Skocz do zawartości

bezpieczny zakup sprzętu na odległość


Recommended Posts

Hej, mam pytanie... może ktoś zna rozwiązanie

Załóżmy ,że jest do kupienia laptop za grubsze tysiące ale w świetnej cenie-  duże kilkaset kilometrów ode mnie.

Jakie są opcje,żeby bezpiecznie go kupić?

Wysyłka za pobraniem odpada bo przy listonoszu mam ze 3 minuty to nie przelecę laptopa furmarkami/ occt

Przesyłka olx odpada bo kupujący twierdzi (i ma rację troche, zwłaszcza przed weekendem) ,że na kasę będzie czekał do tygodnia.

Sprzedaż przez allegro...wbrew pozorom (Wg. mnie) sporo osób nie ma konta na allegro a założenie konta to chyba kilka dni po czeka się na list potwierdzający prawda?

odbiór osobisty odpada.

 

Jest wyjście z takiej sytuacji? mi już brakuje pomysłów

 

 

PS. Jak to jest z tym bezpieczeństwem na olx z przesyłką olx?

1. przychodzi nam laptop

2. mamy 24h na odpowiedź do olx czy wszystko przebiegło ok

3. jeśli produkt jest nie ok to co dalej? przecież oni tak w ciemno i na szybko nie odeślę mi kasy prawda? ktoś taką sytuację miał? jak to wygląda krok po kroku w praktyce?

4. Też ciekawe co w przypadku jak ma się konto na olx na fejkowe dane

Link to post
Share on other sites

Najlepsze rozwiązania są najorostrze a najlrostrzy jest zdrowy rozsądek.

Jeśli kupujesz od osoby prywatnej to masz również prawo do zwrotu jeśli sprzęt jest wadliwy w jakiś sposób. A sprzedający musi się oddać kasę albo naprawić wadę która odkryłeś.

Najlepiej to poprosić sprzedawcę w mailu o dokładny opis sprzętu j deklaracje że łapek nie zawiera wad ukrytych jest sprawny itd itp.

Jeśli sprzedawca będzie miał opory przed zapisem ze sprzęt jest wolny od wad to już to daje do myślenia.

Wysyłkę oczywiście kurierem ubezpieczona.

Sprzęt przychodzi, odbierasz paczkę i na spokojnie sobie go sprawdzasz.
Ile ci zajmie diagnostyka 4-5h... .

Ważne aby wszystko było na piśmie

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, under555 napisał:

przecież oni tak w ciemno i na szybko nie odeślę mi kasy prawda?

Przez OLX, on nie dostaje kasy jeśli Ty zasygnalizujesz przeciągu 24h, że dostałeś uszkodzony towar.

 

Ale to ogłoszenie o którym piszesz to mi śmierdzi. Tydzień na kasę musi czekać? Stać go na lapa za grube tysie a nie stać żeby poczekać kilka dni na kasę?

Uważaj tam, tak jak Joker pisze, na OLX pełno jest oszustów jeśli jakieś ogłoszenie jest zbyt piękne żeby mogło być prawdziwe to z duża dozą prawdopodobieństwa to jakiś wałek.

 

Edytowane przez pendzel_3
literówka
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

pendzel_3 jak i joker5513 troche powielaja sterotyp że OLX to wylęgarnia oszustów to prawda są tam oszuści ale nie sądze żeby było ich więcej niż na innych portalach typu vinted czy alegdrogo sam tam często sprzedaje części komputerowe i nigdy nikogo nie oszukałem chociaż po moich ogłoszeniach może nie jeden szeryf tak je odnieść ponieważ nie zgadzam sie na przesyłkę OLX czemu a no temu spójrzcie jakie dane w 3 etapowej weryfikacji trzeba temu portalowi udostępnić to zrozumiecie scan dowodu scan banku z nr konta danymi tel. adres itp teraz alegro to oczywiście mam tam konto od 13 lat ale od 5 chyba nie używane dlaczego ano dlatego  Ze oszukują na prowizjach piszą za laptop 2 % gdzie potem ściągają około 8 % druga rzecz jestem osoba prywatną kupujący ma prawo odesłąć laptop do 14 dni bez podania przyczyny  alegro zawsze staje po stronie kupującego teraz on zalewa sprzęt który dostał i w tym terminie zwraca się do alegro że dostał niesprawny sprzęt i alegro mu to uznaje a ja potem musze udowodnić batalia sądowa z 2 lata i duże koszty że ja wysłąłem sprzęt sprawny odbiór za pobraniem dlaczego nie  a no dlatego że poczytajcie ilu oszukanych na OLX jest sprzedających a ilu kupujących śmiem twierdzić że sprzedającyvh jest więcej albo równo jak kupujących dlatwgo zawsze preferuje odbiór osobisty i jestem gotów opóścić cene za to żeby kupujący miał na paliwo jak ma daleho do mnie w ostateczności wysyłam ale dopiero jak pieniąże zaksięgują się na moim koncie żadnych BLIKÓW inpostów kurierów tylko poczta polska  dlaczego bo tylko u nich osoba prywatna może ubezpieczyć wysyłkę z używanym sprzętem

Link to post
Share on other sites

@iro71

Widzę że klawiatura pada, masz poczęstuj się:

.

,

Możesz kopiować bez limitu ;) 

7 godzin temu, under555 napisał:

sporo osób nie ma konta na allegro a założenie konta to chyba kilka dni po czeka się na list potwierdzający prawda?

Tak było kiedyś, teraz z tego co kojarzę to założenie konta na fejkowe dane zajmuje kilka minut, a allegrolokalnie to jeszcze większy rak od olx.

 

Co do tematu, ja osobiście sprzedawałem do niedawna tylko przez allegro, lub olx z odbiorem osobistym lub przedpłatą. Sytuacja pogorszyła się jak wprowadzili lokalnie (choć wciąż można sprzedawać na "normalnym" ale jest to utrudnione), oprócz tego często zdarza się że ktoś np. wygra licytację ale kasy nie wpłaci. Obecnie raczej wszystko przez olx przesyłkę, za darmo ale trzeba trochę na pieniądze poczekać - to fakt. W obydwu przypadkach dokładnie opisuję stan przedmiotu i wszystkie wady o których wiem.

Co do zakupów używek to najpierw szukam w okolicy. Jak nie znajdę nic albo cena jest nieakceptowalna to przeważnie kupuję na allegro, ale raczej tylko od firm żeby nie było problemów ze zwrotem. OLX tylko i wyłącznie przez ich przesyłkę odkąd wprowadzili, po uprzednim uzyskaniu od sprzedającego opisu ewentualnych wad przedmiotu na piśmie (czyt. mail, sms albo czat). Jak do tej pory - odpukać w niemalowane - jakieś większe oszustwa mi się nie przytrafiły, czasem laptop przychodził z jakąś pomniejszą nieopisaną wadą, która nie wpływała znacznie ani na działanie ani na wygląd.

23 minuty temu, iro71 napisał:

tylko poczta polska  dlaczego bo tylko u nich osoba prywatna może ubezpieczyć wysyłkę z używanym sprzętem

Całości nie czytałem, bo nie będe się niepotrzebnie męczył, ale to rzuciło mi się w oczy. Musiałbym kogoś naprawdę bardzo nie lubić żeby wysłać komukolwiek paczkę pocztą (i nie szanować własnego czasu), jakość ich usług to jest kpina :D No chyba że ktoś lubi stać w placówce w kolejce, różne są zboczenia.

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, joker5513 napisał:

OLX to wylęgarnia oszustów - tam kupuję tylko rzeczy w zasięgu podjechania do sprzedającego i odbiór osobisty

 

 

16 minut temu, zbiku90 napisał:

@iro71

Widzę że klawiatura pada, masz poczęstuj się:

.

,

Możesz kopiować bez limitu ;) 

Tak było kiedyś, teraz z tego co kojarzę to założenie konta na fejkowe dane zajmuje kilka minut, a allegrolokalnie to jeszcze większy rak od olx.

 

Co do tematu, ja osobiście sprzedawałem do niedawna tylko przez allegro, lub olx z odbiorem osobistym lub przedpłatą. Sytuacja pogorszyła się jak wprowadzili lokalnie (choć wciąż można sprzedawać na "normalnym" ale jest to utrudnione), oprócz tego często zdarza się że ktoś np. wygra licytację ale kasy nie wpłaci. Obecnie raczej wszystko przez olx przesyłkę, za darmo ale trzeba trochę na pieniądze poczekać - to fakt. W obydwu przypadkach dokładnie opisuję stan przedmiotu i wszystkie wady o których wiem.

Co do zakupów używek to najpierw szukam w okolicy. Jak nie znajdę nic albo cena jest nieakceptowalna to przeważnie kupuję na allegro, ale raczej tylko od firm żeby nie było problemów ze zwrotem. OLX tylko i wyłącznie przez ich przesyłkę odkąd wprowadzili, po uprzednim uzyskaniu od sprzedającego opisu ewentualnych wad przedmiotu na piśmie (czyt. mail, sms albo czat). Jak do tej pory - odpukać w niemalowane - jakieś większe oszustwa mi się nie przytrafiły, czasem laptop przychodził z jakąś pomniejszą nieopisaną wadą, która nie wpływała znacznie ani na działanie ani na wygląd.

Całości nie czytałem, bo nie będe się niepotrzebnie męczył, ale to rzuciło mi się w oczy. Musiałbym kogoś naprawdę bardzo nie lubić żeby wysłać komukolwiek paczkę pocztą (i nie szanować własnego czasu), jakość ich usług to jest kpina :D No chyba że ktoś lubi stać w placówce w kolejce, różne są zboczenia.

nie kolego nie pada a co do poczty to masz prawo do swojego zdania ale ja nigdy sie nie zawiodłem i przesyłka dochodzi w 24 h a w skrajnych wypadkach 48 h kolego jak wysyłam na adres to nie stoi nikt w ich kolejce po 3 tak jak napisałem tylko oni są zagwarantować przesyłkę z ubezpieczeniem do deklarowanej kwoty osobie prywanej

prywatnej*

i jeszcze jedno polecam ci serdecznie jako sprzedającemu wysyłkę kurierem laptopa wartego 7-8 tyś który nim rzuci w furgonie bez ubezpieczenia to szybko przeprosisz pocztę

Link to post
Share on other sites
51 minut temu, iro71 napisał:

sam tam często sprzedaje części komputerowe i nigdy nikogo nie oszukałem

bukiet-wiosenne-kwiaty.jpg

 

Ja za to za dużo akcji po znajomych bliższych i dalszych miałem żeby wierzyć w mega okazje na OLX.

Sam często sprzedaje/kupuje na OLX, akurat opcja przesyłki OLX jest w miarę bezpieczna i dla kupującego i dla sprzedającego.

Z PP nie chce mieć nic wspólnego podobnie jak kolega @zbiku90.

 

W wolnym czasie zajdź sobie na kanał YT "poszukiwacze okazji" to zobaczysz jaka jest skala tematu choćby na samym OLX i "powielaniem stereotypów" to bym tego nie nazwał, znam takich co byli mądrzy do czasu aż sami nie dali się przerobić.

Link to post
Share on other sites
12 minut temu, pendzel_3 napisał:

bukiet-wiosenne-kwiaty.jpg

 

Ja za to za dużo akcji po znajomych bliższych i dalszych miałem żeby wierzyć w mega okazje na OLX.

Sam często sprzedaje/kupuje na OLX, akurat opcja przesyłki OLX jest w miarę bezpieczna i dla kupującego i dla sprzedającego.

Z PP nie chce mieć nic wspólnego podobnie jak kolega @zbiku90.

 

W wolnym czasie zajdź sobie na kanał YT "poszukiwacze okazji" to zobaczysz jaka jest skala tematu choćby na samym OLX i "powielaniem stereotypów" to bym tego nie nazwał, znam takich co byli mądrzy do czasu aż sami nie dali się przerobić.

ale ja się zgadzam z tobą że oszuści tam istnieją ja tylko twierdze że jest ich tyle samo co gdzie indziej a po drugie że nie wszystkie okazje są oszustwem pozdrawiam

co do PP to ja mam niestety przykre doświadczenia z Inpostem i kurierem

Link to post
Share on other sites

Z kurierami to właściwie można mieć tylko przykre doświadczenia z powodu definicji ich "pracy"

 

10:00 - Dzień dobry za 5 minut będę u Pana

- Ale ja jestem w pracy

- Ja tez jestem w pracy 

 

itd. itp. 

Usługi dla bezrobotnych/emerytów/beneficjentów/bogoli posiadających lokaja. Nieważne czy DPD, DHL, GLS czy inny zlepek literek - każda swołocz taka sama. 

 

Co można biorę paczkomatem. 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
57 minut temu, joker5513 napisał:

Co można biorę paczkomatem. 

O to to. Wszystko przychodzi w 24h albo i szybciej i można sobie odebrać w dowolnym momencie, nawet w środku nocy. Najbardziej praktyczny wynalazek ludzkości od czasu zmywarki do naczyń :) 

1 godzinę temu, iro71 napisał:

i jeszcze jedno polecam ci serdecznie jako sprzedającemu wysyłkę kurierem laptopa wartego 7-8 tyś który nim rzuci w furgonie bez ubezpieczenia to szybko przeprosisz pocztę

Ale to że coś jest źle zapakowane to wina sprzedającego a nie przewoźnika.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, under555 napisał:

Załóżmy ,że jest do kupienia laptop za grubsze tysiące ale w świetnej cenie

To znaczy za ile i ile taniej niż podobne?

10 godzin temu, under555 napisał:

duże kilkaset kilometrów ode mnie

Zawsze można spotkać się w połowie drogi.

 

Szczerze to kupując coś za grube tysiące to wolałbym tysiaka dopłacić i mieć nowe na gwarancji sklepowej.

 

Pooglądaj na YT ile jest laptopów naprawianych po zalaniu czy spaleniu i naprawianych tylko po to aby sprzedać, a że za miesiąc czy dwa przestanie działać to ktoś ci powie że sprzedawał sprawny i nie wie co się działo przez 2 miesiące.

 

 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
Z kurierami to właściwie można mieć tylko przykre doświadczenia z powodu definicji ich "pracy"
 
10:00 - Dzień dobry za 5 minut będę u Pana
- Ale ja jestem w pracy
- Ja tez jestem w pracy 
 
itd. itp. 
Usługi dla bezrobotnych/emerytów/beneficjentów/bogoli posiadających lokaja. Nieważne czy DPD, DHL, GLS czy inny zlepek literek - każda swołocz taka sama. 
 
Co można biorę paczkomatem. 
 
Tu się nie zgodzę, jak kurierem jest dzban to takie akcje odchodzą.
Ale ja od lat korzystam tylko z kuriera i mam takie szczęście że w moim rejonie jacyś sami ogarnięci z kurierem z DPD jestem na ty od 2-3lat tak często u mnie bywa i nie ma problemu z dogadaniem się na godzinę czy odbiór w innym miejscu.

Podobnie z GLS czy UPS, ale to wszystko zależy od człowieka.


Znowu z drugiej strony mogę powiedzieć wszystko co najgorsze o PP ich usługach i kurierach. Kilka razy zostawili mi paczki o wartości 2-3tys pod brama na ulicy gdzie byle kto mógł je zabrać , sami sobie pokwitował odbiór.
Jak złożyłem kilka zażaleń to nagle listonosz, kurier z pp za za wrzucać awizo nawet nie dzwonił.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
19 godzin temu, joker5513 napisał:

Z kurierami to właściwie można mieć tylko przykre doświadczenia z powodu definicji ich "pracy"

 

10:00 - Dzień dobry za 5 minut będę u Pana

- Ale ja jestem w pracy

- Ja tez jestem w pracy 

 

itd. itp. 

Usługi dla bezrobotnych/emerytów/beneficjentów/bogoli posiadających lokaja. Nieważne czy DPD, DHL, GLS czy inny zlepek literek - każda swołocz taka sama. 

 

Co można biorę paczkomatem. 

 

 

Ja też biorę, głównie drobnicę, paczkomatem ale jak napisałeś powyżej, że jesteś w pracy, no to do pracy sobie kuriera zamów. Oczywiście wiem, że ktoś może pracować dzisiaj tu, jutro tam, bo ma robotę w terenie ale ktoś chyba może odebrać?

Link to post
Share on other sites

No ja niestety takiego komfortu nie mam. W domu nikogo nie ma - rodzice i siostra wszyscy pracujemy (wiem niecodzienne zjawisko w obecnych realiach ale co zrobić). i od 7 do 15-17 nikogo w domu nie uświadczysz. A tym bardziej za chwile gdy się przeprowadzę do swojego mieszkania. Do pracy nie mogę zamawiać prywatnych przesyłek - nie jest to mile widziane. Firmy teren i prawo tego zabronić. Z powodów wyżej opisanych kurierstwo jest dla mnie gorsze od PIS'u (no może nie aż tak :) ) i zdania nie zmienię. Kupowanie mebli online do mieszkania to była naprawdę męka. Kiedyś pamiętam na allegro szło np. zamówić usługę o nazwie "kurier wieczorem" czy jakoś tak ale szybko zniknęła. Widać większość rodaków takimi głupotami jak praca głowy sobie nie zaprząta, albo statystycznie w każdym domu jest jakiś opier....acz bezrobotny co siedzi na du**e 24h i może paczki przyjmować. 

Link to post
Share on other sites

Ale to też bardziej problem z samym kurierem, bo kiedyś zapomniałem zmienić adres dostawy i podany był domowy... ale koleś zadzwonił, że za moment będzie, a ja w innym mieście... no to szybki temat, że tam obok kamienicy jest taki i taki punkt i jak nie ma problemu to tam moja znajoma pracuje i jak coś to przyjmie paczkę, a jak nie to trudno, niech wali na punkt odbioru, bo w sumie i tak mam po drodze ale muszę tylko pamiętać, że muszę wstąpić :P

 

Nie możesz też zakładać, że wyborcy pisdy tylko zamawiają do domu i to same nieroby. Jak byłem na bezrobociu i coś zamówiłem kurierem, bo po co iść do paczkomatu jak i tak starałem się być w domu w ten dzień co dostałem powiadomienie o dostarczeniu to też wolałem dostać do rąk własnych, a tu zonk, czekam, czekam, przesunięta dostawa na jutro. Kolejna paczka i koleś dzwoni i mówi, że nie przyjedzie, bo zapomniał, a jest już 20km ode mnie... ręce opadają w takich sytuacjach.

 

Ale rozumiem, firma nie chce takiego czegoś i ma do tego prawo. U mnie tylko szef marudzi jak przyjdzie paka z butelkami, bo potem wszystko chowam do lodówki i jak ktoś chce śmietankę czy mleko z gości to lodówa zawalona % i głupio to wygląda  %-)

Edytowane przez buszi
Link to post
Share on other sites
45 minut temu, joker5513 napisał:

rodzice i siostra wszyscy pracujemy (wiem niecodzienne zjawisko w obecnych realiach ale co zrobić).

Patologiczna sytuacja, to już wiem dlaczego na PiS nie głosujesz.

 

49 minut temu, joker5513 napisał:

albo statystycznie w każdym domu jest jakiś opier....acz bezrobotny co siedzi na du**e 24h i może paczki przyjmować. 

Myślę ze sporo tutaj zmieniły paczkomaty...  pewnie mało kto chciał na tych popołudniowych zmianach ganiać na kurierce.

 

Ja Jokera rozumiem, dziś mam tą opcję, że na firmę mogę sobie zamawiać co chcę i jak chcę ale kiedyś w poprzedniej pracy wolałem jak On tego unikać bo wszystkie paczki przechodziły przez szefuncia który lubił wtykać nos w nieswoje sprawy i jak miałem oglądać jakieś krzywe miny i odpowiadać na pytania "a co to? a kto to?" to wolałem kiedy kurier dzwonił to się z nim umawiałem po 16-tej, ale wtedy to już ja jego "łapałem" po drodze do domu bo nie chciałem mu robić pod górkę, wiem że mają swoje rewiry i jak ogoni dany teren to średnio mu się uśmiecha potem gonić przez pół miasta. Jak ktoś jest człowiekiem to idzie się dogadać.

5 minut temu, buszi napisał:

. U mnie tylko szef marudzi jak przyjdzie paka z butelkami, bo potem wszystko chowam do lodówki i jak ktoś chce śmietankę czy mleko z gości to lodówa zawalona % i głupio to wygląda  %-)

:D Piwska nie pakuję do lodówki w socjalce bo by mogło zmienić właściciela, poza tym mamy jednego zaszytego, nie mogę mu tego zrobić.:->

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...