Skocz do zawartości

UEFI nie uruchamia bootowalnego USB z Norton Ghost (DOS).


Recommended Posts

Witam,

   Nie mogę uruchomić z bootowalnego USB (pendrive) Nortona Ghosta 11 do robienia backupu partycji systemowej z Win 10 (na GPT).
Wcześniej miałem płytę z UEFI MSI Z270 Gaming 3 i działało. Teraz, ten sam bootowalny pendrive jest rozpoznawany przez UEFI na płycie Gigabyte B560M DS3H V2 ale nie chce się uruchomić Ghost w DOS-ie. Włączyłem w UEFI tryb CSM-Legacy, wyłączyłem Secure Boot i nic się nie dzieje - nie startuje. Nie chcę używać innych programów do robienia kopii systemu bo są trudne w obsłudze i czasochłonne. Na Ghost zrobienie backupu z kompresją zajmuje mi ok. 12 minut i mam jeden plik *.gho o objętości ok. 8GB.
Tak prostego i szybkiego programu nie znajdę. Można uruchomić spod Win10 Ghosta ale nie da się zapisać kopii na innej partycji niż systemowa z powodu komunikatu: "Nie można zablokować woluminu źródłowego, ponieważ jest używany przez inny proces" -  co jest oczywiste bo nie da się stworzyć obrazu partycji systemowej pod odpalonym Windowsem.

 

Czy da się jakoś to uruchomić? Czy może to być wina chipsetu? Wersja UEFI jest aktualna.

Edytowane przez Marqvs
Link to post
Share on other sites

Jak dojdzie do awarii systemu to mam instalować wszystko od nowa: system, programy, konfiguracja i optymalizacja?? Nie mam na to czasu. Przywrócenie partycji systemowej z obrazu załatwia temat w ok. 10 minut.

 

Zastanawiam się czy powrót z GPT na MBR rozwiązałoby problem z bootowaniem...

 

W załączniku zawartość bootowalnego pendrive'a" utworzonego Rufusem:

 

 

rds.jpg

Edytowane przez Marqvs
Link to post
Share on other sites
29 minut temu, Lord_Krecitsqa napisał:

W obecnych czasach kopie zapasowe są bez sensu.

Czemu to ma służyć ogólnie?

Nie są bez sensu, a służą temu aby nie tracić danych ani czasu na konfigurowanie wszystkiego od nowa.

 

10 godzin temu, Marqvs napisał:

Tak prostego i szybkiego programu nie znajdę. Można uruchomić spod Win10 Ghosta ale nie da się zapisać kopii na innej partycji niż systemowa z powodu komunikatu: "Nie można zablokować woluminu źródłowego, ponieważ jest używany przez inny proces" -  co jest oczywiste bo nie da się stworzyć obrazu partycji systemowej pod odpalonym Windowsem.

Zapewne. I bardzo możliwe, że po prostu na nowym sprzęcie nie uruchomisz Ghosta i tyle. Wiem, że nie chcesz nowego, ale czasem nie ma rady. Zainteresuj się Clonezillą - jest również prosta, podobna do Ghosta z tego co pamiętam, pozwala robić obrazy partycji, całych dysków, obsługuje kompresję. Trzeba tylko czytać to co jest na ekranie (po angielsku). W sieci jest masa tutoriali jak jej używać np. https://www.geekyprojects.com/cloning/how-to-use-clonezilla-tutorial/ albo https://www.youtube.com/watch?v=zOPvp75lm2U

Osobiście używam jej od lat, niejednokrotnie uratowała mi tyłek w robocie jak i w domu.

Link to post
Share on other sites

Po obejrzeniu tutoriala Clonezilli widzę, że to aplikacja linuksowa - nie mam pojęcia o tym systemie ale spróbuje. Na razie zrobiłem pod Win10 obraz programem AOMEI Backupper, jednakże nie wiem jak go wgrać, no bo przecież nie pod Windowsem...

Link to post
Share on other sites

Bazuje na linuksie, ale wszystko jest podane jak na tacy. Nic nie trzeba wpisywać, tylko za pomocą klawiatury wybiera się odpowiednią opcję, za pomocą spacji zaznacza się konkretną pozycję (np. dysk, partycję) i enterem zatwierdza się wybór. Dyski i partycje mają linuksowe oznaczenia (sda, sdb) ale widać też etykiety, rozmiary. Najważniejszy w zasadzie jest pierwszy wybór - wskazanie gdzie obrazy mają się zapisywać (albo gdzie są zgromadzone - jeśli chcemy przywrócić). Następnie wybieramy co robimy - czy obraz całego dysku, czy partycji, czy może przywracanie dysku, partycji. Wszystkie opcję są dobrze opisane w programie, ale na początek lepiej posiłkować się jakimś tutorialem.

 

Clonezillą robiłem obrazy serwerów, komputerów współpracowników, swojej maszyny domowej, laptopów itp. Różne urządzenia, różne systemy - wszystko się udało, oczywiście przywracanie w razie potrzeby również.

 

Edytowane przez 40rozbojnik
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, CrisPell napisał:

Pora zmienić archaiczne narzędzie. Najszybciej teraz i najprościej jest użyć darmowego Macrium Reflect.

Zrobiłem w AOMEI Backupper bootowalnego pendrive'a i również nie chce się on uruchomić z UEFI ani w trybie Legacy-CSM (sam pen jest wykrywalny na panelu UEFI - jak na foto). Wniosek z tego, że brakuje jakiegoś pliku na wymiennym nośniku. Ponieważ moja poprzednia płyta również była z UEFI, jest nieprawdopodobne aby na tamtej działało  a na nowej nie.

disc1.jpg

Link to post
Share on other sites
22 minuty temu, 40rozbojnik napisał:

A udało Ci się w ogóle zrobić jakiegokolwiek bootowalnego pendrivea, który działa prawidłowo z nowym sprzętem?

Tak, pendrive z instalką Win 10 pobraną przez Windows ISO Downloader a zrobioną w Rufusie uruchamia się bez problemu.

Edytowane przez Marqvs
Link to post
Share on other sites
32 minuty temu, lonialomax napisał:

Sprawdź format pendrive czy jest FAT32 i jak długo czekasz na uruchomienie AOMEI Backupper, bo u mnie logo pojawia się po około 40 sek.

Poczekać te 40 sek. warto było. Działa! Zmylił mnie czarny ekran i przedwcześnie zresetowałem. Dzięki!

 

Jeszcze pytanie o samą płytę: Gigabyte B560M DS3H V2 . Nie jestem z niej całkiem zadowolony. Czy w cenie do 550 zł na mATX dostanę coś lepszego? Musi obsługiwać proc. Intela 10-tej generacji.

,

Jakość dźwięku jest przeciętna. Producent raczej dobrze o tym wie, bo nie podaje jaki konkretnie układ dźwiękowy Realteka zastosował.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...