Skocz do zawartości

Ada Lovelace - wątek o kartach RTX 4000


Recommended Posts

5 godzin temu, ODIN85 napisał:

Dobrze robi. Najprawilniej jest zmieniać kartę co dwie generację. Wtedy wzrost fps jest konkretny.:>

Ja też zastanawiam się na co wymienić rtx 3060ti i chyba ani nvidia ani amd nic nie będzie miało ciekawego w podobnym segmeniec cenowyn abym poczuł skok wydajności w 1440p. 

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, Rebelmind napisał:

:o

Dzwońcie na Polycyję, bo ukradli konto Gosa! 

 

Cóż mam ten komfort, że RTXy 4090 mam cały czas pod ręką więc nie problem wrzucić na bencha kiedy potrzeba :D W innym wypadku pewnie bym nawet z planem pierwotnym czyli poczekaniem sobie na RTX 4090 Ti nie wytrzymał. A, tak to luz totalny bo nacieszyć się sprzętem i tak i tak mogę :)

 

Tak swoją drogą, materiał się przetworzył już i wrzucam.

 

Obszerny materiał prezentujący wydajność RTX 4090 na tle RTX 3090 Ti oraz RTX 3090. Masa konkretów odnośnie nie tylko samego RTX 4090, a również RTX 3090 Ti i RTX 3090 oraz faktycznych różnic pomiędzy topowymi Ampere, zarówno na tle konstrukcyjnym jak i wydajnościowym.

 

Testy pozbawione rozdzielczości 1080p gdyż nawet wyregulowany precyzyjnie, podkręcony i9-13900K z konkretnie ustawionymi pamięciami, to za mało by wykarmić nie tylko mocarnego RTX 4090, ale często również nadal potężne topowe Ampere X90 w rozdzielczości 1080p. W Styczniu pojawi się materiał z testami RTX 3090 Ti vs RTX 4080 vs RTX 4090 gdzie rozdzielczość 1080p powróci w wypadku CP2077 oraz Wiedźmin 3 NG. Rozdzielczości 3440x1440p / 5160x2160 / 6880x2880 postaram się również pokazać jak najszybciej, jednak powstanie tak obszernego materiału swój czas zabiera.

 

Przy materiale który możecie teraz obejrzeć, sam czas potrzebny mi na montaż od początku do końca wymagał około trzech tygodni systematycznej pracy. Także cierpliwości jak zawsze :) Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uda mi się podzielić się testem w W3 NG na RTX 3090 Ti vs RTX 4090, obecnie ten materiał montuje :) Na 86,7% tak ;-)

 

Pozdrowienia / Konrad.

 

 

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
43 minuty temu, Kawabonga napisał:

też zastanawiam się na co wymienić rtx 3060ti i chyba ani nvidia ani amd nic nie będzie miało ciekawego w podobnym segmeniec cenowyn abym poczuł skok wydajności w 1440p. 

Patrząc jak Czerwoni segmentują rynek to myślę, że dalej czeka nas 7800 XT za ~700$, 7800 za ~600$, i wreszcie 7700 XT za ~500$. Wydajność 6900XT w cenie używanego 6800XT, może to było coś dla Ciebie? 

Link to post
Share on other sites
36 minut temu, EH_Gosu napisał:

Obszerny materiał prezentujący wydajność RTX 4090

 

Przydałaby się na stałe informacja w rogu ekranu, jaka rozdzielczość jest w danym momencie testowana. Przeskakuję do danej gry timestampem YT i potem trzeba na oślep szukać krótkiego ekraniku z podaną rozdziałką. IMO drobnostka drastycznie poprawiająca QoL podczas skanowania materiału przez odbiorcę, której prawie nigdy nikt nie daje. :P 

  • Lubię to 1
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, Karister napisał:

 

Przydałaby się na stałe informacja w rogu ekranu, jaka rozdzielczość jest w danym momencie testowana. Przeskakuję do danej gry timestampem YT i potem trzeba na oślep szukać krótkiego ekraniku z podaną rozdziałką. IMO drobnostka drastycznie poprawiająca QoL podczas skanowania materiału przez odbiorcę, której prawie nigdy nikt nie daje. :P 

A, w sumie dobry pomysł z dodaniem rozdziałek. Ogarnę w wolniejszej chwili :)

Edytowane przez EH_Gosu
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
38 minut temu, Rebelmind napisał:

Patrząc jak Czerwoni segmentują rynek to myślę, że dalej czeka nas 7800 XT za ~700$, 7800 za ~600$, i wreszcie 7700 XT za ~500$. Wydajność 6900XT w cenie używanego 6800XT, może to było coś dla Ciebie? 

Jeśli nowe karty RX7700 XT będą miały wydajność 6800XT za 500$, TDP ~220W, to taki minimum na co taka zamiana by miała sens :)

Obawiam się tylko jak nowe radki radzą sobie w Davinci Resolve .

https://benchmarks.pugetsystems.com/benchmarks/view.php?id=116100 , teraz mam ~1700 pkt

Wynik zbliżony tylko że z innym cpu wiec też trochę przekłamany.

https://benchmarks.pugetsystems.com/benchmarks/view.php?id=120224 ~1900pkt 

Nowe RTX4060Ti nie zapowiadają się ciekawie :/  

 

Edytowane przez Kawabonga
Link to post
Share on other sites

Te ceny na 3080/3080Ti/3090/3090 Ti pokazują, że plan NV się udaje - magazyny są już niemal całkiem wyczyszczone z tych kart, co podnosi ich cenę. Jak się całkiem skończą, to RTX 4080 powinien stanieć (4090 stanowczo nie ma powodu :P), a razem z nim RX 7900 XT i możliwe że też RX 7900 XTX. 

Preorder 4070 Ti w cenie 999$ daje tez nadzieję, że na premierę będzie jednak sporo taniej :D

 

W dniu 26.12.2022 o 11:15, EH_Gosu napisał:

Obszerny materiał prezentujący wydajność RTX 4090 na tle RTX 3090 Ti oraz RTX 3090.

Srogie porównanie, które świetnie obrazuje, jak przełomowa jest ADA pod względem energetycznym, czyli zasadniczo ogólnie wydajności (bo NV mogła od razu wydać pełen rdzeń, odjechać o ponad 100% od topu poprzedniej generacji przy tym samym poborze, jaki one miały). Szkoda tylko, że NVIDIA postanowiła to wykorzystać do maksymalizacji zysków udając najwyraźniej, że nadal trwa kryzys dostępności i że górnicy nadal wykupują karty zanim te trafią do dystrybucji. Przeliczając rozmiar rdzenia (fizyczny) na cenę karty, to jeszcze nigdy w historii NV nie miała tak wysokiej marży na karcie z segmentu "80". Oczywiście koszty R&D rosną, ale nie sądzę, aby rosły aż tak bardzo...  

3 minuty temu, Silver Arrow napisał:

Wersja jest przyzwoita jeśli chodzi o kulturę pracy i temperatury.

W przypadku tego GPU praktycznie wszystkie konstrukcje autorskie są co najmniej przyzwoite ;)

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
38 minut temu, Silver Arrow napisał:

Jak ktoś chętny na 4090 od Inno3d za 8800 zł i do tego raty 0%. Wersja jest przyzwoita jeśli chodzi o kulturę pracy i temperatury.

 

https://www.euro.com.pl/karty-graficzne/inno3d-graf-rtx-4090-x3-oc-24gb.bhtml

Produkt niedostępny.

Niedostępny jest po to by zachęcić potencjalnych klientów jak to mają tanio więc wrzucić w ofertę ale jak ktoś zechce kupić to nie da rady żeby sklep nie był stratny xD

Edytowane przez Lord_Krecitsqa
Link to post
Share on other sites
43 minuty temu, Lord_Krecitsqa napisał:

Produkt niedostępny.

Niedostępny jest po to by zachęcić potencjalnych klientów jak to mają tanio więc wrzucić w ofertę ale jak ktoś zechce kupić to nie da rady żeby sklep nie był stratny xD

Po wrzuceniu była jeszcze przez góra 10 minut, więc możliwe, że kupił ktoś kto czyta forum, a i pewnie na stanie była jedną sztuka. Za tę cenę nie licz, że będzie tydzień wisieć ;)

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

@kampers

 

No i pięknie, będziesz mega zadowolony :) Właśnie ogrywam sobie po raz kolejny (pierwszy raz ogrywałem na 3090 STRIX) CP 2077 oraz W3 NG i pięknie to lata.

W zasadzie jedyne dwie gry jakie ogrywam  gdzie póki co ogrom dodatkowej wydajności AD102 nad GA102 się bardzo przydaje.

Ampere 3090 Ti FTW3 i 3090 STRIX dawały radę w 3440x1440p maksowanym z RT + DLSS Quality, no ale mieć okolice 60/70 fps ze spadkami do okolic 55 vs 110-130 fps ze spadkami do okolic 90 to różnica konkretnie odczuwalna. Na monitorze, który masz w sygu mega będziesz miał radochy dużo i wydajności z 4090 :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

U mnie jakieś 10.400 Sek. Wydawać by się mogło że tj odklejona cena, ale jak zobaczyłem po ile stoi w sklepie 3070 Ti w tym momencie to wiem, że taniej być nie mogło (TUF 8400 Sek, drożej niż używany 3080 na Gw) :/

 

Z drugiej strony na rynku wtórnym (przynajmniej w Se) to 3080 i wyżej zaczynają odrabiać ceny. Miesiąc temu 3080 szlo bez problemu kupić za 6000 Sek, teraz podobne karty kończą się licytacje ponad 7000...

 

[scaliło posty :/] 

"przypadkowy" wyciek oficjalnych slajdów Nv z pierwszym porównaniem wydajności 4070 Ti:

 

Screenshot-2022-12-30-10-45-11-65-40deb4

 

Oczywiście, drobnym druczkiem info iż tj @2K z DLSS Q oraz Frame Generation, co by trudniej było bezpośrednio porównać. Tyle że z testu 4080 na PurePC można oszacować zysk na takim profilu względem podstawowej wydajności oraz odnieść do wyników 3080: 

 

Screenshot-2022-12-30-10-53-50-39-40deb4

 

RTX 4080, po włączeniu DLSS Q oraz FG wyświetla 2,74x więcej klatek @ 2K oraz z RT Ultra w Cyberbug (53 -> 137)

 

RTX 3080 w tym samym tytule, w tej samej rozdzielczości, z RT Ultra oraz DLSS Q wyświetla 59.6 kl/s (Amper nie wspiera FG!). 

 

Jeśli zatem wg nvidii 4070 Ti ma tutaj robić 3,65x więcej klatek od 3080 to wychodzi, że byłoby to ponad 200 kl/s, czyli więcej niż na 4080 :/ Rzeczywistość marketing Nv będzie naginał, ale tak grubo to już przesada :(

 

Moja szklana kula mowi, że 4070 Ti, z wszystkimi upłynniaczami (DLSS Q, FG) oraz z RT Ultra zrobi w 2K ~110 kl/s w Cyberbugu. W zwykłej resteryzacji musialaby zatem być ~16% szybsza od 3080 w tej rozdzielczości, wypadając finalnie pomiędzy 3090 a 3090 Ti. 

 

@joker5513możesz spać spokojnie, tak samo jak każdy posiadacz 3080. 

Edytowane przez Rebelmind
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 29.12.2022 o 15:19, Rebelmind napisał:

Jeśli zatem wg nvidii 4070 Ti ma tutaj robić 3,65x więcej klatek od 3080 to wychodzi, że byłoby to ponad 200 kl/s, czyli więcej niż na 4080 :/ Rzeczywistość marketing Nv będzie naginał, ale tak grubo to już przesada :(

Oj tam oj tam, po prostu "zapomnieli" napisać drobnym druczkiem że wyniki 3080 są bez DLSS tj. przyjmijmy że 36fps*

36 * 3,5 = 126fps. Teraz w porównaniu z powyższym 137fps z 4080 ma więcej sensu prawda? ;)

 

* źródło: https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/cyberpunk-2077-ray-tracing-test.html**

** testy robione zaraz po premierze, na innym procu i na RTX 3080 10GB, więc nie można się do nich odnieść 1:1. Ale jakieś pojęcie dają.

 

Link to post
Share on other sites
W dniu 29.12.2022 o 15:19, Rebelmind napisał:

[scaliło posty :/] 

To jest najbardziej wkurzająca funkcja forum. Trzeba czekać 24 godziny, by nie scaliło wypowiedzi. Co gorsza - działa to także w przypadku wiadomości prywatnych. Rozmówca po kilku godzinach coś dopisze i się o tym nie dowiesz. 

W dniu 29.12.2022 o 15:19, Rebelmind napisał:

W zwykłej resteryzacji musialaby zatem być ~16% szybsza od 3080 w tej rozdzielczości, wypadając finalnie pomiędzy 3090 a 3090 Ti. 

Tak jak zapowiadałem. Wydajność RTX 3090 Ti za 4499 zł. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...