Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć wam, 

 

Jako ostatni etap (prawdopodobnie) odrestaurowywania mojego PC jest kupno dysku SSD, zapewne 512GB. Zastanawiam się nad rozwiązaniem M.2 NVMe plus adapter, bo moja płyta nie posiada złącza M.2, plus lekka modyfikacja Bios'u którą sugerował mi jeden z forumowiczów. Albo klasycznie dysk pod SATA. Ale przy obecnych cenach dysków SATA i M.2 które są bardzo zbliżone, jedyny dodatkowy koszt to adapter, to rozwiązanie wydaję mi się bardziej przyszłościowe.

 

adapter

https://www.morele.net/axagon-adapter-wewnetrzny-pcie-x4-m-2-nvme-m-key-sata-b-key-slot-lp-pcem2-d-6224420/

 

Moja specyfikacja 

MOBO MSI B85-g43

Intel core i5 4590 (4x 3,30ghz)

Geforce gtx970 4gb 

Crucial Balistix 2x4gb ddr3 1600mhz

Seagate Baracuda 1tb  :cry:

Edytowane przez koza32199
Link to post
Share on other sites
57 minut temu, wodego napisał:

Po co adapter na dwa SSD?

 

A wiesz taki mi się najtańszy rzucił w oczy na morele :D

 

20 minut temu, kokosnh napisał:

starczy taki za 17zł https://allegro.pl/oferta/adapter-m-2-nvme-ngff-m-key-ssd-do-pci-e-x4-x8-x16-9000606540 

 

A w specyfikacji najbardziej by się model płyty głównej przydał, a jest wszystko poza nim. 
Zakładając że masz wolne złącze PCI-e i modyfikacja bios-u się powiedzie. 

Jasne że tak, moje przeoczenie :rotfl: 

 

Moje MOBO to MSI B85-g43

Link to post
Share on other sites

@wodego Ok dzięki, co prawda pierwszy link jest na płytę B85M-g43 czyli w wersji micro ATX. A drugi link to w ogóle inny chipset, ale może to nie ma nic do rzeczy, nie wiem nie znam się :D Co do modyfikacji mobo, to zakładam ze sobię poradzę, są do tego na pewno jakieś poradniki w necie, a jesli miałoby się nie udac to zwróciłbym dysk.

 

Większy problem mam z wyborem odpowiedniego dysku, czy moglibyście mi coś doradzić @kokosnh ? Z tego co przeglądałem internet to pojawiają się propozycję ADATA XPG SX8200 PRO, jeszcze ten (chyba jakiś świeży) GoodRam IRDM M.2 mi się rzucił w oczy. No i wiadomo Samsung 970 EVO Plus, ale on jest trochę za drogi jak dla mnie, no i nie wiem czy to nie byłby przerost formy na treścią w moim przypadku.

Link to post
Share on other sites

Bios musi być do Twojej płyty, lepiej nie kombinować z "podobnymi". Sam dasz rade przerobić jak gotowca nie będzie.

 

O ADATA warto wiedzieć to:

https://www.benchmark.pl/aktualnosci/adata-xpg-sx8200-pro-nowe-wersje-dysku-z-gorsza-specyfikacja.html

 

A teraz:

Samsung 970 Evo - 339zł

ADATA XPG SX820 Pro - 309zł

 

No rzeczywiście, nie ma co brać Samsunga w takiej zawyżonej cenie. Lepiej wziąć gorszy, ale za to tańszy o 30zł dysk...

 

 

Link to post
Share on other sites

@wodego 

30 minut temu, wodego napisał:

Bios musi być do Twojej płyty, lepiej nie kombinować z "podobnymi". Sam dasz rade przerobić jak gotowca nie będzie.

No tutaj się zgadzamy, chodziło mi o te że podesłałeś mi biosy do podobnych płyt głównych, a nie do mojej płyty. 

 

Ja pisałem o 970 EVO Plus które jest wszem i wobec polecane. Nie spotkałem się z tak licznymi poleceniami 970 evo bez plusa.

Link to post
Share on other sites
44 minuty temu, wodego napisał:

Samsung wydaje nowe SSD, bo tak wypada, każda jego konstrukcja jest z górnej półki.

To prawda akurat, pamiętam jak te 5/6 lat temu kupowałem PC to też same dobre opinie słyszałem na temat dysków Samsunga, wtedy jeszcze sata.

Link to post
Share on other sites

To jak to jest, warto wziąć jakiegoś samsunga, bo to zawsze najlepsze wyjście? Czy na przykład rozważyć wyżej wspomniany ADATA XPG SX820 Pro albo GoodRam IRDM M.2 na którego test jeszcze niestety nie trafiłem. A może również często polecanego PNY XLR8 CS3030? Byłbym wdzięczny jakby jeszcze ktoś inny podzieliłby się ze mną swoimi przemyśleniami :) Mój target to ~500GB

Edytowane przez koza32199
Link to post
Share on other sites

ogólnie to problem jest taki, że producenci zmieniali spec SSD. 
Najgorzej wypadł w tym właśnie wspomniany SX8200 pro, co ma 4 wersje sprzętowe, z czego obecnie dostępne są 2 najgorsze z nich (dodatkowo ta na kościach Samsunga wybitnie gorsza) i są poniżej poziomu akceptowalnego w cenie tego dysku. 

Samsung jest po prostu pewny w tym co zastaniesz na PCB po zakupie... 
 

W dniu 6.03.2021 o 16:29, wodego napisał:

Samsung nie ma słabych dysków.

 

niestety jest seria QVO, oraz niektóre OEM-owe najlepsze też nie są (choć super złe też nie)

Link to post
Share on other sites

@kokosnh

W dniu 9.03.2021 o 22:47, kokosnh napisał:

ogólnie to problem jest taki, że producenci zmieniali spec SSD. 

Mówisz o ADATA? Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale ten SX8200 pro który tak dobrze wypadał w testach jest już niedostępny, zostały tylko jakieś dwie wersje, kiepskie wersje. Czyli tak po krótce po prostu odpuścić sobie ten dysk?

 

A co do innych dysków wartych zakupu to słyszałeś coś o tym GoodRamie, to jest chyba jakiś nowy na rynku dysk. Co sądzisz o tym PNY, albo Samsung 970 EVO bez plusa.

Link to post
Share on other sites

Tak ten SX8200 pro miał na razie z tego co wiemy 4 wersje sprzętowe ( rozróżniając zmianę kontrolera, bądź kości NAND ). Obecnie dostępne wersje są już na innym kontrolerze i innych kościach NAND, niż te w recenzjach.
Jedna z tych wersji obecnie dostępna jest trochę gorsza, ale druga już mocno gorsza, prędkości zapisu w niektórych testach spadły o połowę względem oryginału.
Wiec jeśli losowanie jaką wersje dostaniesz, trochę gorsza, czy dużo gorsza, za te same pieniądze cię nie interesuje, to sobie odpuść ten model. Dodatkowo przez to że cena nie jest jakoś super niższa od innych SSD to nie zachęca jakoś zbytnio do zakupu. Z drugiej strony kupowanie w podobnych pieniądzach A2000 też nie rozumiem, bo to nie jest topowa konstrukcja.

Goodram muszę sobie poczytać recenzje
Samsung 970 evo zawsze był ok, tylko 5 rdzeniowy kontroler trochę się grzeje pod obciążeniem, jeśli brak nawiewu, czy dodatkowego radiatora.
No ale musisz go czymś obciążyć.

Link to post
Share on other sites

O grzaniu się dysków wiele mitów narosło i tak się utrwaliły u użytkowników. To tak jak by powiedzieć:

- Nie kupuję tego modelu samochodu, bo przy prędkości 200km/h ma bardzo duże spalanie. Samochodem będę jeździł po mieście 50/h...

- Tego procesora do komputera biurowego nie wezmę (Word, Excel), bo widziałem w internetach, że się grzał przy jakimś benchmarku.

 

Syntetyczne obciążenie podczas zapisu, to nie jest to samo co ładowanie windowsa albo odpalanie gry. A jak już ktoś będzie używał dysku do obciążających zadań, to żaden radiator nie pokona małego wentylatorka. Sprawdziłem osobiście.

 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, kokosnh napisał:

Goodram muszę sobie poczytać recenzje

Ja szukałem ale nie udało mi się znaleźć jakbyś coś znalazł to podrzuć tutaj proszę :D https://www.morele.net/dysk-ssd-goodram-irdm-m-2-512-gb-m-2-2280-pci-e-x4-gen3-nvme-ir-ssdpr-p34b-512-80-7422126/ chodzi o ten konkretnie, gdzieś mi się obiło o uszy że niezły.

 

2 godziny temu, kokosnh napisał:

tylko 5 rdzeniowy kontroler trochę się grzeje pod obciążeniem, jeśli brak nawiewu, czy dodatkowego radiatora

Od góry wiałby na niego wentylator z GPU, a od przodu dwa fany i jeden z tyłu, wydaje mi się że mam przewiewną obudowę, a jakby i tak okazało się mało, to zawsze można jakiś radiator zapodać.

 

Jeszcze PNY XLR8 cs3030 wypada nieźle w testach z tego co widziałem. Evo plus chyba odpuszczę bo już troche więcej trzeba dołożyć, a idąc tą drogą zaraz wylądowałbym z 980 pro. Jeszcze dosć często w polecanych pojawiają się Corsair Force MP510 i Patriot VPN100.

 

Link to post
Share on other sites

Ten goodram jest na phison E12. Nie kojarzę reszty, muszę poszukać.

Co do PNY cs3030, to była też zmiana kontrolera i pamięci ( ale tutaj wydajność kontrolera została identyczna, bo z,Jana dotyczyła tylko fizycznego pakietu ( zmniejszyli go ), niestety obcięli ilość DRAM, kości NAND nie pamietam czy zmieniali na microny, chyba zmienili na 64l lub 96l 3D TLC microna. Ale tego pewien nie jestem. Niestety brak jakichś rzetelnych testów porównawczych.
Nie było aż takiego spowolnienia jak przy Adata.
Na amazon.de jest SN750 za 565zł https://www.pepper.pl/promocje/wd-black-sn750-m2-nvme-ssd-1tb-371406

Link to post
Share on other sites

 

W recenzji pełny pomiar prędkości, temperatur, można zobaczyć jakie ma kości i bufor DRAM ma 4GB. Z tymże jak wspomniał coś nie do końca dobrze to działa, bo na początku jest szybko i to spada.

Link to post
Share on other sites

Chyba mylisz pamięć podręczna kontrolera DRAM, z buforem pseudoSLC...

Ogólnie z recenzji wypada słabo.

Więc samsung 970 evo, ewentualnie 970 evo plus jak będzie jakaś promocja na niego ( wyższe kości dali ) no lub SN750, on też jest OK za te 565zł.

Link to post
Share on other sites

@CrisPell O wielkie dzięki. Ciekawe jest to że dyski są już chyba dostępne z kilka miesięcy a recenzji było brak, może goodram nie posmarował. 

 

@kokosnhNo cóż rzeczywiście szału nie ma a w tych samych pieniądzach mamy sprawdzonego Samsuna 970 evo. Zapytam bo Ty zapewne wiesz bo w tym siedzisz, a pytanie brzmi czy warto czekać na promocje, kiedy one mogłyby nadejść i w jakich kwotach warto kupić te dyski. Dla przykładu ceny z morele Evo 309 zl, Evo Plus 389 zł. Mowa o 500, bo właśnie tego szukam. :D

Edytowane przez koza32199
Link to post
Share on other sites

Warto czekać, żeby... zapłacić więcej. Samsung już oficjalnie zapowiedział, że jego fabryki mają przestoje i ceny mogą pójść w górę.

 

Kupiłem pierwszy dysk Samsung 860 EVO na sata (zawsze miałem do tej pory Pro). Dysk na gry, więc nie ma wymagań. Zainstalowałem kolejną gierkę i się trochę dysk zapełnił. Z ciekawości odpaliłem benchamrka, bo po zapełnieniu dyski zwalniają jak nic. Zajętość 98%, inny dysk 860 Pro ma zajętość 63% i identyczne osiągi.

 

Wniosek: samsunga nie warto, bo nie zwalnia po zapełnieniu, lepiej wybrać dysk innej firmy. Będzie zwalniał, ale za to zostanie 30zł na flaszkę:jupi:

 

EVO98procent.jpg

Link to post
Share on other sites

@wodego No fajnie to wygląda. To że dyski zwalniają po zapełnieniu no trudno, trzeba się z tym pogodzić. Plus tego zwalniania taki że mając do czynienia z takimi prędkościami "to jest z czego zwalniać". Zwolnienia takie w użytkowaniu domowym/nieprofesjonalnym są zapewne mało zauważalne, podejrzewam że i tak wyniki są szybsze niż niespowolnione SSD Sata.

 

Spokojnie @wodego już jestem praktycznie zdecydowany na Samsunga :):)  

 

Edit:

Samsung 970 Evo do wyhaczenia za 289 zł z jakimś kodem na X-kom. Wydaje mi się że to spoko okazja. 

Edytowane przez koza32199
Link to post
Share on other sites

@koza32199 Polecam przepatrzyć okazję na pepper.pl co do 480-512GB wersji SSD. 
Modele za którymi warto się rozglądać, bo często są na promocjach to Samsungi 970 evo i 970 evo plus, jak i SN750. 

4 godziny temu, koza32199 napisał:

Samsung 970 Evo do wyhaczenia za 289 zł z jakimś kodem na X-kom. Wydaje mi się że to spoko okazja. 

to jest dobra cena. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...