Skocz do zawartości

Ada Lovelace - wątek o kartach RTX 4000


Recommended Posts

W dniu 17.02.2023 o 17:36, Rebelmind napisał:

 

 

Masz kumpla jakiegoś z podobnym ramem na stanie to pożycz na testy; jeśli nie to kup na testy, zawsze możesz odesłać 

Niestety nie mam takiego znajomego. Sprawa wygląda tak mam 120 - 140 klatek. Po jakimś czasie fps-y spadają do około 60 - 80. Za 2 - 3 minuty powrót do 120 - 140 klate. Zużycie ramu momentami sięga 14 do prawie 15 gb (mam tylko 16 gb). Może plik wymiany robi problemy.  

Link to post
Share on other sites

BF2042 na ultra z RT w 1440P zjada max 7GB Vram więc nie ma szans na koniec vram przy 12GB na 4070ti. BFY od zawsze potrafiły alokować więcej niż 16GB ale tylko w mega skrajnych przypadkach widziałałem. U mnie max widziałem 19GB, normalnie alokuje około 12-13GB. To jedna z tych gier gdzie 32 w dualu ma jakiś sens. Te 16GB masz jak rozumiem 2x8 a nie czasem 1x16?Jeśli faktycznie jesteś zapaleńcem bfa to możesz dokupić. U mnie stabilnie około 130-140 fps bez DLSS bez żadnych dropów z tą samą kartą. Możesz dokupić i sprawdzić czy to rozwiązuje twój problem a jak nie to zwrócić. I próbowałbym też reinstallu gry/systemu.
Sterowniki czyściłeś DDU po zmianie karty? Jak nie to też bym próbował.

Edytowane przez death143
Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, death143 napisał:

BF2042 na ultra z RT w 1440P zjada max 7GB Vram więc nie ma szans na koniec vram przy 12GB na 4070ti.

Nie mówimy o VRam a o pamięci systemowej.

 

Jeśli masz @Alcedo1jakiekolwiek, nawet chwilowe niestabilności z chociażby pojedynczą kością to jednym z objawów są dropy. Wypadałoby zatem jednak sprawdzić na innym komplecie więc jeśli nie masz od kogo pożyczyć to "kup na testy" z możliwością zwrotu dwutygodniowego. 

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, Rebelmind napisał:

Nie mówimy o VRam a o pamięci systemowej.

 

Jeśli masz @Alcedo1jakiekolwiek, nawet chwilowe niestabilności z chociażby pojedynczą kością to jednym z objawów są dropy. Wypadałoby zatem jednak sprawdzić na innym komplecie więc jeśli nie masz od kogo pożyczyć to "kup na testy" z możliwością zwrotu dwutygodniowego. 

Syn gra w CSGO brak problemów. Zużycie ramu wynosi 10 - 12 GB więc teoretycznie zjada ram z dwóch kości. Problem przy BF-ie 2042 występuje po jakimś czasie. Po zjedzeniu > 13 czy 14 GB. Dokupię 2 x 16 gb ramu. Zobaczę

17 godzin temu, death143 napisał:

BF2042 na ultra z RT w 1440P zjada max 7GB Vram więc nie ma szans na koniec vram przy 12GB na 4070ti. BFY od zawsze potrafiły alokować więcej niż 16GB ale tylko w mega skrajnych przypadkach widziałałem. U mnie max widziałem 19GB, normalnie alokuje około 12-13GB. To jedna z tych gier gdzie 32 w dualu ma jakiś sens. Te 16GB masz jak rozumiem 2x8 a nie czasem 1x16?Jeśli faktycznie jesteś zapaleńcem bfa to możesz dokupić. U mnie stabilnie około 130-140 fps bez DLSS bez żadnych dropów z tą samą kartą. Możesz dokupić i sprawdzić czy to rozwiązuje twój problem a jak nie to zwrócić. I próbowałbym też reinstallu gry/systemu.
Sterowniki czyściłeś DDU po zmianie karty? Jak nie to też bym próbował.

Mam dwie kości po 8 gb. BF-a uwielbiam to jest jedyna seria w które gram na pc. Większość gier ogrywam na ps5. Sterowniki wyczyszczone DDU, robię tak zawsze. Ewentualnie stawiam system na nowo. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
16 minut temu, Alcedo1 napisał:

Syn gra w CSGO brak problemów. Zużycie ramu wynosi 10 - 12 GB więc teoretycznie zjada ram z dwóch kości. Problem przy BF-ie 2042 występuje po jakimś czasie. Po zjedzeniu > 13 czy 14 GB. Dokupię 2 x 16 gb ramu. Zobaczę

Testowałem CSGo jakiejś pół roku temu 2*4GB / 2*8GB / 2*16GB pamięci systemowej (win 10) i nie było żadnych różnic. Dopiero przejście na Single Channel powodowało spadki, głównie 1% Low siadał. Testuj zatem 

 

/sorry za OT w temacie o GPU. 

Godzinę temu, Artok napisał:

Jedyny ficzer, który ciągnie za uszy tę generację to generator klatek. 

Pobór mocy również moje drogi; ja praktycznie tylko z tego powodu totalnie straciłem ochotę przetestować RDNA3, a miałem możliwość kupna 7900 XT poniżej 4000 PLN. 

Link to post
Share on other sites
7 minut temu, Rebelmind napisał:

Testowałem CSGo jakiejś pół roku temu 2*4GB / 2*8GB / 2*16GB pamięci systemowej (win 10) i nie było żadnych różnic. Dopiero przejście na Single Channel powodowało spadki, głównie 1% Low siadał. Testuj zatem 

 

 

Ram mam w dualu. Zamówiłem G.skilla 4000 cl 18 2 x 16 GB. Zobaczę.

Link to post
Share on other sites

No i wjechał raport finansowy za Q4 jak i cały rok od Zielonych: 

 

https://nvidianews.nvidia.com/news/nvidia-announces-financial-results-for-fourth-quarter-and-fiscal-2023

 

Gaming

 

Fourth-quarter revenue was $1.83 billion, down 46% from a year ago and up 16% from the previous quarter. Fiscal-year revenue was down 27% to $9.07 billion.

 

Czyli mówiąc krótko: co z tego, że przychód za Q4 spadł im prawie o połowę w porównaniu do wyników z Q4 rok wcześniej skoro kwartał do kwartału są 16% na plusie :/ Czyli RTX 4000 w kosmicznych cenach oraz leżaki Ampery po podniesionych cenach (czwarty kwartał zawiera zazwyczaj najwyższą średnią cenę za produkt w perspektywie roku z racji zwiększonej sprzedaży w oknie przedświątecznym) potrafią im i tak wygenerować dwucyfrowy wzrost w % :(

 

W związku z tym nie widzę żadnych nawet najmniejszych szans na jakiekolwiek większe obniżki w ciągu roku dla Lowelasów :cry: Zapowiadany paździerz w postaci 4070 i 4060 zaoferuje zatem zapewne podobną wydajność co Ampery w tych samych cenach, a główną robotę odwalić ma DLSS3 oraz FG. Ampery zaś (nowe) będą już tylko systematycznie drożeć. 

 

Tj mega sUaba perspektywa szczerze mówiąc... :x

  • Lubię to 1
  • Smutne 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Rebelmind napisał:

No i wjechał raport finansowy za Q4 jak i cały rok od Zielonych: 

 

https://nvidianews.nvidia.com/news/nvidia-announces-financial-results-for-fourth-quarter-and-fiscal-2023

 

Gaming

 

Fourth-quarter revenue was $1.83 billion, down 46% from a year ago and up 16% from the previous quarter. Fiscal-year revenue was down 27% to $9.07 billion.

 

Czyli mówiąc krótko: co z tego, że przychód za Q4 spadł im prawie o połowę w porównaniu do wyników z Q4 rok wcześniej skoro kwartał do kwartału są 16% na plusie :/ Czyli RTX 4000 w kosmicznych cenach oraz leżaki Ampery po podniesionych cenach (czwarty kwartał zawiera zazwyczaj najwyższą średnią cenę za produkt w perspektywie roku z racji zwiększonej sprzedaży w oknie przedświątecznym) potrafią im i tak wygenerować dwucyfrowy wzrost w % :(

 

W związku z tym nie widzę żadnych nawet najmniejszych szans na jakiekolwiek większe obniżki w ciągu roku dla Lowelasów :cry: Zapowiadany paździerz w postaci 4070 i 4060 zaoferuje zatem zapewne podobną wydajność co Ampery w tych samych cenach, a główną robotę odwalić ma DLSS3 oraz FG. Ampery zaś (nowe) będą już tylko systematycznie drożeć. 

 

Tj mega sUaba perspektywa szczerze mówiąc... :x

 

W gamingu mają ponad 50% spadek, inne branże ich utrzymują, karty graficzne się za dobrze nie sprzedają wyraźnie widać brak górników.

 

 

 

 

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites
W dniu 23.02.2023 o 12:56, Rebelmind napisał:

No i wjechał raport finansowy za Q4 jak i cały rok od Zielonych: 

 

https://nvidianews.nvidia.com/news/nvidia-announces-financial-results-for-fourth-quarter-and-fiscal-2023

 

Gaming

 

Fourth-quarter revenue was $1.83 billion, down 46% from a year ago and up 16% from the previous quarter. Fiscal-year revenue was down 27% to $9.07 billion.

 

Czyli mówiąc krótko: co z tego, że przychód za Q4 spadł im prawie o połowę w porównaniu do wyników z Q4 rok wcześniej skoro kwartał do kwartału są 16% na plusie :/ Czyli RTX 4000 w kosmicznych cenach oraz leżaki Ampery po podniesionych cenach (czwarty kwartał zawiera zazwyczaj najwyższą średnią cenę za produkt w perspektywie roku z racji zwiększonej sprzedaży w oknie przedświątecznym) potrafią im i tak wygenerować dwucyfrowy wzrost w % :(

 

W związku z tym nie widzę żadnych nawet najmniejszych szans na jakiekolwiek większe obniżki w ciągu roku dla Lowelasów :cry: Zapowiadany paździerz w postaci 4070 i 4060 zaoferuje zatem zapewne podobną wydajność co Ampery w tych samych cenach, a główną robotę odwalić ma DLSS3 oraz FG. Ampery zaś (nowe) będą już tylko systematycznie drożeć. 

 

Tj mega sUaba perspektywa szczerze mówiąc... :x

 

Nie znam się, założyłem już temat o karcie graficznej rtx 3060ti vs rtx 4070ti (pierwsza kosztowała 2400pln, 2ga wczoraj 4600pln). W zasadzie na wydajnym monitorze 144hz nie ma różnic. 

Jeszcze nie wiem czy karta czy monitor jest zrąbana, a Synek miał mieć niespodziankę do  tych fortnajtufcu i innych.

 

Link to post
Share on other sites

https://www.chip.pl/2023/02/wyniki-finansowe-nvidia-karty-graficzne

 

Inny portal, ten sam komentarz. 

 

Nvidia odnotowała 1,83 miliarda dolarów przychodów z rynku gier w czwartym kwartale, co stanowi spadek o 46% w porównaniu z tym samym czasem w IV kwartale 2021 roku. Firma stwierdziła, że spadek ten wynikał z decyzji o zmniejszeniu sprzedaży swoich układów graficznych producentom kart przez fakt, że mieli “zbyt duże zapasy”. Tak oto Nvidia przyznała się, że podobnie jak AMD, reguluje ceny swoich kart graficznych, zwyczajnie ograniczając ich podaż. Stąd zapewne biorą się i tak wysokie przychody z sektora gier, bo mimo spadków, które były największe na przestrzeni ostatnich dekad, Nvidia i tak zarobiła swoje

 

Innymi słowy, firmom pokroju Nvidii zupełnie nie zależy na tym, aby ceny kart graficznych spadły. Przynajmniej teraz, bo przedsiębiorstwa dbają o to, aby zmaksymalizować zyski i w dobie niższego popytu najprostszym sposobem na to jest manipulacja cenami tak, aby wyciągnąć możliwie najwyższe marże z każdego sprzedanego egzemplarza. Oznacza to, że tylko od kaprysów osób decyzyjnych i tabelek w Excelu zależy to, czy kiedykolwiek będzie nam dane kupić nową kartę graficzną w racjonalnej niskiej cenie.

 

Tak więc jak po raz kolejny Jensen na pytanie czemu te karty są takie drogie zacznie znowu bujać, że nie da się w tej samej cenie zagwarantować takiego jak kiedyś wzrostu wydajności to pamiętajcie, że on po prostu pier*oli jak potłuczony :cenzura:

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Rebelmind napisał:

że nie da się w tej samej cenie zagwarantować takiego jak kiedyś wzrostu wydajności

A może rzeczywiście się nie da? Albo lepsza wydajność w tej samej cenie i niska marża albo niski przyrost wydajności i słuszna marża. Którą opcję wybrał prezes Nvidii to wszyscy wiedzą. 

W dniu 23.02.2023 o 17:19, r1023 napisał:

 

W gamingu mają ponad 50% spadek, inne branże ich utrzymują, karty graficzne się za dobrze nie sprzedają wyraźnie widać brak górników.

CzatyGPT im spadły z nieba. Mają kilka podmiotów na świcie, które potrzebują wielkiej mocy obliczeniowej i mają dzięki temu stałe źródełko dochodów. 

Link to post
Share on other sites

@Artok

To nie spadło im z nieba, to efekt pchania już 17+ lat z rzędu pieniędzy w rozwój kart graficznych w segmentach innych niż gry! Zieloni sprawili, że prawdziwe, "ciężkie" AI stało się możliwe do przeprowadzenia na komputerze domowym. To nvidia poniekąd wykreowała modę na rozwój splotowych sieci neuronowych.

 

Długo kładli hajs na B+R a teraz realizują zyski. Taka kolej rzeczy a realnej konkurencji na ten moment brak.

Link to post
Share on other sites
20 minut temu, mirai99 napisał:

DLSS 3.0 Frame Generation dalej beznadziejny

 

To tylko ostatnia desperacka próba uczynienia pc jako platformy do jakiegokolwiek grania. Ostatnie 2 lata to jakaś tragedia. Na 10 gier 2 nadają się do grania na pc. Człowiek wydaje grube tysiące na sprzęt a gra chodzi mniej stabilniej niż na ps4 za 800zł. Jest to rozczarowujące najłagodniej ujmując. 

 

Oczywiście można wyłączyć RT, 4K i inne bajery ale nie o to chodzi przecież. 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, mirai99 napisał:

DLSS 3.0 Frame Generation dalej beznadziejny, chociaż w niektórych grach jest poprawa:
 

 

Używam czasem i jest spoko. Tylko PCMR narzekają jak zwykle a statystyczny Kowalski by nie zauważył różnicy w obrazie.

Edytowane przez ODIN85
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, ODIN85 napisał:

Używam czasem i jest spoko. Tylko PCMR narzekają jak zwykle a statystyczny Kowalski by nie zauważył różnicy w obrazie.


Ślepy chyba tylko nie zauważy zmaltretowanego UI w ruchu i potworków przy zmianie kamery.
Tyle że Cyberpunk sobie jakoś z UI poradził, a F1 ze zmianą kamery, więc teoretycznie jest szansa że coś z tego będzie.

Link to post
Share on other sites

No nie zauważy bo go takie rzeczy nie zwraca się uwagi jak ktoś gra w gry dla przyjemności a nie dla fsów i nakładki msi afterburnera na pół ekranu z temperaturami i innymi parametrami.

Tak samo jak dla niektórych 30fps jest płynne na konsolach.

Ciężko to ogarnąć entuzjastą ale takie są fakty.

Link to post
Share on other sites
14 minut temu, ODIN85 napisał:

30fps jest płynne


30 fps może być bardzo przyjemne jak i niegrywalne. Bo to tylko jedna składowa płynności. Jest jeszcze imput lag. Stuttering. Czy frame pacing. Nie wspominając o kompilacji shaderów których nie ma na konsoli. A na pc zepsują nawet 120fps.  

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...