Skocz do zawartości

Komputer startuje na kilka razy


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez zbiku90,

Recommended Posts

Hej,

Mam dość dziwny problem, który występował też na poprzedniej platformie.

Mianowicie komp uruchamia się po kilku restartach (nawet przed post), startują wentyle na chwile i tak ze 2x zanim faktycznie ruszy. Wymieniona jest prawie cała platforma(kilka dni temu) na:

CPU- i5-10400f

MOBO - Msi B460 HD3

Memki - Adata XPG Gammix D10 DDR4 16GB (2x8GB) 3000 CL16

Zasilacz - BeQuiet SP9 600W

GPU - GTX 1050

 

Wszystko za wyjątkiem GPU, dysków i peryferii nowe (system też na czysto instalowany a hdtune nie wykrył błędów tak samo jak memtest nie wykrył). Stara platforma pod innym zasilaczem wstawała na raz, ta na dwóch zasilaczach cały czas nie może wystartować za pierwszym podejściem i nie wiem co jest nie tak. Uruchamiałem bez GPU i był ten sam problem.

Restarty nie sprawiają problemu, pierwsze uruchomienie po wyłączeniu platformy już tak.  

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, zbiku90 napisał:

Jak masz ustawione ramy w uefi? Ustaw ręcznie na 2666mhz

Ustawiłem teraz ręcznie, będę testował. Z automatu było 2667

 

10 godzin temu, dd10 napisał:

Sprawdź baterie bios czy nie padła przez co nie trzyma ustawień i co włączenie przywraca ustawienia domyśle co skutkuje takimi restartami przy starcie.

Wymieniłem na sprawną kolejnego dnia i to samo. Obie baterie sprawne

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, natsu napisał:

Ustawiłem teraz ręcznie, będę testował. Z automatu było 2667

Możesz jeszcze ustawić ręcznie główne timingi. Jeśli twoja pamięć ma XMP 3000 16-16-16-48 (przykładowo, musisz sprawdzić) to powinna pójść na 2666 14-14-14-42. Generalnie obniż o 2-2-2-6 względem tego co jest fabrycznie. Command Rate przy 2 modułach powinno działać na "jedynce".

Takie podwójne uruchamianie komputera może być skutkiem dobierania prawidłowych ustawień ramu, ja tak miałem kiedyś jak miałem różne moduły ustawione na Auto.

PS ładny awatar ;)

Link to post
Share on other sites
W dniu 29.01.2021 o 11:01, zbiku90 napisał:

Możesz jeszcze ustawić ręcznie główne timingi. Jeśli twoja pamięć ma XMP 3000 16-16-16-48 (przykładowo, musisz sprawdzić) to powinna pójść na 2666 14-14-14-42. Generalnie obniż o 2-2-2-6 względem tego co jest fabrycznie. Command Rate przy 2 modułach powinno działać na "jedynce".

Takie podwójne uruchamianie komputera może być skutkiem dobierania prawidłowych ustawień ramu, ja tak miałem kiedyś jak miałem różne moduły ustawione na Auto.

PS ładny awatar ;)

Ustawienie na stałe 2666 problem rozwiązało. 

Dzięki za wszystko :)

Link to post
Share on other sites

Dysk E ma bardzo dużo błędów odczytu, dodatkowo tyle samo ma błędów C3, C9. Uważałabym na niego i zrobiła kopie danych.

Dysk D ma błędy odczytu, ale niezerowy parametr 01 jest normalny dla tego producenta. Masz też błędy pozycjonowania, możliwe, że od zużycia. jest też jeden błąd C7, zmień gniazdo SATA albo popraw kabelek łączący dysk z płytą główną.

Dysk ma sporo błędów C7, zmień gniazdo SATA, sprawdź kabelek łączący dysk z płytą główną.

Link to post
Share on other sites

One wszystkie mają swoje lata, dysk E jest na gry więc jeśli walnie to trudno. Kable są dobrze osadzone, zmieniłem ich pozycje, ale info takie samo po odłączeniu. Może nowy ssd na system by ogarnął temat? Otworzyłem puszkę pandory :D

Link to post
Share on other sites
28 minut temu, wrobel_krk napisał:

Może to być dalej problem z Ramem, jakie tam masz napięcie na pamięciącg ustawione? Moze podniesienie trochę by pomogło

1.250

 

27 minut temu, BlackCoffe napisał:

Zrób jeszcze taki test, odłącz dysk D i E i zobacz czy komp będzie miał problem ze wstaniem za pierwszym razem. 

Odłączyłem magazyn (jedyny dysk, który był na poprzedniej platformie i tam też był problem), potestuje i dam znać jak wygląda sytuacja

Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, BlackCoffe napisał:

Ok, napisz czy nadal są problemy.

Dziś rano znowu nie odpalił. Wentylatory kilka razy na pół gwizdka przeplatane z pełną mocą, brak obrazu i zasilania w myszy i klawiaturze. Dopiero twardy reset pomaga w takiej sytuacji i po tym rusza od razu. 

Link to post
Share on other sites

Zwiększyłem wczoraj napięcie, timingi też ręcznie ustawiłem i na razie (odpukać) jest wszystko ok. Podłączam jutro kolejny dysk i jak nie będzie cudów na kiju za kilka dni to chyba uznamy temat za zamknięty

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
  • worm zamknął ten temat
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...