Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć, z racji tego że mój obecny dysk HDD zbliża się już pod dychę postanowiłem zaopatrzyć się w nowy dysk. Do tej pory korzystałem z dysku WD Caviar Green Edition, na początku trzymałem na nim wszystko, od gier po zdjęcia, teraz używam go głównie do przechowywania plików bo większość gier przeniosłem na SSD. Nadal działa bez zarzutu ale wolę dmuchać na zimne. Zależy mi głównie na bezawaryjności i cichej pracy. Dysk zamierzam wykorzystywać głównie do przechowywania plików i mniej wymagających gier. Jeśli chodzi o pojemność to myślę że w zupełności wystarczy mi 1TB. Na co zwracać uwagę przy wyborze dysku? Moglibyście mi polecić jakiś dysk? Przeglądałem oferty i przewinął mi się Seagate BARRACUDA, ma zdecydowaną większość pozytywnych opinii ale jest też kilka negatywnych które mnie zmartwiły i nie jestem do końca przekonany do tego dysku.
https://www.x-kom.pl/p/335481-dysk-hdd-seagate-barracuda-1tb-7200obr-64mb.html

Link to post
Share on other sites

Dużo wolniejszy zapis, przy małych plikach wręcz tragiczny. Był tu temat, gdzie użytkownik pytał się czemu pokazuje mu tak długi czas kopiowania plików (kilka godzin). Miał dysk SMR i nic z tym nie można było zrobić. Takich dysków należy się wystrzegać.

 

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Verbatov napisał:

Mógłbyś napisać coś więcej dlaczego odradzasz technologię SMR?

W SMR, ścieżki danych nakładają się na siebie, przez co podczas zapisu kasujesz przy okazji dane z innej ścieżki. 
Dlatego też HDD opierają się mocno o TRIM, aby żonglować danymi w taki sposób, aby przygotować sobie puste ścieżki do zapisu. 

Przy CMR, możesz bezpośrednio zapisywać i usuwać konkretne sektory dysku, bez naruszaniu danych na innych ścieżkach. 

https://kb.synology.com/pl-pl/DSM/tutorial/PMR_SMR_hard_disk_drives

np nie ma sensu robić defragmentacji na takim dysku, bo wręcz zaszkodzi jego wydajności. Do tego same algorytmy na HDD SMR powodują fragmentacje plików. 
Ogólnie jedyny plus SMR, to większe zagęszczenie danych, ale nie jest to plus dla ciebie a dla producenta (czyli na fizycznie tym samym talerzu HDD producent jest w stanie upchnąć więcej danych i sprzedać dysk drożej, bo ma większa pojemność ). Oprócz tego, SMR to same minusy, od żywotności, po wydajność. nie ma żadnych plusów dla użytkowników.    

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...