Skocz do zawartości

GT 730 - problem ze sterownikami


Recommended Posts

Cześć.

Do komputera mojego brata postanowiłem podłączyć kartę graficzną Gigabyte GT 730 2GB DDR3 - zawsze to lepsze niż integra. Same jednak z nią problemy. Na początku to monitor w ogóle nie chciał jej wykrywać, system też nie (menedżerze urządzeń) ani nawet GPU-Z. Chociaż to być może dlatego, że najnowszych sterowników nie dało się zainstalować. Zainstalowałem starsze z dołączonej płyty i karta była już wykrywana poprawnie, a instalacja przebiegła pomyślnie. Niestety, kiedy kiedy chciałem w panelu nVidii ustawić rozdzielczość i częstotliwość (monitor to HP 22 6ML40AA), jedynie w zakładce "Ultra HD..." była rozdzielczość 1920x1080p, ale przy odświeżaniu 60Hz, nie więcej. Natomiast w zakładce "PC" było zaledwie 1680x1050 i również maksymalnie 60Hz. Sprawdziłem monitor u siebie i od razu można było włączyć 144Hz w ustawieniach systemowych czy w panelu nVidii. Kombinowałem z tworzeniem własnych ustawień w panelu i udało mi się osiągnąć FHD przy 135Hz. To tylko dziewięć mniej niż powinno być, ale nie wiem, czy taka praca monitora jest bezpieczna i stabilna, bo przy włączaniu systemu, jeszcze jak bios się ładuje, to na samej górze od lewej widać przez chwile rząd niebieskich i zielonych pikseli. Próbowałem zainstalować najnowsze sterowniki, ale wyskakiwał błąd przy przygotowaniach do instalacji, że nie wykryto karty graficznej albo systemu. 

 

Przeczytałem w internecie, że potrzeba wersji Windowsa 10 min. w wersji 1803 (mam wyższą) i skorzystać z usługi Windows Update). Skorzystałem. Jakieś sterowniki od nVidii zaczęło pobierać, ale instalacja zakończyła się niepowodzeniem. W panelu sterowania widać, że były nowsze (chyba jakieś 38x.xx). Jednak nie zmieniło to problemu z wyborem odświeżania i częstotliwości. Ręcznie udało mi się ustawić 144Hz na FHD, ale pojawił się kolejny problem. Nie dało się włączyć Minecrafta, bo wyskakiwał błąd z Open GL (mimo, że na GPU-Z był widoczny w wersji 4.6). Próbowałem to naprawić podmianą plików Javy zgodnie z poradnikiem na YouTube, ale nic z tego.

 

Nie wiem, w którym momencie, ale zainstalowałem Geforce Game Ready i wyszukałem za jego pomocą najnowszego sterownika. Okazał się być nim chyba nawet ten sam, co Windows Update próbował zainstalować. GGR nie chciał go pobrać, więc sam to zrobiłem ze strony producenta. Próbowałem zainstalować, ale znowu zakończyło się to niepowodzeniem. No i stanąłem w miejscu.

 

Powróciłem do sterownika z płyty to jest chyba 381.65 i ustawiłem niestandardowo 137Hz w FHD.

Czy da się normalnie to wszystko ustawić? Ja już nie wiem, co mam zainstalować, co mam uaktualnić, żeby to działało.

Proszę o pomoc.

Link to post
Share on other sites

@Kruchy81

CPU: Pentium G6400

GPU: Gigabyte GT 730

Mobo: Asus PRIME H410M-R OEM

RAM: G.Skill Aegis 8GB 3200Mhz

SSD: Crucial BX500 240GB 

PSU: SilentiumPC Elementum E2 SI 450W

 

Tak poza tym, to nie umiem ustawić tych pamięci wyżej niż 2666Mhz.

Co do pytania, to ja nic związanego ze slotem PCI nie ruszałem. Teraz poszperałem w Biosie i znalazłem parę rzeczy, które mogą mieć tu jakieś znaczenie. Coś mam tam zmienić?

 

 

IMG_20210320_151658.jpg

IMG_20210320_151717.jpg

IMG_20210320_151813.jpg

IMG_20210320_151755.jpg

IMG_20210320_151828.jpg

IMG_20210320_151841.jpg

Link to post
Share on other sites
56 minut temu, zbiku90 napisał:

Z tym procesorem i płytą nie mają prawa działać szybciej.

Dokładnie to co powyżej,.

 

Co nie zmienia faktu że wszystko w opisie się zgadza. Pamięci według ich producenta mają z profilem XMP pracować z częstotliwością 3200MHZ.

To pozostałe podzespoły stanowią barierę technologiczną.

Link to post
Share on other sites

@8gwiazdekO płycie głównej nie wiedziałem. Jeśli procesor nie daje żadnej możliwości na pracę pamięci powyżej 2666Mhz to rzeczywiście - mój błąd. Mimo wszystko uważam, że skoro sprzedają komputer, a nie podzespoły w zestawie, to powinni napisać częstotliwość, z jaką mogą pracować pamięci.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...