Skocz do zawartości

Ada Lovelace - wątek o kartach RTX 4000


Recommended Posts

9 minut temu, MiK napisał:

Ciepło ≠ temperatura. Karta może wydzielać 350W ciepła a być względnie chłodna. 

 

Ale nadal ma 350W ciepła do rozproszenia -> czyli trzeba mieć adekwatny cooler. Większość konsumentów nie kupuje topowych modeli. 

Tak samo karta może mieć 250W i się prawie topić (GTX 480, R9 290X).

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, Revenant napisał:

R9 290X

Inne czasy inne standardy. Ta karta w idle była głośniejsza niż 3080 pod obciążeniem 41db vs 38db. 94 stopni to normalna temperatura na rdzeniu. Nawet taki gtx titan miał 38 db w idle. Więc to po prostu inne czasy są. Jak lekki szum słychać pc to teraz jest uważany za głośny

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
47 minut temu, wrobel_krk napisał:

Inne czasy inne standardy. Ta karta w idle była głośniejsza niż 3080 pod obciążeniem 41db vs 38db. 94 stopni to normalna temperatura na rdzeniu. Nawet taki gtx titan miał 38 db w idle. Więc to po prostu inne czasy są. Jak lekki szum słychać pc to teraz jest uważany za głośny

 

True, sam teraz robie silent buildy bo byle co mnie denerwuje. Albo się starzejemy... :D

 

Btw  co do Ampere i Lovelasów sprzedawanych jednocześnie...

 

  • Samsung nadal klepie i będzie klepać Ampere (RTX 3000)
  • Nvidia przedstawiła tylko 4090, 4080 i niesmaczny żart (4080 12GB)
  • Sprzedaż równoległa (śmierci/EOL Ampere nie widać na horyzoncie)

Teoria: czyżby nvidia miała zarezerwowaną na najbliższy rok aż tak małą produkcję u TSMC? Brak 4070, 4060... Nawet wzmianek. Byłoby śmiesznie gdyby na 4080 'JOKE' 12GB lineup się kończył, przynajmniej przez rok. Nie raz nGreedia zmieniała swoje plany w locie o 180*. A... Ampere uzupełniałoby całą lukę poniżej, trzepiąc chorą i paranormalną marżę z lovelasów... nie tracąc obrotów na ampere. 

Edytowane przez Revenant
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
18 minut temu, Revenant napisał:

Samsung nadal klepie i będzie klepać Ampere (RTX 3000)

Na pewno nadal rzeźbią? Czy raczej pozbywają się nadwyżek magazynowych, a mniejsze rdzenie posłusznie czekają na swoją kolej? 

20 minut temu, Revenant napisał:

Byłoby śmiesznie gdyby na 4080 'JOKE' 12GB lineup się kończył, przynajmniej przez rok.

bea206019805c5eb82977b49e1f91079f706101f

  • Że co, proszę? 1
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
17 minut temu, Artok napisał:

Na pewno nadal rzeźbią? Czy raczej pozbywają się nadwyżek magazynowych, a mniejsze rdzenie posłusznie czekają na swoją kolej? 

 

Yup. Np. na pewno będą musieli produkować ponad połowę wersji rdzeni dla chociażby laptopów. Desktopowe też ciągle tłuką - i to chyba ciągle każdy rdzeń.

 

GA107 - 3050(M), 3050Ti(M) / tylko laptopy

GA106 - 3060, 3060(M)

GA104 - 3060, 3060Ti, 3070, 3070Ti, 3070(M), 3070Ti(M), 3080(M)

GA103 - 3060Ti (tego nie czaje, jakiś super odpad?), 3080Ti(M) 

GA102 - 3080 i wyżej

 

All rdzenie mają zastosowanie w ciągle produkowanych produktach (dGPU i laptopach) a Szajsung ciągle produkuje i nie przekształcił i nie zamknął fabów, z których wychodzi towar. 

 

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Artok napisał:

Kabel kupujesz tutaj. 100 zł. 

https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Accessories-|-Parts/PC-Components/Power-Supplies/600W-PCIe-5-0-12VHPWR-Type-4-PSU-Power-Cable/p/CP-8920284

Kabel, który podlinkowałem wyżej kulturalnie podpinasz pod PCIE type 4. Z cywilnych zasilaczy kompatybilne są serie RM, RMx, RMi. 


Artok, wiem gdzie kupujesz kabel, ale na dole strony kabla jest info że jest kompatybilny z zasilaczami type4 i przycisk "check compability" do bezużytecznej tabelki, bo nie ma tego kabla w niej, oraz info że zasilacze type3 oraz type4 mają te same kable PCIe (różnią się tylko kablem 24 pin). Zasilacze na ich stronach nie mają też info czy są type4.

Totalność tych informacji oznacza, że jak nie masz doktoratu z zasilaczologii/nie wiesz wcześniej co i jak, to info na ich stonie jest o kant du*y rozbić, bo jest albo niekompletne, albo sprzeczne (na stronie kabla że tylko type4, na stronie compability, że kable do type3 i type4 PCI są takie same, więc tabelka nie powie mi co jest type4).

Do tego pozostaje kolejne pytanie. Czy porty do kabli PCIe w zasilaczach type4 są na 300W? W teorii można w nie wpiąć kabel na dwie wtyczki 6+2 PCIe, ale czy serio mogą dać całe 300W?

Link to post
Share on other sites
26 minut temu, mirai99 napisał:

bezużytecznej tabelki, bo nie ma tego kabla w niej

Nie musi być - w tabelce są tylko ogólne typy złącz. Nowy kabel za 20$ podłączasz do portów PCIE na zasilaczu.

28 minut temu, mirai99 napisał:

info że zasilacze type3 oraz type4 mają te same kable PCIe (różnią się tylko kablem 24 pin)

Czyli gitara, bo nas interesują tylko PCIE. Gdyby nowy kabel szedł pod ATX 24 pin to rzeczywiście dużo by to zmieniło. 

30 minut temu, mirai99 napisał:

Zasilacze na ich stronach nie mają też info czy są type4.

I teraz uwaga - na fioletowo zaznaczam oficjalnie kompatybilne z typem czwartym zasilacze

image.png

image.png

38 minut temu, mirai99 napisał:

Czy porty do kabli PCIe w zasilaczach type4 są na 300W?

Standardowe złącze 8 pin z każdego zasilacza może wg specyfikacji technicznej przesłać 288W. To, że norma ATX podaje 150W, to tylko względy bezpieczeństwa.

6%2Bpin%2B8%2Bpin.png

6 PIN PCIE: 2x uziemienie, 1x sense A (też uziemienie), 2x prund. We wtyczce 6pin na jednego pina przypada max. 9A. 9A * 2 = 18A. 18A * 12V = 216W. 

8 PIN PCIE: 3x uziemienie, 1x sense A (też uziemienie), 1x sense B (też uziemienie), 3x prund. We wtyczce 8 pin na jednego pina przypada max. 8A. 8A * 3 = 24A. 24A * 12V = 288W. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
44 minuty temu, Artok napisał:

Nie musi być - w tabelce są tylko ogólne typy złącz. Nowy kabel za 20$ podłączasz do portów PCIE na zasilaczu.

Czyli gitara, bo nas interesują tylko PCIE. Gdyby nowy kabel szedł pod ATX 24 pin to rzeczywiście dużo by to zmieniło. 

I teraz uwaga - na fioletowo zaznaczam oficjalnie kompatybilne z typem czwartym zasilacze

image.png

image.png

Standardowe złącze 8 pin z każdego zasilacza może wg specyfikacji technicznej przesłać 288W. To, że norma ATX podaje 150W, to tylko względy bezpieczeństwa.

6%2Bpin%2B8%2Bpin.png

6 PIN PCIE: 2x uziemienie, 1x sense A (też uziemienie), 2x prund. We wtyczce 6pin na jednego pina przypada max. 9A. 9A * 2 = 18A. 18A * 12V = 216W. 

8 PIN PCIE: 3x uziemienie, 1x sense A (też uziemienie), 1x sense B (też uziemienie), 3x prund. We wtyczce 8 pin na jednego pina przypada max. 8A. 8A * 3 = 24A. 24A * 12V = 288W. 



OK, trochę jaśniej jest.

1. Wiem, że podłączam do portów w zasilaczu, o tym przecież rozmawialiśmy przed moim pytaniem, że Corsair nie ma przejściówki, tylko kabel wpinany bezpośrednio w dwa porty w zasilaczu, wydaje mi się, że też pytając o 300W, pisałem o slotach/złączach.

2. W tabelce nie są rodzaje złącz, tylko kable. To jest tabelka kompatybilmości model kabla/model zasilacza.

3. Jedna rzecz mi się wyjaśniła, parę linii wyżej niż przycisk check compability jest taki tekst "You can use the cable with any Type-4 connector-compatible CORSAIR power supply", który jest kompetentnym opisem, w przeciwieństwie do "Guaranteed for use with all Type 4 CORSAIR PSUs", który jest wokół przycisku. Pierwsze daje pełne opis, drugie daje definicję "Type 4 PSU" zamiast "Type 4 connector-compatible PSU".

4. SF też jest kompatybilny, wg opisu ma po prostu krótsze kable, więc ten będzie dłuższy, ale kompatybilny :P

5. 288W < 300W :P  A na serio, pytałem o porty w zasilaczu, czy dadzą 300W. Wiem że normalnie można w nie włożyć kabel type-4 (Port -> 2xPCIe 8pin), ale nie wiem czy taki kabel działa na pełne 2x150W, co sugerowałoby że port działa na 300W. Więc pytam o specyfikację portu zasilacza, nie specyfikację kabla.

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, mirai99 napisał:

ale nie wiem czy taki kabel działa na pełne 2x150W, co sugerowałoby że port działa na 300W

Działa, działa. W swoim zasilaczu Thermaltake mam tylko jeden kabel zakończony dwoma końcówkami 8 pin i Vega 56 łykała 370W po odpowiednich modyfikacjach. 

2 × 150W z przewodu + 70W z portu PCIE. 

Edytowane przez Artok
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Player120 napisał:

są już jakieś w sprzedaży ?   

Są, aczkolwiek w ludzkich pieniądzach wyłącznie Gigabyte 1000W

https://www.x-kom.pl/p/742948-zasilacz-do-komputera-gigabyte-ud1000gm-pg5-1000w-80-plus-gold.html

 

Tutaj recenzja tego modelu: https://ithardware.pl/testyirecenzje/gigabyte_gp_ud1000gm_test_zasilacza_z_pci_e_5-21823-14.html

Link to post
Share on other sites

Niezłe okazje można ustrzelić na OLX, Allegro. Dziś klient dla którego konfig będzie kolejny robiony, upolował zafoliowaną nóweczkę  EVGA RTX 3090 Ti FTW3 Ultra za 5800 zł.

Sprzedający kilka tych kart sprowadził z Amazon USA i za grosze pcha, niestety ta była ostatnia bo tak to bym sam łyknął ze dwie od niego. Naturalnie papiery i wszystko git, karta już u człeka i pojutrze mi ją podrzuca.

 

Warto polować na takie perełki póki są :)

Edytowane przez EH_Gosu
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites
46 minut temu, EH_Gosu napisał:

Niezłe okazje można ustrzelić na OLX, Allegro. Dziś klient dla którego konfig będzie kolejny robiony, upolował zafoliowaną nóweczkę  EVGA RTX 3090 Ti FTW3 Ultra za 5800 zł.

Sprzedający kilka tych kart sprowadził z Amazon USA i za grosze pcha, niestety ta była ostatnia bo tak to bym sam łyknął ze dwie od niego. Naturalnie papiery i wszystko git, karta już u człeka i pojutrze mi ją podrzuca.

 

Warto polować na takie perełki póki są :)

 

Znalazłem taką za 5 499 ciekawe czy nie wałek

Link to post
Share on other sites

Tak czytam, oglądam i stwierdzam że świat zwariował. Pomijam ceny nowego sprzętu w tym oczywiście nowych, świeżutkich 4000, te będą w naszym pięknym kraju dosyć wysokie, nie ma się co czarować. Boli mnie w jaki sposób to wszystko jest "prezentowane". Cała ta otoczka wokół DLSS 3.0, wręcz śmieszne wykresy. Wielka niewiadoma. Ludziska już nakręcone (zwłaszcza Ci którzy nie doczytają to co małym druczkiem wyryte pod wykresami). Pytanie jak to wpłynie na sprzedaż poprzedniej generacji, bo trochę tego zalega (w sklepach i na rynku wtórnym) i zalegać jeszcze jakiś czas będzie.  Nie uważacie że nvidia sama się stopuje ? Ja nie widzę tutaj miejsca na progres. Tym bardziej przy takiej sytuacji gospodarczej jaką obecnie mamy w europie...

Link to post
Share on other sites

Ciężko o progres w sprzedaży GPU, gdy kopanie przestało się opłacać. Wiedzą, że sprzeda się mniej, więc marże w kosmos. Natomiast jarać się premierami lubię. Niemniej to testy będą tym, co zdefiniuje finalną decyzję. Masz fajny avatar, muszę sobie puścić soundtrack z Cannon Fodder. :D

Edytowane przez Karister
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Karister napisał:

Ciężko o progres w sprzedaży GPU

Miałem na myśli progres technologiczny. Jeżeli "nowa" technologia jest dostępna dla bardzo ograniczonej liczby użytkowników (zakładając mały stock kart oraz ich wysokie ceny) to takiego postępu nie ma (mniej ludzi będzie miało dostęp do DLSS 3.0, lepszego wykorzystania technologii RTX itd.). Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie że to krok wstecz aniżeli tylko stopowanie.

 

Część ludzi tutaj na forum to entuzjaści sprzętu. Sam się do nich zaliczam. Lubię nowości. Jaram się za każdym razem kiedy coś nowego pojawia się na rynku. Zwłaszcza karty graficzne czy też nowe procesory. Ale od pewnego czasu zacząłem głosować swoim portfelem. Nie pcham się na siłę we wszystko co tylko się pojawi. Uważam że w przypadku serii 4000 takie głosowanie powinno się odbyć na większą skalę niż tylko pojedyncze jednostki. Aczkolwiek, zdaję sobie sprawę że nie każdy przepuści sobie nową karcioszke.

 

3 godziny temu, Karister napisał:

Masz fajny avatar, muszę sobie puścić soundtrack z Cannon Fodder

Dzięki ;) Kocham te czasy a kawałek z Cannon Fodder to klasyka :P 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...