Skocz do zawartości

Czy mam się czego obawiać? - SMART dysków


Recommended Posts

Cześć,

 

regularnie co jakiś czas sprawdzam SMART swoich dysków; dla bezpieczeństwa, korzystam z trzech dysków z czego; jeden jest systemowy (SSD) a drugi na gry (HDD), mam także czasami podpięty drugi HDD (zewnętrzny na USB) na którym mam zwykłe pliki, o ile tak myślę że z dwoma (których używam na co dzień) jest wszystko w porządku (ale i tak je wrzucę) tak z tym zewnętrznym widzę niezerowe wartości w niektórych kolumnach. Z dyskiem nie zauważyłem żadnych problemów jednak skoro pojawiły się te niezerowe wartości to wolę dmuchać na zimne.

SSD.png

HDD.png

HDD2.png

Link to post
Share on other sites

Jak wyżej wszystkie wyglądają OK. 
Jeszcze co do parametru 07, skoro został wspomniany, przy seagate, tam patrzymy na wartość przetworzoną, nie raw. Jak spadnie poniżej 60 trzeba zacząć się przyglądać (jeden błąd na milion operacji), jak poniżej 50 to już jest źle (jeden błąd na 100K). Wartość błędów pozycjonowania głowicy może się pogorszyć przy wysokiej temperaturze dysku (u ciebie widać że kiedyś miał te 55 stopni C, więc pewnie wtedy dobiło do 60, obecna wartość koło 70 jest jak najbardziej OK)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

O fajny temat i sobie przypomniałem właśnie. Że kilka godzin temu gdy odkurzałem nie chcący spiep.... swojego seagate z biurka jak machałem rurą odkurzacza. A że to talerzówka ciekawi mnie czy przeżył :) Sprawdzam pełen obaw tyle porn.... programów :)

Wracając do tematu wszystko jest ok. W końcu to Seagate 2TB w leciutkiej plastikowej obudowie :D

Edytowane przez majster klepka
Link to post
Share on other sites

W przypadku Samusnga 860 EVO 250GB producent gwarantuje 5 lat pracy albo 150TBW - u siebie masz zapisane 38TB, czyli można przyjąć że dopiero 1/4 teoretycznego życia.

To pierwsza rzecz na którą można zwrócić uwagę.

 

Parametr B1 w dysku SSD oznacza przeliczone zużycie dysku, wartość 164 oznacza ile cykli zapisu/usunięcia zarejestrowano pomiędzy najmniej a najbardziej zużytą komórką. Komórki TLC, a tam chyba właśnie takie zastosowano, mają żywotność przeliczoną na 1500-3000 cykli P/E - program/erase.

 

Suma zapisów hosta wynosi 38055GB - przy dysku 250GB, gdyby cały był każdorazowo zapisany i skasowany równomiernie, wyniosłoby to 38055/250 = ~152 cykle.

Niestety pomimo funkcji TRIM, dysk nie jest zapisywany równomiernie - tam gdzie już coś jest zapisane, te dane nie są ruszane i liczba cykli dla tych komórek stoi w miejscu.

Kontroler mieli więc w pozostałym miejscu - tym wolnym, i tym zwalnianym przez skasowanie tego co na dysku.

 

Dlatego powtarza się, by dyski mieć jak największe, by kontroler mógł kolejne cykle zapisu/skasowania równomiernie przeprowadzać na całej powierzchni - spowalnia to tempo starzenia się dysku - u Ciebie "jakoś tam" to zużycie policzone jest na 10% aktualnie.

 

Dlaczego tak się rozpisałem co do dysków SSD... bo z nimi jest ciężka sprawa jeżeli chodzi o odzyskiwanie danych - tutaj lepiej dmuchać na zimne i nie trzymać jakichś ultra ważnych dokumentów w jedynej istniejącej formie, zwłaszcza jak dyski mają już troszkę przepracowane.

 

One nie nieraz nie dają wcześniejszych oznak że zaraz pierdykną, po prostu czasami gaszą światło i elo :D i potem jest problem.

 

Z tego co widać komputer raczej rzadko wyłączany, jeżeli chodzi o dyski talerzowe, nie ma czego się czepiać, a RAW value w  SMART na seagate to w bajki można wsadzić jakie tam głupoty się rejestrują, ale najważniejsze parametry są póki co w normie.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/S.M.A.R.T.  - proponuję poczytać, zaprzyjaźnić się z wartościami określonymi chociażby jako wykrzyknik.

Do objaśnień tego które parametry są najważniejsze, i co powinno wzbudzić naszą czujność to między innymi relokowanie sektorów, sektory niestabilne i nienaprawialne wówczas trzeba już zacząć działać.

Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites

@wid3l3c CDI liczy żywotność do P/E NAND-u, nie do TBW. Czyli dostajesz realną wartość. Dokładnie to bierze wartość przetworzoną właśnie z parametru B1. 
TLC obecnej generacji, przy użyciu LDPC ma około 1500 P/E (ten sam NAND przy użyciu starszych algorytmów korekcji błędów jak BCH, ma tylko 500 P/E). 

 

18 godzin temu, wid3l3c napisał:

Parametr B1 w dysku SSD oznacza przeliczone zużycie dysku, wartość 164 oznacza ile cykli zapisu/usunięcia zarejestrowano pomiędzy najmniej a najbardziej zużytą komórką.

 Przy Samsungu wartość RAW tego parametru oznacza średnią ilość cykli P/E (nie maksymalną, czy różnicę, lecz tylko średnią) 

https://semiconductor.samsung.com/resources/others/SSD_Application_Note_SMART_final.pdf 

Niestety smart trzeba czytać inaczej zależnie od firmy produkującej napęd, a czasem i zależnie od konkretnego modelu. 
 

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...