Skocz do zawartości

Obudowa + zasilacz pod nowy sprzęt


Recommended Posts

Cześć

W połowie przyszłego roku planuję zakup kompa.
Wiem, że finansowo będzie bardzo bolało, więc chcę teraz na kilka rat wziąć komponenty "nie starzejące się", a więc obudowa, zasilacz i chłodzenie CPU.
I stąd moja prośba o doradztwo (mam swoje typy). Kiedyś zawodowo sprzedawałem i składałem stacjonarki, ale od 11 lat poza branżą, a się sporo pozmieniało w tym czasie.

 

PSU:

  • Budżet: 1000 PLN
  • Procesor: i7/i9 13 generacji (może Ryzen, ale zobaczymy)
  • Karta Graficzna: 3080/3080Ti
  • Czy podkręcasz (CPU i GPU): Za kilka lat na pewno
  • Czy planujesz multi-GPU (SLI bądź CrossFire): Nie
  • Specjalne wymagania : Modularny i cichy
  • Własna propozycja: be quiet! Straight Power 11 850W wpadł mi w oko. W starym mam Be Quiet i jestem mega zadowolony

 

 

OBUDOWA:

 

  • Budżet: 1000/1500 PLN
  • Specjalne wymagania: maksymalna wysokość 58,5 cm, komp będzie pod biurkiem. Nie jestem fanem lampek, ledów etc, chłodzenie klasyczne a nie wodne. Ma być cicha (priorytet) i przewiewna, chłodzenie to BE QUIET! Shadow Rock 3 o wysokości 163 mm, ale sprawa nie zamknięta, szukam dalej coś większego i cichszego.
    Mile widziane filtry przeciw kurzowi, w starej (Zalman Z11 HF plus) mam takie filtry i się to mega sprawdza.
  • Własna propozycja: be quiet! Silent Base 802 (BG039).

    Jak sądzicie? Dobry wybór? Macie inne propozycje?
    Co do obudowy, od lat chorowałem na Cooler Master Cosmos, ale ta kobyła nigdzie mi nie wejdzie pod biurko, nie zmieści też obok niego (szafka audio z wierzą i kolumnami podłogowymi obok biurka).


    Będę wdzięczny za każde sugestie. Jest tyle nowinek i asortymentu, że się już gubię.
Edytowane przez badluck13
Link to post
Share on other sites

Silent Base 802 też była moim nr jeden, niestety była niedostępna i niestety kupiłem w duużej promocji 500DX (drugi raz bym raczej nie kupił, nie jest zła ale mniejsza i jakość jest jaka jest np niedociągniety nit który powoduję grzechotanie). Ja zastanowiałem się też nad Corsair 4000/5000 lub Fractal Torrent. Najlepiej poogladać testy obudowy na kanale GamersNexus.

 

Przy wyborze cichego zasilacza staram się sprawdzić kiedy zasilacz odpala wentylatory i/lub jaką ma ich krzywą i ustalam odpowiednio moc zasilacza. Tutaj Corsair RM1000x (2021) albo chociaż RM850x (2021) będzie ok - późno odpalają wentylator który nie jest bardzo głośny, może też być Seasonic GX o podobnej mocy ale ich tryb półpasywny według producenta wymaga montażu zasilacza wentylatorem w górę. Co do BeQuieta mi dwa ich zasilacze jeden po drugim sprawiały problemy, w jednym padł wentylator a drugi odszedł do krainy wiecznych kondensatorów i całe szczęcie nie zabrał komputera ze sobą. Napewno trafi się też ktoś kto będzie radził bez lecenie w kulki 300W zasilacz który ma w bród mocy bo jest markowy i działa bez ĄĘ ale i tak nie poda marki ani modelu wiec nawet nie ma co czytać.

Link to post
Share on other sites
22 godziny temu, LordAnpu napisał:

Najlepiej poogladać testy obudowy na kanale GamersNexus.

 

Dzięki, obadam.
Ale z tego co poczytałem, 802 to faworyt do 1000 zł.

 

23 godziny temu, LordAnpu napisał:

Tutaj Corsair RM1000x (2021) albo chociaż RM850x (2021) będzie ok

Pooglądałem wykresy kiedy się wentylatory włączają i zdecyduje się jednak na jednostkę 1000 Wat, zapas mocy będzie spory. W zależności od sytuacji w pracy mogę pójść w i9 z 3090, ale to się okaże dopiero za pół roku, więc chyba lepiej wydać te 200 zł więcej i się nie martwić.
Obstawiam raczej Be Quiet!, z dawnej pracy mam pozytywne doświadczenia z marką, zestawów z tym poszły dziesiątki, a reklamacji prawie żadnych (aż się zdziwiłem, że doświadczyłeś aż dwóch felernych egzemplarzy).
Ale Corsaira też biorę pod uwagę, poczytałem porównania. Parę dni na podjęcie decyzji jest.

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...
W dniu 11.12.2022 o 22:09, Joymaxx napisał:

Silent Base 802 to istna poezja ;)

Dlatego będzie na 100% ta buda.
Wstrzymałem się do stycznia (buda, chłodzenie i zasilacz wezmę na raty, resztę złoże maj czerwiec, liczę na jeszcze większe obniżki CPU, DDR i MB), mają mieć premiery zasilacze zgodne z ATX 3 z wtyczką 12VHPWR (komp na co najmniej 7-8 lat), by mieć już pod maską to, co za parę lat przy modernizacji będzie standardem.

Ktoś coś wie w temacie? Pojawiło się coś?
Na Proline tylko 3 modele Seasonic, Be Quiet! jeszcze nic nie zaprezentował.
Inni producenci tez jakby w tyle. Zupełna posucha, a nie chce kupić czegoś by później żonglować przejściówkami.

Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, badluck13 napisał:

Dlatego będzie na 100% ta buda.
Wstrzymałem się do stycznia (buda, chłodzenie i zasilacz wezmę na raty, resztę złoże maj czerwiec, liczę na jeszcze większe obniżki CPU, DDR i MB), mają mieć premiery zasilacze zgodne z ATX 3 z wtyczką 12VHPWR (komp na co najmniej 7-8 lat), by mieć już pod maską to, co za parę lat przy modernizacji będzie standardem.

Ktoś coś wie w temacie? Pojawiło się coś?
Na Proline tylko 3 modele Seasonic, Be Quiet! jeszcze nic nie zaprezentował.
Inni producenci tez jakby w tyle. Zupełna posucha, a nie chce kupić czegoś by później żonglować przejściówkami.

Seasonic to dla mnie słabe zasilacze. Posiadają tylko jedną linię 12v. Jeśli budjesz maszynę z wyprzedzeniem standardu to szukaj czegoś z co najmniej trzema... :)

Link to post
Share on other sites
W dniu 4.01.2023 o 20:17, Joymaxx napisał:

Seasonic to dla mnie słabe zasilacze. Posiadają tylko jedną linię 12v. Jeśli budujesz maszynę z wyprzedzeniem standardu to szukaj czegoś z co najmniej trzema... :)

Dlatego też baczną uwagę zwracam na Be Quiet!, aczkolwiek prócz przejściówki nie zaprezentowali nic zgodnego z ATX 3.0

Link to post
Share on other sites
W dniu 4.01.2023 o 20:17, Joymaxx napisał:

Seasonic to dla mnie słabe zasilacze. Posiadają tylko jedną linię 12v. Jeśli budjesz maszynę z wyprzedzeniem standardu to szukaj czegoś z co najmniej trzema... :)

Własnie mi mignęła informacja prasowa z targów CES.
Be quiet zapowiedział premierę serii Dark Power 13. Będzie się można przełączać pomiędzy 4 liniami 12 V lub 1 linią 12 V.
Obsługa PCIEx 5 i standard ATX 3.0 na pokładzie

 

Cytat

This PSU packs both, so you can plug in the 12VHPWR cable if you need it, or you can swap it out for up to four traditional 6+2 PCIe pin connectors. This unit is also particularly well suited for overclocking thanks to its overclocking key, allowing you to switch from four 12V rails and one massive 12V rail.

The Dark Power 13 will be available in 1000W, 850W and 750W models, with prices starting at $209.90.

U nas pewnie będzie drożej niż 1000 PLN.
Czekam zatem, jak się to coś pojawi.

https://www.kitguru.net/tech-news/featured-tech-news/matthew-wilson/ces-2023-be-quiet-unveils-new-dark-power-and-pure-power-atx-3-0-power-supplies/

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Zasilacz kupiony, Be Quiet Dark Power 13 1000 W. W Komputroniku był za 1329 zł.
Jest bardzo cichy, słyszę tylko wentylatory obudowy i chłodzenia procesora. Napędza na razie starą platformę i7 4790K z ZOTAC RTX 4070Ti.
W marcu dołączy obudowa Silent Base 802, pociągnięcie kabli pod płytą główną to jednak przydatna sprawa, kable zasilacza w oplocie są dosyć grube, zabierają sporo przestrzeni, są dosyć długie więc się wiją zabierając sporo miejsca.
No i rozmiar, obecną (Zalmann Z11 Plus HF1) musiałem "przerobić" kombinerkami (nie mam ani narzędzi ani zdolności posługiwania się nimi), bo rozmiar grafiki podanej przez ZOTACa okazał się wzięty z sufitu, karta na papierze krótsza o 4mm od GTX 970, a w rzeczywistości dłuższa o dobre 3 centymetry
Reszta wleci jesienią, to co jest na razie mi wystarczy.

  • Smutne 1
Link to post
Share on other sites

Konkurencją dla BQ 802 to Lian Li lancool 3.  Zdecydowanie lepsze chłodzenie oraz większe możliwości umieszczenia AIO niż w BQ ( można wrzucić 3x 360 bądź 420 na top). 

W Polsce dosyć mało testów tej obudowany natomiast na zagranicznych portalach została okrzyknięta obudową roku 2022.  Jedyną zaletą BQ to filtry w standardzie (dla Lian Li to koszt ok 70zł) i jak ewentualnie panel front ( 2 panele w zestawie) ale i tak większość używa tylko opcji mesh.   Hub dla wentylatorów w BQ jest mało użyteczny (3pin a nie PWM)

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
W dniu 1.03.2023 o 19:35, maciekcz napisał:

Konkurencją dla BQ 802 to Lian Li lancool 3.  Zdecydowanie lepsze chłodzenie oraz większe możliwości umieszczenia AIO niż w BQ ( można wrzucić 3x 360 bądź 420 na top). 

W Polsce dosyć mało testów tej obudowany natomiast na zagranicznych portalach została okrzyknięta obudową roku 2022.  Jedyną zaletą BQ to filtry w standardzie (dla Lian Li to koszt ok 70zł) i jak ewentualnie panel front ( 2 panele w zestawie) ale i tak większość używa tylko opcji mesh.   Hub dla wentylatorów w BQ jest mało użyteczny (3pin a nie PWM)

Obadałem właśnie. Propozycja ciekawa, cenowo podobnie, podobają mi się rozwiązania na kable.
Natomiast chłodzenia cieczą nie będzie, stawiam na tradycyjny cooler (Dark Rock Pro 4)

Be quiet przekonuje mnie wymiennymi panelami, zamknięty bądź siatkowy (mesh).

Ale dzięki za propozycję, na Gamers Nexus bardzo ładnie ją zaprezentowali, nie powiem.
Gdyby mi zależało na wyglądzie w środku (a nie zależy, żadnego RGB tam nie będzie) to brałbym właśnie coś takiego.

Link to post
Share on other sites
W dniu 4.01.2023 o 20:17, Joymaxx napisał:

Seasonic to dla mnie słabe zasilacze. Posiadają tylko jedną linię 12v. Jeśli budjesz maszynę z wyprzedzeniem standardu to szukaj czegoś z co najmniej trzema... :)

%-)

Z tego co mnie słuchy doszły ale się nie znam i jestem laikiem to właśnie kontrukcja zasilacza oparta o jedną mocną linie 12V wiedzie prym w topowych zasilaczach.

Co do marki Seasonic jeśli miałeś złe z nią doświadczenia to opisz je, bardzo chętnie się coś dowiem na ten temat bo jak narazie po XX praktykach jak i zadowoleniu ludzi śmiało twierdzę że to totalna topka niezawodności i jakości jednocześnie. Tak ich reklamuje, a nikt nie płaci. %-)

Link to post
Share on other sites
W dniu 11.03.2023 o 18:15, Overclock666G napisał:

%-)

Z tego co mnie słuchy doszły ale się nie znam i jestem laikiem to właśnie kontrukcja zasilacza oparta o jedną mocną linie 12V wiedzie prym w topowych zasilaczach.

Co do marki Seasonic jeśli miałeś złe z nią doświadczenia to opisz je, bardzo chętnie się coś dowiem na ten temat bo jak narazie po XX praktykach jak i zadowoleniu ludzi śmiało twierdzę że to totalna topka niezawodności i jakości jednocześnie. Tak ich reklamuje, a nikt nie płaci. %-)

 No to źle słyszałeś. Nigdy nie miałem Seasonica ale cena mówi sama zasiebie :) Może i jest dobry ale nie jest to topka, są jeszcze lepsze, pod mocniejsze jednostki... Pomyśl sam. Jedna linia która jest obciążona przez procesor, ram, GPU, MOBO i resztę, a trzy niezależne linie które są obciążone tak naprawdę po 40% max każda bo w takich zasilaczach trzeba prawidłowo rozłożyć pobór mocy na każdy kabel... Daje to niższe temperatury i ciszę samego PSU.

Edytowane przez Joymaxx
  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites

 

1 godzinę temu, Joymaxx napisał:

 No to źle słyszałeś. Nigdy nie miałem Seasonica ale cena mówi sama zasiebie :)

aaahaa, a widziałeś może ceny Seasonic-a z seri Prime np. TX-1600?? Z tego co napisałeś wynika jednak, że  Bequiet to tanie budżetówki przy tych Seaosonic-ach o których wspomniałem. Oczywiście ja tak nie myślę - po prostu "cena mówi sama za siebie" :rotfl:

Link to post
Share on other sites
W dniu 12.03.2023 o 20:59, barpiw napisał:

 

aaahaa, a widziałeś może ceny Seasonic-a z seri Prime np. TX-1600?? Z tego co napisałeś wynika jednak, że  Bequiet to tanie budżetówki przy tych Seaosonic-ach o których wspomniałem. Oczywiście ja tak nie myślę - po prostu "cena mówi sama za siebie" :rotfl:

 

Edytowane przez Joymaxx
Link to post
Share on other sites
W dniu 12.03.2023 o 23:07, Joymaxx napisał:

OK, dla mnie ta marka i tak będzie słaba. Choć by kosztował 3500zł to i tak nie ma dla mnie polotu do Be Quiet. Dosyć głośny, wentylator bez jakiejś specjalnej technologii. No dobra, olejowe smarowanie łożyska, przeniesienie wibracji itp. Ale to i tak nie jest jakoś specjalna technologia wyciszenia i kultury pracy. Ciekawe ile tak naprawdę wytrzyma taki went. Zamiast tego i tak wybrał bym Dark Power PRO 12 1500W bo seria 13-sta nie ma jeszcze wariantów powyżej 1000W. Ogólnie BQ ma jeszcze coś czego nie mają inne zasilacze. Sprawia że wszelkie wentylatory, czy te w obudowie, GPU czy CPU pracują mega cichutko i wydajnie... Ile to ja czytałem wątków ze zmianą Seasonica na BQ z wieloma plusami... Jest jeszcze coś takiego jak bardzo dobry system balansowania i poboru energii. Może i te topowe modele mogły by ze sobą konkurować, ale te słabsze i tak nie dorównają Niemcom. Nie mów mi że to tania budżetówka bo tak nie jest... Tanią budżetówką może być ten twój Seasonic. Porównaj modele Core GC 500W i Pure Power 11 500W. BQ jest tańczy nawet o te około 30zł i rozwala na starcie głośnego Seasa.

To co wypisujesz jest jakimś nowym tworem. %-)

Proszę o odpowiedź na:

"Co do marki Seasonic jeśli miałeś złe z nią doświadczenia to opisz je, bardzo chętnie się coś dowiem na ten temat bo jak narazie po XX praktykach jak i zadowoleniu ludzi śmiało twierdzę że to totalna topka niezawodności i jakości jednocześnie. Tak ich reklamuje, a nikt nie płaci. %-)"

 

"Jest jeszcze coś takiego jak bardzo dobry system balansowania i poboru energii."

%-)%-)

 

Co do autora słuchaj kogoś pokroju "joymaxx" albo sam poświęć 5min na przegląd wcześniejszy tematów i poprzerz moje zdanie odnośnie topowych zasilaczy pod marką "Seasonic". ;)

Link to post
Share on other sites
W dniu 12.03.2023 o 23:07, Joymaxx napisał:

Tanią budżetówką może być ten twój Seasonic. Porównaj modele Core GC 500W i Pure Power 11 500W. BQ jest tańczy nawet o te około 30zł i rozwala na starcie głośnego Seasa.

Nie bardzo, dawaj testy wersji 500W...

 

Tu masz porównywalne moce 

 

BQ

image.png.6b620400200de98202389004f551f606.png

 

image.png.1149ad15bff7b5bf883a0a7de5aa2387.png

 

Seasonic 

image.png.f783177f1fa0bba0b02d9ab9fc10bf75.png

 

image.png.7d289ed2951b4c576cc3e065d2c3ca18.png

 

Także nie widzę by Bequiet był cichszy, nawet w idle generuje więcej db pomimo wentylatora na lepszym łożysku.

 

A jakościowo gdzie jest ten BQ? Kondensatory Teapo i krótsza gwarancja.

 

Jak patrzę to GC500 stoi 290zl a ten BQ PP11 340zl więc bajki jakieś opowiadasz że tańszy, cichszy I lepszy.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Nowy komputer złożony, Ryzen 7900X, Zotac RTX 4070Ti, X670E Steel legend, osadzone w budzie beQuiet Silent Base 802

 

Obudowa świetna, dobrze wszystko rozwiązane.
Aczkolwiek za backplatem pod płytą główną trzeba jednak się postarać ułożyć kable.
Miejsca na filmach i zdjęciach sporo, ale mata pochłaniająca dźwięk na bokach obudowy ma 1 cm grubości, więc kable rzucone luzem nie pozwalają domknąć obudowy.
Jedyne zastrzeżenie to sanki na dysk HDD na dole obudowy.
Za mało miejsca na wtyczkę z kablem.
Zasilacz to Be Quiet Dark Power 13 1000W, ma dosyć grube kable w oplocie, niezbyt elastyczne.
Przy próbie ułożenia kable z wtyczki zasilającej sata jedną wtyczkę uszkodziłem, kabel bardzo nie elastyczny.
Do montażu chyba lepiej coś bardziej elastycznego, jakąś przejściówkę lub krótki przedłużacz.

Tak to wygląda na zdjęciach, miejsca sporo, ale gruba mata wytłumiająca wymaga jednak zabawy z kablami (czego nie lubię, liczyłem na łatwiznę).

 

Do pozostałych kwestii nie mam zastrzeżeń, obudowa solidna,, dobrze zaprojektowana.
Z Ryzenem 7900X po pierwszych 30 minutach jednak trzeba było przedni panel wymienić na siatkowy, temp CPU z miejsca poszła 5-10 stopni w dół.
Mimo chłodzenia Dark Rock Pro 4 procek lubi się spocić z niesiatkowym przednim panelem.

 

IMG_20230324_190611.jpg

IMG_20230324_190619.jpg

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...