Skocz do zawartości

Cztery kości ram - problem częstotliwości


Recommended Posts

Witam

 

Posiadam płytę Gigabyte B550M AORUS ELITE z procesorem AMD Ryzen 3900x.

To tego setupu mam dołożone 64 GB RAM w czterech kościach po 16 GB. G.SKILL RIPJAWSV DDR4-3200.

Niestety konfiguracja X.M.P działa tylko przy 2 kościach.

Przy czterech kościach 2 pamięci taktują z częstotliwością 2666 a pozostałe 2 z 2132.

Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy, jak to naprawić?

Link to post
Share on other sites

To jest niemożliwe, albo wszystkie 4szt. jadą na 2133, albo na 2666. Nie ma możliwości ustawienia każdego kanału oddzielnie.
Miałem 3900x i 4x8gb 4400cl19, oczywiście w moim przypadku nie było siły, która zmusiłaby te pamięci do pracy z ustawieniami XMP, ale 3600cl14 szły z palcem w zadku przy 1.48V. Generalnie 4szt. prowadzą się gorzej, ale te 3200 powinny ogarnąć bez żadnego problemu. Spróbuj wgrać profil XMP i delikatnie, o 0.1-0.2V podnieść napięcie.

Link to post
Share on other sites

Kontroler pamięci na cpu obciążają najbardziej 4 kości ram, trochę mniej ale też ciężko jest z ramami dual rank (nie channel), kości 16gb/32gb w jednej też nie pomagają. Najłatwiej jest przy kościach single rank 4/8gb. 

 

Jakie masz kości ramu dokładnie, najlepiej kodem z naklejki. 

 

Tutaj mamy kombo 4 kości po 16gb i jeśli to są 3200mhz cl14 to jeszcze dual rank. XMP może nie ogarnąć ale ręczne oc ramu już będzie działać, może standardowego oc dla zen2 3800mhz nie dobijesz ale 3600 powinno być osiągalne w miarę spokojnie. Zen ram kalkulator powinien pomóc jeśli sam nie znasz się za bardzo. Nie bój się też napięcia ram i SoC, ram spokojnie oragnia 1,5v a SoC tak bezpiecznie będzie z 1.15-1.175V. Jeśli mówimy o 3200mhz cl14 to wyższe napięcia im bardzo pomogą w stabilnym oc. 

 

Kolejna sprawa to samo ustawienie cpu, mi się często zdążało, że wysokie oc ramu było niestabilne na auto cpu. Musiałem ustawiać ręcznie napięcia i taktowanie procesora żeby było dobrze. 

Link to post
Share on other sites
  • worm zamknął ten temat
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...