Skocz do zawartości

Program do szyfrowania całych dysków (GPT) Windows 10 Home


Recommended Posts

  • 2 tygodnie później...
W dniu 27.09.2021 o 13:34, bob napisał:

Jak płatny to polecam

Windows Pro.

 

Windows Pro odpada.

 

Szyfrowanie dysków ma się odbyć na 40 komputerach, na 40 różnych dyskach, na których zainstalowany jest Windows 10 Home.

 

Musiałbym wyciągać z każdego komputera dysk i podpinać pod kompa gdzie mam Windows 10 Pro, szyfrować i wkładać spowrotem... lub uaktualnić każdy z 40 komputerów do wersji Pro = 16000 zł :lol:

 

Stąd na poczatku napisałem, że BitLocker (Windows Pro) odpada.

Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, kokosnh napisał:

Ja robię dokładnie to :D  tylko kupiłem adapter w zatokę 5.25" do hot swap. 

 

W moim przypadku to są szroty magazynowe, gdzie jak otworze obudowe to znajde 10 letni kurz %-) ... wiec wolalbym tego nie robic :D

 

anyway, orientujesz się czy jest jakieś oprogramowanie, które zaszyfruje mi cały dysk w GPT ?

 

P.S.

podlinkujesz adapter? :)

Edytowane przez danceman
Link to post
Share on other sites

Zakładam, że te 40 dysków to komputery w szkole lub firmie. Ktoś kupował 40 kompów do firmy z Home żeby zaoszczędzić stoparedziesiąt cebulionów na sztuce?

 

Nawet jakbyś zapodał jakoś VeraCrypt, to potem są problemy z update windowsa: trza odszyfrować dysk, zaktualizować windę i znów szyfrować.

 

Z tym wyjmowaniem dysków i kieszenią to da się zaszyfrować partycję D, ale cały dysk to nie wiem czy Windows Home wstanie.  Raczej nie za bardzo.... Zostaje chyba Vera Crypt i kontener, który będzie montowany przy starcie (da się batcha jakiegoś napisać) Na tej montowanej partycji userzy muszą trzymać swoje pliki.

 

Do czasu oczywiście aż któryś plik przy zamykaniu lub resecie się wywali......

Link to post
Share on other sites

Ja tak rzeczywiście szyfruje dyski na dane, nie systemowy, nie wiem jak by się windows zachował, trzeba by przetestować (być może hasło), ale tak odważny to nie jestem (być może spróbuję na laptopie, ale nie wiem czy mi się będzie chciało, bo ledwo kontaktuję, chory)

Nie wyobrażam sobie mieć kilkudziesięciu PC, bez domeny do zarządzania. 

Ps. a nie można wziąć tego dysku z WIN 10 PRO, pod adapter USB i bootowac na niego bezpośrednio z USB (jeśli GPT to musi być UEFI) i szyfrować tak (do przetestowania, czy windows home wstanie po takiej operacji) 

Zainstalować się tak nie da, ale bootować działający chyba już tak (nie sprawdzałem, i nie mam jak sprawdzić za bardzo)

Link to post
Share on other sites

Odkad pamiętam w Win 10 korzystam z bitlockera. W truecryptem parę lat temu ktoś błockiem rzucił. Nie do końca wiadomo czy słusznie czy nie. W każdym bądź razie błocko nawet jak już odpadło to trochę pozostało i przyschneło. Dlatego jakoś wolę truecrypta. Poza tym zaszyfrowany dysk przez beta strasznie długo się bootuje.

 

Raz tylko miałem problemy jak zaszyfrowalem dysk bitlockerem i vera jednocześnie.

Poza tym jednym incydentem działa wyśmienicie . Bez znaczenia czy się szyfruje jedna partycje czy cały dysk. Jak zaszyfrujesz partycje veracryptem to łatwo kliknąć niechcący i sobie dane sformatować.... 

Tak więc suma summarum przejście na Pro to najtańsza opcja i najpewniejsza. 

Link to post
Share on other sites

Nie wiem. Nigdy nie korzystałem z Home. Może się da zaszyfrować partycję D na innym komputerze. Ale C na 100% nie. Po to jest wersja Pro żeby między innymi korzystać z Bitlockera. Zaszyfruj pendrive na Pro, podepnij pod Home, jak się da odblokować to będziesz wiedział. Bitlocket to rozwiązanie natywnie wspierane przez system. Partycja zaszyfrowana Vera Crypt zachowuje się jak ciało obce. Jak nie jest zamontowana i na nią klikniesz, to system wyrzuca komunik o nieznanym systemie plików i zaleca formatowanie. Jak naciśniesz Tak, to masz pozamiatane. Dlatego jak już koniecznie chcesz korzystać z VeraCrypt, to lepiej bazować na plikach - kontenerach. Przynajmniej nieświadomy user sobie partycji nie skasuje. 

 

PS1. W poprzednim wątku chodziło mi oczywiście o Bitlockera a nie Truecrypt czy Veracrypt.

 

PS2. jeśli chodzi o szyfrowanie Bitlockerem Windows Home, to znalazłem coś takiego za 15 $ BitLocker for Windows 11/10/8/7 Home & Windows 7 Pro & Windows 8 Core! (easyuefi.com). Nie wiem czy działa, nie stosowałem, nie mam zdania. Przetestuj, sprawdź, puść jakąś duża aktualizację na Windowsie np z Win 10 na 11 to się przekonamy.

Edytowane przez bob
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...