Skocz do zawartości

Dysk sieciowy na backup


Recommended Posts

Cześć. Piszę ten post z prośbą o doradzenie jakiegoś najwygodniejszego narzędzia do robienia backupów.

Mam już kilka dysków przenośnych ale to mega męczące, ciągle podłączanie, sprawdzanie co trzeba skopiować i czy nie jest już powielone na innym dysku.

Rozważałem NAS ale jednak trochę zajmuje miejsca, chodzi mi o coś małego i dyskretnego.

 

Moje potrzeby są takie. Mam laptopa z windowsem. Planuje zakup stacjonarki gdy wyjdzie gra na którą czekam. Ponadto macbooka, imaca, ipad'y, iphone'y. O ile z applem nie mam problemu, bo płacę za iclouda, to w połączeniu z windowsem już się robi bałagan.

 

Chciałbym skonfigurować to tak, żeby było podłączone pod router i raz w tygodniu robiło backup ze wszystkich urządzeń jakie posiadam. Nie musi działać w czasie rzeczywistym jak w icloudzie. Nie musi być też ten "dysk" online, wystarczy LAN. Ewentualnie może być z opcją online, wtedy zrezygnowałbym z subskrypcji od apple. Głównie chodzi o zdjęcia, filmy, dokumenty, pliki z pracy etc. Fajnie by było też gdybym mógł podłączyć inny dysk pod to i profilaktycznie raz na jakiś czas skopiować całą zawartość jako backup backupu. 

 

Doradźcie coś proszę. Dzięki bardzo, pozdrawiam serdecznie. 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Marek_cd napisał:

Rozważałem NAS ale jednak trochę zajmuje miejsca

A gdzie zajmuje miejsce? NAS ustawiasz gdzie chcesz, teoretycznie może to być w szafie na dolnej półce albo w piwnicy jeśli masz tam kabel LAN puszczony.

 

22 minuty temu, Karister napisał:

Z alternatyw, możesz sobie postawić właśnie NAS z Raidem, ale to będzie mniej wygodne do backupowania wszystkich urządzeń

Dlaczego mniej wygodne? Ustawienie NAS, żeby robił backup dolnego urządzenia według jakiegoś harmonogramu czyli bezobsługowa praca jest mniej wygodna? Za to korzystanie z powolnej i drogiej chmury (zależy od łącza) jest wygodne? Chmura jest dobra do małych backupów, a nie do kopii wszystkich urządzeń w domu, gdzie coraz to gigabajty są dokładane.

Link to post
Share on other sites

Drogiej i powolnej? 70PLN za rok 100GB w Googlu i podobnie w Apple. Na pewno domowy NAS nie będzie szybszy od chmury Google, czy Apple. Wygodniej jest zarządzać wszystkim w jednym rozwiązaniu, bo wtedy samo się wszystko robi bez konfigurowania co i gdzie backupować. Jak mam zbackupować swojego iPhone na domowym NAS? Są do tego jakieś aplikacje? Jakie? Jak ich użyć? A tu nie robię nic. Inna sprawa, jeśli ktoś chce mieć większą kontrolę i faktycznie zarządzać plikami wedle swojego gustu. I wtedy jest mniej wygodnie, bo trzeba konfigurować.

 

Ważniejsza sprawa to sposób działania tych chmur. Kopię zapasową wszystkiego faktycznie robi chmura Google. iCloud nie. Apple jedynie trzyma backup urządzeń. Nie tworzy backupu zdjęć, filmów, plików.

 

Korzystałem z NAS, iCloud i Drive. Wybrałem to ostatnie. Lepszy pricing, robi faktyczny backup wszystkiego, co się tam wyśle wspiera chromecast, trzyma dane kart płatniczych i zakładki przeglądarki. Nowy komp nie powoduje ustawiania wszystkiego od nowa. Z telefonem jeszcze nie wiem, jak będę robił, bo dopiero kilka miesięcy temu zdradziłem Androida. Może tu będzie wyjątek i użyję iCloud. NAS jako zabawka na filmy i zdjęcia ok. Na backupy urządzeń niekoniecznie. Chyba, że się wystawi na świat, aby mieć dostęp spoza domu.

Edytowane przez Karister
Link to post
Share on other sites

Jak komuś wystarczy 100GB na kopie, to ok. Ja mam w domu 4 komputery - mnie nie wystarczy.

 

Na pewno domowy NAS nie będzie szybszy od chmury Google - chmura jest tak szybka jak szybki masz internet. Domowy serwer mam podłączony pod LAN 1GB. Jak ktoś lubi, to może ciągnąć 60GB backupu na słabym łączu. Może też wysyłać te 60GB, gdzie wysyłanie w większości przypadków jest sporo niższe.

 

Jak mam zbackupować swojego iPhone na domowym NAS? - są aplikacje.

 

wtedy samo się wszystko robi bez konfigurowania co i gdzie backupować - to ja dziękuję za taki backup. Nie będzie za mnie urządzenie wybierać co ma backupować, gdzie większości danych, to "śmieci". Backup stwierdzi, że zrobi mi kopię katalogu z grami czyli nieważnych danych, bo gry przywrócę sobie z platformy (Steam, Epic itp.).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...