Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam


Mam problem z kodem 00 na płycie asusa a dokładnie z chipem Digi+. Po uruchomieniu komputera wentylatory się kręcą ale system nie startuje, pomaga podgrzanie (nawet przytrzymanie palcem tego chipsetu) dzieje się tak tylko wtedy gdy płyta główna straci zasilanie czyli gdy odłączymy zasilacz od prądu i chcemy uruchomić komputer ponownie. Problem nie występuje gdy już po udanym starcie płyta ma stałe zasilanie (wygląda tak jak by jakiś czujnik temperatury w chipie zapamiętywał temperaturę i trzymał ją w pamięci dopóki jest pod napięciem).


gXpFNU3.jpg


 


Dzieje się tak od dłuższego czasu, nic w komputerze nie było zmieniane ani nie był zmieniany bios (jest aktualny z 2015) od czasu do czasu komputer też sam się wyłączy (straci zasilanie) nie ważne czy pod obciążeniem czy w idlu, w evencie jest to zapisane jako Karnel-power 41 (63) i nie mam pojęcia czy te dwa problemy nie są jakoś ze sobą powiązane.


 


Zasilacz sprawny trzyma napięcia na każdej linii.


 


Link to post
Share on other sites

Jeżeli to przytrzymanie daje pozytywny skutek za każdym razem to wygląda na problem z wlutowaniem chipu na płycie. Przy braku zasilania i wystygnięciu lutów traci kontakt z płytą. Kod 00 jest początkiem trybu POST więc tak jakby ten tryb się nie rozpoczyna. Sprawdziłbym na innym zasilaczu, bo to że trzyma napięcia nie do konca definiuje go jako sprawny.

Link to post
Share on other sites

 

 

minidump

 

A to nie jest tylko do bsodow? Tutaj to wygląda tak jak by ktoś odciął prąd czyli wszystko działa normalnie i nagle w sekundę wszystko gaśnie po czym można normalnie znowu włączyć komputer bez problemu. Nie wiem dokładnie czy przebicie nie daje podobnego efektu ale wtedy raczej działo by się to dużo częściej albo zawsze.

 

 

 

przytrzymanie daje pozytywny skutek za każdym razem

 

Chodziło mi tutaj bardziej o temperaturę rąk a nie fizyczne dociśnięcie chipsetu, łapie dopiero po jakimś czasie i to nie zawsze czyli wychodzi na to że jak już uzyska odpowiednią temperaturę. Najskuteczniej to podgrzewanie tego miejsca suszarką bo łapie praktycznie od razu. Próbowałem dwa inne zasilacze i efekt ten sam choć nie wiem jak z tym odcinaniem prądu podczas pracy bo nie było na tyle czasu żeby to sprawdzić bo na obecnym zasilaczu dzieje się to randomowo raz na miesiąc a nie raz parę razy dziennie.   

Link to post
Share on other sites

 

 

Najskuteczniej to podgrzewanie tego miejsca suszarką bo łapie praktycznie od razu.
To jakby potwierdza teorię lutowania i myślę, że powinieneś zdemontować PC i sprawdzić PCB płyty od tyłu w miejscu montażu chipa czy nie ma jakiegoś odbarwienia lub ciemniejszej plamki. Jak będziesz miał wszystko na wierzchu to zmontować zestaw poza obudową i sprawdzić działanie. Możesz jeszcze na początek sprawdzić jaki kod lub sygnał dźwiękowy będzie po wymontowaniu RAM?
Link to post
Share on other sites

 

 

sprawdzić PCB płyty od tyłu w miejscu montażu chipa czy nie ma jakiegoś odbarwienia lub ciemniejszej plamki.
 

 

Jutro to sprawdzę ale wątpię żeby coś tam nie grało, szukałem na angielskich stronach to widzę że temat dość znany tylko tam występowało to od razu po kupnie a u mnie po paru latach i w sumie co ciekawe ten kod i wyłączanie się komputera zaczęło się po przejściu z win7 na 10 ale też nie od razu, i może być to kwestia przypadku. Niby problem leży w rezystorach wokół chipsetu ale to na nowszych konstrukcjach z tego co udało się znaleźć.

 

 

 

Możesz jeszcze na początek sprawdzić jaki kod lub sygnał dźwiękowy będzie po wymontowaniu RAM?

 

Znaczy chodzi żeby sprawdzić to w trakcie występowaniu kodu 00 czy normalnie?  

Link to post
Share on other sites

 

 

Sprawdzasz czy płyta wywali kod błędu pamięci czy 00.

 

Próbowałem parę razy wczoraj, tak samo dzisiaj rano (komputer odłączony od prądu na całą noc) i jak zwykle jak trzeba to nagle wszystko działa normalnie i włącza się za pierwszym razem na zimno.

 

Gdyby już nawet po wyjęciu tych pamięci nie pokazywało by błędu pamięci a 00 to co by to świadczyło? Co tym sprawdzę?   

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...