Skocz do zawartości

Ada Lovelace - wątek o kartach RTX 4000


Recommended Posts

Czytałem komentarze na wccftech pod premierowym artem o RTX 4000. Zdecydowana większość nie zgadza się na takie ceny. Ale najbardziej zdziwił mnie jeden, powtarzający się już u kilku różnych użytkowników typ komentarza:

 

Jakiś gość z De zauważył, że ceny NETTO w Europie są ~13% wyższe niż w USA, przy $ do € 1:1. Do tego ktoś inny poprawił, że przy znacznych podwyżkach cen za prąd w całej Europie w sumie należałoby uwzględnić pobór mocy jako coraz bardziej widoczny koszt eksploatacji. I na to wszystko pojawia się wspomniany wcześniej TYP komentarza:

 

"nie podobają Ci się ceny / pobór nowych kart? To może zacznijcie w Europie produkować i wymyślać własne? Ameryka jest pierwotnym rynkiem zbytu dla NV/AMD/Intel więc wasze wewnętrzne problemy nie mają żadnego znaczenia" 

 

Zaliczyłem zjazd kopary, totalny... 

  • Lubię to 4
Link to post
Share on other sites

mnie tam TDP jakoś nie przeraża, jest w sumie 320W tak jak było przy 3080 więc nie widzę w tym problemu, problem jest z tym przebierańcem 12GB i zawyżoną przez to ceną na 16GB wersją 4080, zwyczajnie widać ze będą chcieli wydać 4080ti w cenie pewnie 1399$ nie tak bardzo pociętą jak zwykła 4080. Różnica 4090 vs 4080 jest tak duża ze pewnie by mogli tam wydać jeszcze i wersje Super i TI pomiędzy.

Link to post
Share on other sites
Teraz, r1023 napisał:

mnie tam TDP jakoś nie przeraża, jest w sumie 320W tak jak było przy 3080 więc nie widzę w tym problemu, problem jest z tym przebierańcem 12GB i zawyżoną przez to ceną na 16GB wersją 4080, zwyczajnie widać ze będą chcieli wydać 4080ti w cenie pewnie 1399$ nie tak bardzo pociętą jak zwykła 4080. Różnica 4090 vs 4080 jest tak duża ze pewnie by mogli tam wydać jeszcze i wersje Super i TI pomiędzy.

 

Kwestia pojawienia się RTX 4080 Ti oraz RTX 4090 Ti jest niemalże pewna. Pozostaje pytanie czy pojawią się w miarę szybko, czy trzeba będzie czekać dłużej.

3 Listopada ma być zapowiedź RDNA3 ze stajni AMD i może po tym wydarzeniu coś się zacznie klarować z kolejnymi RTX 40xx

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites
Teraz, EH_Gosu napisał:

 

Kwestia pojawienia się RTX 4080 Ti oraz RTX 4090 Ti jest niemalże pewna. Pozostaje pytanie czy pojawią się w miarę szybko, czy trzeba będzie czekać dłużej.

3 Listopada ma być zapowiedź RDNA3 ze stajni AMD i może po tym wydarzeniu coś się zacznie klarować z kolejnymi RTX 40xx

 

Zobaczymy co tam Amd pokaże, to i tak karta nie dla mnie ale mam nadzieje ze potrząsną rynkiem trochę.

Link to post
Share on other sites

@Revenant

Stare amerykańskie powiedzonko:

Cytat

There is no replacement for displacement.

 

Dokładnie takie podejście "zielonych" widać od pewnego czasu. To trochę smutne, kiedy "rozwój" to przede wszystkim większy chip i więcej mocy. Można narzekać na "unię" i "eko-terrorystów", tylko czy faktycznie obecna ścieżka jest jedyną słuszną?

 

 

Link to post
Share on other sites
32 minuty temu, r1023 napisał:

zwyczajnie widać ze będą chcieli wydać 4080ti w cenie pewnie 1399$ nie tak bardzo pociętą jak zwykła 4080

Generalnie podział CUDAków wygląda następująco:

  • RTX 4090 Ti: 18432 (100%) 
  • RTX 4090: 16384 (89%)
  • RTX 4080 16GB: 9728 (52,8%)
  • RTX 4080 12GB: 7680 (41,7%)
Link to post
Share on other sites
11 minut temu, Artok napisał:

Generalnie podział CUDAków wygląda następująco:

  • RTX 4090 Ti: 18432 (100%) 
  • RTX 4090: 16384 (89%)
  • RTX 4080 16GB: 9728 (52,8%)
  • RTX 4080 12GB: 7680 (41,7%)

 

Nie ma pewności, a nawet wątpliwe by RTX 4090 Ti miał aktywne wszystkie 144 SM które na 18432 CUDA się przekładają. Pewnie finalnie będą to okolicie 140/142 SM czyli nadal ponad 18000 CUDA. Super byłoby gdyby był pełny rdzeń w tej karcie no ale czas pokaże.

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites

Generalnie rzecz biorąc to 4080 12GB (41-43% CUDA pełnego rdzenia) nie kwalifikuje się nawet na bycie nazwanym 4070. W zasadzie to powinien być 4060 Ti.

 

Mała ściąga:

RTX 3090 Ti: 10752 (100%)

[...]

RTX 3070: 5888 (54,8%) 

RTX 3060 Ti: 4864 (45,2%)

RTX 3060: 3584 (33,3%)

Edytowane przez Artok
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
19 minut temu, r1023 napisał:

Trzeba czekać na TI te są zupełnie bez sensu.

 

Sens to zawsze jest pojęcie względne. Jeśli nie  brakuje wydajności to w większości wypadków można karty zmieniać z przeskokiem genu i się generalnie cały czas w tym okresie sprzęcik zachowuje się należycie. Masz dobrą kartę to wiadomo. Niemniej czasem jest po prostu zajawka dla zajawki, chęć zabawy nowościami i zbadanie samemu jak wygląda temat realiów względem zapowiedzi etc. No to wiadomo, inny czynnik.

 

Ogólnie tak zahaczając o temat narzekania ludzi na tę premierę ( RTX 4070 w segmencie RTX x80 oraz mega imbecylskie wręcz manipulacje wykresami to  główne moje zarzuty względem tego co do tej pory przedstawiono) to za dużo ludziska w to energii wkładają, irytują się itd. Nerwy nic nie zmienią, czasy są jakie są, zaakceptować należy fakt, że są podwyżki wszystkiego globalnie i na każdym polu. Naturalnie, że nam wszystkim ten stan rzeczy się nie podoba jednak ceny kart to nie jest tylko widzi mi się NVIDII tak na chłodno to analizując. Proces  TSMC 4N kosztowniejszy niż Samsung 8N, brak zniżek jakie TSMC wcześniej oferowało, do tego wzrosty cen wszelkich komponentów, to wszystko ma znaczenie i jest efektem sytuacji globalnej. To, że korporacje same do tej sytuacji na rynku doprowadziły by jeszcze bardziej zmaksymalizować ich przychody to już inna historia.

 

Tym czasem dobre promki na OLX, Allegro czy sklepach na serię RTX 30xx się zdarzają. Wato korzystać bo fajne sprzęciki można wyrwać jeszcze zanim ceny znowu podskoczą. Nadchodzące procki, mobasy, czy GPU AMD to też nie będą super łakome kąski z finansowego puntku widzenia kryjącego się pod kategorią "oszczędność".

 

No jest jak jest, nerwami się nic nie zmieni. Można się adoptować do obecnej sytuacji i z niej skorzystać w różnych aspektach, a można też cały czas się wkurzać, tylko wkurzenie nic nie da. Ceny unormują się znowu za czas jakiś.

Link to post
Share on other sites
11 minut temu, r1023 napisał:

To nie jest kwestia kasy czy oszczędności tylko tego że jak dla mnie to trochę to wszystko za mocno pocięte jak na serie 4080. Ta 16GB powinna się zakręcić minumum w okolicach 12000 cuda cores. Taki niesmak po prostu.

 

No tak, ten aspekt też w pełni zrozumiały. Sam też niezadowolony ze specki RTX 4090 jestem, brak 2048 CUDA do pełnego AD102 to makabra.

 

Generalnie to mamy RTX 4070 w przebraniu oraz RTX 4080 Ti w przebraniu, jedna udaje 4080 12 GB, druga 4090 :) No jest jak jest, też zalecam każdemu kto chce posiedzieć długofalowo na tych kartach, wstrzymać się do premier RTX 4080 Ti oraz RTX 4090 Ti. Kto się chce pobawić wersjami premierowymi czyli prototypami poniekąd, niechaj się bawi. Przynajmniej info będzie z dobrych źródeł jak to się kręci na air, jak się sprawuje jak na wodzie lata etc. Samemu zawsze najlepiej sprawdzić.

 

 

Edytowane przez EH_Gosu
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie na stanie a potwierdzoną dostawę. "Går att köpa" oznacza możliwe do kupienia po 12. października. 

I 4090 też nie można jeszcze zamawiać - inaczej widziałbyś cenę (w Szwecji nie wolno prowadzić przedsprzedaży w ciemno; musisz w momencie składania zamówienia mieć dokładnie podaną cenę, która w momencie realizacji sprzedający nie ma prawa podnieść (ale może obniżyć). 

Link to post
Share on other sites

W sumie tak mocniej się w to wszystko zagłębić to wychodzi, że ta premiera póki co miała miejsce po to żeby zmotywować ludzi do wykupywania serii RTX 30xx. Karty nawet po obniżkach nie szły tak jak planowano bo ludzie czekali na nowości. Dostali nowości przedstawione w sposób który budzi takie, a nie inne emocje no i sprzedaż serii RTX 30xx znowu płynie. Obstawiam obniżki cen po czyszczeniu magazynów. Może być tak, że wleci RTX 4080 Ti zastępując cenę RTX 4080 16 GB, a ta 4080ka spadnie do okolic 899$, 4080 12 GB w ogóle zniknie (nie ma wersji FE tej karty nawet, tylko AIB same mają być) i w nieco jeszcze bardziej  odchudzonej wersji pojawi się jako RTX 4070.

 

GTX 1080 Ti jak miał premierę, to wskoczył na półkę cenową GTX 1080, a 1080ka dostała obniżkę. Coś czuje, że tutaj podobnie będzie z RTX 4080 Ti oraz RTX 4080 16 GB

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

Stąd, jako ciekawostkę, podam przykład jak wspomniany sklep walczył z botami -> na topowe modele 3090 i 3080, kiedy już wiedzieli ze popyt jest tak 100x większy od podaży - uruchomili przedsprzedaż z ceną 99999,99 Sek. Mirki, które miały boty ustawione na zakup od razu po pojawieniu się dostępności wyczyściły im te placeholdery - a, że w przypadku przedsprzedaży sklep zastrzegał sobie prawo do anulowania JEDYNIE osobiście, no to Mirki musiały tłuc potem cztery litery żeby podpisać świstek :pajac:

 

@EH_Gosugdyby miało się tak stać jak wróżysz, głównie 

5 minut temu, EH_Gosu napisał:

że wleci RTX 4080 Ti zastępując cenę RTX 4080 16 GB, a ta 4080ka spadnie do okolic 899$, 4080 12 GB w ogóle zniknie

To gonię 3080, dokładam 300$ i biere prawdziwe 4080/16 (o ile potwierdzi się jeszcze TDP). 

  • Haha 2
Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, Rebelmind napisał:

 

Stąd, jako ciekawostkę, podam przykład jak wspomniany sklep walczył z botami -> na topowe modele 3090 i 3080, kiedy już wiedzieli ze popyt jest tak 100x większy od podaży - uruchomili przedsprzedaż z ceną 99999,99 Sek. Mirki, które miały boty ustawione na zakup od razu po pojawieniu się dostępności wyczyściły im te placeholdery - a, że w przypadku przedsprzedaży sklep zastrzegał sobie prawo do anulowania JEDYNIE osobiście, no to Mirki musiały tłuc potem cztery litery żeby podpisać świstek :pajac:


Nielegalnym powinno być jakiekolwiek wymaganie osobistego anulowanie czegoś co jest zakupione/zamówione przez internet.
Pomijam to już ten przypadek, dobrze tam bociarzom, ale sporo firm na strategię na osobiste anulowanie i inne kłody pod nogi, żeby ludzie nie zamykali kont/nie kończyli usług itp.

Link to post
Share on other sites

Tutaj* też @mirai99była cała dyskusja o tym. Sklep oficjalnie tłumaczył wtedy, że anulowanie pre-orderów znacząco utrudnia sprzedaż i tak trudno dostępnego produktu. Wszyscy wiedzieli, że tj bat na scalperów/boty, ale Mirki i tak dały się złapać. 

Link to post
Share on other sites
10 minut temu, Rebelmind napisał:

To gonię 3080, dokładam 300$ i biere prawdziwe 4080/16 (o ile potwierdzi się jeszcze TDP). 

No to - otwórzmy teczkę tajnego współpracownika pasek zakładek!
 

W dniu 30.07.2022 o 18:53, Rebelmind napisał:

No ja akurat kupowałem; jeśli dobrze liczę to na przestrzeni ostatnich niecałych dwóch lat mialem w budzie bodajże 12 różnych Amperów :D Trzymam jednak kciuki (i mam nadzieję że akurat ty @Artokteż trzymasz je za mnie ;)) żeby obecny 3080 posiedział jak najdłużej... 

W dniu 8.09.2022 o 11:22, Rebelmind napisał:

Ja tam wciaż po cichu liczę, że jednak z tym kosmicznym poborem to jedynie w 4090 pojadą po bandzie. Trzymam się też postanowienia, że z 3080 posiedze przynajmniej do RTX 5000 (Q3 2024 jesli NV utrzymać ma deklarowany cykl wydawniczy). 

 

 

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
37 minut temu, Rebelmind napisał:

Sprawdzalem tylko, czy Głos Rozsądku czuwa :p

fry-suspicion.gif

38 minut temu, Rebelmind napisał:

Przeboleje 250-270W,

Można w łatwy sposób zdusić 3080-tke do poziomu 250-270 Wat. 

Tzn. zdusić - osiągi się nie zmienią, ale będzie chłodniej. 

Link to post
Share on other sites

https://videocardz.com/newz/zotac-rtx-4090s-pcie-gen5-power-cable-adapter-service-life-is-up-to-30-connection-cycles

 

Dobre jaja :) Dla większości użytkowników nie problem, dla ludzi którzy testują sprzęt już nieco gorzej :)

Taka mała radosna ciekawostka...

 

307812519_3175810362633726_6984714283893

 

:hahaha:

Edytowane przez EH_Gosu
  • Że co, proszę? 4
  • Haha 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...