Skocz do zawartości

Recommended Posts

KOMPUTER

 

Procesor: AMD FX-8370E

Płyta główna: CROSSHAIR V FORMULA Z rev. 1

Ram: 4x HyperX DDR3 8GB 1866 CL10

Karta graficzna: Gigabyte WindForce R9 Fury

Zasilacz:BeQuiet! Gold, 1000W

Chłodzenie CPU: SPC Fortis 3

Obudowa: SPC Armis AR7 TG

System: Windows 10 Pro

 

Tak na wstępie chciałbym przejść do sedna...mam takiego dziadka (do "upalania") no, ale w czym rzeczy - a no w tym, że dziadzio nie za bardzo chce współpracować....UEFI no ustawień masa (większość poradników filmików mam zaliczone - więc myślę, że tu nie będzie problemu)

 

Procesor osiągnął 4,63 GHz (we wszystkich programach temperatura w obciążeniu na maksa to 62°C)....OCCT twierdzi, że wszystko jest stabilne, po czym przy instalacji np Mafia 2 DE 2020 no nie daje rady i wywala w reset....w grze po kilkunastu minutach - reset.... w W3 raz na może 4H lub wcale...

 

Po szukaniu przyczyny moją uwagę przykuło coś bardzo dziwnego - w OCCT jest test "memory" który po 10/15 sekundach wbija "krasz" i du*a... Po zresetowaniu ustawień i uefi w grze i instalacja przebiega pomyślnie - jednak w OCCT wciąż jest memory test z crush'em również po kilku sekundach...

 

W każdym innym programie Prime czy memtest - pamięci są wzorowe....

 

Kolej na sprawa to temperatury (ponoć odłączy się zasilanie przy 70°C) u mnie następuje to przy 62°C czasami 64°C - temperatura z "tctl" tylko na bazowych zegarach jest w miarę rozsądna...przy OC wbija się od razu po starcie do 72° i skacze między 62°C - 80°C.....nie wiem może jeszcze jest jakiś wyłącznik na tej skomplikowanej płycie od tej temperatury "rzekomej"??

 

Pytam - otwieram się tu na Was bo mnie kończą się pomysły...a ewidętnie coś go boli..może komuś coś wpadnie do głowy.....

 

....kiedyś były BIOS'y....było łatwiej ;(((

Link to post
Share on other sites

Zerknij do instrukcji obsługi płyty głównej i upewnij się że możesz obsadzić wszystkie 4 sloty DIMM kostkami pamięci 1866MHz.

Jeśli producent deklaruje obsługę kości DRAM z danym zegarem tyczy się to obsadzenia dwóch slotów. W przypadku obsadzenia 4 slotów, maksymalny obsługiwany zegar spada przynajmniej o jeden poziom.

 

1866MHz to maksymalny oficjalnie wspierany zegar pamięci w przypadku FX-ów. Na moim FX8350 puściłem RAM 1600MHz@2000MHz na 2 slotach, przy 4 nie wiem czy 1866 było by stabilne (wątpię).

Link to post
Share on other sites

Zerknij do instrukcji obsługi płyty głównej i upewnij się że możesz obsadzić wszystkie 4 sloty DIMM kostkami pamięci 1866MHz.

Jeśli producent deklaruje obsługę kości DRAM z danym zegarem tyczy się to obsadzenia dwóch slotów. W przypadku obsadzenia 4 slotów, maksymalny obsługiwany zegar spada przynajmniej o jeden poziom.

 

1866MHz to maksymalny oficjalnie wspierany zegar pamięci w przypadku FX-ów. Na moim FX8350 puściłem RAM 1600MHz@2000MHz na 2 slotach, przy 4 nie wiem czy 1866 było by stabilne (wątpię).

...Okey..., powiem szczerze szukałem i jedyne co znalazłem to...

"4 x DIMM, Max. 32GB, DDR3 2400(0.C.) / 2133(0.C) / 1866/1600/1333/1066 MHz, ECC, Non-ECC, un-buffered Memory Dual channel memory architecture

* Refer to www.asus.com for Memory QVL (Qualified Vendors List) of AM3+ / AM3 CPU for details.

** Due to OS limitation, when installing a total memory of 4GB capacity or more, Windows® 32-bit operation system may only recognize less than 3GB. Hence, a total installed memory of less than 3GB is recommended."

 

...trochę mnie zaskoczyła ta niestabilność..., ale rozumiem, że zrzucenie zegarów do 1600MHz wyeliminuje błędy w OCCT memory test...?

Link to post
Share on other sites

Sprawdź przy 1600MHz, tak będzie najszybciej.

 

Obecnie przy 1866MHz/CL10 czas dostępu określany czasem jako PerformanceIndex (MHz/CL) wynosi PI=186.

Jeśli przy 1600MHz ustawisz CL8 czas dostępu wyniesie PI=200, lekko niższy zegar od bazowego powinien pozwolić na lekko szybszy czas dostępu (186 vs 200).

Wspominam o tym dlatego że często czas dostępu robi większą różnicę w responsywności OS-u i softu niż szybkość odczytu/zapisu, przynajmniej w Phenom-ach i FX-ach.

Link to post
Share on other sites

AKTUALIZACJA

 

...zrzucenie pamięci RAM do 1600MHz...zupełnie nic nie zmienia...

 

...wróciłem do punktu wyjścia....mam x23 vcore 1.381 wszystko inne jest na AUTO, oszczędzania energi powyłączane....znów puściłem OCCT w sumie nic się nie dzieje CPU piłuje na maksa tmp 57°C - 61°C ...i zauważyłem komunikaty z AiSuite od Asus'a [NB voltage 0.0002V]....i tak co jakiś czas wyskakuje drugi komunikat to [CPU FAN error!] mimo, że wszystko podłączone, chłodzi bez zarzutu....

 

EDIT:....przy crashu memtest widzę, że pokrywa się z CPU/NB Voltage....w czasie kiedy jest crash potrafi chrupnąć do 0V i wstać do nominalnej wartości....może ustawienie tego sztywno poprawi sprawność...pytanie ile ustawić?

Edytowane przez kosodrzewinkowy
Link to post
Share on other sites

Zerknij do instrukcji obsługi płyty głównej i upewnij się że możesz obsadzić wszystkie 4 sloty DIMM kostkami pamięci 1866MHz.

Jeśli producent deklaruje obsługę kości DRAM z danym zegarem tyczy się to obsadzenia dwóch slotów. W przypadku obsadzenia 4 slotów, maksymalny obsługiwany zegar spada przynajmniej o jeden poziom.

 

1866MHz to maksymalny oficjalnie wspierany zegar pamięci w przypadku FX-ów. Na moim FX8350 puściłem RAM 1600MHz@2000MHz na 2 slotach, przy 4 nie wiem czy 1866 było by stabilne (wątpię).

na 4 slotach G.Skill TridentX, DDR3, 4 GB, 2400MHz chodzą na 2100 bez zająknięcia z cl 8 przy lekko podniesionym napięciu,tu potrzebna jest płyta główna z górnej półki a nie toster

Link to post
Share on other sites

....wrzuciłem nawet pamięci Corsair 2X4GB 1600MHz.... Także to samo OCCT kilka sekund i crash...może płyta umarła??

....wrzuciłem nawet pamięci Corsair 2X4GB 1600MHz.... Także to samo OCCT kilka sekund i crash...może płyta umarła??

 

 

EDIT:

 

zupełnie dwie inne platformy - program OCCT V7.0.4 z oficjalnej strony occt - wszystkie "test memory" uwalone po kilku sekundach (można sobie sprawdzić)

 

....tak czy inaczej - wracając do tematu OC czyli problem musi być w temperaturach? 63°C / 64°C to troszeczkę za mało, żeby odcinało zasilanie czy w normie?

Edytowane przez kosodrzewinkowy
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

WIELKI POWRÓT BULDOZERA

...winna jak narazie była kość BIOS'u 

Wymiana, programowanie - wszystko stabilnie na ustawieniach podstawowych - wszystkie benchmarki hulają jak trzeba - tylko mam malutki problem...

(nieważne w sumie jaki wariant ustawie, bo problem jest ten sam - pierwszy przykład z brzegu)

Mnożnik X23 czyli 4,61 Ghz

vcore 1.392 (skacze od 1.368 do 1.412)

LLC standard 

Temperatury w okolicach 57°C do 60°C (w pełnym stresie)

!?...a co do problemu - w grze afk potrafi zamrozić ekran - klasyczny zawias - zwiększenie prądu oczko lub dwa  wyżej lub zmniejszenie oczko lub dwa niżej kompletnie nie pomaga - albo zawiesi się na wczytywaniu Windowsa, albo zawiesi się na początku jakiegokolwiek benchmarku....co jeszcze zmienić? 

Sytuacja wygląda bardzo podobnie nawet na 4,5Ghz x22,5 vcore 1.368 (1,314 - 1,402)

Jakieś propozycje? Wskazówki?

Link to post
Share on other sites

Przy OC raczej nie dawałbym LLC standard, a któryś z wyższych stanów (nie wiem jak tam masz nazwane), żeby usztywnić Vcore bliżej ustawionego. Bo masz strasznie duże wahania i może to powodować niestabilność.

Link to post
Share on other sites

MNOŻNIK  X23

BUS SPEED 200MHz

HT LINK      2200MHz

LLC na  ULTRA HIGH

CoreV 1,443750    (w CPU-Z pokazuje od 1,438V do 1,440V)

Temperatury tu luksus szybki skok na 50°C i dobija 58°C i ani pół stopnia więcej 

Żadnych błędów czasami komunikaty (chyba ASUS Suitę) jak wyżej czyli

Warning! SB V 0,002V 

Warning! NB V 0,000V

...coś poważnego oznaczają te komunikaty? 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...