Skocz do zawartości

5 krótkich sygnałów bios po jakimś czasie


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Adames,

Recommended Posts

Witam,

Kupiłem taki oto zestaw:

https://www.komputronik.pl/cart/shared/show/94peZZ86dO

tylko zmienione pamięci ram na https://www.komputronik.pl/product/732309/pny-xlr8-gammix-16gb-2x8gb-3200mhz-ddr4-cl16-dimm-.html

Założone chłodzenie boxowe, ponieważ Spartan nie dał się zamontować.

 

Komputer został złożony, zainstalowałem system, sterowniki. Komputer działał poprawnie (choć na moje oko bardzo szybko się procesor grzał), przy teście wydajności 7-zip szybko doszedł do 80 stopni Celsjusza. Dokończyłem instalacje podstawowego oprogramowania i schowałem komputer. Na następny dzień pojechałem do klienta ze sprzętem i niemiła niespodzianka, bo podłączeniu nie uruchomił się normalnie. Witają mnie 5 krótkich sygnałów z buzzera. Reszta podzespołów jakby rusza, ledy świecą, hdd też rusza.

 

Pierwszy trop to błąd procesora.

 

Co zrobiłem:

1) Wziąłem ściągnąłem chłodzenie, wyciągnąłem procesor, włożyłem ponownie, założyłem nową pastę pactum pt-4.

Błąd ten sam

 

2) Reset bios

Nadal ten sam błąd

 

3) Wyciągnąłem pamięć ram, zostawiłem 1 kość w innym slocie, reset bios, błąd ten sam

 

4) Teraz ściągam jeszcze raz procesor, spróbuję przypatrzeć się pinom w gnieździe płyty głównej i na procesorze, ale czy możliwe że uszkodziły się po jakimś czasie od działania komputera?

 

Jakie proponujecie następne kroki?

Edytowane przez maly_wrobelek
Link to post
Share on other sites

Zapomniałem napisać, chłodzenie jest boxowe ponieważ to od silentium PC nie mieściło się (ramka wychodziła na kondensatory"

9d6a2499abc2.jpg

Gniazdo 8 pin porcesora, 24 pin płyty głównej, oraz zasilania GPUsiedzą ładnie włożone.

Komputer jechał na płasko przypięty pasami na przedni fotelu. Trasa pokonana w rekordowo niskiej prędkości (bardziej niż przepisowej), nie złapałem żadnej dziury na drodze.

Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, maly_wrobelek napisał:

Zapomniałem napisać, chłodzenie jest boxowe ponieważ to od silentium PC nie mieściło się (ramka wychodziła na kondensatory"

Z tą ramką to ciekawe, bo jeszcze nie spotkałem się nigdy z takim przypadkiem, by chłodzenia nie dało się zamontować z tego powodu. Nie powinna o nie haczyć, co najwyżej może iść nad nimi. 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, BlackCoffe napisał:

Jeszcze takie może głupie pytanie, podłączyłeś monitor do gniazda na śledziu grafy czy na płycie głównej? 

Oczywiście podpinałem do karty graficznej, choć przyznaje teraz nie podpinam nic prócz zasilania i na ucho czekam aż przestanie pikać 5 razy.

2 minuty temu, Adames napisał:

Z tą ramką to ciekawe, bo jeszcze nie spotkałem się nigdy z takim przypadkiem, by chłodzenia nie dało się zamontować z tego powodu. Nie powinna o nie haczyć, co najwyżej może iść nad nimi. 

 

 

 

 

Też byłem zdziwiony, ale kliknąłeś zdjęcie powyżej? Niestety nie da się tego podpiąć, z drugiej strony też byłby problem, bo SSD na m2 jest też bardzo blisko gniazda.

Tutaj nawet kartę graficzną muszę demontować, żeby wyciągnąć Pamięć ram. Więc jest cisano. Pod tym kątem nie polecam tej płyty głównej.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
13 minut temu, maly_wrobelek napisał:

Też byłem zdziwiony, ale kliknąłeś zdjęcie powyżej? Niestety nie da się tego podpiąć, z drugiej strony też byłby problem, bo SSD na m2 jest też bardzo blisko gniazda.

Tak.
Powiem więcej, płyt od Gigabyte DS3H miałem dwie na chipsetach B450 (amd) i B550 (intel). Montowałem w nich SPC Spartan 4, nie miałem żadnych problemów.  Widzę, że jednak Twój Spartan 5 ma inny mechanizm montażowy. 

 

Co do tematu, prawda jest taka, że czasem beep codes bywają "nieprecyzyjne".  Ogólnie, to polecam raz jeszcze sprawdzić / ponownie osadzić wszystkie komponenty i podłączyć tak jak już ma to pracować w układzie docelowym (peryferia również). Masz zasilacz modularny ... zakichany kabelek mógł się przy zasilaczu a nie przy mobo poluzować xD

 

4 minuty temu, maly_wrobelek napisał:

Dodaje zdjęcia, ja nie widzę nic niepokojącego, a wy? 

Nic też tam nie widzę.

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, maly_wrobelek napisał:

Zapomniałem napisać, chłodzenie jest boxowe ponieważ to od silentium PC nie mieściło się (ramka wychodziła na kondensatory"

 

Przy Spartanach 5 i LGA1700 to norma. Jakość SilentiumPC :D

Chłodzenie jednak można zamontować, ale trzeba pokombinować. 

Najpierw zamontuj chłodzenie na ringu i dopiero wtedy włóż to w otwory montażowe i dopnij kołkami. 

Link to post
Share on other sites

BIOS AMI

1 krótki - wszystko w porządku.
2 krótkie - błąd parzystości pamięci RAM
3 krótkie - błąd w pierwszych 64KB pamięci RAM
4 krótkie - błąd zegara systemowego lub pierwszego wtyku pamięci
5 krótkich - błąd procesora
6 krótkich - błąd kontrolera klawiatury
7 krótkich - błąd trybu wirtualnego procesora
8 krótkich - błąd I/O pamięci karty graficznej
9 krótkich - błąd sumy kontrolnej BIOS-u
10 krótkich - błąd rejestru I/O pamięci CMOS
11 krótkich - błąd pamięci cache L2 procesora
1 długi, 2 krótkie – błąd karty graficznej
1 długi 3 krótkie – błąd pamięci RAM
1 długi 8 krótkie – problemy związane z wyświetlaniem obrazu przez kartę graficzną
Ciągły dźwięk – brak pamięci RAM lub karty graficznej

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Siemanko, trochę mi się opóźniło odpisanie, ale wpadłem w inne projekty.

W dniu 22.06.2022 o 05:08, BlackCoffe napisał:

Ps. jestem kobietą :P

Po pierwsze chciałbym przeprosić szanowną koleżankę. Brakuje w polskim słowniku odpowiednika "guys" lub nie znam takiego słowa. Wtedy bym zastosował.

 

W dniu 22.06.2022 o 00:31, maly_wrobelek napisał:

Chłopacy, piszę już z łóżka, ale jest sukces, działa! Dziękuję za pomoc  jutro po południu opiszę co chyba było błędem  a teraz spać bo rano do pracy.

Trochę mnie poniosło jak to pisałem. Po prostu praktycznie rozpiąłem cały PC i złożyłem od nowa. Wszystko ładnie działało. Niestety następnego dnia jak dojechałem do inwestora, ta sama sytuacja. Komputer się nie włączał i było pięć krótkich sygnałów. Na szczęście miałem pod ręką już podstawowe śrubokręty.

Rozpiąłem na szybko kartę graficzną i pamięć RAM. Sprawdziłem wtyczki zasilania i złożyłem wszystko. Komputer wystartował.:banan:.

Składając zauważyłem, że na jednej kości pamięci RAM był "luźny" radiator więc z całego tego wszystkiego stawiam, że to Pamięć RAM generowała błąd ale pewności nie mam. Lub komputer nie lubi podróżować samochodem.

 

W dniu 21.06.2022 o 22:11, Adames napisał:

Ogólnie, to polecam raz jeszcze sprawdzić / ponownie osadzić wszystkie komponenty i podłączyć tak jak już ma to pracować w układzie docelowym (peryferia również). Masz zasilacz modularny ... zakichany kabelek mógł się przy zasilaczu a nie przy mobo poluzować xD

Generalnie dzięki za komentarz, to on rozwiązał problem. Na początku faktycznie myślałem że to wtyczka zasilania przy zasilaczu modularnym. Ale po drugiej wtopie u klienta gdy nie ruszałem tych wtyczek, a rozmontowałem GPU i RAM odrzuciłem to jako przyczynę.

 

W dniu 22.06.2022 o 23:42, Wroobelek napisał:

startowałeś komputer z podpiętą klawiaturą

Czasem podpinałem, czasem nie. Nie zauważyłem wpływu na problem z klawiaturą.

 

W dniu 22.06.2022 o 07:57, kajtek. napisał:

Najpierw zamontuj chłodzenie na ringu i dopiero wtedy włóż to w otwory montażowe i dopnij kołkami. 

Możliwe, że tak by się udało, ale na ułamki milimetrów. Nie ryzykowałem, oddałem chłodzenie do Komputronika. Trochę żałuję bo ten procesor jest bardzo ciepły.

 

 

Dziękuję wszystkim za pomoc, społeczność Benchmarka jak zwykle niezawodna.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@maly_wrobelek Dzięki za opisanie efektów naszych wypocin. Zwykle jak komuś problem ustąpi (lub nie), to wypina się na społeczność i nawet nie raczy napisać, czy któraś porada mu pomogła. Zawsze lepiej uczyć się na problemach innych, by mieć mniej własnych ;), a takim postępowaniem budujesz bazę wiedzy społeczności.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...