Skocz do zawartości

Problem z bios w x570 aorus elite


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez dragonalbatros89,

Recommended Posts

Witam. 

 

Zaobserwowałem dziwny problem z uruchomieniem komputera po wejściu do biosu. 

 

Przykładowo po wyciągnięciu baterii z płyty by przywrócić ustawienia komputer normalnie się uruchamia. 

 

Po wyciągnięciu baterii i wejściu do biosu i ustawiając tylko godzinę bo automatycznie się nie ustawia daje save&exit i już jest problem. Komputer normalnie chodzi, ale nie wyświetla się nawet plansza startowa aorus z opcją wejścia do biosu.  Całość czasami wraca do normy po kilku resetach ręcznie zrobionych albo wyjęciu baterii. Działa znowu do 1 wejścia do biosu. Wszystkie zmiany ustawień np napiecia soc, cpu, ram, oc cpu czy ramu muszę przeprowadzać z poziomu ryzen master bo jak tylko wejdę do biosu to już komp nie wstanie. 

 

Jakiś pomysł co może to powodować? 

Link to post
Share on other sites

Niczym przyjdzie nowy procek jest stary ryzen 3600 (na b450 aorus elite nie było żadnych problemów) 

 

Gtx 1650 super też nie sprawiał problemów

 

Reszta jest nowa:

Aorus elite x570 rev 1.0 bios wgrany przez @bios f30

G. Skill Trident Z 4000mhz cl18 (na razie ustawione 2133 cl15) 

Samsung 860EVO 1 tb oraz 500gb pod system

Vero m3 700w

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Zrobiłem update biosu i było cacy do momentu kiedy zacząłem ruszać ram. Po odpaleniu XMP 4000 oczywiście nie wstał i od tamtej pory są dziwne akcje z biosem. Spod poziomu ryzen master mogę zmieniać napięcia, taktowania, timing pamięci i po resecie kompa startuje system. Jak tylko wejdę do biosa zmienię choćby tylko datę dam save i już nawet posta nie ma. 

 

Można jeszcze raz wgrać biosa czy najpierw muszę przywrócić oryginalny i wtedy ponownie wrzucić F30? 

Link to post
Share on other sites

@wodegonie zabardzo zrozumiałem... W tym programiku coś zmienić? Bo ja robiłem przez neta i wyszukał f30, ale tam chyba też jest opcja z pliku?

 

 

Tak na marginesie po wyciągnięciu baterii i przywroceniu ustawien wraca do starej wersji bios czy zostaje nowa wgrana? 

W dniu 17.12.2020 o 12:08, wodego napisał:

Jest nowszy bios F31o. Update robi się zgodnie z instrukcją.

Na stronie już tego biosu nie ma. Dostałem teraz info od Gigabyte by spróbować wgrać zamiast F30 to F21. 

Edytowane przez dragonalbatros89
Link to post
Share on other sites

Wycofali bios, pewnie był niedopracowany. Jak wgrywasz bios, to masz ten wgrany i nie cofa się do poprzedniej wersji.

 

Chodziło mi o zmianę nazwy pliku, a dokładniej literek po kropce. Literki po kropce, to rozszerzenie: np. "golababa.jpg" ma rozszerzenie "jpg". 

 

Link to post
Share on other sites

No tak to już nie ma jak go nawet pobrać (tego F31). Spróbuję się cofnąć na F21 i zobaczę czy są problemy... nic innego chyba nie pozostaje. 

 

Takie techniczne pytanie. Jakby coś było nie tak z tą baterią to też mogą być takie objawy jak reset biosu tylko, że wtedy byłoby to za każdym razem nie? I rzeczy ustawione w Ryzen Master nie zostałyby zapamiętane po restarcie? 

Czegoś nie rozumiem u tego gigabyte

 

X570 AORUS ELITE (Rev. 1.0) | Płyty główne - GIGABYTE strona polska jest bios F31o

 

strona podana przez osobę z pomocy jest w domenie com X570 AORUS ELITE (rev. 1.0) Support | Motherboard - GIGABYTE Global i tam już biosu F31o nie ma.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Kurczę nie wiem jak zrobić ten update biosu. 

 

Jak daje update z serwera to cały czas wyszukuje mi F30, więc ani nie mogę wgrać nowszego F31o ani zrobić tego co wskazał support gigabyte czyli wgrać F21.

 

Jak daje update z pliku i wskazuje na plik zip z biosem pobranym z strony to wywala błąd READ BIOS FAILED... 

 

Ani tak ani siak... 

 

Ktoś poradzi jak to zrobić? 

bios.JPG

bios update.JPG

Dobra głupi ja wrzucałem zip zamiast sam plik z biosem :D brawo JA. 

 

Temat ogarnięty wgrałem F31o z polskiej strony gigabyte i widzę bios działa poprawnie. Albo F30 jest jakiś walniety albo ja go jakoś uszkodziłem czy coś... kij wie. 

 

Grunt, że teraz wszystko działa i mam tylko nadzieję, że ten F31o to nie żaden eksperymentalny bios, że go nie ma na globalu a na polskiej stronie gigabyte jest.

 

Temat rozwiązany można zamknąć :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...