinnym i jak zawsze maks 80-100Mb/s i mimo, ze to zewnętrzne agregowali tylko 3 pasma efekt był, ze nawet w dzień powiedzmy od 16 do 20 potrafiło pójść do 200-250Mb/s. Mailem na firmę bez limitu dane i prędkość.

 

Natomiast kolega jak wsadził kartę PLAY to się załamał ledwo 40Mb/s mimo tej zewnętrznej anteny.

Test był robiony przy połączeniu kablem komputer-router.

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, Genghis Khan napisał:

Duzo pisania wybacz jestem leniwy :)

 

 

Widziałem, dlatego rozważam taką opcję. Wiem, że anteny poprawiają jakość ale tak jak pisałem, kieruje się je na konkretny BTS i w razie zmiany operatora sieci lub problemów z BTS anteny nic nie dają. W takim wypadku lepiej sprawdzi się router ale nie wiem czy nawet bardzo dobry router zrobi na tyle różnicę, aby opłacało się wydawać tyle pieniędzy (nowy Huawei B818 to jakieś 1,5 tyś złotych, używki w okolicach 700).

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Arnold napisał:

Ja tylko powiem, że router do LTE to tak właściwie modem LTE i często tez te routery się przegrzewają i to też powoduje różne rzeczy.

Bzdura

@thetusik

Trzeba zacząć od podstaw

1. Przeglądasz mapę dostępną pod adresem
http://beta.btsearch.pl/

Na tej podstawie dobierasz przynajmniej dwóch operatorów których bierzesz prepaidy na testy.

 

2. W przypadku LTE antena zewnętrzna zawsze da Ci lepsze uzyski niż anteny wbudowane w takiego B818 (sam go posiadam na backup i wiem jak on pracuje).

Na podstawie bts map, aplikacji NetMonster z telefonu dobierasz anteny na odpowiednie częstotliwości (nie sugeruj się bełkotem marketingowym sprzedawców że anteny działają znakomicie ze wszystkimi pasmami, to bullshit)

 

Z perspektywy czasu uważam że dużo lepszym rozwiązaniem od B818 jest
https://www.eltrox.pl/mikrotik-routerboard-lhg-lte18-lhggm-eg18-ea.html

 

Tyle że ja B818 nabyłem w uczciwej cenie czyli za darmo :)

  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, 8gwiazdek napisał:

Bzdura

@thetusik

Trzeba zacząć od podstaw

1. Przeglądasz mapę dostępną pod adresem
http://beta.btsearch.pl/

Na tej podstawie dobierasz przynajmniej dwóch operatorów których bierzesz prepaidy na testy.

 

2. W przypadku LTE antena zewnętrzna zawsze da Ci lepsze uzyski niż anteny wbudowane w takiego B818 (sam go posiadam na backup i wiem jak on pracuje).

Na podstawie bts map, aplikacji NetMonster z telefonu dobierasz anteny na odpowiednie częstotliwości (nie sugeruj się bełkotem marketingowym sprzedawców że anteny działają znakomicie ze wszystkimi pasmami, to bullshit)

 

Z perspektywy czasu uważam że dużo lepszym rozwiązaniem od B818 jest
https://www.eltrox.pl/mikrotik-routerboard-lhg-lte18-lhggm-eg18-ea.html

 

Tyle że ja B818 nabyłem w uczciwej cenie czyli za darmo :)

Dzięki, to już dużo bardziej pomocna odpowiedź. Z tego co widzę to tak czy siak anteny > top router. Mimo, że mam opory bo średnio mi się widzi dziurowanie odnowionych ścian to chyba nie mam wyboru. Nawet ten router polecany zamiast Huawei jest instalowany na zewnątrz i kierowany na BTS więc trzeba kombinować z montażem anten.

Link to post
Share on other sites

Chcesz miec lepszy internet nie uciekniesz przed zewnetrzna antena. Masz jeszcze taka opcje ze poszukac jakiegos lokalnego providera internetowego, popytaj sasiadow, popatrz na banery reklamowe, tacy providerzy maja zazwyczaj ciekawa oferte i masz duza szanse ze bedzie to lepszy net niz lte, ale to tez bedzie sie wiazalo najczesciej z antena zewn.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tak mi działa ta strona od 4 latach na każdej przeglądarce. Nie tylko mi nie działa i nie ma znaczenia z blokerem czy bez.

 

2 godziny temu, 8gwiazdek napisał:

Bzdura

Skoro Bzdura to powiedz czemu najlepszy smartfon jak intensywnie używasz LTE potrafi się tak zgrzać, że się zawiesi, a co dopiero router, ktory ma modem LTE i często chodzi cały czas 24h i tak naprawdę przy B818 płaci się 1,5 tysiące nie za router tylko za modem bo router w tym jest wart z 300 zł, albo i nie.

 

 

Zrzut ekranu 2022-12-11 o 17.25.50.png

Link to post
Share on other sites

Kolejna sprawa to zwykłe porównanie jak działa internet różnych operatorów.

Kupić 4 startery i sprawdzić nawet w telefonie jaka szybkość i w statusie nie stacji łapie z jaką mocą.

Tak wybrałem swojego dostawcę Internetu.

Teraz sieci są mocno obciążone tym całym dziadostwem społecznościowym. 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, JohnyRambo napisał:

Teraz sieci są mocno obciążone tym całym dziadostwem społecznościowym. 

Bardziej streamingiem video w Full HD, a jak się uda w 4K w takiej sieci. Prawdziwe 5G w Polsce będzie jak w Chinach bedą mieć 10G :P 

Edytowane przez Arnold
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Arnold napisał:

Tak mi działa ta strona od 4 latach na każdej przeglądarce. Nie tylko mi nie działa i nie ma znaczenia z blokerem czy bez.

Coś jest nie tak z twoimi przeglądarkami bo na moim "daily" firefoxie, który jest przeładowany dodatkami i modami w configu jest OK. A uwierz mi że często muszę kopiować linki do zapasowych jak coś nie działa.

4 godziny temu, Arnold napisał:

powiedz czemu najlepszy smartfon jak intensywnie używasz LTE potrafi się tak zgrzać, że się zawiesi

Najlepsze smartfony już od dobrych paru lat nie wieszają się bez powodów, więc domyślam się że problem jest z userem.

5 godzin temu, Genghis Khan napisał:

Masz jeszcze taka opcje ze poszukac jakiegos lokalnego providera internetowego, popytaj sasiadow, popatrz na banery reklamowe, tacy providerzy maja zazwyczaj ciekawa oferte i masz duza szanse ze bedzie to lepszy net niz lte, ale to tez bedzie sie wiazalo najczesciej z antena zewn.

Radiówka może i nie da lepszych prędkości niż LTE ale może (nie musi) poprawić stabilność. Trzeba sobie odpowiedzieć co jest priorytetem. Każdy porządny lokalny operator powinien mieć okres próbny, albo na wstępie powie uczciwie czego się można spodziewać.

49 minut temu, JohnyRambo napisał:

Kupić 4 startery i sprawdzić nawet w telefonie jaka szybkość i w statusie nie stacji łapie z jaką mocą.

Tak wybrałem swojego dostawcę Internetu.

Jeśli chodzi o LTE to naturalne i zdrowe podejście. Potem dopiero szukać pola do poprawy w sprzęcie ewentualnie.

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Arnold napisał:

Skoro Bzdura to powiedz czemu najlepszy smartfon jak intensywnie używasz LTE potrafi się tak zgrzać, że się zawiesi, a co dopiero router, ktory ma modem LTE i często chodzi cały czas 24h i tak naprawdę przy B818 płaci się 1,5 tysiące nie za router tylko za modem bo router w tym jest wart z 300 zł, albo i nie.

 

Nie wiem co to za smartfon i jakoś nie bardzo chce w to wnikać. Skoro masz takie problemy to radzę skontaktować się z autoryzowanym serwisem, może będą w stanie Ci pomóc.
 

Link to post
Share on other sites

Abstrahując od tematu ale nawiązując do niektórych wypowiedzi - mam router który dostałem przy umowie, nie jest to super sprzęt ale problemów z przegrzaniem nie miałem a działa praktycznie 24/7 (jako, że mieszkam na zadupiu zdarzają się przerwy w dostawie prądu to wtedy siłą rzeczy nie działa). Smartfon też mam nie najnowszy, w pracy mam włączony internet i korzystam z niego przez prawie cały czas a mam 12h zmiany i nie zawiesił mi się. Nagrzewać się nagrzewa ale to raczej kwestia używania sprzętu i pracy podzespołów.

 

Nawiążę też do wypowiedzi typu "kupić 4 startery i sprawdzić inne sieci". Jak pisałem na samym początku, jest to odludzie. Dokładniej jest to wieś ok. 600 mieszkańców, niecałe 20km od miasta (ponad 10k mieszkańców). Kablówka daje marne 10 mbps bo sprzęt jest przestarzały a na takim odludziu nie opłaca się widocznie go wymienić na nowszy. O lokalnych dostawcach nie ma mowy, tak samo jak o światłowodzie który w danych warunkach brzmi jak technologia z przyszłości. Jako, że kończyła mi się poprzednia umowa podpisałem nową ale tym razem na internet LTE bo wiedziałem, że będzie działał lepiej, skoro korzystając z telefonu miałem lepsze prędkości niż po kablu na komputerze. I to co teraz powiem nie ma na celu pokazać w dobrym czy złym świetle jakiegokolwiek operatora, nie o to chodzi. W momencie podpisywania umowy najlepszą opcją był Orange - najwięcej BTS w okolicy. Jednak od tamtego czasu rozkręcił się Play i powstał nowy BTS który obsługuje tylko Play i jest sporo bliżej (jakieś 4 km zamiast 6-7 km), jeszcze bliżej mnie powstał kolejny ale jego jeszcze nie ma na mapie BTS więc obstawiam, że jest nieaktywny ale fizycznie już wieża stoi. Gdybym miał teraz decydować się na konkretnego operatora to wybrałbym Play. Jednak nie o to w tym wszystkim chodzi. Jest jak jest, umowę z Orange mam ważną jeszcze przez rok i mimo, że działa to lepiej niż przestarzały kabelek to wiem, że można wycisnąć z tego więcej.

 

Dlatego nie pytałem "jak mądrze wybrać operatora sieci" tylko co w moim przypadku sprawdzi się lepiej - anteny zewnętrzne czy lepszy router. I wychodzi na to, że anteny poprawią jakość lepiej niż jakikolwiek wewnętrzny router ale trzeba skierować je na konkretny BTS a w razie jego awarii trzeba znowu kombinować, a ostatnia awaria BTS, z którego aktualnie dociera do mnie cywilizacja, trwała 3 dni. Przeniosłem modem w inne miejsce, złapałem zasięg innego BTS ale zamiast 60 mbps miałem 5 mbps. Z antenami oznacza to albo odczepienie ich od routera albo przekręcenie ich na inny BTS. Router bez anten sam sobie znajdzie odpowiedni BTS dlatego myślałem też nad tym Huawei. No i jeśli faktycznie po rozwiązaniu z umowy z Orange zdecyduję się na Play to znowu inny BTS, przestawianie anten itd.

 

Ogólnie wychodzi na to, że anteny są lepszym rozwiązaniem ale w razie problemów z BTS sytuacja robi się... niewygodna z braku lepszego słowa.

Router nie da mi tyle jakości ale jest wygodniejszy. Poza tym nie wymaga organizacji mocowania do anten, przewiercania otworów na kable itd.

Jest jeszcze rozwiązanie zaproponowane przez @8gwiazdekczyli (jeśli dobrze rozumiem) zewnętrzny router. Nie wiem jak duża (o ile w ogóle) jest różnica między takim routerem a zwykłym z podpiętymi antenami ale wychodzi na to, że dla lepszej jakości trzeba będzie montować sprzęt na zewnątrz.

 

Można powiedzieć, że dylemat rozwiązany, chyba, że ktoś chce jeszcze dodać coś wartego uwagi to zapraszam. Wszystkim dziękuję za odpowiedzi i pomoc.

Link to post
Share on other sites
7 minut temu, thetusik napisał:

Nie wiem jak duża (o ile w ogóle) jest różnica między takim routerem a zwykłym z podpiętymi antenami

Antena daje Ci zysk a kabel do niej generuje tłumienie :)
Jeżeli decydujesz się na antenę do takiego b818 to siłą rzeczy podpinasz anteny które są na kablu (nie widzę sensu innych).
Złej jakości przewód bądź jego znaczna długość generuje tłumienie które potrafi być wyższe niż zysk płynący z posiadania anteny.

Dla tego najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie urządzenia na zewnątrz i doprowadzenie do niego sygnału za pomocą kabla UTP.

 

 

Link to post
Share on other sites

Mimo wszystko popatrz czy nie ma lokalnego providera radiowego, mozesz o nim nie poprostu niewiedziec, to sa male firmy ktore najczesciej oferuja lacze radiowe, tak jak napisal kolega z forum takie firmy oferuja najczesciej umowe probna.

Ja mialem taki przypadek u siebie w domku probowalem orange / netie z ktorymi nie moglem sie dogadac w koncu znalazlem malego lokalnego providera internetowego,  po roku uzytkowania mialem awarie, dzwonie na tel zgloszeniowy po godz 21 i po 15 minutach mialem problem rozwiazany. Takie maly firmy dbaja o klientow albo przestaja istniec.

Wracajac do LTE to najwiecej zyskasz stawiajac antene zewn.

Link to post
Share on other sites

Jeśli chce się mieć dobry internet LTE, to niestety nie ma ucieczki przez zewnętrzną anteną, albo wywaleniem rutera na zewnątrz, fizyki się nie oszuka. Co do anteny, to możesz wypróbować ATK-504 ustawionej w polaryzacji X (dokładniej pisząc są to dwie anteny). W kategorii cena/jakość, nie ma chyba nic lepszego, a nawet droższe anteny wypadają gorzej od tego tandemu.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...