Skocz do zawartości

Jakie jest znaczenie płyty głównej?


Recommended Posts

cześć wszystkim
 
cześć wszystkim
 

cześć wszystkim,,

Zbudowałem teraz kilka komputerów, ale wybierając płytę główną, kieruję się generalnie na średni lub niski poziom. Po prostu szukam czegoś, co obsługuje komponenty, które chcę i to wszystko. Nigdy tak naprawdę nie rozumiałem ani nie widziałem znaczenia zakupu dobrej płyty głównej. Zawsze myślałem, że te z wyższej półki zawierają tylko grafikę na pokładzie, której nie potrzebuję. Czy się mylę, czy płyta główna ma większy wpływ na kompilację niż myślę? 

 
Link to post
Share on other sites

Mocniejsze chipsety mogą mieć obsługę szybszych modułów pamięci, więcej gniazd M2,portów USB czy chociażby jak w przypadku intela umożliwią OC odpowiednich procesorów. Zastosowanie odpowiednio szybszych pamięci już w znaczący sposób wpływa na poprawę wydajności zestawu w aplikacjach. A reszta bajerów już nie wpływa na znacząco na poprawę, no chyba że ktoś coś jeszcze dopowie Ci co mogłem przeoczyć

Edytowane przez majster klepka
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Przy wyborze płyty zwracałbym uwagę na sekcję zasilania. Bardziej rozbudowaną znajdziesz raczej w droższych konstrukcjach.

Nie tylko to, droższe płyty mają lepsze pcb, kondensatory, więcej miedzi w płycie, często lepsze audio czy więcej różnego rodzaju portów itd. Z reguły droższe płyty żyją dłużej.  

Edytowane przez Alcedo1
Link to post
Share on other sites

 

 

1.najważniejszy zasilacz 2.najlepsza płyta na jaką cię stać ... reszta bez znaczenia oprócz preferencji

Acha... czyli pamięć najtańsza single o małej pojemności (bo większe pojemności droższe), najtańszy dysk oraz grafika jakie oferuje dany sklep. Można wtedy pograć w gry i śmiać się z tych, co się nie znają i kupują niewiadomo co.

Link to post
Share on other sites

 

 

2.najlepsza płyta na jaką cię stać

 

Serio? Złota rada :D

Oczywiście jak są pieniążki to najtańszych konstrukcji warto unikać, ale średnia półka starczy większości użytkowników. Najdroższe mobasy często różnią się tylko ilością wyjść czy możliwościami OC od tych dobrych ze średniej półki. Także po co przepłacać jeśli ktoś z tych wyjść nie będzie korzystał albo nie planuje kręcić do granic mozliwości?

Link to post
Share on other sites

 

 

Zbudowałem teraz kilka komputerów

 

 

Zawsze myślałem, że te z wyższej półki zawierają tylko grafikę na pokładzie, której nie potrzebuję. Czy się mylę, czy płyta główna ma większy wpływ na kompilację niż myślę?

Cóż mogę powiedzieć, pierwszy post na forum i taki bait. 2/10 bo napisałem odpowiedź, postaraj się bardziej

Link to post
Share on other sites

Zwykły nie wymagający użytkownik komputera może sobie wsadzić tanią płytę główną w budę zamknąć klapę i nie zaglądać do środka a komputer będzie działał wzorowo. Może nawet i dłużej od drogiej płyty pod OC ( nawet i ponad 10 lat przy odrobinie szczęścia ). Ja niejednokrotnie składałem ludziom komputery które działają do dziś i nie ma z nimi problemów na tanich płytach głównych przede wszystkim marki Asrock. Różnica w wydajności jest marginalna jeśli chodzi o wydajność samych chipsetów na płytach głównych. Drogie piękne płyty służą do podkręcania komputerów i mają prezentować się pięknie w oszklonek obudowie ( ehh... czasy RGB, sam to przechodzę jak dzidziuś 44 letni ). I za to dopłacasz ten chajs do drogiego mobasa.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...