Skocz do zawartości

Zestaw pod nową generację


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez brando,

Recommended Posts

Po 7 latach od mojego ostatniego PCta (z i7-4790K i GTX 970 później wymienionym na GTX 1070 Ti) chcę kupić nowy komputer, ale chcę już wejść w nową generację. PC ma być przeznaczony do gier w 4K (dotychczas grałem w Full HD), ale również do programowania. W dalekiej przyszłości (mam nadzieję kolejne 7 lat lub więcej :)), gdyby już nie dawał rady w grach to będę go podkręcał, ale nie będzie to ekstremalne OC. RGB nie jest mi potrzebny.

 

Podzespoły, które już posiadam:

1. Obudowa: Fractal Design Torrent Black Solid (FD-C-TOR1A-05)

2. Dysk SSD: Kingston 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe KC3000

 

Podzespoły, które są do ustalenia:

3. Procesor: Intel Core i9-13900K lub AMD Ryzen 9 7950X - bardziej przychylam się ku Intelowi, który wydaje się lepszy, ale czekam jeszcze na testy. Chyba, że to jest pewne, że Intel będzie lepszy to bym już go kupił.

4. Chłodzenie procesora: SilentiumPC Fera 5 - w testach to chłodzenie wypada najbardziej opłacalnie i jest skuteczne dodatkowo w połączeniu z wybraną obudową myślę, że będzie ok. Mogę też wziąć wersję z dwoma wentylatorami i słyszałem, że ten drugi wentylator wiele nie robi, więc mógłbym go zamontować na tył obudowy. Jak myślicie, takie chłodzenie będzie wystarczające czy jednak pokusić się o coś lepszego?

5. RAM: oczywiście DDR5. Po wstępnej analizie dostępnych pamięci myślę, że najlepszym wyborem będzie G.Skill Ripjaws S5 DDR5-6000 BK C36 DC - 32GB (F5-6000J3040F16GX2-RS5K) lub G.Skill Ripjaws S5, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL30 (F5-6000J3040F16GX2-RS5W). Te pamięci mają najniższe opóźnienie 10 ns. Jeżeli źle coś policzyłem proszę o poprawienie i wskazanie lepszych pamięci na tą chwilę.

6. Karta graficzna: niereferencyjny RTX 4090 - na tą chwilę nie ma jeszcze konkretnych cen, ale myślę, że interesowałaby mnie oferta Asusa lub Gigabyte. Może macie już jakąś ciekawą propozycję?

7. Płyta główna: mam tutaj kilka wymagań:

  • oczywiście obsługa DDR5,
  • porty USB-C,
  • Slot PCI Express x16 w wersji 5.0 - idealnie byłoby, gdyby tylko ten slot był dostępny, ponieważ nie mam potrzeby używania dodatkowych slotów, a zapewne podnoszą one niepotrzebnie koszt płyty głównej. Ale z tego co widziałem niestety wciskają na siłę dodatkowe sloty. PCI Express x16 5.0 umożliwi mi w przyszłości użycie lepszej karty graficznej, która już będzie obsługiwała tą wersję,
  • co najmniej jeden slot M.2 PCIe 5.0 - umożliwi mi w przyszłości włożenie szybszego SSD na M.2,
  • co najmniej 1 slot M.2 PCIe 4.0 - pod wybrany SSD,
  • dobra sekcja zasilania, która umożliwi mi w przyszłości na małe OC.

 

Przeglądając ofertę dla Z790 myślę, że ciekawymi propozycjami są Z790 AERO G oraz Z790 AORUS MASTER. Widziałem w zagranicznych sklepach, że mogą chodzić od 2200 - 2600. Idealnie byłoby, gdybym zmieścił się do 2000 zł, ale pewnie to się nie uda :) Temat tak naprawdę do obgadania dopiero, gdy będziemy znali polskie ceny. Ale może już teraz macie jakieś ciekawe propozycje spełniające moje wymagania?

8. Zasilacz: najlepiej to poczekałbym na Seasonic Vertex, ale może już są dostępne jakieś sensowne zasilacze ATX 3.0? Dodatkowo ile watów powinienem wziąć na moje potrzeby? Wystarczy 1200W? Czytałem, ze przy niektórych RTX 4090 jest wymagany zasilacz 1000W.

 

Zdaję sobie sprawę, że nie cały sprzęt jest jeszcze dostępny na rynku i nie ma jeszcze testów, ale prosiłbym w miarę możliwości o doradzenie, abym w momencie premier mógł w miarę szybko zakupić sprzęt.

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Lord_Krecitsqa napisał:

Wiesz co ja tam się za bardzo nie znam ale chłopaki z forum poskładali mi sprzęt tutaj na 12600k 

Płyta MSI Z690 

Chłodzenie AIO Arctic Freezer II 360 

i świetnie sobie ten sprzęt radzi w gierkach 4k.

 

 

Zaczekaj lepiej aż się wypowie spec 

 

Chłodzenia wodnego akurat chciałbym uniknąć. Nigdy nie montowałem, a poza tym za dużo z tym roboty (dla mnie) i trochę ryzyka. Myślę, że jeżeli dane chłodzenie powietrzne jest dobre i być może dorównuje temu wodnemu (nie znalazłem odpowiednich testów) to nie ma sensu dopłacać. A to, że sprzęt jest na dużą kwotę nie jest dla mnie argumentem, jeżeli chłodzenie powietrzne sobie poradzi. Myślę, że mógłbym jeszcze rozpatrzeć Noctua NH-D15 chromax black, które wypada o wiele lepiej. Tak czy inaczej czekam na wypowiedź speca.

Edytowane przez brando
Link to post
Share on other sites

Chłodzenie musisz zdecydowanie dać topowe. Nie wiadomo jeszcze jak będzie z Raptor Lake ale wiemy jak jest z Alder Lake, ale Ryzen 7950X momentalnie uderza w limit 95 stopni nawet na wydajnych układach 360 mm przy mocniejszym obciążeniu, a nawet w grach potrafi dobić pod ponad 80 stopni. 

 

7950X to wydajność w grach taka praktycznie sama jak i9 12900K, co pokaże Raptor Lake - zostaje nam poczekać.

7950X to obecnie totalny wymiatacz w zastosowaniach wielowątkowych. 

 

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Poczytałem i posłuchałem trochę o chłodzeniach powietrznych na i9 12900K i rzeczywiście to jest tragedia :( Niestety nie mam wyjścia i będę musiał kupić Arctic Freezer II 360. Jest może aktualnie jakieś lepsze AIO?

 

Jeżeli jest taka możliwość to prosiłbym o pomoc przy innych podzespołach.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za naprowadzenie na Navis F280 - w testach wypada lepiej. Jedyne co przemawia za Arctic to dłuższa gwarancja: 6 lat vs 3 lata. Zauważyłem jednak, że niedługo będzie też Navis F360, który może działać jeszcze lepiej, więc wstrzymam się jeszcze do czasu, gdy pojawią się testy.

 

Kupując obudowę niestety myślałem o chłodzeniu powietrznym i gdy dowiedziałem się o tym, że musi być wodne to wtedy to sprawdziłem i już się z tym pogodziłem. Mam nadzieję, że przewiewna obudowa pomoże w obniżeniu temperatur.

Link to post
Share on other sites

Przejrzałem jeszcze raz ramy i myślę, że zastanawiałbym się nad:

  • G.Skill Ripjaws S5 DDR5-6000 BK C36 DC - 32GB (F5-6000J3040F16GX2-RS5K) - CL30 (30-40-40-96)
  • G.Skill Trident Z5 DDR5-6400 BK C32 DC - 32GB(F5-6400J3239G16GX2-TZ5K) - CL32 (32-39-39-102)

Co będzie lepsze? 6400 Mhz CL32 czy 6000 Mhz CL30? W porównaniu do 6400 Mhz CL32 jest niewielka dopłata około 40 zł, ale czy warto? A może jest jakaś lepsza propozycja?

Link to post
Share on other sites

Zrobiłem ostatnio zakupy:

1. RAM: Trident Z5 DDR5-6400 CL32-39-39-102 1.40V 32GB (2x16GB) F5-6400J3239G16GX2-TZ5K - jednak wybrałem tą wersję, ponieważ wyczytałem, że są to lepsze pamięci Hynix, które bardzo dorównują, ale też widziałem, że nieźle się podkręcają.

2. GPU: Gigabyte GeForce RTX 4090 WINDFORCE 24GB GDDR6X - dorwałem w X-kom :)

 

Dodatkowo mam rezerwację w Komputroniku na i9-13900K i w razie czego mogę zrezygnować, gdyby AMD było lepsze :)

 

Poza tym znalazłem ciekawą i niedrogą płytę główną (w porównaniu do innych): https://www.asus.com/pl/Motherboards-Components/Motherboards/PRIME/PRIME-Z790-P/techspec/ Musiałem tutaj zrezygnować z wymogu M.2. Pcie 5.0, ale doszedł nowy wymóg, czyli złącze PS/2 (mam klawiaturę mechaniczną, która umożliwia podłączenie przez to złącze i wtedy jest włączona ta funkcja umożliwiająca wciskanie jednocześnie wielu klawiszy na czym mi zależy), a ta płyta je posiada. Zdaje sobie sprawę, że nie było jeszcze testów, ale czy na podstawie tej specyfikacji można stwierdzić, że będzie to wystarczająca płyta do moich wymagań (to, co napisałem + przyszłościowe OC procesora i ewentualnie RAM, ale bez GPU, bo GPU się nie opłaca) czy jednak szukać czegoś mocniejszego? Dla mnie jeśli chodzi o złącza itp. jest wystarczająca, ale nie wiem czy ta sekcja zasilania jest w porządku, w szczególności pod OC.

 

Link to post
Share on other sites

CPU:

Zdecydowałem się już ostatecznie na i9-13900K.

 

Chłodzenie:

Po zastanowieniu się jednak zdecydowałbym się na Arctic Liquid Frezeer II 360 ze względu na 6 lat gwarancji, więc nie będę musiał się o to martwić. Problem w tym, że w testach i9-13900K nawet to chłodzenie nie dawało rady. Czy jest obecnie jakieś chłodzenie, które jest w stanie schodzić ten procesor? Czy jedynym rozwiązaniem jest po prostu ograniczenie poboru prądu?

 

Płyta główna:

Prośba o informację czy ta płyta główna będzie ok w stosunku do moich wymagań. Może jest jakaś lepsza alternatywa?

 

Zasilacz:

Biorąc pod uwagę testy i9-13900K czy na pewno zasilacz 1200W będzie wystarczający w połączeniu z RTX 4090?

Edytowane przez brando
Link to post
Share on other sites

Ja kupiłem wczoraj 13700K.

Chciałem 13900K ale cena mnie rozwaliła. Jest sztos ale 4 tysie prawie na sam procek to dużo.

Myślałem że będzie gdzieś w okolicy 3100 to bym sie skusił.

A jeśli chodzi o chłodzenie to spokojnie da radę.

Ponoć trzeba zrobić delikatny UV i będzie git.

Też mam takie i bede sie bawił po powrocie do domu :evil:

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Niedługo w końcu będę składał kompa - cały czas czekam na Seasonic VERTEX GX-1200, który ma być podobno dostępny 20.01.2023.

 

Jednak w między czasie dowiedziałem się o paście/termopadach Honeywell PTM7950. Czy warto się tym interesować w kontekście i9 13900K? A może ktoś z Was już używał? Pytanie też czy w ogóle taki termopad można nałożyć na taki cpu z desktopa (wyczytałem, że głównie do laptopów)? Niestety w internecie jest mało testów, ale jak już są to spadek temperatury w porównaniu do Thermal Grizzly Kryonaut jest znaczący, tym bardziej, że temperatury trzymają długo po nałożeniu. Przykładowe testy:

https://www.forumpc.pl/topic/512250-test-honeywell-ptm7950-pasta-termoprzewodząca-jakiej-nie-znacie/

 

Edytowane przez brando
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

I znowu przełożyli premierę Seasonic Vertex GX-1200 (30.03.2022 na Proline) i nie zdziwię się jak znowu przełożą. Zaczyna to być frustrujące i szukam alternatywy.

 

Te zasilacze ATX 3.0, które są już dostępne nie za bardzo mnie interesują ze względu na jakość wykonania/firmę.

 

Jest jeszcze opcja kupna Seasonic PRIME PX-1600. Wybrałem ten, ponieważ w zestawie jest też kabel 12VHPWR, a z szukaniem tego kabla osobno też może być problem. Dostaję dodatkowo +400W (wiem, że wątpliwe czy potrzebuję aż 1600W, ale nie mam za bardzo wyboru jeśli chodzi o zasilacze z dołączonym kablem 12VHPWR, a na przyszłość może się przyda), 12 lat gwarancji (Vertex ma 10 lat) i certyfikat Platinum (Vertex ma Gold). Muszę co prawda dopłacić 400 zł względem Vertex, ale myślę, że można to wytłumaczyć zaletami.

 

Jak myślicie - jest sens pakowania się w ten starszy zasilacz? Nie widzi mi się czekać tak długo, a widać, że to jeszcze potrwa ... W przyszłości jak karty graficzne będą już miały złącze 12VHPWR (jeżeli to się przyjmie oczywiście) to ten zasilacz może być problemem (będę musiał go wymieniać)?

Link to post
Share on other sites

Tak, jak napisałem te obecne na rynku zasilacze ATX 3.0 nie za bardzo mnie interesują ze względu na jakość wykonania/firmę.

 

W przypadku tego zasilacza, który podałeś i w ogóle o zasilaczach tej firmy nie słyszałem przychylnych opinii. A poza tym myślę, że 1000W to jednak trochę mało w przypadku mojego sprzętu - tak na styk. Wolałbym mieć trochę zapasu mocy tym bardziej jeżeli w przyszłości wymieniałbym kartę graficzną czy inny komponent, który będzie bardziej energochłonny.

 

Teoretycznie jest jeszcze ASUS ROG Loki SFX-L 1000 Platinum, w którym podobno siedzi Seasonic, ale odstraszają mnie te światełka :) I też tylko 1000 W.

 

Chyba nie innego wyboru poza Seasonic PRIME PX-1600 w tym przypadku na ten moment.

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, Lustandgreed napisał:

 

Dzięki, właśnie wczoraj widziałem recenzję tego zasilacza, ale nie wiedziałem, że jest wersja 1200W. Właściwie to jest ok, ale ma jedną wadę - złącza z boku. Być może gdybym miał inną obudowę to bym go wziął, ale moja obudowa ma montowany zasilacz u góry i nie znam dokładnie wymiaru szerokości na zasilacz, więc nie chcę ryzykować tym bardziej, że jest tam to złącze 12VHPWR. Chodzi o Fractal Torrent: https://www.fractal-design.com/products/cases/torrent/torrent/black-solid/ Znalazłem jedynie maksymalną długość, czyli 230 mm. Teoretycznie sama obudowa ma szerokość 242 mm, a sam zasilacz 150 mm, ale te 242 mm jest na zewnątrz, więc wewnątrz jest na pewno mniej - trochę ryzyko.

 

EDIT:

 

Teraz znalazłem - co myślicie o FSP/Fortron Hydro PTM PRO PCIe5.0 1200W 80 Plus Platinum - https://www.fsplifestyle.com/pl/product/HydroPTMPRO1200W_GEN5.html Znalazłem go już w jednym ze sklepów, dostępny od ręki za 1399 zł. Jest to ATX 3.0, jest certyfikat Platinum, 10 lat gwarancji i 200 zł taniej niż Vertex, który ma Gold. Zapewne haczyk tkwi w jakości - wiadomo na pewno gorszy niż Vertex, ale na ten moment z mocą 1200 W chyba nic lepszego nie znajdę (dostępnego w sprzedaży)? Zastanawiam się jeszcze nad kablem 12VHPWR, który jest tam dostarczony - czy rzeczywiście dostarcza on 600W? A nie jak w "Thermaltake Toughpower GF3 1200W PCIe 5.0 80 Plus Gold" okazało się, że ostatecznie jest 450W. Znalazłem jakieś lakoniczne wzmianki o 600W, ale nie mogę znaleźć konkretnej informacji czy zdjęć, które rzeczywiście by to potwierdziły. Jak oceniacie zasilacze tej firmy?

Edytowane przez brando
Link to post
Share on other sites
17 godzin temu, brando napisał:

W przypadku tego zasilacza, który podałeś i w ogóle o zasilaczach tej firmy nie słyszałem przychylnych opinii.

Serio, takie rzeczy o be quiet! serii Dark Power? 

 

17 godzin temu, brando napisał:

A poza tym myślę, że 1000W to jednak trochę mało w przypadku mojego sprzętu - tak na styk. Wolałbym mieć trochę zapasu mocy tym bardziej jeżeli w przyszłości wymieniałbym kartę graficzną czy inny komponent, który będzie bardziej energochłonny.

Z zasilaczem 1000W masz ten zapas mocy

Link to post
Share on other sites

Dodatkowym argumentem za tym aby nie brać bequiet! jest to, że kabel 12VHPWR jest za krótki (600mm) dla obudowy Fractal Torrent, co potwierdza sam black w komentarzach pod swoim testem:

 

FSP/Fortron Hydro PTM PRO PCIe5.0 1200W 80 Plus Platinum ma 700mm - fakt niewiele więcej, ale Seasonic Vertex ma 750 mm, więc myślę, że powinien być ok. Raczej zdecyduje się na tego Fortrona.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...