Skocz do zawartości

Temat o kartach graficznych AMD Big Navi / Navi 2 / RDNA2


Recommended Posts

Co skutecznie poblokuja? Czy w Polaris/Vega/Navi nie miałeś możliwości podmiany Biosa?

I co po wgraniu Biosu miałeś prócz wyższego taktowania i nieco większego limitu mocy? 

RX 5600XT poblokowali na Amen tak, że do dzisiejszego dnia nie ma żadnego oficjalnego sposobu na zwiększenie taktowania po za to, które ustaliło AMD jako maksymalne. 

Wystarczy, że takie blokady wprowadzą i koniec. 

 

Ale już 5700 można było flashowac Biosem z XT (@Mutti, dobrze pamiętan że robiłeś to bodajże Ty?)

Ilość CU pozostała bez zmian ;) 

Link to post
Share on other sites

I co po wgraniu Biosu miałeś prócz wyższego taktowania i nieco większego limitu mocy?

W navi nie ale w innych pojawiały się dodatkowe CU, brakujące GB RAM tip. Chyba gdzieś czytałem, że Vegi potrafiły się odblokowywać z 56 nie tylko do 64cu ale też na 60, 62cu :)

Link to post
Share on other sites

I co po wgraniu Biosu miałeś prócz wyższego taktowania i nieco większego limitu mocy? 

RX 5600XT poblokowali na Amen tak, że do dzisiejszego dnia nie ma żadnego oficjalnego sposobu na zwiększenie taktowania po za to, które ustaliło AMD jako maksymalne. 

Wystarczy, że takie blokady wprowadzą i koniec. 

 

Ilość CU pozostała bez zmian ;)

ale nieoficjalnie masz z 5600xt zrobionego 5700 i 400 cebulionów zaoszczędzone - 5700 oprócz pamięci i szyny ma te same bebechy co 5600xt

Link to post
Share on other sites

ale nieoficjalnie masz z 5600xt zrobionego 5700 i 400 cebulionów zaoszczędzone - 5700 oprócz pamięci i szyny ma te same bebechy co 5600xt

Ja wiem o tym, że pojawił się jeden bios do RX 5600XT, który zdejmuje limity taktowania i mocy ale ten bios nie działa w 98% przypadków - działa tylko na konkretnym modelu karty mało tego jest problematyczny a wgranie go stanowi nie lada wyzwanie nawet dla osoby, która się tym zajmuje kilkanaście lat. W dalszym ciągu osobiście uważam, że RX 5600XT jest nadal świetnie poblokowany i tak zostanie.  Wystarczy, że AMD w kolejnej wersji sterowników zablokuje to co odblokowano i nadal stoimy w miejscu. 

Ten Bios, który się pojawił nie zaliczam do plug&play ;)

 

@Dj no ale po to się właśnie wgrywa biosy z innych modeli: wyższy limit mocy czy zegary, które normalnie byłyby nieosiągalne poprzez zwykle OC.

W dalszym ciągu RX 5600XT jest zablokowany a ile czasu minęło od premiery? 

 

Jeśli AMD wyda na świat kartę graficzną z takim samym rdzeniem i ilością CU a zablokują taktowanie to zrobią to tak samo skutecznie jak w przypadku RX 5600XT. 

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

a może właśnie odwrotnie zrobią, wyjdzie navi2 to dadzą unlock na serie 5600, co by się szybciej w swoim segmencie posprzedawała ;)

ja jestem pełen podziwu po unlocku 5600, w SotTR 1080p ust najwyższe 105 kl/s gdzie pełny 5700xt robi koło 120 (14%), a przecież ma jeszcze inne bajery w architekturze dodane

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem tyle razy nie blokowali zabaw z Bios w wielu różnych modelach, że i tym razem można zaryzykować i liczyć na podobne możliwości przy RDNA2.

 

Powiem więcej: taki następca rx 5600 XT z ponownie rygorystycznie ustawionym power limitem tj karta w sam raz dla mnie.

Link to post
Share on other sites

Tj legitne, największy sklep w Se jakiś czas temu wrzucił już info, że Ryzen 5000 będzie pierwszym Cpu sprzedawanym BEZ PRZEDSPRZEDAZY, z limitem 1szt/domostwo ("household") oraz że należy się spodziewać dłuższej procedury kupna.

 

Popieram!

Link to post
Share on other sites

https://www.purepc.pl/amd-radeon-rx-6000-specyfikacja-i-dostepnosc-kart-graficznych

 

Pomimo tego, że byłem pewien o mniejszym poborze energii  Navi2 względem Ampere tak teraz się tego obawiam, 

Z informacji wychodzi, że wersja Navi 21 XT będzie pobierać podobne ilości energii co RTX3080 a jest jeszcze Navi 21 XTX  :roll:

No chyba, że XT to już najmocniejsza wersja. 

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

mnie nigdy top nie interesował, dlatego mam nadzieję , że wypuszczą coś z poborem do 200w (po uv może sie z tego 150 da zrobić) i w miarę wydajne

zresztą skoro Xbox Series X przy rdr2 pobiera cały 128w to po czasie jak już nowe konsole opanują rynek gier można będzie przeskoczyć i olać te wszelkie mankamenty sterowników, poborów, undervoltingów i tym podobnych bzdetów ;)

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

Pobór energii to jedna sprawa, która mnie martwii natomiast druga to RayTracing. AMD ani razu nie wspominało o tej technice, nie promowało jej, nie zapowiadało gier z jej obsługą - kompletna cisza w tej kwestii. 

Obawiam się, że liczenie RT w wykonaniu AMD będzie bardzo słabe. nV pod tym względem ma już 1 generację kart, którą przetarła szlak. 

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

Pobór energii to jedna sprawa, która mnie martwii natomiast druga to RayTracing. AMD ani razu nie wspominało o tej technice, nie promowało jej, nie zapowiadało gier z jej obsługą - kompletna cisza w tej kwestii. 

Obawiam się, że liczenie RT w wykonaniu AMD będzie bardzo słabe. nV pod tym względem ma już 1 generację kart, którą przetarła szlak. 

jak będzie słabe to słabo to widzę w przyszłych grach, w końcu w nowych konsolach siedzi jakieś pokombinowane navi2,  a wątpię żeby devsom chciało się robić  dodatkowe efekty dla kart zielonych na PC ;)

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

jak będzie słabe to słabo to widzę w przyszłych grach, w końcu w nowych konsolach siedzi jakieś pokombinowane navi2,  a wątpię żeby devsom chciało się robić dodatkowe efekty dla kart zielonych na PC ;)

Jakie dodatkowe? 

Masz jeden standard - Microsoft DXR więc RT będzie działać na każdej karcie wspierającej to rozwiązanie czy to programowo czy sprzętowo. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...