Skocz do zawartości

Problem z uruchomieniem/wybudzeniem komputera


Recommended Posts

Cześć, mam 2 problemy z komputerem.

Moja konfiguracja:

Asrock Z87E-ITX

Intel i5 4670

Sapphire RX 580 Nitro+

Klevv Fit DDR3 16 GB 1866

Seasonic Focus Plus 550W

Obudowa Fractal Design Define Mini C

Windows 10 Pro (v. 2004)

 

Po pierwsze, rzadko, bo rzadko, lecz zdarza się że komputer nie uruchomi się prawidłowo tylko startują wentylatory, zapalają się diody LED, po czym wszystko gaśnie. Po chwili uruchamia się ponownie i wtenczas albo normalnie startuje albo sytuacja się powtarza. W najgorszym przypadku za tym 3-4 razem komputer się uruchamia. Problem występuje częściej w przypadku wybudzania komputera po dłuższej bezczynności. Wtenczas regularnie wyskakuje błąd (komunikat tekstowy na czarnym tle), że próbował bootować wiele razy, lecz mu się nie udało. Po czym się komputer restartuje i normalnie wstaje. Komputer jest już całkiem stary, lecz wcześniej chodził raczej bez awarii. Ten problem pojawił się niedawno, max. 2-3 miesiące temu.

 

Druga sprawa, nagle przestał mi działać przycisk w scrollu myszy Roccat Kone Pure Ultra (sam przycisk, przewijanie działa normalnie). Sprawdzane w przeglądarce i grze AoE II, w obu brak jakiejkolwiek reakcji. Na podstawowej myszce Lenovo wszystko działa normalnie. Próbowałem powrotu do ustawień fabrycznych w sofcie Roccata, nic nie dało. Myszka jest całkiem nowa, ma 6 miesięcy. Czy jest jakaś opcja sprawdzenia we własnym zakresie czy scroll jest uszkodzony czy też lepiej od razu iść w reklamację?

 

Z góry dzięki za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Zrzut z CrystalDiskInfo:

Przechwytywanie.PNG.83ec5033a0e69b6248efb2636e0ed66a.PNG

 

Co do zasilacza - on akurat jest najnowszy, ma może z 2 lata o czym w sumie wcześniej nie wspomniałem (wcześniej był zasilacz w standardzie SFX + mniejsza obudowa Silverstone Sugo).

Edytowane przez Tabalan
Link to post
Share on other sites

Trochę za mocno to zmniejszyłeś, ale tyle co zauważyłam to masz za wysokie temperatury i na procku i na grafie. Musisz wymieć pastę termoprzewodzącą na procku i wyczyścić jego chłodzenie, przypatrz się też grafie. 

Link to post
Share on other sites

To są temperatury po godzinnej rozgrywce w Anno 1800, co jest w sumie najbardziej obciążającą grą jaką mam. Na procku ~70 *C przy AIO chodzącym na najniższych obrotach jest chyba ok?

 

Problem występuje przy zimnym starcie lub wybudzaniu, więc w obu przypadkach temperatury raczej nie są problemem.

Link to post
Share on other sites

Co do problemów przy uruchomieniu, to bym raczej stawiał że nie przechodzi POST z jakiegoś powodu, OC CPU, czy RAM najbardziej możliwe, lub masz fast boot uruchomiony i wykrywa jakąś zmianę, ewentualnie, możesz zobaczyć jak się zachowa system, jak wyłączysz zasilacz na 30 sekund, po czym uruchomisz. 
 

Problemy komunikacji C7 są strasznie trudne do diagnozy, mając tylko obecne dane SMART. O ile wartość RAW nie rośnie, to nie ma błędów... 

Dla spokoju puść memtest86 i prime95  

Link to post
Share on other sites

Można założyć, że jest jakiś problem z łączami zasilania któregoś z podzespołów. Rozbierz PC na czynniki pierwsze, przeczyść wszystkie styki spirytusem (karta grafiki i RAM) i poskładaj ponownie. Zwróć uwagę na wtyki dysków, zasilania  i SATA oraz łącza płyty gł. 24 PIN i CPU. Co do myszki- to jak na gwarancji więc reklamuj.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...