Skocz do zawartości

Okresowe 1-sekundowe epizody buczenia w głośnikach


Recommended Posts

Witam,

zdarza mi się od kilku tygodni, że w głośnikach występuje jednorazowe 1-sekundowe buczenie, które występuje zarówno w grach , jak i na pulpicie. Dzieje się tak około raz na tydzień. Poza tym głośniki działają praktycznie wzorowo.

 

Sprzęt: 

Intel core i7 12700K

MSI MPG Z690 Edge WiFi

G.Skill 3600MHz

Grafika GeForce RTX 3080 EVGA FTW3

Zasilacz be quiet! Dark Power Pro 1500wat

Zasilacz UPS Power Walker 1200Wat

Dźwięk: Sound Blaster AE-9 + Focal Shape 40

 

Spotkał się z tym ktoś??

Link to post
Share on other sites

No innego wyjścia nie ma, jak po kolei eliminować źródła problemów.

Mając monitory bliskiego pola trzeba mieć na uwadze, że mogą być one dość podatne na zakłócenia sygnału.

 

Do wyeliminowania masz kartę dźwiękową, głośniki same w sobie, zakłócenia z sieci lub samego komputera.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, FeX napisał:

Do wyeliminowania masz kartę dźwiękową, głośniki same w sobie, zakłócenia z sieci lub samego komputera.

W  jaki sposób zdiagnozuję zakłócenia z sieci czy z samego komputera?? Jestem laikiem.

 

EDIT: a zakłóceń z  sieci nie eliminuje czasem zasilacz UPS, który posiadam. (myślę, że jest dobrej jakości)

Edytowane przez Passt
Link to post
Share on other sites

Parę kroków bym zrobił, mi trzeszczały głośniki w monitorze, pomogło podpięcie monitora do innego gniazdka niż komp:

  • podepnij nawet głośniki do innego gniazdka:)
  • przeinstaluj dla pewności sterowniki mobo. karty dźwiękowej itd
  • sprawdź kartę w innym clocie pcie
  • może koło przewodów audio idą przewody zasilające i one zakłócają sygnał

 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
W dniu 10.07.2022 o 10:36, Passt napisał:

Panowie co konkretnie daje ekranowanie kabla?? Czy pomoże ono coś w polepszeniu jakości dźwięku jeśli mam plątaninę kabli za PC, w której znajdują się kable dźwiękowe??

 

O co chodzi w pytaniu? Kable które są standardowo ekranowane, są ekranowane w celu eliminacji zakłóceń. Te które nie są ekranowane mają takie być. Połączenie pomiedzy pc a wzmacniaczem jest ekranowane, między wzmacniaczem A głośnikami nie. I nie ma znaczenia czy wzmacniacz jest w glosniki wbudowany.

Link to post
Share on other sites

@cooger

Jestem laikiem, więc moje pytania mogą być nieprecyzyjne.

 

Chodzi mi o to, czy jest sens wymiany kabli RCAx2 łączących kartę dźwiękową SB AE-9 z monitorami Focal Shape 40 z nieekranowanych na ekranowane??

Czy wymiana kabli polepszy coś w kwestii dźwięku??

Tam, gdzie biegną te kable sygnałowe mam w zasadzie plątaninę wszystkich kabli komputerowych.

Edytowane przez Passt
Link to post
Share on other sites
36 minut temu, Passt napisał:

@cooger

Jestem laikiem, więc moje pytania mogą być nieprecyzyjne.

 

Chodzi mi o to, czy jest sens wymiany kabli RCAx2 łączących kartę dźwiękową SB AE-9 z monitorami Focal Shape 40 z nieekranowanych na ekranowane??

Czy wymiana kabli polepszy coś w kwestii dźwięku??

Tam, gdzie biegną te kable sygnałowe mam w zasadzie plątaninę wszystkich kabli komputerowych.

 

Daj linki do tych nieekranowanych i ekranowanych bo się chyba nie zrozumiemy.  Generalnie w przewodzie koncentrycznym na zewnątrz jest masa i ona pełni funkcję ekranu (sort of). Kiedyś widziałem jakieś RCA z dodatkowym ekranem, ale to była audiofilska wydumka. Osobiście dziwne "cyfrowe" zakłócenia dźwięku obserwowałem głównie w głośnikach ze wzmacniaczami w klasie D a z tego co widzę te Focale takie mają. Klasa D jest trudna i zdarza się, że nie wszystko idzie po myśli panów inżynierów i w niedookreślonych sytuacjach pojawiają się takie dziwne problemy.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, cooger napisał:

 

Daj linki do tych nieekranowanych i ekranowanych bo się chyba nie zrozumiemy.  Generalnie w przewodzie koncentrycznym na zewnątrz jest masa i ona pełni funkcję ekranu (sort of). Kiedyś widziałem jakieś RCA z dodatkowym ekranem, ale to była audiofilska wydumka. Osobiście dziwne "cyfrowe" zakłócenia dźwięku obserwowałem głównie w głośnikach ze wzmacniaczami w klasie D a z tego co widzę te Focale takie mają. Klasa D jest trudna i zdarza się, że nie wszystko idzie po myśli panów inżynierów i w niedookreślonych sytuacjach pojawiają się takie dziwne problemy.

 

Dzięki za odpowiedź.

 

Kable ekranowane 

 

Kable nieekranowane, które posiadam

Edytowane przez Passt
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Passt napisał:

 

Dzięki za odpowiedź.

 

Kable ekranowane 

 

Kable nieekranowane, które posiadam

 

Kable za 500+ i nawet nie wyjaśnili co oznacza:     Potrójne ekranowanie z posrebrzanej plecionki chroniące przed szumami elektromagnetycznymi

 

Serio masz w tym setupie kable RCA za 400?

 

11pln/m + do tego dobre wtyki i temat  ogarnięty za 50pln: https://allegro.pl/oferta/sommer-onyx-2025-mkii-przewod-stereo-sygnalowy-8747627732 tyle, że bez audiofilskiej gadki

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, cooger napisał:

Serio masz w tym setupie kable RCA za 400?

 

Kupiłem je za 230 PLN.

 

Co do kabli, które podałeś w linku musiałby mi ktoś je zrobić, bo jak już pisałem jestem laikiem.

Edytowane przez Passt
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Źródłem problemu  najprawdopodobniej było samoistne przełączanie sterownika dźwięku Sound Blaster w tryb 5.1 (z trybu stereo) po każdorazowej instalacji zbiorczej Windows 11. Wydaje się ,że stąd te zakłócenia dźwięku, bo teraz tego pilnuję i od miesiąca problem się nie pojawił. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...