Skocz do zawartości

Eternal1

Użytkownik
 • Liczba zawartości

  64
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

21 OK

O Eternal1

 • Tytuł
  Amator
 1. Zrobisz jak uważasz, ufaj przede wszystkim sobie, swoim uczuciom i swojej mądrości. Siedzę przy klawiaturze od ~29 lat, pierw procki Motorolli MC680x0, potem AMD X86. Nigdy żadnego intela nie miałem, wszystkie komputery jakie składałem dla klientów też były oparte na AMD. Obserwuję sektor CPU od niespełna 30 lat i tak jak było w latach 90-tych tak jest dziś, Intel to najbardziej zakłamana, agresywna i oszukańcza firma w dziejach światowego sektora IT. To bandyci którzy obecną pozycję sobie KUPILI, zdobyli przez gigantyczne oszustwa i ciężkie łapówki na 5 kontynentach. Poziom szacunku dla n
 2. Witam Moim zdaniem Ryzen5 3600 warto kręcić jedynie wtedy gdy używamy monitora 144Hz i "ciśniemy" w maksymalną ilość FPS w grach, zwykle kosztem detali grafiki. W przypadku monitorów 60-75Hz, w zdecydowanej większości różnica będzie zerowa, bądź co najwyżej śladowa. Ryzen-y lepiej "podkręcać" stosując szybkie kości RAM, im wyższy zegar DRAM oraz im lepsze (niższe) opóźnienie CAS-Latency (CL), tym szybciej działa wew. magistrala InfinityFabric która odpowiada za całą komunikację rdzeni X86 i cache. Daje to wymierny efekt, a nie generuje żadnego dodatkowego ciepła/hałasu na poziomie CPU.
 3. Eternal1

  OC AMD FX

  Sprawdź przy 1600MHz, tak będzie najszybciej. Obecnie przy 1866MHz/CL10 czas dostępu określany czasem jako PerformanceIndex (MHz/CL) wynosi PI=186. Jeśli przy 1600MHz ustawisz CL8 czas dostępu wyniesie PI=200, lekko niższy zegar od bazowego powinien pozwolić na lekko szybszy czas dostępu (186 vs 200). Wspominam o tym dlatego że często czas dostępu robi większą różnicę w responsywności OS-u i softu niż szybkość odczytu/zapisu, przynajmniej w Phenom-ach i FX-ach.
 4. Eternal1

  OC AMD FX

  Zerknij do instrukcji obsługi płyty głównej i upewnij się że możesz obsadzić wszystkie 4 sloty DIMM kostkami pamięci 1866MHz. Jeśli producent deklaruje obsługę kości DRAM z danym zegarem tyczy się to obsadzenia dwóch slotów. W przypadku obsadzenia 4 slotów, maksymalny obsługiwany zegar spada przynajmniej o jeden poziom. 1866MHz to maksymalny oficjalnie wspierany zegar pamięci w przypadku FX-ów. Na moim FX8350 puściłem RAM [email protected] na 2 slotach, przy 4 nie wiem czy 1866 było by stabilne (wątpię).
 5. Eternal1

  Lagi w Far Cry 5

  Jak kondycja Windows-a? Może czas poczyścić i odchudzić?
 6. Czy obsadzenie obu slotów pamięci (z 4-ch) jest poprawne? Instrukcja płyty głównej poinformuje Cię, w które 2 sloty z 4-ch dostępnych włożyć kości RAM jeśli chcesz użyć profilu XMP i zegarów wyższych od JEDEC 2133MHz.
 7. No bez przesady, pomiędzy R5 2600X a R5 3600 jest jedynie 12-15% różnicy wydajności w grach. A legendarny duży narzut Radeonów na CPU skończył się dawno temu, gdzieś ~ rok po premierze Windows10. P.S. De-facto narzut ówczesnego drivera-a AMD na CPU był mniejszy niż u nvidii, tyle że rozłożony na mniej wątków CPU dlatego wówczas sterownik preferował procesory z mocnym pojedynczym wątkiem.
 8. Jeśli na 60Hz monitorze włączysz programowy "v-ysnc" bądź sprzętowy "FreeSync" (jeśli monitor obsługuje) to karta będzie starała się generować do 60FPS, jeśli ogarnie owe 60FPS przy obciążeniu np.50-70% czyli w mniej wymagających scenach w grze i/lub w mniej wymagających grach, to obniży sobie tymczasowo zegary. Mniejszy pobór energii, chłodniej, ciszej. A gdy scena w grze zrobi się "gorąca" (jednocześnie wiele obiektów, efektów itd) to podniesie zegar żeby pomimo większej ilości obliczeń wyrobić docelowe 60 klatek na sekundę. Mój 5600XT w moich ulubionych tytułach rzadko rozpędza się do
 9. Jeśli chcesz w monitorze włączyć zmienną częstotliwość odświeżania FreeSync to podłącz przez DisplayPort. Natomiast jak to odpalić na kacie nvidii, hmm... wpisz w wyszukiwarce "g-sync compatable how to". Generalnie w monitorze nic ustawiać nie musisz, to setup po stronie sterownika GPU.
 10. Witam. 1. Radeon RX 5700 oraz 5700XT przeszły niedawno w status EOL i ceny już powoli rosną od jakiegoś czasu. 2. Kupno jakiejkolwiek karty obecnej generacji tuż przed premierą kolejne generacji jest mało rozsądny Po premierze RX 6000 ceny RX 5000 zaczną spadać. Więc obojętnie czy zdecydujesz się na RX 6800/XT czy 5700/XT, będzie to bardziej opłacalne po premierze która jest planowana za tydzień.
 11. Jeśli masz do wyboru 2x32GB oraz 4x16GB PRZY TAKICH SAMYCH parametrach to brałbym 2x32GB. Dlatego że bardzo często w przypadku obsadzenia wszystkich 4 slotów DIMM, pamięci działają z parametrem CommandRate 2T, podczas gdy przy obsadzeniu 2 slotów DIMM działają przy 1T. Jaka różnica? Zejście z 1T do 2T obniża szybkość zapisu do RAM o około ~20%. Z tym że dziś w praktyce i tak trudno to wyczuć, może bardziej kwestia komfortu psychicznego.
 12. Okien nie rozdzielisz, bo musiałbyś ingerować w kod strony. Możesz jedynie powiększyć całą stronę (ctrl oraz +/-). / nie cytuj całych postów / worm
 13. Sytuacje powoli odmienią nowe konsole, lecz wydajnościowo to sprzęt bardziej do [email protected] niż [email protected] Telewizory to jednak trochę inny target niż monitory PC. W telewizorach sprzętowa synchronizacja FreeSync (mechanizm typowo gamingowy) to rzadkość, podczas gdy w monitorach PC można już dostać FreeSync nawet w podstawowym segmencie Entry Level. Od kiedy pierwszy raz przetestowałem panel z FreeSync wiem że zakup monitora do gier bez sprzętowej synchronizacji obrazu nie ma dla mnie sensu, tym bardziej że FreeSync można dostać nawet w tanich monitorach. Dopiero FreeSync2 Premium w nieco droż
 14. 2060S/2070 w tym przypadku są nieoptymalne. Jakie odświeżanie monitora? Jeśli to podstawowe 60Hz a co za tym idzie celujesz w płynność 60FPS, to wszystkie karty pokroju RTX 2060-S czy RX 5600XT są wydajnościowo zauważalnie na wyrost, słowem przy [email protected] będą się kompletnie nudzić, czyli zapłaciłbyś za wydajność której nie użyjesz i nie zobaczysz na ekranie. Do trybu [email protected] z brałbym RX 5500XT bądź GTX 1650-S, oba modele wystarczą wciąż z nawiązką. No chyba że planujesz zmianę monitora na model z wyższą rozdzielczością i odświeżaniem co automatycznie podniesie wymagania wobec
 15. To raczej typowe temperatury, wiele GPU dochodzi to 80 stopni pod obciążeniem, mieścisz się w zakresie. Dobrze żeby nie przekraczać 85 stopni przez dłuższy czas.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...