Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć, kiedyś miałem już ten problem z Seagate, dlatego po 3 wizytach serwisowych i takiej samej ilości przyznanych nowych dysków od tej firmy, zdecydowałem się na wybór Western Digital Blue WD20EZEZ 2TB. Dysk jest prawie nowy... bo zakupiony jakoś w lutym (uruchomień: 297, czas pracy: 1105 h), używany jedynie jako magazyn danych.

Na czym polega problem? Słychać charakterystyczne piknięcie i dysk się jakby resetuje. Znika z systemu na moment i wraca. Przed chwilą zdarzyło się tak dwa razy pod rząd, a przez ostatnie kilka miesięcy w ogóle, co jest dość dziwne, ponieważ nie były wprowadzane żadne zmiany na komputerze.

 

Zdarzenia, jakie identyfikuje Win 10 to 51, 129, 153 i 157:

image.thumb.png.7e46518e3e24d59e1be319173552ea6c.png

 

Szybki skan w HD Tune nie wykazał żadnych bad sektorów:

28-lipca-2022_16-22.png.5b8aa53e64bc1132a67c6a2c09f7939b.png

 

SMART:

CrystalDiskInfo_20220728155130.png.619885e8da487735755cfbfb48beaeb0.png

 

Więc w czym tkwi problem? Oddać dysk do serwisu?

 

Bardzo proszę o pomoc i pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

SMART dysku wyglada w porzadku, chociaz "error scan" robi sie zawsze z ODZNACZONĄ opcja "quick scan" :)

Sprawdz w opcjach w Windowsie czy nie masz przypadkiem wlaczonej opcji usypiania dysku albo oszczedzania energii.

Mozesz rowniez sprawdzic w biosie czy masz wlaczona opcje "hot plug".

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zrobiłem bez quick scan:

29-lipca-2022_13-24.png.65349a847790a3002f211e75ba915e32.png

 

Usypianie dysków oczywiście wszędzie powyłączane. Włączyłem hot plug w biosie dla każdego możliwego gniazda SATA i na razie problem nie wystąpił, aczkolwiek wydawało mi się, że słyszałem raz to charakterystyczne piknięcie, tylko dysk nie zniknął z systemu.

 

EDIT: hahahah właśnie w trakcie pisania tej odpowiedzi, dysk się zresetował, bo wyskoczyły mi same z siebie okienka z obu partycji, ale uwaga - TYM RAZEM BEZ PIKNIĘCIA. :lol: WTF

 

EDIT2: Omen, właśnie zresetował się drugi raz pod rząd, Z PIKNIĘCIEM, a od rana tego nie robił...

 

EDIT3: Ok, mamy 5 razy w ciągu ostatnich kilku minut...

 

EDIT4: 7 razy. Zdarzenia: 

image.thumb.png.a7609efc176aa992397a89f8b8fe01a1.png

 

SMART:

29-lipca-2022_13-37.png.b81efa1da5e05e53f1077687b77c1f7d.png

 

POMOCYYYYY

Edytowane przez leeway
Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem najważniejszy parametr to C0, czyli niespodziewana utrata zasilania przez dysk 
C0 97, obecnie jest już 131.
0C Ilość włączeń dysku 297 na 333 

Co to dokładnie za PC i jak podłączony ten HDD. Nie masz żadnych opcji ECO włączonych w UEFI (są takie co odcinają zasilanie HDD)
Usypianie dysku wyłączone w Windowsie?    (to jest osobne ustawienie)      
Może fizycznie drgania poluzowały styk, może styki zaśniedziałe.       

Link to post
Share on other sites
W dniu 29.07.2022 o 19:17, kokosnh napisał:

Moim zdaniem najważniejszy parametr to C0, czyli niespodziewana utrata zasilania przez dysk 
C0 97, obecnie jest już 131.
0C Ilość włączeń dysku 297 na 333 

Co to dokładnie za PC i jak podłączony ten HDD. Nie masz żadnych opcji ECO włączonych w UEFI (są takie co odcinają zasilanie HDD)
Usypianie dysku wyłączone w Windowsie?    (to jest osobne ustawienie)      
Może fizycznie drgania poluzowały styk, może styki zaśniedziałe.       

 

 

Windows 10 Professional (x64) Build 19044.1826 (21H2)
MOBO: MSI B450 Gaming Plus
CPU: AMD Ryzen 2700X
GPU: GIGABYTE RTX 3060 EAGLE OC 12G Rev 2.0 LHR (GV-N3060EAGLE OC-12GD)
RAM: 32GB Kingston HyperX Predator 2933mhz DDR4
SSD: ADATA 512GB M.2 PCIe XPG SX8200 Pro + Samsung 870 EVO 1TB SATA
HDD: Wspomniany WDC (WD20EZAZ)
+ starszy WDC Blue (WDC WD10EZEX) (3TB w sumie)
Obudowa: SPC Regnum RG4T RGB
Chłodzenie: SPC Navis 280 RGB
Zasilacz: Vero L2 Bronze 600W SPC165
Sprzęty USB: Karta dźwiękowa Focusrite Scarlett 2i2 + klawiatura MIDI M-Audio Axiom49 + kontroler NI Maschine MK2
Na stał/zmiane wpięte kilka dysków USB 3.0 (Transcend HDD / Toshiba HDD / Goodram SSD)

Wyłącz dysk twardy po: Nigdy

Oszczędzanie energii: Maksymalna wydajność

Ustawienie wstrzymania selektywnego USB: Wyłączone

Uśpij po: Nigdy

Hibernacja: Nigdy

 

Zamieniłem kable i na razie resetowanie dysku nie wystąpiło, ale zbyt mało używałem komputera od ostatniego postu, żeby to odpowiednio ocenić. Jutro będzie lepsza okazja, więc dam znać.

 

W BIOS włączyłem wspomnianą wyżej opcję HOT PLUG, nie zaobserwowałem nigdzie zaznaczonych funkcji ECO.

 

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, kokosnh napisał:

Zmieniłeś kable zasilania, czy sygnałowe? 
Oglądałeś piny zasilania od strony wtyczki zasilania dysku i kabla? próbowałeś odłączyć i podłączyć (może coś nie stykał)   

 

Sygnałowe + inny port. Pomyślałem, że może ten Samsung EVO 1TB niech sobie będzie sam na SATA1_2 (wtyk 1), a oba WDC HDD na SATA3_4. Może płyta miała problemy z rozdzielaniem energii? Jak zwykle trzeba metodą prób i błędów. Poszukam jeszcze raz tych funkcji (ECO) w BIOS, tylko na co zwrócić uwagę? Jak mogą się one nazywać?

Link to post
Share on other sites
W dniu 4.08.2022 o 14:21, janek20 napisał:

a jakim programem sprawdzić ssd np jakie sa kości i kontroler?


Wyciągnąć SSD i popatrzyć na oznaczenia komponentów... 

Ewentualnie programowo, ale musisz wiedzieć mniej więcej co tam siedzi, np z recenzji lub list jak ta  https://docs.google.com/spreadsheets/d/1B27_j9NDPU3cNlj2HKcrfpJKHkOf-Oi1DbuuQva2gT4/edit#gid=0   (choć można też strzelać)



Tylko wiadomo, nie wezmę odpowiedzialności co tam siedzi, bo ktoś zawsze może podmienić program... 

 
Link to post
Share on other sites

Mnie takie ciągłe i losowe wypadanie dysku powodowała wtyczka zasilania SATA mimo iż wyglądała, że jest w dobrym stanie i siedziała prawidłowo. Jaki masz zasilacz? Próbowałeś podłączyć na innej wiązce?

Edytowane przez CrisPell
Link to post
Share on other sites
W dniu 7.08.2022 o 13:18, janek20 napisał:

A co powiesz na ten dysk?

 

Kontroler: SM2263XT lub Phison PS5013-E13T (istnieją różne wersje) 
NAND: Micron 96-layer 3D QLC rebrandowana na Kingston
DRAM: brak

Jedna z najgorszych aktualnych konstrukcji SSD NVMe na runku (pomijając jakiś no-name chłam z chin) 

Link to post
Share on other sites
W dniu 7.08.2022 o 15:37, CrisPell napisał:

Mnie takie ciągłe i losowe wypadanie dysku powodowała wtyczka zasilania SATA mimo iż wyglądała, że jest w dobrym stanie i siedziała prawidłowo. Jaki masz zasilacz? Próbowałeś podłączyć na innej wiązce?

 

Faktycznie mógł być to problem kabla/gniazda SATA. Odkąd podmieniłem wtyki (wiązki?) oraz kable, problem przestał występować. :)

 

A zasilacz to Vero L2 Bronze 600W SPC165, gdzie zużycie według kalkulatora OuterVision wynosi 418W, więc obciążenie na poziomie około 70%.

Edytowane przez leeway
Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, kokosnh napisał:

Jedna z najgorszych aktualnych konstrukcji SSD NVMe na runku (pomijając jakiś no-name chłam z chin) 

No widziałem test  ze syflis.Problem  w tym ze ma  wyższe realne odczyty  jak te dyski  przez was polecane choćby PNY 3030 czy silicon power  p34a80

Jest jakiś pogam aby spawdzić czy  to nie TLC?

Edytowane przez janek20
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, janek20 napisał:

No widziałem test  ze syflis.Problem  w tym ze ma  wyższe realne odczyty  jak te dyski  przez was polecane choćby PNY 3030 czy silicon power  p34a80

Jest jakiś pogam aby spawdzić czy  to nie TLC?

Sorry lista polecanych SSD nie była aktualizowana już prawie 2 lata, strasznie dużo zachodu z tym, do tego nowe forum nie ma funkcji jak stare, więc się gorzej prezentuje. 
(do tego braki komponentów spowodowały zmiany specyfikacji SSD, a nie chce polecać czegoś, co ma zmienione bebechy i nie było testowane)   
Tu właśnie przykład NV1, co do recenzentów trafiła wersja na TLC, a zaraz później nie dość że weszły inny kontroler, to podmienili kości na QLC.  
https://www.benchmark.pl/aktualnosci/kingston-nv1-tanie-dyski-ssd-pcie-ze-zmienna-specyfikacja.html     

Co do samych SSD, to będą oczywiście szybsze od NV1, wręcz jest trudno coś wolniejszego znaleźć na NVMe 
Co do wydajności, to do gier może być ok (choć słyszałem przypadki z przycięciami w grach na tanich SSD QLC, ale zwykle to dość rzadkie). Ale ogólnie ten SSD pracuje tylko jak masz bufor pSLC dostępny. Mement w którym brakuje bufora pSLC oznacza dosłownie wydajność zbliżoną do HDD. Więc o ile nie wypełnisz go pod korek i będziesz dawał czas na opróżnienie bufora pSLC, powinien jako tako działać.  

są programy aby sprawdzić (zależnie jaki masz kontroler musisz wybrać odpowiedni), ale nie biorę żadnej odpowiedzialności za to co tam jest. U mnie działa, ale ja pobierałem je z rok temu. 




 
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, kokosnh napisał:

Ale ogólnie ten SSD pracuje tylko jak masz bufor pSLC dostępny

 

ma racje przy pliku 293GB pada predkość .Natomiast kopiowanie zapisywanie jest ponad 2x szybsze jak w PNY 3030 

Edytowane przez janek20
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...