Skocz do zawartości

Menedżer okien pulpitu obciąża GPU podczas oglądania video np. Youtube


Recommended Posts

Witam,
mam laptopa ASUS TUF Gaming A15 (RYZEN7 4800H, RTX2060,16GB RAM, DYSK SSD), WIN 10 PRO i podczas zwykłej pracy (przeglądarki) + oglądanie VIDEO obciąża mi GPU na 10-30%. Dla porównania mam drugiego kompa PC stacjonarny I5 4670 z wbudowaną grafiką i podczas oglądania Youtube Menadżer okien pulpitu obciąza 0.1 - 2% - dokładnie te same okna otwarte.
Czy ktoś wie w czym rzecz? Jak to możliwe, że nowy komp o wiele mocniejszy i nowocześniejszy zżera więcej zasobów niż mój 5 letni komp?

obraz

Link to post
Share on other sites
50 minut temu, marko22 napisał:

Sherlock....

Wiedźma jeśli już.

 

************

@mattb888 podejrzewam, że to efekt korzystania z grafy zintegrowanej z prockiem, która jest dużo mniej wydajna niż grafa dedykowana.  W czasie normalnej pracy i na baterii lapek korzysta z integry i dlatego jest większe użycie karty graficznej. 

Link to post
Share on other sites

Zapewne kluczowe jest tu oglądanie wideo bo do dekodowania używa GPU zamiast sprzętowego dekodera w zintegrowanej grafice. W APU AMD nie z wszystkim działa VCN, u ciebie 2.0. Z Nvidią czy Intelem nie ma tylu problemów. Na Youtube przeglądarki na Chrome/Chromium mają ogólnie problem, a w Firefox nie każdy kodek (stosowany na YT) jest obsługiwany sprzętowo. Sprawdź zakładkę wydajność w managerze masz tam w Procesor Graficzny (odpowiednio do używanego AMD Radeon lub Nvidia GeForce RTX...). Przy odtwarzaniu wideo jak masz w 3D obciążenie to jedzie po shaderach, a jak Video Decode to używa VCN. Uruchom przeglądarkę na Nvidii i zobacz jak ci pokazuje przy odtwarzaniu wideo.

Edytowane przez anemus
Link to post
Share on other sites

Raczej tylko fizyczny watomierz będzie dokładny w takim przypadku. Oprogramowanie pokazuje tylko zużycie CPU i GPU pomijając całą resztę. Obstawiam że komputer stacjonarny, nawet bez dedykowanej grafiki, będzie brał więcej prądu przy przeglądaniu sieci czy oglądaniu czegoś.

 

Link to post
Share on other sites

Ale próbowałeś uruchamiać na różnych przeglądarkach? Jak pisałem różnie obsługują sprzętowa akcelerację na AMD. Włącz i monitoruj temperaturę na cpu i gpu (ona z grubsza odpowiada zużywanej energii). Intel ma lepsze wsparcie sprzętowej akceleracji po prostu. Oczywiście zależne od kodowania.

Edytowane przez anemus
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi. Sprawdzę po 2 mcach rachunek za prąd i będę wiedział czy wymiana PC na laptopa coś zmieniła. 
Tak, najmniej ssie EDGE. Najwięcej Chrome, później Opera.

FF używam do codziennej pracy więc na nim nie testuje bo korzystam do innych celów.

Link to post
Share on other sites

I cały ten ambaras dotyczący menedżera okien to tylko kwestia poboru prądu PC - LAP i wysokości rachunków? Nie przesadzasz aby przypadkiem? Ja wiem, że bycie eko to teraz takie trendy, ale to, co ten laptop Ci "wciągnie" to pikuś w porównaniu do innych rzeczy. Średnio licząc, stacjonarka "na postoju" bierze 3x więcej niż laptop. 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, mattb888 napisał:

Sprawdzę po 2 mcach rachunek za prąd i będę wiedział czy wymiana PC na laptopa coś zmieniła. 

I myślisz że zauważysz jakąś różnicę? Odłączysz lodówkę na ten czas, nie będziesz prał, odkurzał, wieczorem będziesz siedzieć przy świecach? Absurdalny pomysł.

Jak cię tak bardzo trapi to zużycie prądu to kup sobie watomierz i porównaj. Zawsze masz 14 dni na zwrot więc nic cię to nie kosztuje ;)

Edytowane przez zbiku90
gramatyka
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Zasadniczo kupiłem laptopa bo mój komp miał wbudowaną kartę graficzną, a zakup nowej np. RTX2060 to koszt zbliżony do ceny lapka i pewnie trzeba łapówkę dać. Na starym kompie nie działał mi Adobe Premiere Pro i After Effects, a uczę się pakietu Adobe CC i wykorzystuje trochę w pracy. Ale tak, chciałem zaoszczędzić przy okazji na prądzie. Lodówkę wymienię w kolejnych miesiącach, oświetlenie mam LED (świeczki za drogo wychodzą). Np.  wymieniłem stare monitory które miałem i jeden 21.5 cala starego typu ciągnął tyle prądu co 2 nowe LED 27 cali. Czyli zamiast płacić rachunki wolę co miesiąc spłacać nowy monitor. Wiem, że rachunki to w znacznej mierze opłaty, ale mimo wszystko ceny prądu będą szły w górę i też nie widzę powodu aby płacić więcej za prąd osiągając ten sam efekt mniejszym kosztem. Gdyby się dało to bym używał do pracy smartfona bo to jeszcze lepsza optymalizacja prądu niż laptop.

Edytowane przez mattb888
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...