Skocz do zawartości

Komputer na stresie się wyłącza


Recommended Posts

Dzień dobry,

Podkręciłem mój procek do 4gHz i podczas stresu się włącza czarny ekran ale pc się nie wyłącza. Proszę o pomoc.

 

Ryzen 5 1600 af

Asrock b450m steel legend

Gtx 560 ti

Sb clock spread spectrum - off

C-states - off

Offset mode - 187mV

Vcore - 1.38v (na niższym nie odpalał)

Ratio - 4000mHz

Link to post
Share on other sites

 

Zasilacz - thermaltake litepower 600w

Płyta - asrock b450m steel legend

Cpu - ryzen 5 1600 af

Dysk -  kingston 240gb

Gpu - gtx 560 ti

Godzinę temu, MariuszB35PL napisał:

Daj mu napięcie na 1.4 v

Dawałem i też na 4gHz się wyłącza 

Edytowane przez Czesiu1
Link to post
Share on other sites
Teraz, Czesiu1 napisał:

Marką? To moja własna konstrukcja. 

Konstruujesz zasilacze do pc? Chodziło o markę zasilacza.

52 minuty temu, 8gwiazdek napisał:

jakie masz chłodzenie

????

 

Ram - ile kości, jakie taktowanie, jak ustawiony?

 

Temperatury pod obciążeniem?

Link to post
Share on other sites
52 minuty temu, 8gwiazdek napisał:

Sprawdzałeś temperaturę na sekcji zasilania ?

Nie podałeś także jakie masz chłodzenie, temperatury proca w stresie. 

W stresie sekcja nie przekracza 60° a procek lekko ponad 60° się nagrzewa a chłodzenie to silentiumpc navis 280mm

2 minuty temu, olo163 napisał:

Konstruujesz zasilacze do pc? Chodziło o markę zasilacza.

????

 

Ram - ile kości, jakie taktowanie, jak ustawiony?

 

Temperatury pod obciążeniem?

Mam narazie 1 kość ramu hyperx 4gb 3200mHz cl16 ale narazie nie podkręcone czyli na 2444mHz a temperatury jakie dokładnie chodzi?

A chłodzenie to navis 280

Proszę pomóżcie

1 godzinę temu, olo163 napisał:

Konstruujesz zasilacze do pc? Chodziło o markę zasilacza.

????

 

Ram - ile kości, jakie taktowanie, jak ustawiony?

 

Temperatury pod obciążeniem?

Odnośnie temperatury już pisałem: sekcja - 60° max procek tak samo. A temperatury pamięci nie sprawdzałem

Link to post
Share on other sites

Zmierz napięcia na zasilaczu pod obciążeniem. To budżetowa, 11-letnia konstrukcja, obstawiam że może już pomału nie wyrabiać. Ewentualnie jak masz możliwość to podstaw na próbę inny zasilacz i sprawdź czy jest tak samo. Markowy 450W powinien wystarczyć do tego zestawu.

E: Po dłuższym riszerczu jednak nie taki zły ten zasilacz był ale mimo wszystko swoje lata ma.

Edytowane przez zbiku90
Link to post
Share on other sites
9 minut temu, zbiku90 napisał:

Zmierz napięcia na zasilaczu pod obciążeniem. To budżetowa, 11-letnia konstrukcja, obstawiam że może już pomału nie wyrabiać. Ewentualnie jak masz możliwość to podstaw na próbę inny zasilacz i sprawdź czy jest tak samo. Markowy 450W powinien wystarczyć do tego zestawu.

E: Po dłuższym riszerczu jednak nie taki zły ten zasilacz był ale mimo wszystko swoje lata ma.

Chodzi oto że zasilacz miał premiere 11 lat temu? Bo ja go mam miesiąc.

34 minuty temu, zbiku90 napisał:

Zmierz napięcia na zasilaczu pod obciążeniem. To budżetowa, 11-letnia konstrukcja, obstawiam że może już pomału nie wyrabiać. Ewentualnie jak masz możliwość to podstaw na próbę inny zasilacz i sprawdź czy jest tak samo. Markowy 450W powinien wystarczyć do tego zestawu.

E: Po dłuższym riszerczu jednak nie taki zły ten zasilacz był ale mimo wszystko swoje lata ma.

A odnośnie napięć pod obciążeniem to nie spada ono poniżej 12.30v a na obciążeniu nie spada ponizej 12.10v więc zasilacz chyba jest ok a 5v nie spada poniżej (podczas obciążenia) 4.98v a 3.3v nie spada ponizej 3.32v

Podmienić zasilacza nie mam możliwości.

Jeszcze dodam że mierzyłem napięcia tylko 2 minuty bo się włączył czarny ekran i napięcia wróciły do normy ponieważ komputer się jakby zresetował ale bez ponownego włączenia. I zaobserwowałem jeszcze że po tym jak robi się czarny ekran nagle gaśnie dioda sygnalizująca odczyt z dysku.

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Czesiu1 napisał:

Chodzi oto że zasilacz miał premiere 11 lat temu? Bo ja go mam miesiąc.

Pytanie tylko gdzie bo te zasilacze od dawna nie są produkowane i sprzedawane? Chyba że kupiony jako nowy na alledrogo :rotfl:

Napięcia mierzyłeś multimetrem czy programem? Z tych drugich to hwinfo w miarę dokładnie pokazuje, resztę można zignorować.

Link to post
Share on other sites
56 minut temu, zbiku90 napisał:

Pytanie tylko gdzie bo te zasilacze od dawna nie są produkowane i sprzedawane? Chyba że kupiony jako nowy na alledrogo :rotfl:

Napięcia mierzyłeś multimetrem czy programem? Z tych drugich to hwinfo w miarę dokładnie pokazuje, resztę można zignorować.

Multimetrem fluke. Nie wiem czy się to przyda ale zaobserwowałem jaki błąd wyrzucił windows podczas nagłego "wyłączenia" : naznazwa dziennika : system

Źródło: eventlog

Identyfikator : 6008

Poziom : błędy 

Użytkownik: niedotyczy

Kod operacji: informacje

Kategoria zadania : brak

Słowa kluczowe: klasyczny

 

Tutaj opisałem błąd, a z tego co wiem to błąd 6008 to nieoczekiwane wyłączenie systemu... Chyba.

 

@zbiku90

 

 

Proszę pomóż.

Edytowane przez Czesiu1
Link to post
Share on other sites

Sekcja jest wystarczająca do Ryzena 5. Jeśli coś nie domaga to moim zdaniem ten stary zasilacz. Tylko nie ma sensu kupować nowego, zanim się sprawdzi przez podmianę czy to faktycznie jego wina. Możesz zanieść gdzieś do serwisu żeby sprawdzili, ewentualnie zamówić zasilacz przez neta i zwrócić w ciągu 14 dni.

Link to post
Share on other sites

@zbiku90 podmieniłem zasilacz - to samo co na starym. Być może mam źle coś w biosie ustawione? A jak na 3.9gHz mam zejść to jakie napięcie offset ustawić?

Edit: obniżyłem zegary do 3950mHz i nawet na napięciu 1.35v nie wyłącza się a na 4000mHz przy 1.43v się wyłączał, jakim cudem?

Edytowane przez Czesiu1
Link to post
Share on other sites

Widocznie możliwości tej sztuki kończą się na 3950mhz, to że się nie wyłącza przy 1,35V nie oznacza też że jest stabilny w stresie. Krzywa napięcie/taktowanie rośnie w przypadku Ryzenów wykładniczo, polecam się zapoznać:

https://www.gamersnexus.net/guides/3290-exponential-ryzen-voltage-frequency-curve

1600 AF w teorii powinien zrobić 4,1ghz bez problemu ale widocznie przegrałeś na silikonowej loterii. Sprawdź też na pudełku albo na IHS czy to faktycznie jest wersja AF a nie AE. Pierwsza generacja zazwyczaj kończy się w okolicach 3950-4000mhz, wtedy by się wszystko zgadzało.

E: Spróbuj ustawić stałe napięcie jeśli się da, bo z offsetem to bywa różnie. Może przez to są problemy.

Link to post
Share on other sites

@zbiku90 Na pudełku mam ryzen 5 1600 AF nie AE

Zauważyłem że na 1.35v zegary wahają się od 2.5gHz do nawet 6gHz

Edit: ustawiłem napięcie stałe na 1.39v i 3900mHz i po włączeniu stresa pc odrazu się wyłączył.

Zwrócić procka do sklepu i kupić coś innego? Bo nie mam pomysłów.

Edytowane przez Czesiu1
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Czesiu1 napisał:

zegary wahają się od 2.5gHz do nawet 6gHz

Niemożliwe, w czym to sprawdzasz? Mi kiedyś w menedżerze zadań takie głupoty pokazywało.

4 godziny temu, Czesiu1 napisał:

Zwrócić procka do sklepu i kupić coś innego? Bo nie mam pomysłów.

Jeśli słaby potencjał OC ci przeszkadza i nie minęły 2 tygodnie to możesz tak zrobić. Tylko do tej płyty nic ponad Ryzen 5 bym nie brał.

Jeszcze pytanie bonusowe: Na ile ci ustawia SoC Voltage?

Link to post
Share on other sites

@zbiku90

 

5 godzin temu, zbiku90 napisał:

Jeśli słaby potencjał OC ci przeszkadza i nie minęły 2 tygodnie to możesz tak zrobić

Trochę mi przeszkadza

 

5 godzin temu, zbiku90 napisał:

Jeszcze pytanie bonusowe: Na ile ci ustawia SoC Voltage?

Nie wiem jak to sprawdzić ale w bios jest ustawione na auto

Edytowane przez Czesiu1
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, zbiku90 napisał:

To obok Auto powinno być ile płyta ustawiła. Max to 1,2V, ciekawe jaak jest ustawione

Nic nie jest napisane oprócz limitu napięcia. A to napięcie jest potrzebne do podkręcania ? 

Edytowane przez Czesiu1
Link to post
Share on other sites

@zbiku90 a co może być powodem tego że na furmarku cpu burner pc normalnie przechodzi test a jak włączam occt stress test lub na cinebech to się odrazu pc wyłącza, a na obu stressach cpu jest obciążane na 100%.

Edit: powinienem mieć vddcr_soc voltage na auto czy na fixed czy offset? I jeszcze mam tam ustawione 1.8 voltage na auto oraz vddp też na auto, czy powinienem to inaczej ustawić?

Edytowane przez Czesiu1
Link to post
Share on other sites

Nie wiem dokładnie za co odpowiadają te napięcia, jak coś ruszam na AM4 to tylko Core i Soc.

Co do stress testów to jeden drugiemu nie równy, to że pokazuje że CPU chodzi na 100% nic nie znaczy. Po prostu niektóre są bardziej stresujące ;) Jak dla mnie godzina blend testu w p95 jest wystarczająca zarówno pod względem stabilności jak i temperatur.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...