Skocz do zawartości

Wysokie temperatury chipsetu na płycie Asus TUF Z590-Plus


Recommended Posts

Witam. Od kilku dni mam płytę główną Asus TUF Z590-Plus i zauważyłem, że płyta osiąga dość wysokie temperatury chipsetu. Bez obciążenia, na pulpicie Zarówno Armoury Crate jaki i HWinfo pokazują mi temperaturę PCH w okolicy 65-68 st. Po 30 minut grania temperatura doszła do prawie 80 stopni. Czy takie temperatury chipsetu są normalne na płytach głównych Asusa? Czy ktoś, kto posiada podobną płytę może sprawdzić i odpisać jak to wygląda na temp.thumb.jpg.08b1219653c23c7ba77cc4ce46c6244c.jpgh płytach. Zastanawiam się nad zwrotem płyty do sklepu chyba, że to normalne. Na płycie Aorus Master Z590, którą jeszcze posiadam temperatura PCH nie przekracza 45 stopni.

Link to post
Share on other sites

[1.] dotknij fizycznie palcem radiator od chipsetu czy rzeczywiście tak jest, przy ~70'C powinieneś parzenie odczuwać

 

[2.] 80'C - to nie są normalne temperatury, ewidentnie jest coś nie tak

 

[3.] nie ma tam czasem niewidzialnej przezroczystej folijki? (na radiatorze od chipsetu)

 

[4.] jaką masz kartę graficzną? seria / marka / model (może ona podgrzewa chipset)

Link to post
Share on other sites

Podobno wyłączenie obsługi thunderolta w biosie pomaga na temperatury, wiec jak go nie używasz możesz spróbować.

Po za tym pasywnie chłodzony chipset może być ciepły a jak jeszcze wali na niego gorącym powietrzem karta w czasie grania to sie mu robi ciepło. Z590 ma maksa na 108°C wiec jest jeszcze zapas.

Link to post
Share on other sites

Radiator jest pod plastikowa osłoną ale jak dotykałem palcem tej osłony to nie była gorąca. Karta to rtx2070 super gaming trio od MSI. Żeby sprawdzić radiator na chipsecie to trzeba osłonę zdemontować ale nie wiem jak i boję się że coś uszkodzę. Może jeszcze skontaktuje się że sklepem i zapytam o możliwość wymiany na inną sztukę i się wtedy wyjaśni czy tak ma być czy mam jakąś wadę w swojej. 

Edytowane przez michaldroszcz
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, michaldroszcz napisał:

jak dotykałem palcem tej osłony to nie była gorąca

Powinieneś odczuwać te 65*C. Wygląda to na wadliwe zamontowanie radiatora na chipsecie i jeżeli zakupiłeś przez internet jako osoba prywatna to masz 14 na zwrot bez podawania przyczyny zwrotu.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, lonialomax napisał:

Powinieneś odczuwać te 65*C. Wygląda to na wadliwe zamontowanie radiatora na chipsecie i jeżeli zakupiłeś przez internet jako osoba prywatna to masz 14 na zwrot bez podawania przyczyny zwrotu.

Tak właśnie zrobiłem i poszła na zwrot. Teraz używam Z590 Aorusa Master i jest wszystko OK. Trochę mi szkoda, bo po kilku płytach MSI ( z którymi de facto nigdy nie miałem żadnych problemów) chciałem pierwszy raz kupić sobie coś z Asusa TUF lub Strix.

Link to post
Share on other sites

Taki mały update odnośnie mojego Asusa. Skorzystałęm z prawa zwrotu płyty do sklepu i kiedy przechodziła rutynową kontrolę po zwrocie serwis sklepu wykrył uszkodzenie płyty w postaci ułamanego pina w sockecie procesora. Płyta poszła do serwisu Asusa i mam czekać na decyzję do 21 dni. Wychodzi, że płyta musiała mieć wadę od początku i to mogło powodować moje problemy. Teraz to już całkiem lipa ponieważ zdaniem sklepu jest to raczej MOJA wina w będę obciążony chyba że serwis stwierdzi inaczej. Może być opcja odpłatnej naprawy socketu, zwrot bez naprawy jeżeli się nie zgodzę albo uznanie wady fabrycznej (mało prawdopodobne). Najgorsze, że sklep jest w tym przypadku "na górze" bo ja nie udowodnię, że nic nie zepsułem bo taką dostałem a z drugiej strony sklep nic nie musi mi udowadniać bo tak uznali.  

  • Smutne 1
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, michaldroszcz napisał:

uszkodzenie płyty w postaci ułamanego pina w sockecie procesora

Wygiąć pin to i owszem może się zdarzyć, ale UŁAMAĆ to trzeba by się postarać. Co to za sklep i czy na pewno ta płyta była nówka, a nie po jakimś zwrocie? Wygląda jakby sklep robił biznes na sprzedawaniu na okrągło tej samej płyty. Klient stwierdza wadę i odsyła, sklep wciska bajkę o uszkodzeniu i kasuje za naprawę. Czy spisałeś chociaż numer seryjny płyty? Może okazać się, że wybulisz kasę za naprawę, a dostaniesz inną płytę.

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

Sklep na X w nazwie. Też się zastanawiałem jak to możliwe, że wyrwałem pina bo w życiu mi się nawet wygiąć nie zdarzyło. Ja już nauczony doświadczeniem nigdy nie zrywam żadnych folijek i naklejek z kupionych rzeczy bo zdarza się, odsyłam bo np. ram nie jest poprawnie wykryty na płycie etc. więc staram się, żeby zwrot był w stanie niemal sklepowym. Czy płyta była już wcześniej używana to ciężko stwierdzić bo na Asusie nie ma żadnych plomb a samą płytę można w niewidoczny sposób zamontować. Raczej płyty nie dostanę, bo zgłosiłem zwrot więc pewnie po naprawie odliczą od kwoty, którą zapłaciłem i odeślą mi różnicę. Zanim cokolwiek naprawią dostanę wycenę z serwisu Asusa. Pierwszy raz mi się doś takiego zdarzyło a w szczególności w tym sklepie. Nigdy nie było problemów a odesłałem im na zwrot np. chłodzenie z powyginanymi tymi blaszkami i zdartą czarną farbą i zero problemów, kasa na konto w całości. Dużo u nich kupuję dla siebie oraz znajomych, robię sporo zwrotów i pierwszy raz takie coś. Raz kupiłem u nich 2 zestawy po 2x8 GB kości ram Corsair RGB i jeden zestaw nówka z plombą a drugi używka bo miał nawet widoczne odciski palców na ramach.  Zgłosiłem wyminę i bez problemu na nowe wymienili. Najgorsze, że nie ma możliwości się bronić w przypadku jak coś stwierdzą, mogli by np. wysłać zdjęcia uszkodzenia albo jakiś opis przeprowadzonej inspekcji.

Edytowane przez michaldroszcz
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...