Skocz do zawartości

[MSI Z490 Tomahawk] Drugi dysk M.2 czy SATA? Czy spadnie wydajność przy dwóch M.2?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kokosnh,

Recommended Posts

Cześć, planuję dokupić dodatkowy dysk, bo zaczyna mi brakować miejsca na obecnym. Zastanawiam się, czy wrzucić drugi dysk M.2, czy SATA, bo gdzieś czytałem, że przy dwóch dyskach M.2 może spaść wydajność, ale nie znam się na tym na tyle. Dysk będzie głównie magazynem na gry.

 

Stąd krótkie pytanie - drugi na M.2 czy SATA? Ceny są w miarę podobne, a wygodniej wrzucić M.2

 

MOBO: MSI Z490 Tomahawk

CPU: i5-11400f

GPU: RTX 3060Ti

 

Z góry dzięki za pomoc

Edytowane przez fatalsmile
Link to post
Share on other sites

W tej płycie jedyne o czym trzeba wiedzieć to tabelka z instrukcji  obsługi, która informuje o dostępnych opcjach podłączeń w zależności od rodzajów dysków.

Jedyne rozróżnienie jest jeśli chodzi o to, co jest podpięte do portów m.2 (porty obsługują dyski pcie jak i sata).

I tak, ja posiadam 2 dyski ssd w portach m.2, oba w technologii pcie (nvme) - jeden na system a drugi jako magazyn na gry. Skutkuje to (zgodnie z tabelą), że pozostałe porty do podłączeń dysków mam od SATA1 do SATA4 (bez SATA5 i SATA6)

 

Reasumując - kup m.2 pcie (nvme) :)

m2sata490tomahawk.PNG

Edytowane przez karpior
Link to post
Share on other sites

Możesz bez problemu dołożyć drugi dysk M2 a nawet stworzyć Raid 0.

Będzie działać bez problemu dokup taki sam dysk jaki masz lub większej pojemności

 

Sata by cię ograniczał wydajnościowo,napisz do czego używasz kompa tylko do gier czy czegoś innego.

Link to post
Share on other sites

Bo jak by robił obróbkę zdjęć czy filmów a nawet streaming w OBS Studio to dwa dyski na RAID 0przy NVMe mają sens, ja bym szedł w M2.

Nawet jak byś kupił tanie to ceny są te same, przy m2 odpadają kable do dysku

Link to post
Share on other sites

Wiem,zależy w jakie gra

Tu ma omówione różnice w dyskach,tylko pamiętaj że ten szybszy będzie czekał na wolny dysk który jest na sata.

A w szczególności w wczytywaniu gier, a szczególnie na dużych plikach.

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Tak jak napisałem, to będzie jedynie magazyn na gry. Czasami obrabiam zdjęcia w Lightroomie i Photoshopie, ale to mam na głównym dysku M.2.

 

Jeśli M.2 to myślałem, żeby dorzucić drugiego XPG SX8200 Pro 500 GB. Z tego co czytałem, to wrócili niby do lepszych kontrolerów i teraz znowu warto?

Jeśli na SATA to Crucial MX500.

Edytowane przez fatalsmile
Link to post
Share on other sites

Jeśli obrabiasz zdjęcia bierz M.2, i też liczy się ilość pamięci ram przy obróbce zdjęć mi 16GB nie wystarczało potrafiło zadusić komputer. A jak już masz zamiar brać Crucial to bierz BX500.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
 
Za to m2 grzeją się dużo bardziej niż sata.

Nie m.2, a ogólnie SSD NVMe ( są NVMe w 2.5” ) bo mają mocniejsze kontrolery....
są SSD AHCI na M.2, ze słabymi kontrolerami, co grzeją się identycznie do ich odpowiedników na 2.5” AHCI SATA.

@fatalsmile z SSD 2.5” AHCI SATA, bierz MX500, lub KC600, specyfikacja identyczna w obu...

BX500 to DRAMless, do tego w wersjach 1 i 2TB na QLC, a cena nie jest super niższa. Sam 2TB MX500 kupowałem za jakieś 766zł
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...