Skocz do zawartości

Problem z rtx 3060 ti / mało fps w grach


Recommended Posts

Witam wszystkich,

 

zakładam nowy wątek ponieważ po przeczytaniu podobnych nie mogłem znaleźć wyjaśnienie problemu, mianowicie mam niskie fps w wielu grach między innymi; GTA V, Escape from tarkov itd. porównywałem wyniki z wielu filmików i testów i jest problem.

 

Zrobiłem również 3dmarka gdzie wyniki wychodziły bardzo dobrze, a fps jak ich mało było to tak jest.

 

Załączam screeny z benchamarków oraz specyfikacje :

 

GPU rtx3060 ti gigabyte gaming oc

CPU i5 10400f

16 gb ram ddr4

MOBA Gigabyte nie pamiętam dokładnie jaki

Zasilacz silentumpc Deus G1 500W 80Plus Bronze

 

Najsłabszym ogniwem może być zasilacz, natomiast wątpię żeby były takie spadki

 

Poniżej jeszcze linki do benchmarków:

https://www.3dmark.com/3dm/81913454?

https://www.3dmark.com/3dm/81914183?

 

 

fps 3.png

fps4.png

fps 2.png

fps 11.png

Edytowane przez Rico789
Link to post
Share on other sites

Zasilacz nie powinien tu być problemem, masz kartę ledwie 200W + procek z max 134W (PL2)

 

To trochę wygląda jakbyś miał uruchomiony G-Sync / FreeSync z monitorem o odświeżaniu 75Hz.

 

Nie podałeś dokładnej specyfikacji ramu, więc dla pewności zapytam, masz pamięci w dwóch kościach? Czy aktywowałeś profil XMP dla pamięci? Szukając rozwiązania sprawdziłbym jeszcze jakie temperatury osiąga procek podczas grania. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dorzucę informacje o płycie głównej i monitorze:

Płyta główna Gigabyte B460M DS3H
Monitor 
AOC 24G2U 144hz

Jak wrócę do domu to od razu sprawdzę jaki tam u mnie ram siedzi,(edit ram to: Patriot Viper Elite Grey 16GB [2x8GB 2666MHz DDR4 CL16 1.2V DIMM])  napewno 2x8gb, nie aktywowałem xmp. Jeżeli chodzi o klatki to akurat taki ss, w innym miejscu w benchmarku nawet ze 120 było, natomiast na filmie który porównywałem i innych to była różnica 40 fps, czyli znacząca różnica. 
Sterowniki stare odinstalowane DDU, następnie na nowo zainstalowane. 
Dołączę tutaj jeszcze z tarkova jak to wyglada: 

Edytowane przez Rico789
Dodatkowa informacja
Link to post
Share on other sites

Na tym filmiku faktycznie słabo to wygląda, GPU się nudzi. 

 

RAM wg JEDEC dla taktowania 2666 MHz ma CL18, ty masz lepsze pamięci. Powinieneś ustawić profil XMP w biosie płyty głównej (twoja płyta na to pozwala, bo masz chipset z serii B). Nie będzie to może miało dramatycznego wpływu na wydajność, ale ziarko do ziarka ;)

 

Kolejna sprawa, jeżeli masz w miarę normalne chłodzenie CPU (jakiekolwiek lepsze niż intel stock), to warto wyłączyć w bios opcję "Package Power Limit Time" (albo ustawić na coś pokroju "infinite", w zależności jakie tam masz opcje), czyli pozwolić procesorowi na boostowanie częstotliwości w nieskończoność. To daje dużo wydajności, ofc sprawiam że procek pobiera więcej prądu i mocniej się grzeje. 

 

Next,

Odpal furmarka, sprawdź, czy w nim karta osiąga pełną moc, czyli czy dobija do pełnych 200W. Jeżeli tak, to wszystko jest z nią w porządku. Potem, podczas odpalonego furmarka, odpal Prime95 z Small FFT. UWAGA, komputer będzie się grzał, nadzoruj temperatury! Jeżeli jest jakiś problem z zasilaczem, np: spadek napięcia, wtedy albo wyłączy się cały pc (OCP), albo nagle zobaczysz że furmak tnie, a karta osiąga mały pobór mocy np 50W tak jak w tarkov. Normalnie furmark na tyle ma małe obciążenie CPU, że nawet włączenie p95 nie powinno spowodować większego efektu. 

Edytowane przez Adames
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Adames,

Ustawiłem XMP, odłączyłem kartę i podłączyłem ponownie (gdzieś czytałem że komuś pomogło, to czemu by nie spróbować), niestety mam stockowe chłodzenie więc nic nie zmieniałem w biosie apropo CPU, wykonałem testy i poniżej efekty;

Furmark: https://gpuscore.top/furmark/show.php?id=762059

 

Sprawdziłem dalej fps w gta i tarkovie, cały czas smutnie nisko, już nie wiem co mogę zrobić :/ Zaraz sprawdzę jak wygląda w Dying light 2 w porównaniu do innych [Edit. dorzucam screeny fps z mojej rozgrywki]

fps 100.png

fps 101.png

fps 1011.png

 

fps11112.png

 

Edytowane przez Rico789
Link to post
Share on other sites

Sprzęt wygląda ok, a gry mulą. Może jakiś problem z tymi grami jest?

Robiłeś upgrade karty graficznej ostatnio(wspominałeś, że odinstalowywałeś sterowniki DDU)?  Może wywalić grę z dysku i pobrać / zainstalować na nowo? CS:GO to ledwie kilka GB.

 

Nie mam innego pomysłu, co może być z tymi grami na Twoim sprzęcie.

Link to post
Share on other sites

Stwierdziłem, że podejmę dwa kroki aby to przetestować dokładniej: 

 

1. Kupię większy zasilacz conajmniej 700w 80+ Bronze lub wyżej - zasilacz ma już swoje lata i to jest jedyna rzecz której nie wymieniłem w całym swoim nowym configu

2. Postawie system na nowo i wtedy jeszcze raz przetestuje te gierki

 

Sam juz nie wiem co zrobic, benchmark wychodzi wszędzie okej, natomiast fps’y niskie.

Zauważyłem jedna rzecz w porównaniu tych samych configow, między innymi ktoś w 3dmark’u  time spy miał drobne różnice, może tutaj podpowiecie o co chodzi: 

Screen z memory Clock gdzie jest 1750 to moje wyniki, dlaczego są mniejsze taktowania? Zauważyłem również w grach ze taktowanie jest dosyć niskie wraz z użyciem procesora graficznego, temperatury niskie i fps w grach mało. Może coś w afterburnie trzeba pozmieniać? 

8B98E90F-D20B-4EC7-9285-8E6C60350A41.jpeg

29B4C873-CFA2-4F4C-9C8D-9F6F71B0159E.jpeg

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Siemka wszystkim ponownie,

 

napiszę jak wygląda sytuacja po zmianach i co przez ten czas zrobiłem;

1. Wymieniłem zasilacz na be quiet! System Power 9 700 W

2.Wycziściłem dokładnie komputer, wymieniłem pastę termo na procesorze.

3.Format całego dysku oraz postawienie systemu na nowo.

 

Ogólnie to nic się nie zmieniło, może kilka pkt więcej w benchmarkach, natomiast fps cały czas są tak samo niskie.... W tarkovie cały czas ta sama sytuacja, procesor graficzny nie jest wykorzystywany w 100%. Czy ktoś może mieć jeszcze jakiś pomysł? Może jakieś ustawienia w afterburnie lub panelu sterowania nvidi?

Link to post
Share on other sites

Nie mam akurat tych gier w których masz problem wiec ciężko mi się odnieść , ale też mam 3060Ti i nawet w połączeniu z i7 9700 ładnie wszędzie śmigała. 

Sterowniki Intela wszystkie aktualne ?

Jaki system używasz ?

W Biosie włączone Resizable BAR ?

Bios najnowszy ?

bar.jpg

Edytowane przez Kawabonga
Link to post
Share on other sites

Wiesz co, nie udało mi się włączyć tego BAR'a. Próbowałem znaleźć do swojej płyty głównej sterowniki biosu pod Resizable BAR i niestety bez skutecznie. Natomiast może ktoś będzie potrafił odczytać dane z techpowerup gpu-z, grałem w COD Warzone 2.0 i na ultra mam na poziomie 75-90 fps w 1080p, jest to dalej poniżej niż u osob które mają ten sam set :/ Zwróciło moją uwagę PerfCap Reason - IDLE, w internie przeczytałem coś na temat wąskiego gardła? Nie potrafię zbytnio tego odczytać.

gpu.gif

Link to post
Share on other sites

Nie ma czegoś takiego jak sterowniki pod BAR. Włączasz tą opcje po prostu w biosie , powinien też automatycznie włączyć się Above 4G .

Masz zainstalowany najnowszy bios do płyty głównej ?

Zobacz czy masz też nowy bios na karcie graficznej który dodaje support BAR . Karty na początku wychodziły bez tego biosu, producenci dodali je później.

A co do Warzone 2.0 to ja w 1440P detale wysokie , DLSS balanced,  mam średnio około 120FPS -130FPS.

 

Edytowane przez Kawabonga
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Chodziło mi, o aktualizacje biosa haha

Nigdy tego nie robiłem i nie wiem jak się do tego zabrać, a poradniki mówią o odszyfrowaniu nośników?

Cytat

Aktualizacja BIOS zwykle oznacza wyczyszczenie aktualnych kluczy szyfrujących modułu TPM. Przed aktualizacją warto więc odszyfrować nośnik, albo też przygotować się na wpisanie pełnego klucza celem odszyfrowania dysku po jej zakończeniu, bowiem komputer bez tego się nie uruchomi (jeśli zaszyfrowaliśmy dysk startowy).

 

A sprawdzając info o Resizable BAR to kwestia 5 fps, a ja mówię o spadku 20/30 :/ 

Sprawdziłem taktowania ramu w biosie i coś takiego mi się ukazało:

 

EDIT: Udało się zaktualizować najnowszy bios i ustawić Resizable BAR, dalej bez większych rewelacji niestety. Już nie wiem co mogę poradzić, może to nie karta tylko procesor(ustawienia bios?), choć wątpię.

315517608_587464259849758_6187920687571999270_n.jpg

Edytowane przez Rico789
Link to post
Share on other sites

Pamięci 2667Mhz , to dużo ogranicza CPU , przydały by się co najmniej 3600Mhz.

Na tym chipsecie B460 za dużo nie zrobisz . max to chyba 2933Mhz ,

Nie potrzebnie zmieniłeś zasilacz , tu lepsza płyta i pamięci by się przydały .

Edytowane przez Kawabonga
  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No tak, ale nie powinno być takich problemów z fps na obecnym configu.

 

Zrobiłem dodatkowo userbenchmark i wyszło parę nowych kwestii:

 

https://www.userbenchmark.com/UserRun/56699660

 

Dysk ssd sata: Relative performance n/a - RAM cached drive detected
oraz problem z ramem, niskie taktowanie tak jak wyżej wysyłałem: 2133 MHz czemu nie osiąga tego co powinno  czyli 2667 MHz?

 

EDIT: Przy aktualizacji zmienił się profil XMP, ustawiłem ponownie i wyniki znacznie lepsze

 

https://www.userbenchmark.com/UserRun/56700328

 

Edytowane przez Rico789
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...
36 minut temu, lukasz272015 napisał:

ramy masz za wolne zejc z cl do 15 powinno pomuć sam mam 2666 ram z tym prockiem i rtx 3060 ti i cl dałem na 15 tylko że ja mam w 4 kościach 4x4 gb z 2133 na 2666 

 

https://zapodaj.net/423467855b787.jpg.html


Sam mam CL 19 i różnica między 2133, a 4000MHz nie jest taka duża. Kolega w 3D Marku fire strike gubi 10k punktów.
Powinien mieć trochę mnie ode mnie czyli dla 3060Ti ze 30k, a ma 20-21.

Zasilacz nie ma tu raczej nic do rzeczy. Bo jakby był za słaby to by krzaczyło przy max obciążeniu.

Nie widziałem czy system był czyszczony. Bo na czerwonych lepiej postawić na czysto, zainstalować stery z karty ręcznie i dopiero potem update windy. W odwrotnej kolejności różnie bywa. Ew. sprawdzić plan zasilania w Win. 

Edytowane przez HegemoN
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...