Skocz do zawartości

SPADŁA WYDAJNOŚC KOMPUTERA PO WYMIENIENIU NA NOWE CZĘŚĆI


Recommended Posts

Co prawda ostatni raz instalowałem boxa intelowego przy i3-4170, ale widzę że praktycznie jest BZ. 

 

Primo - sprawdź czy wszystkie 4 nóżki weszły poprawnie w otwory mocujące (czy nic nie wisi w powietrzu). Organoleptycznie sprawdzasz to tak, że dociskając Cooler do procka nie powinien on ani drgnąć).

 

Secundo - sprawdź, czy wszystkie 4 zatrzaski na stopkach od coolera siadły/złapały poprawnie. 

 

Zakładam, że ten box przyszedł z nowym i7. Patrzyłeś w jakim stanie jest fabryczna pasta przed instalacja czy może zmieniłeś na nową?

Link to post
Share on other sites
9 minut temu, Rebelmind napisał:

Co prawda ostatni raz instalowałem boxa intelowego przy i3-4170, ale widzę że praktycznie jest BZ. 

 

Primo - sprawdź czy wszystkie 4 nóżki weszły poprawnie w otwory mocujące (czy nic nie wisi w powietrzu). Organoleptycznie sprawdzasz to tak, że dociskając Cooler do procka nie powinien on ani drgnąć).

 

Secundo - sprawdź, czy wszystkie 4 zatrzaski na stopkach od coolera siadły/złapały poprawnie. 

 

Zakładam, że ten box przyszedł z nowym i7. Patrzyłeś w jakim stanie jest fabryczna pasta przed instalacja czy może zmieniłeś na nową?

Box jest dobrze zamontowany, za 20 minut będę miał nową pastę więc wytrę tamtą i nałożę mx-2.  Moim zdaniem procesor jest wymagający i oryginalny wentylator od intela nie daje sobie rady, jedynie przy oglądaniu filmów czy przeglądaniu internetu. Dzisiaj chcę kupić inny wentylator, czy masz może jakiś pomysł?

Link to post
Share on other sites

Na bogatości SilentiumPC Fera 5. Po taniości wszystko będzie lepsze od boxa. Dalej - wg testów box od Intela powinien trzymać tempy w stresie na poziomie 90°C, a u Ciebie nie trzyma. 

 

Ostatni temat: mogę zapytać co Cię skłoniło do kupna B560 i 10700f? Masz może jeszcze szanse zrobić zwrot? 

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, Rebelmind napisał:

Na bogatości SilentiumPC Fera 5. Po taniości wszystko będzie lepsze od boxa. Dalej - wg testów box od Intela powinien trzymać tempy w stresie na poziomie 90°C, a u Ciebie nie trzyma. 

 

Ostatni temat: mogę zapytać co Cię skłoniło do kupna B560 i 10700f? Masz może jeszcze szanse zrobić zwrot? 

szczerze, znajomi mi tak doradzili i też ja tak chciałem, a dlaczego zwrot?

szansy na zwrot już niestety nie mam, zostaje tylko reklamacja.

Link to post
Share on other sites

Bo w tej cenie (zakładam, że nie trafiłeś magicznej okazji na Cpu) to masz 12600kf. Za sporo taniej jest 12400f, który objeżdża 10700 w każdym zastosowaniu, pobiera mniej prądu i dużo mniej się grzeje (nawet box go ogarnie). Jeśli masz jeszcze możliwość oddać płytę + Cpu i zechciałbyś rzucić okiem np tutaj:

https://www.purepc.pl/test-intel-core-i5-12400f-alder-lake-najlepszy-procesor-do-1000-zl-porownanie-z-intel-core-i5-10400f-core-i5-11400f-i-ryzen-5-36?page=0,68

 

Zestaw z MSI B660m + 12400f prawdopodobnie i tak wyszedłby Cię taniej niż to co masz teraz. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
5 minut temu, Rebelmind napisał:

Bo w tej cenie (zakładam, że nie trafiłeś magicznej okazji na Cpu) to masz 12600kf. Za sporo taniej jest 12400f, który objeżdża 10700 w każdym zastosowaniu, pobiera mniej prądu i dużo mniej się grzeje (nawet box go ogarnie). Jeśli masz jeszcze możliwość oddać płytę + Cpu i zechciałbyś rzucić okiem np tutaj:

https://www.purepc.pl/test-intel-core-i5-12400f-alder-lake-najlepszy-procesor-do-1000-zl-porownanie-z-intel-core-i5-10400f-core-i5-11400f-i-ryzen-5-36?page=0,68

 

Zestaw z MSI B660m + 12400f prawdopodobnie i tak wyszedłby Cię taniej niż to co masz teraz. 

możliwe, dobra dzięki wilekie. Ja postaram się coś ogarnąć i w razie "w" kupie tego procka.

Link to post
Share on other sites

Jak obudowa słabo wentylowana, to boxowy cooler może nie dawać rady. Tak z ciekawości, jaką masz obudowę?

 

Co do coolera, to nawet najtańszy, pokroju SPC Spartan 4 da radę, nie będzie to szczyt kultury pracy ale nie ograniczy procka.

Edytowane przez Adames
Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, Adames napisał:

Jak obudowa słabo wentylowana, to boxowy cooler może nie dawać rady. Tak z ciekawości, jaką masz obudowę?

 

Co do coolera, to nawet najtańszy, pokroju SPC Spartan 4 da radę, nie będzie to szczyt kultury pracy ale nie ograniczy procka.

Obudowa jest sprzed 6 lat, więc nie ma szału.. modelu też nie znam niestety.

2 minuty temu, Rebelmind napisał:

Jeszcze jedna kwestia: wejdź do Biosa, tryb Advanced (F7) i spróbuj na Cpu zapodać minimalnie niższe napięcie:

CPU Voltage: override

i podać mu np "- 0.015V"

Już to robię!

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, bartusiek napisał:

Obudowa jest sprzed 6 lat, więc nie ma szału.. modelu też nie znam niestety.

Obudowy generalnie za bardzo się nie starzeją, wszystko zależy od tego jak jest wentylowana. 6 lat temu wszystko trochę mniej się grzało (w stocku) więc i nie było parcia na dobrą wentylację przy prostych maszynach. Obecnie takie czasy - wincyj prądu, wincyj ciepła.

 

Jak możesz, to wrzuć zdjęcie.obudowy. Może nadszedł jej czas i warto by ją też wymienić albo zmodyfikować, jeżeli masz w miarę pewną rękę, wtedy będzie taniej i ekologiczniej :)

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, bartusiek napisał:

mam 2 kości po 8 gb

tak, tak mam 2 kości podłączone na slotach 2 i 4

tylko pobiorę i mogę puśćić.

 przełuż kości na slot 1 i 3

Link to post
Share on other sites
17 godzin temu, Rebelmind napisał:

Znaczy się ogarnięte? Co zrobiłeś / w jakim stanie zostawiasz? Kupujesz Cooler lepszy czy może robisz zwrot? 

kupuje cooler.

17 godzin temu, Wik-Mar napisał:

 przełuż kości na slot 1 i 3

wtedy wyskakuje mi błąd z płyty po uruchomieniu komputera

W dniu 21.06.2022 o 14:11, Rebelmind napisał:

Przy okazji: witamy nowego użytkownika Forum! Następnym razem skonfrontuj sugestie znajomego z bezkresem wiedzy Forum ;)

 

21 godzin temu, Rebelmind napisał:

Znaczy się ogarnięte? Co zrobiłeś / w jakim stanie zostawiasz? Kupujesz Cooler lepszy czy może robisz zwrot? 

Zamontowałem już nowy cooler, fortisa 5 z dual channel, procesor się nie grzeje. Ale niestety problem nie został rozwiązany, fpsy dalej są takie same.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...