Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam!

 

Na przełomie marca i kwietnia zakupiłem dysk PNY CS3030. Włożyłem go na płytkę X570 Gaming Plus od MSI razem z 3900x. Od jakiegoś czasu, grając w CS'a, zacząłem zauważać spadki fps i delikatne przycięcia. Postanowiłem przy okazji sprawdzania sprzętu, sprawdzić też i dysk. Moim oczom ukazał się taki oto wynik w disk marku. Ma ktoś pomysł co może być powodem takiego słabego wyniku? Wadliwy dysk czy kwestia ustawień? 

 

image.png.bcabb4e679d5b0b8003d5307b957283c.png

Link to post
Share on other sites

"Wracając do oceny PNY CS3030 500 GB, trudno nie wystawić temu nośnikowi „polecajki”, jako że jego jedyną bolączką jest wydajność po zapełnieniu oraz wielozadaniowość. "

 

Przekopiuj część danych na inny dysk, żeby zajętość była poniżej 50% i wtedy odpal jeszcze raz test. Upewnisz się czy to nie zwalnianie po zapełnieniu.

 

Link to post
Share on other sites

to są wyniki jakby bufor pseudoSLC nie działał prawidłowo podczas zapisu (około 500MB/s ma wersja 500GB jak zapisuje bezpośrednio do TLC).

 

Do sprawdzenia przez crystaldiskinfo jest SMART (wrzuć screen-a tutaj) i temperatury podczas testu zapisu. 

Do tego puść jeszcze AS SSD i też wrzuć tu screen-a.

 

buforowanie zapisu w Windowsie raczej masz włączone (domyślnie jest włączone). 

Link to post
Share on other sites

Przeprowadziłem dokładny serwis komputera i okazało się, że osoba, która go składała, źle zamontowała heatsink na dysku przez co przegrzewał się przez ostatnie kilka miesięcy użytkowania. Na obecną chwilę, po zamontowaniu heatsinku tak jak trzeba, wyniki wyglądają tak:

 

image.png.df62c35ce24ee6ec303b458c74193fd2.png

 

Jeżeli chodzi o disk info to wygląda to tak:

image.png.d6981c7696921b9cb1a0943cd6ff3a36.png

 

Jak widać, te prędkości są delikatnie lepsze ale to nadal nie to. Dodatkowo usunąłem z niego trochę danych i w porównaniu do pierwszego screen'a jest mniej zapełniony.

 

Czy dysk mógł ulec stałemu uszkodzeniu przez te temperatury i dlatego teraz "kręci" takie prędkości a nie inne?

Link to post
Share on other sites

a co z AS SSD? 

 

Najlepiej jest puścić benchmark z innego systemu, nie zainstalowanego na SSD, ale wygląda że ten nośnik ma coś spore problemy. Bo to nie powiewny być aż takie różnice. 

jeszcze wyrównanie trzeba sprawdzić w AS SSD jest pokazane (zobaczymy przy okazji benchmark-a). 

 

 

Masz bardzo dużą liczbę zapisów, do czego używasz SSD? Bo zapisałeś go już prawie 60 razy całego. Być może coś ci w tle chodzi i obciąża SSD. 

 

Buforowanie zapisu w Windowsie masz włączone? system to win 10? RAM-u ci nie brakuje, system się nie wspiera plikiem stronicowania? 

Link to post
Share on other sites

AS SSD wrzucę w wolnej chwili. Na tym SSD stoi system + trochę plików roboczych, które wielokrotnie wrzucane są na FTP i z powrotem na kompa. W tle raczej nic takiego nie chodzi, sprawdzałem kilukrotnie, wyłączyłem wszystko niepotrzebne ze startu. Buforowanie włączone, system to Win10, RAM-u 32GB 3200MHz. Plik stronicowania - nie do końca wiem o co z nim chodzi. Nadmienię jeszcze tylko, że komputer jest dosyć rzadko wyłączany - wieczorem tylko usypiam.

 

Edit. Mam jeszcze takie pytanie. Czy w biosie powinienem zmienić linie PCI z x16 na x4x4x4x4? Testowałem zmianę tego ustawienia, ale na przykładzie Cyberpunka, straciłem jakieś 10% na wydajności grafiki.

Edytowane przez shayenek
Link to post
Share on other sites

Screen z AS SSD:

image.png.2b2711967c6cfc25cca480a02b13ac36.png

 

Oprócz tego odpaliłem dzisiaj CrystalDIskInfo jeszcze raz dla sprawdzenia.

image.png.5143a57aaa53ef2c1af8ca141333c15e.png

 

Odkąd wrzuciłem wczoraj screen'a, suma odczytów hosta zwiększyła się o 346GB a zapisów o 161GB. Komputer od godziny 1-ej nad ranem do teraz był cały czas uśpiony więc nie ma opcji żebym ja ręcznie "przerobił" tyle danych. Jakiś pomysł co to może być albo czy jest to normalne?

 

 

Link to post
Share on other sites
W dniu 22.12.2020 o 18:25, kokosnh napisał:

Ile tych benchmarków by musiał puszczać aby tyle GB nabiło?

No w AS SSD wyglada to już OK.
Może jakiś bug w cristaldiskmark?

 

Czyli mój główny problem, to jest duże dropy fps w CS:GO, nie będą raczej spowodowane uszkodzonym dyskiem?

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Update.

Chciałem pograć z kolegami w Fifę i w niej również pojawiały się problemy z płynnością działania (poprzednio również problemy w CSGO). Sprawdziłem resztę podzespołów - wszystko w idealnym stanie, nic się nie przegrzewało. Postanowiłem więc zaryzykować i po prostu wymienić dysk - postawiłem na 970 EVO 500GB. Wszystko śmiga perfekcyjnie. Fifa i CSGO bez żadnych przycięć, komputer oczywiście działa dużo lepiej ale to pewnie też kwestia świeżego systemu. Nie wiem czy wybrałem dobry dysk ale ten miałem możliwość kupić na miejscu a potrzebowałem go na już. 

 

Poniżej dla porównania screen z prędkościami tego EVO.

image.png.e71151b782020dbcbf6aa8a2da7e5bbf.png

 

Temat można zamknąć. PNY pójdzie prawdopodobnie na gwarancję.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...