Skocz do zawartości

Recommended Posts

7 godzin temu, Biafra napisał:

 Natomiast żadne QLEDy czy inne marketingowe twisty na stare LCDki nie podchodzą nawet w pobliże tej jakości obrazu którą oferuje dobrej klasy oled.

Ca za bzdury. Dobrej klasy OLED zaoferuje Ci w dzień porównywalny albo wręcz lepszy obraz od przeciętnego OLEDA. W nocy, ze względu na głęboką czerń OLEDów, sytuacja trochę się odmienia ale niedużo. Oczywiście piszę o dobrej klasy LCD np SONY XH9505. Tu masz np test. Pisanie, że obraz LCD się nawet nie zbliży do OLEDa to duże nieporozumienie. Ponadto OLED ma tez liczne wady,  które w LCD w ogóle nie występują. Mamy więc coś za coś. 

A QLEDy akurat nie są synonimem najwyższej półki LCD. Są lepsze urządzenia jak np. ww. SONY.

Cytat

 

A jak troche wczytasz się w problem bandingu to widać że większość osób raczej obwinia kijowe upłynniacze LG za ich występowanie.

 

Banding w OLEDach widać akurat bardzo dobrze na jednolitych statycznych planszach, chociaż zgodzę się, że najbardziej drażni np. w czasie meczy (murawa) ale to nie ma nic wspólnego z działaniem upłynniaczy.

Edytowane przez kola01
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, kola01 napisał:

Dobrej klasy OLED zaoferuje Ci w dzień porównywalny albo wręcz lepszy obraz od przeciętnego OLEDA.

Coś Ci nie poszło. 

Ale tak generalnie zupełnie się z Tobą nie zgadzam w tym względzie. A jak już sam wspomniałeś o sytuacji gdy oglądamy film po zmroku- tu już zupełnie nie ma porównania. Nie wiem jak Ty ale ja miałem tę nieprzyjemność oglądać kilka odcinków dziejącego się w kosmosie the Expanse na którymś z nowszych modeli soniaka u mojego przyjaciela. To jak gwiazdy i przelatujące statki powodowały totalne zgłupienie full array local dimming odnowiło moją gasnącą miłość do OLEDów.

 

A co do reszty tych bredni to oferuję piątaka jak mi powiesz jaka jest moja ulubiona stacja skoro mój tv po 1,5 roku użytkowania wygląda tak: 

Ta brudna, zakleksowana i wypalona matryca :rotfl:

 



llP2PCv.jpg

96BdNkN.jpg

Re6TwkL.jpg

272XzSs.jpg

 

 

Sorry za krzywy głośnik. Roomba mi go zepchnęła z marmurowej podstawki :D

 

A tak na poważnie, nikt nie twierdzi że OLEDy nie mają wad i nie grozi im wypalanie. Ale ich problemy ogromnie przerysowujesz ślizgając się po niezaprzeczalnych wadach LCDków. 

I absolutnie przyznaję Ci że gdybym TV używał do jakiegoś TVN24 przez całą dobę to w życiu nie kupiłbym OLEDa. Ale do filmów- nie ma lepszego rozwiązania.

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wyżej miało być: "Dobrej klasy LCD zaoferuje Ci w dzień porównywalny albo wręcz lepszy obraz od przeciętnego OLEDA".

Na forum HDTV oraz HDTV Polska znajdziesz osoby, które wprost się przyznają do tego, że mając w domu OLEDA dokupili nowy dobry LCD i w dzień LCD potrafi dać lepszej jakości obraz jak OLED. W nocy (tzn. w ciemności) to już różnie bywa. W LCD z podświetleniem strefowym, będziesz miał idealną czerń taką samą jak w OLEDzie (tak mam u siebie). Oczywiście w LCD dochodzi Ci wtedy niepożądany efekt "halo" ale wtedy w OLEDach  masz kleksowanie i ciemne plamy w ciemnych ujęciach. Coś za coś.  Zwłaszcza jak dochodzą inne aspekty jak skalowanie czy obróbka obrazu, to niejeden górnopółkowy  LCD potrafi być wręcz lepszy od OLEDa. 

Tyle w temacie jakości obrazu.

 

Edytowane przez kola01
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Biafra napisał:

Aha. Czyli ja mam taki i jest najlepszy bo na forum hdtv ktoś mówił że oledy są złe. Solidna logika. 

Najlepsza jaka może być - prosto od użytkowników. Sam tez mam kilka urządzeń, chociaż OLEDA nie mam i na pewno nie kupię ale wystarczy pójść do dobrego sklepu gdzie stoi dobry LCD obok OLEDA. Stojąc na wprost ekranu i oglądając ten sam sygnał 4K nie rozpoznasz różnicy obrazu a w niższych rozdzielczościach taki LCD XH9505, ze względu na bardzo dobre skalowanie, świeci nawet lepiej od takiego OLEDa LG B9 czy BX.

Edytowane przez kola01
Link to post
Share on other sites

Gustów guścików na świecie tyle, ile ludziów. Jeden lubi krzaki, inny gładko ogolone.... Ty lubisz LCD. Ja OLED. I niech tak zostanie. Mam tylko wrażenie, że na siłę chcesz kogoś przekonać do tego. Ty nie kupisz oled, ja LCD. I też niech tak zostanie. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie chcę nikogo do niczego przekonywać. Jak już napisałem zarówno LCD jak i OLED mają wady i zalety. Zaprotestowałem jedynie jak zobaczyłem twierdzenie: "Natomiast żadne QLEDy czy inne marketingowe twisty na stare LCDki nie podchodzą nawet w pobliże tej jakości obrazu którą oferuje dobrej klasy oled.", które w mojej ocenie jest nieprawdziwe. Tyle w temacie.

Link to post
Share on other sites
20 godzin temu, Biafra napisał:

Ale wypalanie się czarnych pasów przy oglądaniu filmów albo netflixa po 3 dniach użytkowania możesz włożyć między bajki

Ktoś gdzieś pisał, że po 3 dniach mu się oled w warunkach domowych wypalił?

 

Tylko tak jak mówię- nie mam nawet telewizji więc nie wiem co dokładnie miało się na nim wypalić - a więc wypalenia, to tylko sprawa telewizji? Bo inne źródła obrazu nie mają wpływu? No to nowego ważnego odkrycia dokonałeś. Powiedziałbym - przełomowego.

 

Zeszłoroczne XPSy były dostępne z OLEDowym monitorem - to są laptopy, a ja pisałem o normalnym monitorze komputerowym.

Link to post
Share on other sites
39 minut temu, wodego napisał:

a więc wypalenia, to tylko sprawa telewizji?

Starasz się udawać głupiego czy samo Ci wychodzi? Oczywiste jest że problem jest przy statycznym obrazie więc najczęściej widzimy go przy logo stacji które będzie niezmiennie świeciło w jednej pozycji. Więc przy braku "zwykłej" telewizji takie ryzyko jest zdecydowanie mniejsze- i do tego się odnosiłem. Jeśli cały TV wyświetla statyczny obraz (np menu netflixa) to po chwili przejdzie sobie w screen saver. Dlatego trzeba się postarać żeby zepsuć OLED. Rozkminienie tego nie wymagało jakiegoś wielkiego wysiłku i chyba tylko Ty sobie nie poradziłeś więc śmiało pisz- następnym razem będę Ci rysował wytłumaczenia. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Ten, kto napisze, że OLED mu się wypalił, to prawdę napisze.

Ten, kto powie, że mu się OLED nie wypalił, a ma TV 1,5 roku, to też prawdę napisze.

 

Przecież tak jest z każdym sprzętem. Nawet zasilacze komputerowe z "black listy" u niektórych działają 10 lat, gdzie inny powie, że po pół roku komputer powinien pójść z dymem.

 

A wracając do oledów, to diody (nie tylko organiczne) mają takie cechy, że z biegiem czasu ich jasność spada. Jeden kolor szybciej się wypala, drugi wolniej. Nawet równomiernie użytkowana matryca z większym przebiegiem będzie miała niższą jasność, niż ta nowa. Dochodzą jeszcze warunki pracy jak na przykład temperatura. TV użytkowany w ciepłym pomieszczeniu - niższa żywotność diod. Produkcja matryc też nie jest powtarzalna (dotyczy też ekranów LCD), a więc z jednej fabryki jedna matryca będzie jakościowo lepsza, druga gorsza, np. biały kolor będzie przechodził w żółty.

 

Po to jest różnorodność sprzętu, żeby każdy wybrał to co chce.

 

Link to post
Share on other sites

Dodam jeszcze, że przykładowe wypalanie loga stacji nie jest za karę, bo matryca się zezłościła, że ktoś statyczny obraz w jakimś miejscu oglądał. Widoczne wypalanie jest po prostu zmniejszeniem intensywności świecenia obszaru diod, o czym pisałem 3 posty wcześniej. Jeśli ktoś ma TV 1.5 roku i nie widzi śladów takiego wypalenia, to po prostu intensywność świecenia na całym obszarze została zmniejszona równomiernie i to jest powód do zadowolenia.

 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...