Skocz do zawartości

Piszczący dzwięk


Recommended Posts

Witam,

 

Złożyłem kilka dni temu nowa platformę:

 Intel Core i5 13600KF / Corsair iCUE H115I RGB PRO XT / Gigabyte B660 Gaming X DDR4 / Patriot Viper Steel DDR4 2x8GB 3600MHZ CL17

 

Dopiero dzisiaj miałem czas sprawdzić co i jak działa. Niestety jedna rzecz doprowadza mnie to potężnej irytacji, mianowicie piszczący dźwięk czy to w słuchawkach czy na głośnikach. 

Potęguje się bardziej jeśli uruchomię grę lub jakiś test syntetyczny. Jeśli jestem na pulpicie i nie ruszam myszką słychać tylko jednostajne buczenie a gdy tylko rusze myszką, coś klikne lub jak wspomniałem wcześniej uruchomię coś co obciąża komputer cały ten irytujący dźwięk tylko się nasila. Co w takim przypadku ? Reklamacja płyty ?

EDIT: zauważyłem, że im więcej klatek tym jest to bardziej słyszalne. Dodatkowo piszczenie słychać również z okolic procesora. Dodam, że przy okazji wymiany platformy serwis komputerowy wymienił mi termopady oraz paste termo pod chłodzeniem grafy

Edytowane przez FozzY
Link to post
Share on other sites

Dźwięki cewek niestety są normalne i nie świadczą o uszkodzeniu.

Jeżeli termopady w karcie graficznej zostały wymienione na poprawnej grubości i wszystko złożono zgodnie ze sztuką to prawdopodobnie chłodzenie teraz działa ciszej i bardziej to słyszysz. Jest też możliwe, że na nowym komputerze puściły ci wodze fantazji i wszystko jest ustawione na maksa, używaj vsynca albo ogranicz liczbę klatek powinno pomóc.

Jeżeli dźwięk pojawia się też w okolicach procesora to 13 generacja jest głodna a ten B660 ma sekcje zasilania jaką ma. Limit mocy dla procesora mógł by pomóc w diagnozie czy to jego wina.

A na koniec bo nie wspomniałeś jaki masz zasilacz, jego jakość i to co podaje płycie głównej i karcie graficznej też ma wpływ na na te dźwięki.

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, LordAnpu napisał:

Dźwięki cewek niestety są normalne i nie świadczą o uszkodzeniu.

Jeżeli termopady w karcie graficznej zostały wymienione na poprawnej grubości i wszystko złożono zgodnie ze sztuką to prawdopodobnie chłodzenie teraz działa ciszej i bardziej to słyszysz. Jest też możliwe, że na nowym komputerze puściły ci wodze fantazji i wszystko jest ustawione na maksa, używaj vsynca albo ogranicz liczbę klatek powinno pomóc.

 

Ten irytujący dźwięk nie wydobywa sie raczej z grafiki. Po odpaleniu syntetyka badz wymagającej gry dźwięk wydobywa sie z okolic procesora / sekcji zasilania. Wszystko by było ok gdyby nie fakt, że ja ten dźwięk słyszę czy to na słuchawkach czy na głośnikach. Nawet na pulpicie jest słyszalny, zwłaszcza jesli poruszę myszką. 

Zasilacz to SeaSonic SSR-550RM 80+ GOLD

Link to post
Share on other sites

Wszystko zainstalowane i aktualne.

EDIT: zauważyłem kolejną dziwną rzecz - mam mikrofon podłączany pod USB. Na starym kompie dioda sygnalizująca prace po wyłączeniu kompa również sie wyłączała. Tymczasem obecnie po wyłączeniu działa cały czas.

Edytowane przez FozzY
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, FozzY napisał:

zauważyłem kolejną dziwną rzecz - mam mikrofon podłączany pod USB. Na starym kompie dioda sygnalizująca prace po wyłączeniu kompa również sie wyłączała. Tymczasem obecnie po wyłączeniu działa cały czas.

Nowe płyty główne podają zasilanie na USB po wyłączaniu komputera, w większości z nich można to wyłączyć w UEFI. W UEFI w zakładce Power przestaw ErP na enable.

Edytowane przez LordAnpu
Link to post
Share on other sites

Czy jest szansa, że zasilacz nie wyrabia / umiera? Testowałem w syntetykach i grach. Żadnych problemów ale czy mimo to jest szansa, że coś sie złego dzieje?

EDIT: dobra, słowem wyjaśnienia.  Z emocji nie podszedłem do problemu na chłodno. Przetestowałem kompa Cinebnech R23 a następnie w furmarku. Tylko w furmarku problem występował tj piszczenie. Zleciłem serwisowi wymianę termopadów i pasty w momencie upgrad'u platformy. W zasadzie temat do zamknięcia, winowajca znaleziony. Teraz tylko czy serwis, który wykonał usługę zrobi cos z tym problemem. 

Edytowane przez FozzY
Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, FozzY napisał:

Teraz tylko czy serwis, który wykonał usługę zrobi cos z tym problemem.

Ten problem nie koniecznie musi być winą serwisu. GPU pobiera prąd przez płytę i prosto z zasilacza, dlatego ja zanim bym oskarżył serwis sprawdził bym kartę graficzną w innym komputerze albo komputer z innym zasilaczem.

 

W dniu 30.10.2022 o 15:27, FozzY napisał:

IMG_20221030_160348.jpg

Jak nie chcesz zasilania na USB po wyłączeniu komputera przestaw ErP na Enabled.

Link to post
Share on other sites

Nikogo nie oskarżam. Jutro grafa trafia do nich. Mają sprawdzić czy wszystko zrobili dobrze. W tym momencie udało się pożyczyć od znajomego grafikę i piszczenie nie występuje

EDIT: jestem w punkcie wyjścia. Pojechałem do serwisu. Podpięli kompa, furmark i nic... Zero irytującego piszczenia. Z jednej strony się cieszę bo grafa bądź co bądź wciąż warta troszkę pieniędzy ale z drugiej dalej nie wiem co jest winowajcą. Podpiąłem inny kabel do zasilacza, inne listwy, wpiąłem listwę do innego gniazda. Zaczynam domniemać, że cały ten problem powoduje stara instalacja elektro w bloku. Wynajmuje mieszkanie w bloku zbudowanym pewnie ze 40 lat temu. 

Edytowane przez FozzY
Link to post
Share on other sites

Jeżeli masz dostęp do dobrego UPSa i w domu na nim było by ok to pewnie może być wina instalacji. Jeżeli tak będzie to można to zgłosić spółdzielni ale wątpie, że bez typowej awarii cokolwiek zrobią, można też używać UPSa albo przyzwyczaić się do dźwięku.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...